Εμφάνιση 1-9 από 9
  1. #1
    Εγγραφή
    23-10-2005
    Περιοχή
    Αμπέλια
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    6.817
    Downloads
    25
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    26mbps+LTE
    ISP
    Home Speed Booster
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΒΑΣΙΛΙΚΟ
    Router
    DN9245X6-10
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  kampina.jpg 
Εμφανίσεις:  63 
Μέγεθος:  334,7 KB 
ID: 246597

    Στη γειτονιά τοποθετήθηκε η καμπίνα της φωτογραφίας το περασμένο καλοκαίρι. Πριν τη καμπίνα υπήρχε ένα παλιό ΚΑΦΑΟ στα 50 μέτρα από το σημείο. Συγχρονίζουμε μέχρι 4mbps, και το μόνο διαθέσιμο πρόγραμμα εμπορικά είναι το ADSL εώς 24 (50+ attenuation κλπ, τερματίζουμε στο Α/Κ).

    Η επόμενη κοντινότερη καμπίνα στη περιοχή είναι στα 2 χιλιόμετρα, η οποία είναι διασυνδεδεμένη με οπτική, και εκει πέρα η COSMOTE προσφέρει προγράμματα εώς και 100mbps.

    Είχα ρωτήσει κάποια στιγμή έναν τεχνικό του ΟΤΕ που έκανε εργασίες στη καμπίνα και μου είπε ότι εδώ σε εμάς δεν θα έρθει οπτική, αλλά θα μπεί μια κεραία. Τέσπα πέρασαν 7 μήνες περίπου και μπήκε σήμερα η κεραία. Δεν έχω δει καμία διαφορά στον συγχρονισμό προς το παρόν, το attenuation παραμένει 50+ άρα μάλλον δεν έχει ενεργοποιηθεί το κεραιάκι.

    Μπορεί κάποιος να μου πει τι ταχύτητες να αναμένουμε από αυτό εδώ το σύστημα; Είναι αξιόπιστο; Από latencies; Εμπορικά θα συνεχίσει ο ΟΤΕ να δίνει εώς 24 σε εμάς ή θα δούμε vdsl;

    ΥΓ. Δεν ξέρω αν καλώς postαρα εδώ, παρακαλώ να μεταφερθεί αν υπάρχει καταλληλότερο μέρος στο forum.

    Antec P280 | beQuiet S9-700 | Arctic Liquid Freezer II 240 | MSI X470 Gaming Pro Max | R9 5900X | 3600CL16 32GB | RTX3070 | XPG8200Pro | ROG PG258Q

  2. #2
    Εγγραφή
    06-09-2008
    Περιοχή
    Ιωαννινα
    Μηνύματα
    1.808
    Downloads
    51
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    150000/22000(KV)
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - 28ΗΣ ΟΚΤΩΒΡΙΟΥ
    Router
    Speedport Smart 3
    SNR / Attn
    7(dB) / 12(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από netlag Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  kampina.jpg 
Εμφανίσεις:  63 
Μέγεθος:  334,7 KB 
ID: 246597

    Στη γειτονιά τοποθετήθηκε η καμπίνα της φωτογραφίας το περασμένο καλοκαίρι. Πριν τη καμπίνα υπήρχε ένα παλιό ΚΑΦΑΟ στα 50 μέτρα από το σημείο. Συγχρονίζουμε μέχρι 4mbps, και το μόνο διαθέσιμο πρόγραμμα εμπορικά είναι το ADSL εώς 24 (50+ attenuation κλπ, τερματίζουμε στο Α/Κ).

    Η επόμενη κοντινότερη καμπίνα στη περιοχή είναι στα 2 χιλιόμετρα, η οποία είναι διασυνδεδεμένη με οπτική, και εκει πέρα η COSMOTE προσφέρει προγράμματα εώς και 100mbps.

    Είχα ρωτήσει κάποια στιγμή έναν τεχνικό του ΟΤΕ που έκανε εργασίες στη καμπίνα και μου είπε ότι εδώ σε εμάς δεν θα έρθει οπτική, αλλά θα μπεί μια κεραία. Τέσπα πέρασαν 7 μήνες περίπου και μπήκε σήμερα η κεραία. Δεν έχω δει καμία διαφορά στον συγχρονισμό προς το παρόν, το attenuation παραμένει 50+ άρα μάλλον δεν έχει ενεργοποιηθεί το κεραιάκι.

    Μπορεί κάποιος να μου πει τι ταχύτητες να αναμένουμε από αυτό εδώ το σύστημα; Είναι αξιόπιστο; Από latencies; Εμπορικά θα συνεχίσει ο ΟΤΕ να δίνει εώς 24 σε εμάς ή θα δούμε vdsl;

    ΥΓ. Δεν ξέρω αν καλώς postαρα εδώ, παρακαλώ να μεταφερθεί αν υπάρχει καταλληλότερο μέρος στο forum.
    Αν ο ΟΤΕ μεταφέρει όλους τους πελάτες του στην καμπίνα (που συνήθως αυτό κάνει) τότε θα έχετε 24Mbps φουλ μέσω VDSL. Εάν δώσει μεγαλύτερες ταχύτητες αυτό θα το δεις από τον έλεγχο διαθεσιμότητας στην σελίδα του ΟΤΕ και μπορείς να μεταφερθείς σε μεγαλύτερο πακέτο ταχύτητας με το ανάλογο κόστος
    Eπιτελους VDSL

  3. #3
    Εγγραφή
    23-10-2005
    Περιοχή
    Αμπέλια
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    6.817
    Downloads
    25
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    26mbps+LTE
    ISP
    Home Speed Booster
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΒΑΣΙΛΙΚΟ
    Router
    DN9245X6-10
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από alex24 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν ο ΟΤΕ μεταφέρει όλους τους πελάτες του στην καμπίνα (που συνήθως αυτό κάνει) τότε θα έχετε 24Mbps φουλ μέσω VDSL. Εάν δώσει μεγαλύτερες ταχύτητες αυτό θα το δεις από τον έλεγχο διαθεσιμότητας στην σελίδα του ΟΤΕ και μπορείς να μεταφερθείς σε μεγαλύτερο πακέτο ταχύτητας με το ανάλογο κόστος
    Ευχαριστώ. Αυτή τη στιγμή όλοι τερματίζουμε στο Α/Κ που είναι 5km μακριά και οι ταχύτητες είναι τραγικές. Αυτό που καταλαβαίνω είναι ότι επειδή η καμπίνα δεν θα συνδεθεί με οπτική, θα έχει κάποια ασύρματη ζευξη με καποια άλλη καμπίνα που επίσης έχει κεραία ( ;; ), υποθέτω.

    Επειδή δεν έχω ξανακούσει/διαβάσει για τέτοιου είδους ζευξεις, αναρωτιέμαι μήπως κανείς εδώ γνωρίζει περισσότερα τι κεραία είναι αυτή, και τι μπορεί να προσφέρει στην περίπτωση μου, σε θεωρητικό επίπεδο.

    Φοβάμαι λόγω ασυρματικής ζευξης το bandwidth θα είναι περιορισμένο, και πολύ δύσκολα θα δούμε κάποια σοβαρή βελτίωση των τραγικών ταχυτήτων μας.

    Antec P280 | beQuiet S9-700 | Arctic Liquid Freezer II 240 | MSI X470 Gaming Pro Max | R9 5900X | 3600CL16 32GB | RTX3070 | XPG8200Pro | ROG PG258Q

  4. #4
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Μικροκυματική ζεύξη είναι και το κάνουν σε πλείστες απομακρυσμένες περιπτώσεις, ενώ παλαιότερα όλα σχεδόν τα νησιά έτσι ήταν συνδεδεμένα πριν συνδεθούν με υποθαλάσσια δίκτυα.

  5. #5
    Εγγραφή
    23-10-2005
    Περιοχή
    Αμπέλια
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    6.817
    Downloads
    25
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    26mbps+LTE
    ISP
    Home Speed Booster
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΒΑΣΙΛΙΚΟ
    Router
    DN9245X6-10
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jkoukos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μικροκυματική ζεύξη είναι και το κάνουν σε πλείστες απομακρυσμένες περιπτώσεις, ενώ παλαιότερα όλα σχεδόν τα νησιά έτσι ήταν συνδεδεμένα πριν συνδεθούν με υποθαλάσσια δίκτυα.
    ευχαριστώ. Η κεραία κοιτάει προς την αμέσως κοντινότερη καμπίνα η οποία είδα είναι στα 1700m. Θα περάσω να δώ αν όντως στη καμπίνα αυτή έχει μπεί επίσης κεραια που κοιτάει τη δική μας κεραία.

    το σπίτι μου από την καμπίνα ειναι στα 400μέτρα. Αν τερμάτιζα στη καμπίνα και μιλούσαμε για FTTC, θα ήμουν ευχαριστημένος με 30 mbps. Στη καμπίνα μου να ειμαστε 100 συνδρομητες. Πιστευεις ειναι πιθανό να δώ 30mbps? Ή είναι εκτός τόπου και χρόνου αυτά που λέω.

    Antec P280 | beQuiet S9-700 | Arctic Liquid Freezer II 240 | MSI X470 Gaming Pro Max | R9 5900X | 3600CL16 32GB | RTX3070 | XPG8200Pro | ROG PG258Q

  6. #6
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Κανονικά 50άρι μπορείς να έχεις σε αυτή την απόσταση και αν βάλουν κάρτες 35b μπορεί κοντά στο 100άρι.
    Λογικά κοιτά προς το κτίριο του αστικού κέντρου (μπορεί να είναι και εξωτερική καμπίνα ONU) ή σε κάποιον πυλώνα του ΟΤΕ με κεραίες.

  7. #7
    Εγγραφή
    23-10-2005
    Περιοχή
    Αμπέλια
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    6.817
    Downloads
    25
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    26mbps+LTE
    ISP
    Home Speed Booster
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΒΑΣΙΛΙΚΟ
    Router
    DN9245X6-10
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jkoukos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κανονικά 50άρι μπορείς να έχεις σε αυτή την απόσταση και αν βάλουν κάρτες 35b μπορεί κοντά στο 100άρι.
    Λογικά κοιτά προς το κτίριο του αστικού κέντρου (μπορεί να είναι και εξωτερική καμπίνα ONU) ή σε κάποιον πυλώνα του ΟΤΕ με κεραίες.
    Μια χαρα! Πάντως σίγουρα δεν κοιτάζει προς το κτίριου του Α/Κ γιατί θα έπρεπε να κοιτάει νότια. Ενώ τώρα κοιτάει δυτικά (δηλαδή 90 μοίρες διαφορά στον προσανατολισμό). Θα ρίξω μια ματιά στη περιοχή για να εξακριβώσω (αν τα καταφέρω) το άλλο σημείο της ζευξης.

    Antec P280 | beQuiet S9-700 | Arctic Liquid Freezer II 240 | MSI X470 Gaming Pro Max | R9 5900X | 3600CL16 32GB | RTX3070 | XPG8200Pro | ROG PG258Q

  8. #8
    Εγγραφή
    16-11-2014
    Περιοχή
    κερατεα
    Μηνύματα
    1.021
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    +booster 50.7down/Up 5.35
    ISP
    COSMOTE Home SpeedBooster
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΔΑΣΚΑΛΕΙΟ
    Router
    HUAWEI DN9245X6-10
    SNR / Attn
    8(dB) / 37,5(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Σε πια περιοχη μενεις; και που βρισκεται αυτο; εξω απο εκκλησια βλεπω. Νομιζω οτι ειναι μονο στην επαρχια αυτος ο τροπος . πολυ ενδιαφερον τυπος συνδεσης μικροκυματικος . Kαπου το ειχα ξανα δει ακριβως επανω απο την καμπινα ομως οχι σε αποσταση , αλλα δεν ξερω τι παιζει απο τααχυτητες . Παλι καλα για να δειτε καποια αναβαθμιση.
    Αραγε χανει σε ταχυτητα;
    Υπαρχουνε συνδεσεις επαγγελματικες με μικροκυμματικη ζευξη αλλα εχουνε πολυ ακριβο παγιο και που ειχα ρωτησει δεν χανουνε ταχυτητα και ειναι συμμετρικες . Μου ειχανε πει οτι ακομα και λογω καιρου δεν χανει πολυ σε ταχυτητα . Παντως ολο και κατι θα χανει αφου ειναι ασυρματο.
    Εγω δεν μπορω να καταλαβω δεν πιανει το δικτυο κινητης της κοσμοτε στην περιοχη σου ; να βαλεις το home booster ; και να εχεις πολυ καλες ταχτητες εως 50 mbs ( ειναι κλειδωμενο στα 50mbs) και στα 5up . Και εγω ειμαι σε περιοχη που ανηκω στο 20% που δεν αναβαθμισαν καμπινες vdsl και εχουμε ακομα μονο adsl. Οποτε το δικτυο κινητης ειναι μονοδρομος . Παντως με ενα tiplink 4g+ router με καρτα σημ βαζεις οποια sim εχει σημα και με πακετο με απεριορστα data κανεις την δουλεια σου για πανω απο 50 mbs , που το booster δεν μπορει να δωσει λογω οτι ειναι κλειδωμενο , αλλα και τα 6,80ευρω παραπανω στο παγιο με το booster μια χαρα κανεις την δουλεια σου .

  9. #9
    Εγγραφή
    23-10-2005
    Περιοχή
    Αμπέλια
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    6.817
    Downloads
    25
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    26mbps+LTE
    ISP
    Home Speed Booster
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΒΑΣΙΛΙΚΟ
    Router
    DN9245X6-10
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από johnmegarythmos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σε πια περιοχη μενεις; και που βρισκεται αυτο; εξω απο εκκλησια βλεπω. Νομιζω οτι ειναι μονο στην επαρχια αυτος ο τροπος . πολυ ενδιαφερον τυπος συνδεσης μικροκυματικος . Kαπου το ειχα ξανα δει ακριβως επανω απο την καμπινα ομως οχι σε αποσταση , αλλα δεν ξερω τι παιζει απο τααχυτητες . Παλι καλα για να δειτε καποια αναβαθμιση.
    Αραγε χανει σε ταχυτητα;
    Υπαρχουνε συνδεσεις επαγγελματικες με μικροκυμματικη ζευξη αλλα εχουνε πολυ ακριβο παγιο και που ειχα ρωτησει δεν χανουνε ταχυτητα και ειναι συμμετρικες . Μου ειχανε πει οτι ακομα και λογω καιρου δεν χανει πολυ σε ταχυτητα . Παντως ολο και κατι θα χανει αφου ειναι ασυρματο.
    Εγω δεν μπορω να καταλαβω δεν πιανει το δικτυο κινητης της κοσμοτε στην περιοχη σου ; να βαλεις το home booster ; και να εχεις πολυ καλες ταχτητες εως 50 mbs ( ειναι κλειδωμενο στα 50mbs) και στα 5up . Και εγω ειμαι σε περιοχη που ανηκω στο 20% που δεν αναβαθμισαν καμπινες vdsl και εχουμε ακομα μονο adsl. Οποτε το δικτυο κινητης ειναι μονοδρομος . Παντως με ενα tiplink 4g+ router με καρτα σημ βαζεις οποια sim εχει σημα και με πακετο με απεριορστα data κανεις την δουλεια σου για πανω απο 50 mbs , που το booster δεν μπορει να δωσει λογω οτι ειναι κλειδωμενο , αλλα και τα 6,80ευρω παραπανω στο παγιο με το booster μια χαρα κανεις την δουλεια σου .
    θενξ για τις πληροφορίες. Έχω το Booster απο τις αρχές του 2019 και η αλήθεια είναι ότι με εχει "σώσει" ! Καποιες φορες εχω δει και ως 50mbps, καποιες ομως με το ζορι 5mbps. Συνηθως ειμαι γυρω στα 12mbps συνδυασμενου bandwidth.

    Το booster εχει και το πλεονέκτημα του redundancy. Δεν μενεις απο internet αν υπάρξει καλωδιακο πρόβλημα πχ. Ακόμα και οταν αναβαθμιστουμε θα το κρατήσω (γινεται με vdsl <= 50mbps)

    Antec P280 | beQuiet S9-700 | Arctic Liquid Freezer II 240 | MSI X470 Gaming Pro Max | R9 5900X | 3600CL16 32GB | RTX3070 | XPG8200Pro | ROG PG258Q

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας