Σελ. 68 από 68 ΠρώτηΠρώτη ... 485863666768
Εμφάνιση 1.006-1.017 από 1017
  1. #1006
    Εγγραφή
    28-02-2007
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    2.574
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από loulouka Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εγινε το ραντεβου προχτές 16/5/24 και υποτιθεται μετρησαν την γραμμη μου για 2-3 Λεπτα και την βρηκαν οκ χωρίς CRC errors στην VDSL cabinet οποτε δεν αλλαζει καμια πορτα.!!!!
    για καφέ πήγαν οι τεχνικοί , έλεγχος δεν έγινε

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από loulouka Εμφάνιση μηνυμάτων
    Απο οτι έχω διαβασει ειναι μονοδρομος να φυγω απο ΟΤΕ και να παω στην Vodafone χωρίς ομως να ειναι σιγουρο οτι θα διορθωθείτο πρόβλημα !!!
    για πίεση ζητάς το ιστορικό ενεργειών αναφέροντας οτι το θες για καταγγελία στην άχρηστη ΕΕΤΤ και φυσικά ζητάς αφαίρεση παγίων απο την ημερομηνία της βλάβης και να πάρεις γραπτώς οτι φεύγεις αζημίως

  2. #1007
    Εγγραφή
    22-01-2007
    Μηνύματα
    20
    Downloads
    29
    Uploads
    0
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΡΗΣ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από TheTiesThatBind Εμφάνιση μηνυμάτων
    Φαντάσου να θεωρείς τα 1127 πολλά CRC σε 1 μέρα καημένε μου

    Για να συγχρονίζει το ρούτερ 110/10 δε νομίζω ότι είναι θέμα καμπίνας.

    Και στο WiFi τόσο χαμηλό UL έχεις;
    Δυστυχώς ΝΑΙ !!!! οι μετρησεις εχουν γίνει και με καλώδιο & με Wifi σε 2 διαφορετικά laptop & με wifi σε 3 κινητά !!!!!

    Υπάρχει πιθανότητα να υπάρχει πρόβλημα στην εσωτερική καλωδιωση του σπιτιου για τι εχω συναγερμό & και να δημιουργηθεί θέμα !!!

    Υπόψιν οτι Εβαλα τον Router κατευθείαν στην πρωταρχική μπριζα του ΟΤΕ όπως μου πρότεινε ο τεχνικός του ΟΤΕ χωρίς καμια επιστροφή σε τηλέφωνο και συναγερμό και παλι είχα θέμα με το ανυπαρκτό 0,7-1,4 MB

    Επίσης έχω απενεργοποιήσει την ρύθμιση μου στο προφιλ του ΟΤΕ για αυξημένη προστασία μηπως με έκοβε καποιο firewall αλλά δυστυχώς δεν άλλαξε τιποτα!!!

  3. #1008
    Εγγραφή
    08-11-2004
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    59
    Μηνύματα
    2.632
    Downloads
    13
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1G/1G
    ISP
    Inalan
    Router
    Mikrotik 5009
    Βρες ενα αλλο μοντεμ / ρουτερ και κανε μια δοκιμη και με εκεινο.

  4. #1009
    Εγγραφή
    22-01-2007
    Μηνύματα
    20
    Downloads
    29
    Uploads
    0
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΡΗΣ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από BillyVan Εμφάνιση μηνυμάτων
    Βρες ενα αλλο μοντεμ / ρουτερ και κανε μια δοκιμη και με εκεινο.
    Μα Εχω ηδη δοκιμάσει σε 1 επιπλεον διαφορετικό Modem Speedport plus sercom & reset (factory default settings) & σε ενα καινουργιο Speedport Plus 2 Arcane. Δηλαδή τι αλλο modem να δοκιμάσω ? Εννοεις εμποριου ?

    Δεν μπορώ να καταλάβω γιατι να εχω θεμα στο upload σαν να με κόβει καποιος!!!!!!

    Ειναι πολύ περίεργο και ο Τεχνικός του ΟΤΕ κανει το παγωνι και επιμένε οτι μαλλον φταιει η καλωδιωση που εχω μετα το router για συναγερμό & Τηλεφωνο.

    Εαν ήταν καθαρό θέμα καλωδιωσης δεν Θα έπρεπε να είχα θέμα στο κλειίδωμα της γραμμής και στο down και στο UPload. ?

    Αυτό που εχω παρατηρήσει ειναι να αλλάζει καποιες φορές το SNR απο 13---->17 και αντίστροφα !!!

    Mετα απο reboot Ακόμα και εαν κλειδωσω κατευθειαν 110/10 με 0 errors δεν εχω σωστό upload (2,1ΜΒ-0,7ΜΒ) !!!! Πως γινεται αυτό ?

    Εχει βαλει η Vodafone throtling στο προφιλ μου ????
    Δεν διαχειρίζεται τα profile η Cosmote και δεν εχω μαθει εαν ειναι σε interleaved η fast path
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος loulouka : 18-05-24 στις 19:23.

  5. #1010
    Εγγραφή
    04-09-2005
    Περιοχή
    Thessaloniki
    Μηνύματα
    347
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Cosmote
    Router
    ASUS DSL-AC68U
    To profile διαχειρίζεται μόνο από το τμήμα data-ip της Vodafone σύμφωνα με τις οδηγίες που δίνει η Cosmote για τον συνδρομητή της. Για το fast path, εμπειρικά μπορείς να κανεις trace-route σε ένα site/ip, αν στο 2ο ή 3ο hop είναι κάτω από ~10ms είσαι σε fast path.
    ..::When the gods want to punish you they answer your prayers::..




  6. #1011
    τα ιδια προβληματα με οτε τα ιδια και με νοβα στον ευοσμο ελμα

  7. #1012
    Εγγραφή
    03-02-2009
    Μηνύματα
    189
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από loulouka Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εδω και 3 χρόνια έπαιζα κανονικά με κάποιες μικρές αποσυνδεσεις και φυσικά με το ιδιο configuration router Speedport plus sercomm
    Τον τελευταιο καιρό απο 25/4/24 μεχρι σήμερα ενώ η γραμμή μου δείχνει οτι κλειδώνει κανονικά στα 112ΜΒ/11ΜΒ εχω ανυπαρκτο upload 0,7MB -1,5MB με αποτέλεσμα να μην μπορώ να δουλέξω και ορισμένες φορές δεν έχω και τηλέφωνο!
    Στη Κυψέλη χαμηλά που έχει βάλει καμπίνες η Vodafone υπάρχει πρόβλημα από την άνοιξη και μετά που πιάνουν οι ζέστες.

    Πόσους αποσυχρονισμούς έχεις μέσα στο 24ωρο; Φαίνεται στα στατιστικά του modem/router. Πάνω από 1-2 αποσυγχρονισμοί την ημέρα είναι βλάβη. Την ώρα που κάνουν τις μετρήσεις οι τεχνικοί μπορεί όλα να φαίνονται τέλεια αλλά αυτό δεν έχει και πολλή σημασία.

    Κάνε online καταγγελία στην Επιτροπή Τηλεποικοινωνιών και ανάφερε τους και τα προβλήματα που δημιουργούνται στη δουλειά σου στο γραπτό κείμενο που θα στείλεις. Η φόρμα καταγγελίας είναι έτοιμη και μεσα σε πέντε λεπτά θα έχεις τελειώσει.

    Άλλη επιλογή είναι να γυρίσεις σε Vodafone 50άρα (και πάλι θα υπάρχουν προβλήματα αλλά σε μικρότερο βαθμό).

  8. #1013
    Εγγραφή
    22-01-2007
    Μηνύματα
    20
    Downloads
    29
    Uploads
    0
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΡΗΣ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από VasP Εμφάνιση μηνυμάτων
    Στη Κυψέλη χαμηλά που έχει βάλει καμπίνες η Vodafone υπάρχει πρόβλημα από την άνοιξη και μετά που πιάνουν οι ζέστες.

    Πόσους αποσυχρονισμούς έχεις μέσα στο 24ωρο; Φαίνεται στα στατιστικά του modem/router. Πάνω από 1-2 αποσυγχρονισμοί την ημέρα είναι βλάβη. Την ώρα που κάνουν τις μετρήσεις οι τεχνικοί μπορεί όλα να φαίνονται τέλεια αλλά αυτό δεν έχει και πολλή σημασία.

    Κάνε online καταγγελία στην Επιτροπή Τηλεποικοινωνιών και ανάφερε τους και τα προβλήματα που δημιουργούνται στη δουλειά σου στο γραπτό κείμενο που θα στείλεις. Η φόρμα καταγγελίας είναι έτοιμη και μεσα σε πέντε λεπτά θα έχεις τελειώσει.

    Άλλη επιλογή είναι να γυρίσεις σε Vodafone 50άρα (και πάλι θα υπάρχουν προβλήματα αλλά σε μικρότερο βαθμό).
    Εξαρταται την ημέρα μπορει να τυχει να εχω 1 disconnect εως και 6-7 την ημέρα.

    Το περίεργο ειναι οτι ακομα και να συγχρονίσω κατευθείαν 110/11 ΜΒ με 0 crs errors οπως σημερα απο το πρωτο λεπτο εχω παντοτε χαμηλο upload ξεκινάει 4 ΜΒ-0,7

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  UPLOAD22.jpg 
Εμφανίσεις:  11 
Μέγεθος:  48,6 KB 
ID: 256237


    WIFI test

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  UPLOAD21.jpg 
Εμφανίσεις:  0 
Μέγεθος:  46,0 KB 
ID: 256238

    Cable Test και το παρακάτω speedtest ειναι οτι καλυτερο εχω καταφέρει να πιασω σε upload ...... Θρίαμβος !!!

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  image (5).png 
Εμφανίσεις:  0 
Μέγεθος:  66,5 KB 
ID: 256239

    Επίσης εχω παρατηρήσει και το αλλο τρελο φαινόμενο .!!!!


    Με Wifi Test εχω παντοτε download 99-105 MB και αντιθετως με cable 89-93 MB down speed

    Εαν μπορει καποιος να μου το εξηγησει καλοδεχουμενος. Κανονικά θα έπρεπε να παιζω χαλια και στο dowanload ειδικότερα στο WIFI ?

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sakisf1gr Εμφάνιση μηνυμάτων
    τα ιδια προβληματα με οτε τα ιδια και με νοβα στον ευοσμο ελμα
    και τελικά τι εκανες με την δικια σου περιπτωση ?
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος loulouka : 21-05-24 στις 23:44.

  9. #1014
    Εγγραφή
    09-09-2011
    Περιοχή
    skg
    Μηνύματα
    3.022
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    360/360 Mbps
    ISP
    HCN
    Router
    MikroTik hAP ac²
    Για το download με ενσύρματη σύνδεση φταίει λογικά το καλώδιο. Παίζει να έχει 4 αγωγούς μέσα αντί για 8 και η σύνδεση PC-Router να παίζει στα 100 Mbps (μαζί με το overhead) αντί για 1 Gbps που χρειάζεται για να δεις φουλ τα 100. Δοκίμασε με κάποιο άλλο.

  10. #1015
    Εγγραφή
    22-01-2007
    Μηνύματα
    20
    Downloads
    29
    Uploads
    0
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΡΗΣ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από x_undefined Εμφάνιση μηνυμάτων
    Για το download με ενσύρματη σύνδεση φταίει λογικά το καλώδιο. Παίζει να έχει 4 αγωγούς μέσα αντί για 8 και η σύνδεση PC-Router να παίζει στα 100 Mbps (μαζί με το overhead) αντί για 1 Gbps που χρειάζεται για να δεις φουλ τα 100. Δοκίμασε με κάποιο άλλο.
    Τελικά είχες δίκιο. 'Αλλαξα το προβληματικό ethernet καλώδιο και επιασα 100-103ΜΒ download !!!

    Ωστόσο το μαρτύριο Συνεχίζεται....... Ο καλός ΟΤΕ με ενημέρωσε με SMS οτι το πρόβλημα επιλυθηκε

    Απο τις 7/5/24-έως και 23/5/25 που ειχα δηλώσει βλαβη προχώρησαν σε απαραίτητες ενέργειες και ελέγχους σε Αψογη & συχρονισμένη συνεργασία με την Αγαπητή Vodafone λογο καμπίνας και τελικά εχω κλειδωμα της γραμμής σε 110/10 με καποια λαθακια CRC χωρίς αποσυνδεσεις και χωρίς να αλλάξω τιποτα απο την συνδεσμολογια στο σπίτι.

    Για προληπτικούς λόγους Αναγκάστηκα να αλλάξω και router απο speed-port plus (sercomm) σε speedport plus 2 (arc) και εχω τα εξής αποτελεσματα


    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  UPLOAD22.jpg 
Εμφανίσεις:  12 
Μέγεθος:  48,6 KB 
ID: 256316

    Και ενω ειμαι ετοιμος να απολαύσω το Hyper Speed

    Τρωω την πρωτη φρικη με το αλλαγμενο ethenet καλωδιο

    Speed test Ethernet 105 ΜΒ Down AND 3 MB Upload

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  speed24c.jpg 
Εμφανίσεις:  0 
Μέγεθος:  67,9 KB 
ID: 256317

    Speedtest with Wifi 105 ΜΒ Down AND 1,5 MB Upload

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  speed24w.jpg 
Εμφανίσεις:  1 
Μέγεθος:  59,4 KB 
ID: 256318

    Μήπως υπάρχει κάποιος να μου εξηγησει τι γίνεται με αυτή την καμπίνα η Κομπινα της Vodafone και δεν μπορώ να έχω upload με μηδενικά λάθη στην γραμμή. ?????
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος loulouka : 26-05-24 στις 11:27.

  11. #1016
    Εγγραφή
    04-07-2023
    Μηνύματα
    29
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    COSMOTE
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από loulouka Εμφάνιση μηνυμάτων

    Τελικά είχες δίκιο. 'Αλλαξα το προβληματικό ethernet καλώδιο και επιασα 100-103ΜΒ download !!!

    Ωστόσο το μαρτύριο Συνεχίζεται....... Ο καλός ΟΤΕ με ενημέρωσε με SMS οτι το πρόβλημα επιλυθηκε

    Απο τις 7/5/24-έως και 23/5/25 που ειχα δηλώσει βλαβη προχώρησαν σε απαραίτητες ενέργειες και ελέγχους σε Αψογη & συχρονισμένη συνεργασία με την Αγαπητή Vodafone λογο καμπίνας και τελικά εχω κλειδωμα της γραμμής σε 110/10 με καποια λαθακια CRC χωρίς αποσυνδεσεις και χωρίς να αλλάξω τιποτα απο την συνδεσμολογια στο σπίτι.

    Για προληπτικούς λόγους Αναγκάστηκα να αλλάξω και router απο speed-port plus (sercomm) σε speedport plus 2 (arc) και εχω τα εξής αποτελεσματα


    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  UPLOAD22.jpg 
Εμφανίσεις:  12 
Μέγεθος:  48,6 KB 
ID: 256316

    Και ενω ειμαι ετοιμος να απολαύσω το Hyper Speed

    Τρωω την πρωτη φρικη με το αλλαγμενο ethenet καλωδιο

    Speed test Ethernet 105 ΜΒ Down AND 3 MB Upload

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  speed24c.jpg 
Εμφανίσεις:  0 
Μέγεθος:  67,9 KB 
ID: 256317

    Speedtest with Wifi 105 ΜΒ Down AND 1,5 MB Upload

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  speed24w.jpg 
Εμφανίσεις:  1 
Μέγεθος:  59,4 KB 
ID: 256318

    Μήπως υπάρχει κάποιος να μου εξηγησει τι γίνεται με αυτή την καμπίνα η Κομπινα της Vodafone και δεν μπορώ να έχω upload με μηδενικά λάθη στην γραμμή. ?????
    Κανείς δεν ξέρει, εγώ έχω το αντίθετο.
    Άψογο upload και προβληματικό download με εως και 30% packet loss.
    Τους πήρε 3 μήνες να το "φτιάξουν" και δεν κράτησε ούτε 2 βδομάδες.

    Ο μόνος τρόπος να σωθούμε είναι να βάλουν κάποια στιγμή οπτική ίνα.

  12. #1017
    Εγγραφή
    28-10-2022
    Μηνύματα
    40
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    COSMOTE
    Τους τελευταίους μήνες όλα καλά με τις αποσυνδέσεις αλλά να δούμε με τις ζέστες τί θα γίνει. SNR και attainable πέφτουν αρκετά τα μεσημέρια και ίσα που άρχισαν οι ζέστες. Και τον τελευταίο μήνα παρατηρώ σε speedtest στο upload ενώ συγχρονίζω full 55/5.5 εκεί που μου έδινε μέχρι και 5,35 και ποτέ κάτω από 4,90 ότι τώρα μερικές φορές μου δίνει μόνο μέχρι 4,50 αλλά ευτυχώς ποτέ κάτω από 4,3κάτι σε οποιαδήποτε server και επανέρχεται όποτε θέλει τυχαία και αυξάνεται σταδιακά, ούτε restart δεν το διορθώνει αμέσως.

    Έκανα και δοκιμές, δεν υπάρχει άλλη κίνηση την ώρα του speedtest και με καλώδιο και με 5Ghz ασύρματα, χωρίς packet loss, χωρίς CRC και με ελάχιστα FEC, είναι λες και μπαίνει κόφτης. Δεν είναι θέμα για την ώρα και η κατάσταση είναι επιτέλους μια χαρά τον τελευταίο καιρό, απλά μου κάνει εντύπωση και φοβάμαι μιας που είναι και η ώρα της ανανέωσης μήπως είναι η αρχή για νέα επεισόδια με τις ριμαδοκαμπίνες της Vodafone. Τεχνική εξυπηρέτηση δεν κάλεσα για κάτι τόσο μικρό εφόσον το download δεν έχει επηρεαστεί καθόλου και το σίγουρο είναι ότι θα τρέχω για αλλαγές router πάλι εάν καλέσω μάλλον χωρίς λόγο.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος arxelaos : 01-06-24 στις 21:12.

Σελ. 68 από 68 ΠρώτηΠρώτη ... 485863666768

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας