Εμφάνιση 1-7 από 7
  1. #1
    Εγγραφή
    22-05-2009
    Μηνύματα
    25
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    8192/384
    ISP
    OTEnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΔΑΓΚΛΗΣ
    Router
    Baudtec
    Καλησπέρα έχω μια καρτα γραφικών ATI-Amd 7850 και σκέφτομαι να αγοράσω άλλη μια και να τις συνδέσω σε διάταξη crossfire. Αυτό που με προβληματίζει έιναι αν ο υπολογιστής μου θα αντέξει το Crossfire η θα δημιουργηθεί bottleneck condition.

    System:
    CPU: AMD FX 8120 3.10 ghz
    GPU: ATI HD 7850 (μία για την ώρα :P)
    RAM: 8 GB ddr3 στα 1600
    SSD: 120 GB

    OPERATING SYSTEM: WINDOWS 8 χ64

    Ευχαριστώ εκ των προτέρων

  2. #2
    Εγγραφή
    24-12-2006
    Περιοχή
    Νότια Φινλανδία
    Μηνύματα
    47.081
    Downloads
    22
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    17640/1020
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΒΥΖΑΝΤΙΟ
    Router
    Asus DSL-N17U
    SNR / Attn
    1.0(dB) / 20.2(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Πρώτα, να δείς αν σηκώνει δεύτερη κάρτα το τροφοδοτικό σου .
    Ποιό έχεις, και πόσο καιρό ;
    Runtime Erro
    Τον Ken Lee, τον ξέρετε ;
    Με τη βοήθεια του θεού, λεφτά υπάρχουν.

  3. #3
    Εγγραφή
    12-11-2005
    Μηνύματα
    20.044
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    200+100 vdsl
    ISP
    COSMOTE VDSL 200+50
    Router
    Speedport plus
    Path Level
    Interleaved
    Σε κάποια παιχνίδια θα έχεις bottleneck σε κάποια άλλα όχι. Ανάλογα το τι απαιτήσεις έχουν από τον επεξεργαστή.

    Επίσης όταν λες bottleneck γενικά, δεν καλύπτει όλες τις περιπτώσεις. Για παράδειγμα υπάρχει bottleneck που έχει να κάνει με την μέγιστη απόδοση, αλλά υπάρχει και bottleneck που έχει να κάνει με το target framerate. Το πρώτο αφορά τα benchmarks, το δεύτερο αφορά την εμπειρία του χρήστη.

    Στην δική σου περίπτωση ο επεξεργαστής σου είναι πολύ χαμηλά χρονισμένος και οι Bulldozers δεν φημίζονται για το καλό IPC τους, οπότε θα σκας σε πολλά bottlenecks. Προσωπικά έχω δει πολλά bottlenecks ακόμα και στον i7-860@4Ghz με τις 570 μου, που είναι παρόμοιας δυναμικότητας με τις 7850. Το καλό που έχει ο επεξεργαστής σου όμως, είναι ότι ανεβαίνει καμπόσο και πιθανόν παραπάνω από τα 4GHz, οπότε θα καλύψει κατά ένα ποσοστό το μειονέκτημα του χαμηλού IPC.

    Επίσης λόγω των νέων κονσολών, που είναι multi core AMD based, το μειονέκτημα των Bulldozers θεωρητικά θα μειωθεί, επειδή τα νέα engines θα βασίζονται σε multi core και όχι σε IPC, αλλά αυτό αναμένεται να το δούμε, γιατί το target framerate των κονσολών είναι συντριπτικά τα 30fps και όχι τα 60fps όπως πρέπει, αλλά υπάρχει και ένας λόγος κόστος προς απόδοση που πρέπει να διατηρηθεί εκεί.

    Εν πάση περιπτώσει, είμαι υπερ του dual gpu όπως φαίνεται και στην υπογραφή μου και αν σου αρέσουν οι υψηλές ρυθμίσεις στα παιχνίδια, η δεύτερη κάρτα βοηθάει στις περισσότερες απαιτητικές περιπτώσεις. Δεν καλύπτεις τα πάντα βέβαια, αλλά πηγαίνεις σε ένα πολύ καλύτερο επίπεδο απόδοσης.

    Φυσικά το τροφοδοτικό πρέπει να αντέχει όπως είπε και ο Cranky, ειδικά αν πρόκειται να χρησιμοποιήσεις cpu OC κάποια στιγμή.

    Ελπίζω να μιλάμε για 7850 2GB φυσικά,ε? Διαφορετικά θα πρότεινα να μην ασχοληθείς...
    PC1:12400f, 4070ti, 32GB, z690, PC2:8600k, 3060ti, 32GB, z370, PC3:2700k, GTX 1070, 16GB, P67
    PC4:4770k, RX 6600, 16GB, Z97, PC5:2500k, R9 290 X, 16GB, P67, PC6:Lenovo Thinkcentre M71E
    Spares: HD7950, HD5850, HD3870, Work PC, 13500, GTX 970, 32GB, B660
    Reviews: ATI 4870X2, ΑΤΙ 4850,test GTX 970 σε 3 CPUs

  4. #4
    Εγγραφή
    22-05-2009
    Μηνύματα
    25
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    8192/384
    ISP
    OTEnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΔΑΓΚΛΗΣ
    Router
    Baudtec
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από psolord Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σε κάποια παιχνίδια θα έχεις bottleneck σε κάποια άλλα όχι. Ανάλογα το τι απαιτήσεις έχουν από τον επεξεργαστή.

    Επίσης όταν λες bottleneck γενικά, δεν καλύπτει όλες τις περιπτώσεις. Για παράδειγμα υπάρχει bottleneck που έχει να κάνει με την μέγιστη απόδοση, αλλά υπάρχει και bottleneck που έχει να κάνει με το target framerate. Το πρώτο αφορά τα benchmarks, το δεύτερο αφορά την εμπειρία του χρήστη.

    Στην δική σου περίπτωση ο επεξεργαστής σου είναι πολύ χαμηλά χρονισμένος και οι Bulldozers δεν φημίζονται για το καλό IPC τους, οπότε θα σκας σε πολλά bottlenecks. Προσωπικά έχω δει πολλά bottlenecks ακόμα και στον i7-860@4Ghz με τις 570 μου, που είναι παρόμοιας δυναμικότητας με τις 7850. Το καλό που έχει ο επεξεργαστής σου όμως, είναι ότι ανεβαίνει καμπόσο και πιθανόν παραπάνω από τα 4GHz, οπότε θα καλύψει κατά ένα ποσοστό το μειονέκτημα του χαμηλού IPC.

    Επίσης λόγω των νέων κονσολών, που είναι multi core AMD based, το μειονέκτημα των Bulldozers θεωρητικά θα μειωθεί, επειδή τα νέα engines θα βασίζονται σε multi core και όχι σε IPC, αλλά αυτό αναμένεται να το δούμε, γιατί το target framerate των κονσολών είναι συντριπτικά τα 30fps και όχι τα 60fps όπως πρέπει, αλλά υπάρχει και ένας λόγος κόστος προς απόδοση που πρέπει να διατηρηθεί εκεί.

    Εν πάση περιπτώσει, είμαι υπερ του dual gpu όπως φαίνεται και στην υπογραφή μου και αν σου αρέσουν οι υψηλές ρυθμίσεις στα παιχνίδια, η δεύτερη κάρτα βοηθάει στις περισσότερες απαιτητικές περιπτώσεις. Δεν καλύπτεις τα πάντα βέβαια, αλλά πηγαίνεις σε ένα πολύ καλύτερο επίπεδο απόδοσης.

    Φυσικά το τροφοδοτικό πρέπει να αντέχει όπως είπε και ο Cranky, ειδικά αν πρόκειται να χρησιμοποιήσεις cpu OC κάποια στιγμή.

    Ελπίζω να μιλάμε για 7850 2GB φυσικά,ε? Διαφορετικά θα πρότεινα να μην ασχοληθείς...
    Ναι παντα για την 7850 με 2gb μνήμη μιλάω

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από cranky Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πρώτα, να δείς αν σηκώνει δεύτερη κάρτα το τροφοδοτικό σου .
    Ποιό έχεις, και πόσο καιρό ;

    Αυτό είναι το τροφοδοτικό μου http://www.thermaltake.com/products-...?id=C_00000973
    αλλα επειδή το έχω εδώ και 5 χρόνια έλεγα να πάρω καινούριο και να το συνδυάσω με μεγάλο overclocking
    Γενικά θέλω τη δεύτερη κάρτα για να απογειώσει τις επιδόσεις στο gaming, δεδομενου οτι θα μπω σε μεγάλες περιπέτειες αμα αλλάξω επεξεργαστή, σκέφτηκα να πάρω τη 2η κάρτα.
    Πιο πολύ με νοιάζει να έχω μεγαλύτερη ποιότητα παρά μεγάλο fps. Για μένα αποδεκτό fps είναι γύρω στα 30. Δεν με ενδιαφέρει αν φτάσει στα 100 πχ αλλα απλά να μη σέρνεται το παιχνίδι.
    Αξίζει τον κόπο?


    PS:σκέφτομαι να πάρω αυτό το τροφοδοτικό: http://www.e-shop.gr/product?id=PER.640547
    Αξίζει γενικά? Αν έχετε χρόνο μπορείτε να προτείνετε κάτι αντοίστοιχο σε πιο φτηνό. δεν το εχω και πολύ με το hardware.

    Ευχαριστώ πολυ εκ των προτέρων
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος jmrag92 : 06-09-13 στις 14:18.

  5. #5
    Εγγραφή
    10-06-2009
    Περιοχή
    Αθήνα , καλλιθέα
    Μηνύματα
    8.864
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Wind
    τροφοδοτικό καλύτερα να πας σε αυτό ποιοτικότερο και με 5 χρόνια εγγύηση

    τώρα όσο για το CF θα έλεγα να προχωρήσεις στην αγορά δεύτερης κάρτας εφόσον μιλάμε για extreme gaming

    για το θέμα του bottleneck όπως τα λέει ο psolord είναι τα πράγματα

    θα σου πρότεινα να κάνεις και μια αγορά μιας καλής ψήκτρας επεξεργαστή ώστε να κάνεις ένα καλό o/c στον επεξεργαστή σου για καλύτερες επιδόσεις
    «Αν θες να πας γρήγορα πήγαινε μόνος σου, αν θες να πάς μακριά, πήγαινε με παρέα»


  6. #6
    Εγγραφή
    24-12-2006
    Περιοχή
    Νότια Φινλανδία
    Μηνύματα
    47.081
    Downloads
    22
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    17640/1020
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΒΥΖΑΝΤΙΟ
    Router
    Asus DSL-N17U
    SNR / Attn
    1.0(dB) / 20.2(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jmrag92 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν έχετε χρόνο μπορείτε να προτείνετε κάτι αντοίστοιχο σε πιο φτηνό.
    Δές το XFX Pro Series P1-750X-XXB9 750W, που είναι και με αποσπώμενα καλώδια.
    Runtime Erro
    Τον Ken Lee, τον ξέρετε ;
    Με τη βοήθεια του θεού, λεφτά υπάρχουν.

  7. #7
    Εγγραφή
    05-04-2009
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    35
    Μηνύματα
    413
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    100Mbps/100Mbps
    ISP
    INALAN
    Router
    TENDA AC10U
    Και αυτό που έχεις καλό είναι
    CoolerMaster MasterBOX
    Asus ROG Strix B450-Gaming
    AMD Ryzen 5 3600
    RAM G.Skill 16GB 3200Mhz
    AMD RX 6600
    SSD: OCZ Vertex 128GB
    Windows 10 Home 64bit

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-09-13, 19:10
  2. g540 με ατι 7850 bottleneck ή οχι?
    Από karalis85 στο φόρουμ Κάρτες ήχου, γραφικών, ηχεία και οθόνες
    Μηνύματα: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 15-01-13, 00:07
  3. 6950 crossfire vs 7950
    Από none1 στο φόρουμ Κάρτες ήχου, γραφικών, ηχεία και οθόνες
    Μηνύματα: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-10-12, 18:37
  4. Μηνύματα: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-09-12, 00:15

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας