Σελ. 61 από 61 ΠρώτηΠρώτη ... 415156596061
Εμφάνιση 901-902 από 902
  1. #901
    Εγγραφή
    11-03-2022
    Μηνύματα
    167
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Vodafone
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από MNP-10 Εμφάνιση μηνυμάτων
    οπότε μπορω να αφηνω το pc πχ ανοιχτο ολη μερα, μαζευει credits και μετα παω και το ζουλαω σε ερωτησεις με τα credits που κερδισα. Δε θα ειναι εντελως real time, μπορει να αργει αρκετα δευτερολεπτα να σου δωσει την απαντηση, αλλα οκ τουλαχιστον δε θα κανει εκπτωσεις ποιοτητας επειδη το ρυθμισαν να κοβει το processing σε συγκεκριμενα ορια. Τα ορια θα τα βαζεις εσυ που ξοδευεις (και κερδιζεις) τα credits.
    Το κακό είναι πως έτσι πρόσβαση έχουν μόνο όσοι έχουν επεξεργαστική ισχύ. Αντί για να κάνεις εσύ το "Proof-of-Work", ας το κάνει η ίδια η εταιρία, κι εσύ να την πληρώνεις σε μια άλλη μονάδα που απαιτεί παρόμοια δουλειά για να δημιουργηθεί.

    Απλώς δηλαδή να πληρώνεις τα credits.

  2. #902
    Εγγραφή
    29-06-2005
    Μηνύματα
    15.861
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    ISP
    .
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Yonko Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το κακό είναι πως έτσι πρόσβαση έχουν μόνο όσοι έχουν επεξεργαστική ισχύ.
    Μα τωρα σου λεει βαλε λεφτα για να εχεις προσβαση, αλλιως κανε 10 ερωτησεις τη μερα και πολυ σου ειναι. Και αυτο γιατι δεν εχουν compute power. (Και ακομα και αν βαλεις λεφτα παλι σου λεει απλα θα κανεις λιγο παραπανω ερωτησεις γιατι παλι δεν εχω compute power να σου δωσω)

    Επεξεργαστες και καρτες γραφικων (igp ή καρτες) ολοι εχουν. Δλδ επεξεργαστικη ισχυ εχω (και εχουμε) να του δωσω πισω για μη κωλυεται να μου δωσει AI access...

    Το compute power το σκεφτομαστε σε ορους real time αλλα εδω επειδη δεν ειναι real time, ο χρονος δουλευει υπερ μας.

    Πχ καποιος εχει hardware που βγαζει 500 tflops AI... λες ουαο... που να τον κοντραρω εγω αυτον? Αλλα δε παει ετσι... γιατι εστω εγω εχω hardware που δινει 8 teraflops ΑΙ (amd apu 5700g / 2g tflop σε 32bit / 4 tflop σε 16 bit / 8 tflop σε 8 bit). E απλα εμενα για καθε δευτερολεπτο του αλλου, θελει 1 λεπτο να μαζεψει compute. Αλλα θα το μαζεψει. Αν το αφησω κατι ωρες / μερες θα εχω το equivalent οχι του αλλου που εχει 500 tflop AI αλλα πολλαπλασιο κατα πολυ. Και τοτε μπορω να το ξοδεψω με μια μεγαλη συζητηση με complex requests που θα γινονται distribute στο δικτυο για να το κανουν process χιλιαδες αλλα ατομα.

    Με συμφερει μακραν γιατι αφενος δε χρειαζεται hardware, αφετερου δεν χρειαζεται συνδρομη και τελος εχω τσαμπα ρευμα (solar). Βεβαια δεν εχω αρχισει να υπολογιζω ρευματα ουτε στον αλλο (σεναριο κεντρικου σερβερ με nvidia ή AI accels), ουτε σε μενα... γιατι και οι 2 καταναλωνουν.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος MNP-10 : 18-05-24 στις 13:35.

Σελ. 61 από 61 ΠρώτηΠρώτη ... 415156596061

Παρόμοια Θέματα

  1. Πρόβλημα με αποστολή email προς την VODAFONE
    Από sakis.kom στο φόρουμ Vodafone
    Μηνύματα: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-08-16, 18:28
  2. Μηνύματα: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 24-08-16, 00:40
  3. Μηνύματα: 23
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-04-16, 04:26
  4. Μηνύματα: 16
    Τελευταίο Μήνυμα: 02-03-16, 22:42

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας