Σελ. 6 από 8 ΠρώτηΠρώτη ... 45678 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 76-90 από 114
  1. #76
    Εγγραφή
    28-03-2006
    Περιοχή
    KV G434
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    42.539
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    310/31
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΡΜΟΥ
    Router
    RB4011iGS+5 ONT: G-010G-R
    Μου άρεσε και το ξεκίνημα του άρθρου:
    Σε τεχνικό σφάλμα οφείλεται το πρόβλημα
    Επίσης θέλω κάποιον να μου το μεταφράσει.
    Τι άλλο είδος σφάλματος θα μπορούσε να δημιουργήσει ένα τέτοιο πρόβλημα;
    Μαθηματικό σφάλμα για παράδειγμα;
    Σφάλμα μετρήσεων;
    Τι άλλο;
    | "Anyone can build a fast CPU.
    | The trick is to build a fast system."
    |____________Seymour Cray...

  2. #77
    Εγγραφή
    08-05-2004
    Περιοχή
    Νομός Αττικής
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    21.060
    Downloads
    43
    Uploads
    2
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300/30 Mbps
    ISP
    COSMOTE
    Router
    Arcadyan Speedport Smart
    Περισσότερο θα με ενδιέφερε να μάθω τι εφεδρικά συστήματα υπήρχαν, που δεν λειτούργησαν. Και τι επιπλέον μηχανισμούς και διαδικασίες θα βάλουν στο μέλλον, ώστε να μην επαναληφθεί.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος ipo : 12-12-23 στις 18:49.
    Προπληρωμένες κάρτες ........... 2 savings 4 safety

    Τι εστί IBAN, BIC, OUR, SHA, BEN;
    "Yesterday is History, Tomorrow a Mystery, Today is a Gift, Thats why it's called the Present."

  3. #78
    Εγγραφή
    12-06-2011
    Μηνύματα
    8.171
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50 + 250/80
    ISP
    Ote/Vodafone
    Router
    Pf plus/nokia - mu5001 5G
    Μια υποψια εινα να επαιξε κατι με τη διασυνδεση σε SS7. Παραδοσιακα αυτο το πρωτοκολλο κανει διασυνδεση και διαχειριζεται και sms. Χασανε κανα gateway, κανα μετατροπεα? Ξερουν, αλλα δεν μας λενε.

  4. #79
    Εγγραφή
    05-05-2009
    Περιοχή
    Παλαιό Φάληρο
    Μηνύματα
    12.769
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    FTTH Φως το αληθ
    ISP
    OTE
    Router
    Fritz 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από netblues Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μια υποψια εινα να επαιξε κατι με τη διασυνδεση σε SS7. Παραδοσιακα αυτο το πρωτοκολλο κανει διασυνδεση και διαχειριζεται και sms. Χασανε κανα gateway, κανα μετατροπεα? Ξερουν, αλλα δεν μας λενε.
    Υπάρχει ακόμα ss7 ?
    Eποχές αναλογικής τηλεφωνίας και definity



    Μπορεί και να μην ξέρουν.
    Πάρε τα λεφτά και τρέχα..
    " Ούτε λαχανικά δεν θα φόρτωνα. "

    ----
    No fm radio ?
    No headphone jack ?

    Sorry no phone.

  5. #80
    Εγγραφή
    12-06-2011
    Μηνύματα
    8.171
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50 + 250/80
    ISP
    Ote/Vodafone
    Router
    Pf plus/nokia - mu5001 5G
    Απο πότε το definity επαιζε ss7?

    Γενικοτερα ss7 is alive and kicking, ακομα και στο 5g

    (και για να ειμαστε ποιο σαφεις, οσο υπαρχει ακομα 2g 3g και σταθερη )
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος netblues : 12-12-23 στις 20:56.

  6. #81
    Εγγραφή
    07-07-2014
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    957
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    112640/11255 D/U
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΠ. ΠΑΥΛΟΣ
    Router
    pfsense & TG789vac rooted
    SNR / Attn
    15.4(dB) / 11(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Έστω ότι το άρθρο του capital έχει μια δόση αλήθειας, απλα με κακογραμενες τεχνικές λεπτομέρειες...
    Υποθέτω πως δεδομένου ότι Το όνομα wind(branding και νομίζω και όνομα χώρου) δεν τους ανήκει πλέον.

    Το νοίκιαζαν από Ιταλία,με τη ένωση σταμάτησαν να πληρώνουν οπότε έπρεπε να το καταργήσουν από παντού, διαδικασία που ήδη έχει ξεκινήσει στο voip καθώς κατά καιρούς έχω δει τα domain της forthnet να γινοτε cname και μετά να καταργηθεί εντελώς η αναφορά προς wind. φαντάζομαι αλλάζοντας το domain που είχαν στημένο πάνω σε ότι server χρειαζόταν για να παίξει η κινητή και έτσι έπεσε. Μπορεί να είχαν και κάπου hardCoded κάνα *.wind.gr ή ξέχασαν που αλλού το έχουν, άλλαξαν τα domain και καληνύχτα


    (κάτι άλλο που διάβασα περί routing της κίνησης μέσω viber μιυ ακούγεται υπερβολικα τραγικό και 110% αδύνατο να το κάνουν)

    Άραγε θα μάθουμε ποτέ τι πήγε λάθος τεχνικά;

  7. #82
    Εγγραφή
    08-05-2004
    Περιοχή
    Νομός Αττικής
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    21.060
    Downloads
    43
    Uploads
    2
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300/30 Mbps
    ISP
    COSMOTE
    Router
    Arcadyan Speedport Smart
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από finos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Άραγε θα μάθουμε ποτέ τι πήγε λάθος τεχνικά;
    Θεωρώ ότι η επίσημη αναλυτική ανακοίνωση είναι σημαντική για μία τεχνολογική εταιρεία και δείχνει την υπευθυνότητά της απέναντι στους χρήστες της. Δείχνει ειλικρινή διάθεση προόδου και αξιοποίηση των λαθών για τη βελτίωσή της. Λάθη γίνονται, όλοι κάνουμε, ατομικά και συλλογικά. Ο χειρισμός τους κάνει τη διαφορά, επιλέγοντας κάθε φορά αν θα ακολουθήσουμε crisis management με γνώμονα τη διαφάνεια.


    Παραθέτω αντίστοιχες πρακτικές από σοβαρά ζητήματα στο GitLab:

    Postmortem of database outage of January 31

    October 21 post-incident analysis
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος ipo : 12-12-23 στις 23:23.
    Προπληρωμένες κάρτες ........... 2 savings 4 safety

    Τι εστί IBAN, BIC, OUR, SHA, BEN;
    "Yesterday is History, Tomorrow a Mystery, Today is a Gift, Thats why it's called the Present."

  8. #83
    Εγγραφή
    01-03-2005
    Περιοχή
    GR
    Μηνύματα
    10.089
    Downloads
    26
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    Ftth:500/50 & 4G:95/45.
    ISP
    Nova & Cosmote.
    DSLAM
    Wind - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    HG8145V5 & Mr6500v.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Basilhs23_ Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πριν λίγα λεπτά μου ήρθε και το μήνυμα της Nova.



    Τώρα χαίρω πολύ, τα μάθαμε τα νέα από το adslgr.com. Πολύ αργοί είναι στις ειδοποιήσεις τους!
    Μου ήρθε σήμερα το μήνυμα...
    Αλλά είχα βάλει τις δωρεάν παροχές από πριν επειδή το διάβασα εδώ...

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από finos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έστω ότι το άρθρο του capital έχει μια δόση αλήθειας, απλα με κακογραμενες τεχνικές λεπτομέρειες...
    Υποθέτω πως δεδομένου ότι Το όνομα wind(branding και νομίζω και όνομα χώρου) δεν τους ανήκει πλέον.

    Το νοίκιαζαν από Ιταλία,με τη ένωση σταμάτησαν να πληρώνουν οπότε έπρεπε να το καταργήσουν από παντού, διαδικασία που ήδη έχει ξεκινήσει στο voip καθώς κατά καιρούς έχω δει τα domain της forthnet να γινοτε cname και μετά να καταργηθεί εντελώς η αναφορά προς wind. φαντάζομαι αλλάζοντας το domain που είχαν στημένο πάνω σε ότι server χρειαζόταν για να παίξει η κινητή και έτσι έπεσε. Μπορεί να είχαν και κάπου hardCoded κάνα *.wind.gr ή ξέχασαν που αλλού το έχουν, άλλαξαν τα domain και καληνύχτα


    (κάτι άλλο που διάβασα περί routing της κίνησης μέσω viber μιυ ακούγεται υπερβολικα τραγικό και 110% αδύνατο να το κάνουν)

    Άραγε θα μάθουμε ποτέ τι πήγε λάθος τεχνικά;
    Υποθέτω ότι αν κάνουν κάτι τέτοιο θα το μάθουμε...
    Δηλαδή εγώ θα το μάθω καθώς έχω κλειστό το tr069 και το ρούτερ στις ρυθμίσεις του voip έχει ακόμη αναφορά σε ims wind.... Οπότε αφού δεν θα τα τραβήξει αυτόματα, αν το αλλάξουν, η τηλεφωνία θα σταματήσει...
    -GOVERNMENT ECONOMIST VIRUS: Nothing works, but all your diagnostic software says everything is fine. :x

  9. #84
    Εγγραφή
    20-02-2023
    Μηνύματα
    1.100
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    ISP
    VDSL 50
    κανεις λαθος οπως και περισσοτεροι για το TR69
    H Nova εχει προσβαση ακομα και αν ο πελατης το κλεινει ..... Μπορει να σου κανει reset και μετα να περασει οτι θελει ακομα και αν κλεισεις το TR69
    Υπαρχουν και εδω μεσα ατομα που το εχουν αναφερει

    το εχουν αναφερει μονο για Νοβα και εγω το εχω διαβασει σε ΖΤΕ ρουτερ οποτε δεν ξερω για αλλα

    ενας απο τους λογους πο θελω ρουτερ χωρις Νοβα firmware Δεν μπορεις να εισαι σιγουρος για τιποτα με αυτη την εταιρια
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Dim80 : 13-12-23 στις 10:50.

  10. #85
    Εγγραφή
    28-03-2006
    Περιοχή
    KV G434
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    42.539
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    310/31
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΡΜΟΥ
    Router
    RB4011iGS+5 ONT: G-010G-R
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Dim80 Εμφάνιση μηνυμάτων
    κανεις λαθος οπως και περισσοτεροι για το TR69
    H Nova εχει προσβαση ακομα και αν ο πελατης το κλεινει ..... Μπορει να σου κανει reset και μετα να περασει οτι θελει ακομα και αν κλεισεις το TR69
    Υπαρχουν και εδω μεσα ατομα που το εχουν αναφερει

    το εχουν αναφερει μονο για Νοβα και εγω το εχω διαβασει σε ΖΤΕ ρουτερ οποτε δεν ξερω για αλλα
    Στον ΟΤΕ πάντως δεν αρκεί μόνο να κλείσει κάποιος το tr για να πάρει τον έλεγχο του ρούτερ του.
    Θα πρέπει να βγαίνει και με κωδικούς cli_
    | "Anyone can build a fast CPU.
    | The trick is to build a fast system."
    |____________Seymour Cray...

  11. #86
    Εγγραφή
    20-02-2023
    Μηνύματα
    1.100
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    ISP
    VDSL 50
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από deniSun Εμφάνιση μηνυμάτων
    Στον ΟΤΕ πάντως δεν αρκεί μόνο να κλείσει κάποιος το tr για να πάρει τον έλεγχο του ρούτερ του.
    Θα πρέπει να βγαίνει και με κωδικούς cli_
    δε γνωριζω για αλλο παροχο ουτε ρουτερ (firmware) για αυτο και το ανεφερα
    Μου ειχε κανει εντυπωση οταν το ειχα διαβασει για και εγω πιστευα οτι οταν κλεινεις κατι αυτο κλεινει Εγω το ειχα κανει για να μην κανει firmware update κατι που σε αλλο παροχο δεν μου εχει χρειαστει γιατι θελω τα update

  12. #87
    Εγγραφή
    28-03-2006
    Περιοχή
    KV G434
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    42.539
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    310/31
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΡΜΟΥ
    Router
    RB4011iGS+5 ONT: G-010G-R
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Dim80 Εμφάνιση μηνυμάτων
    δε γνωριζω για αλλο παροχο ουτε ρουτερ (firmware) για αυτο και το ανεφερα
    Μου ειχε κανει εντυπωση οταν το ειχα διαβασει για και εγω πιστευα οτι οταν κλεινεις κατι αυτο κλεινει Εγω το ειχα κανει για να μην κανει firmware update κατι που σε αλλο παροχο δεν μου εχει χρειαστει γιατι θελω τα update
    Όχι δεν αρκεί μόνο αυτό.
    | "Anyone can build a fast CPU.
    | The trick is to build a fast system."
    |____________Seymour Cray...

  13. #88
    Εγγραφή
    13-10-2018
    Μηνύματα
    2.460
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    109999/10999
    ISP
    Nova
    Router
    ZTE H168N/TP-LINK VR600
    SNR / Attn
    8.9(dB) / 4.9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από finos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έστω ότι το άρθρο του capital έχει μια δόση αλήθειας, απλα με κακογραμενες τεχνικές λεπτομέρειες...
    Υποθέτω πως δεδομένου ότι Το όνομα wind(branding και νομίζω και όνομα χώρου) δεν τους ανήκει πλέον.

    Το νοίκιαζαν από Ιταλία,με τη ένωση σταμάτησαν να πληρώνουν οπότε έπρεπε να το καταργήσουν από παντού, διαδικασία που ήδη έχει ξεκινήσει στο voip καθώς κατά καιρούς έχω δει τα domain της forthnet να γινοτε cname και μετά να καταργηθεί εντελώς η αναφορά προς wind. φαντάζομαι αλλάζοντας το domain που είχαν στημένο πάνω σε ότι server χρειαζόταν για να παίξει η κινητή και έτσι έπεσε. Μπορεί να είχαν και κάπου hardCoded κάνα *.wind.gr ή ξέχασαν που αλλού το έχουν, άλλαξαν τα domain και καληνύχτα


    (κάτι άλλο που διάβασα περί routing της κίνησης μέσω viber μιυ ακούγεται υπερβολικα τραγικό και 110% αδύνατο να το κάνουν)

    Άραγε θα μάθουμε ποτέ τι πήγε λάθος τεχνικά;
    Δεν νομίζω ότι εκεί είναι το θέμα αυτό που καταλαβαίνω εγώ είναι ότι έχουμε δύο διαφορετικά traffic έστω α,β Nova,wind αντίστοιχα με την ενοποίηση αυτά τα δύο έγιναν Χ=α+β με δυνατότητα του εξοπλισμού ψ με ψ<=Χ της περισσότερες ώρες πάνω σε αυτό το Χ πρόσθεσαν κι τα δώρα κι έγινε το πράγμα @@@, το πρόβλημα ξεκινάει από την τεχνική κατάρτιση του προσωπικού σε εξοπλισμό, υποπτεύομαι ότι αυτό έγινε το Χ με τι λογική να αλλαχθεί μια κι καλή ο εξοπλισμός κι αυτή τη λύση την κάναν ός προσωρινή για να μην χαλάσουν λεφτά...
    Η λύση του Viber είναι μπάλομα στο πρόβλημα, τώρα για τα προσωπικά δεδομένα που μοιράστηκαν με το viber θα πρέπει να απαντήσουν οι αρμόδιες αρχές...

  14. #89
    Εγγραφή
    22-09-2003
    Μηνύματα
    81.820
    Downloads
    218
    Uploads
    48
    Άρθρα
    6
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Wind
    Router
    Technicolor DGA4130
    SNR / Attn
    6(dB) / 2.8(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Σχολιάζετε ένα άρθρο που είναι λες και το έγραψε το Google Translate από τα Μινωικά στα Ελληνικά και μετά το μετέφρασε το Deepl στα Σανσκριτικά και πίσω στα Ελληνικά. Εντελώς άσχετο.
    We'll build a fortress to keep them out and in a world gone silent I'll be your sound and if they try to hurt you I'll tear them down I'm always with you now....
    I forgot that I might see, so many Beautiful things
    everything that has a beginning has an end
    See the mirror in your eyes-see the truth behind your lies-your lies are haunting me See the reason in your eyes-giving answer to the why- your eyes are haunting me

  15. #90
    Εγγραφή
    18-01-2006
    Μηνύματα
    485
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1000/100
    ISP
    Cosmote
    Router
    MikroTik
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Kostinos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν νομίζω ότι εκεί είναι το θέμα αυτό που καταλαβαίνω εγώ είναι ότι έχουμε δύο διαφορετικά traffic έστω α,β Nova,wind αντίστοιχα με την ενοποίηση αυτά τα δύο έγιναν Χ=α+β με δυνατότητα του εξοπλισμού ψ με ψ<=Χ της περισσότερες ώρες πάνω σε αυτό το Χ πρόσθεσαν κι τα δώρα κι έγινε το πράγμα @@@, το πρόβλημα ξεκινάει από την τεχνική κατάρτιση του προσωπικού σε εξοπλισμό, υποπτεύομαι ότι αυτό έγινε το Χ με τι λογική να αλλαχθεί μια κι καλή ο εξοπλισμός κι αυτή τη λύση την κάναν ός προσωρινή για να μην χαλάσουν λεφτά...
    Η λύση του Viber είναι μπάλομα στο πρόβλημα, τώρα για τα προσωπικά δεδομένα που μοιράστηκαν με το viber θα πρέπει να απαντήσουν οι αρμόδιες αρχές...
    Γνωρίζεις εκ των έσω τι εξοπλισμό έχει η Wind και η Nova και τα λες αυτά ή τα υποθέτεις;

    Καταρχάς δεν φαίνεται να έχει γίνει ακόμα ενοποίηση των 2 δικτύων.
    Έχω BGP peering με την Wind (ναι ακόμα υπάρχει το AS της Wind) και δεν μου φέρνει κανένα prefix της Nova. Αντίστοιχα από Nova δεν φτάνω στα prefixes μου μέσω Wind.
    Λειτουργούν ως 2 ανεξάρτητα δίκτυα. Και το πιο πιθανό είναι να συνεχίσουν να λειτουργούν έτσι για πολύ ακόμα.
    Μπορεί σε κάποια σημεία να έχουν ενοποιηθεί, αλλά πρόκειται ακόμα για 2 ξεχωριστά AS με ξεχωριστά BGP peerings με τον έξω κόσμο.

    Η Nova έχει ακόμα DNS servers από την εποχή της Internet Hellas όταν την εξαγόρασε η Forthnet πριν από 2 δεκαετίες και βάλε. Και περιμένετε μέσα σε μερικούς μήνες να ενοποιηθούν 2 τεράστια δίκτυα έτσι απλά;
    Υπάρχουν πολλά πράγματα που θα μείνουν ως έχουν πρακτικά για πάντα.

    Πως μπλέκετε την τηλεφωνία και τα SMS με το αν είχε παραπάνω data traffic λόγω κάποιας προσφοράς δεν μπορώ να το καταλάβω...


    Τεχνικά προβλήματα είτε από προβληματικό εξοπλισμό ή software είτε από ανθρώπινο λάθος γίνονται παντού.
    Οι μεγαλύτεροι κολωσοί έχουν πέσει από τέτοια και κάθεστε και κράζετε για το αν είναι τεχνικά καταρισμένοι οι τεχνικοί της κάθε Nova.
    Μάλλον νομίζετε ότι επειδή μιλάτε με άσχετους στο τηλ. support του κάθε ISP ότι οι μηχανικοί δικτύου είναι ίδιου επιπέδου ή ότι είναι τίποτα τεμπέληδες που έσκασε το πρόβλημα και κάθονταν και έπιναν καφέ.
    Για να πήρε τόσες ώρες να επιλυθεί το πρόβλημα, πάει να πει πως ήταν σοβαρό πρόβλημα και ήταν από πάνω του προσπαθώντας να το λύσουν όλες αυτές τις ώρες.
    Κανένας μηχανικός δεν θέλει να βιώνει τέτοιες καταστάσεις και να έχει από πάνω του 100 άτομα (πολλές φορές και εντελώς άσχετα με το αντικείμενο) να του ουρλιάζουν να το διορθώσει «χθες».

    Μέχρι να δοθεί επίσημο post mortem (που δεν νομίζω ποτέ να δοθεί κάτι τεχνικό) ότι και να λέμε εδώ είναι κουβέντες καφενείου...

Σελ. 6 από 8 ΠρώτηΠρώτη ... 45678 ΤελευταίαΤελευταία

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας