Σελ. 4 από 30 ΠρώτηΠρώτη ... 2345691424 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 46-60 από 438
  1. #46
    Εγγραφή
    01-07-2003
    Περιοχή
    θεσσαλονικη
    Ηλικία
    59
    Μηνύματα
    1.548
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΚΑΛΑΜΑΡΙΑ
    To press-gr είναι ένα από τα δεκάδες blog με αξιοπιστία για αυτά που γράφει(συνήθως ανυπόστατες φήμες) κάτω του μηδενός.

    Το μόνο που το έκανε να ξεχωρίσει και να γίνει έτσι στόχος ήταν η υψηλή αναγνωσιμότητα τον τελευταίο διάστημα.

    Σε μια χώρα όπως η δική μας όπου η πληροφόρηση από τα επίσημα και υποτίθεται αξιόπιστα μέσα ενημέρωσης ( εφημερίδες - τηλεόραση) είναι απόλυτα ελέγχόμενη και κατευθυνόμενη, δεν υπάρχει χώρος για τρίτους.

    Αυτό που φόβισε και υπήρξε παρέμβαση του εισαγγελέα και κινητοποίηση όλου του μηχανισμού καταστολής είναι ότι το κοινό-αναγνώστης εθισμένο σε πληροφορίες 'μαιμού' δεν μπορεί να αξιολογήσει και να ξεχωρίσει την πραγματική αληθινή είδηση από τα σκουπίδια που του προσφέρουν και στο πάρτυ αυτό της παραπληροφόρησης επιτρέπεται να πάιζουν μόνο τα 'δικά μας' παιδιά.

    Προσωπικά είμαι εναντίον κάθε τύπου μορφής λογοκρισίας. Αλλά επίσης και στην ανώνυμη δήθεν καταγγελία με αφορισμούς και χωρίς στοιχεία και αντίλογο.

    Βύρων.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος viron : 25-02-08 στις 10:24.

  2. #47
    Το avatar του μέλους 21century
    21century Guest
    Τα μόνα κανάλια που ανακοίνωσαν το όνμα του μπλόγκ και έιχαν δηλώσεις του αρμόδιου διαχειριστή ήταν η δημόσια τηλεόραση. η οποία εκτός από το όνομα έδιεξε ιδώις η ΝΕΤ δηλώσεις του δημοσιογράφου σχετικά με τις κατασχέσεις. Πάντως τα μπόγκ υπάρχει έντονος προβληματισμός..

  3. #48
    Εγγραφή
    19-11-2005
    Περιοχή
    salonicco
    Ηλικία
    68
    Μηνύματα
    836
    Downloads
    26
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Wind
    Router
    vigor2700
    SNR / Attn
    9(dB) / 18(dB)
    Για να κανει το google αρση απορητου μαλλον τους μιλησανε για καποιο υποθετικο κακουργημα καθ'οτι στην αμερικη δεν γινεται αρση με μονη δικαιολογια την συκοφαντηση.Αλιως θα ειχαν κλεισει ολα τα blogs.
    O Θεμιστοκλης τωρα δικαιωνετε.Ντροπη τους.Ακου πληρωμη για blog.Tι αλλο θα σκαρφιστουν?

  4. #49
    Εγγραφή
    30-10-2006
    Μηνύματα
    3.079
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL Tellas Full
    Ταχύτητα
    14652/999
    ISP
    Tellas
    DSLAM
    Tellas - ΚΟΛΩΝΟΣ
    Router
    Thomson 585v7 WIRELESS
    SNR / Attn
    9.5(dB) / 24.5(dB)
    Κατ' αρχήν κανείς bloger δεν έχει ασυλία έναντι του νόμου, ούτε η ιδιότητα του πολίτη που εκφράζει ελεύθερα τις απόψεις του πρέπει να μπερδεύεται με την ίδιότητα του δημοσιογράφου που μέσω του blog βρίσκει την ευκαιρία να προβει σε παράνομες πράξεις.

    Από κει και πέρα μην μπερδεύετε την δικαστική/ αστυνομική έρευνα, με την ποινική δίωξη.

    Στην συγκεκριμένη περίπτωση οι οποιες έρευνες ήρθαν μετά από περισσότερες από 100 μηνυσεις που κατατέθηκαν εναντίον του συγκεκριμένου blogger. Δηλαδή τι έπρεπε να γίνει; Να μην το ψάξουν;

    Όποιος έχει κουράγιο και όρεξη να μάθει τι είναι το press-gr.gblogspot.com ας διαβάσει αυτο : Το press-gr, η νεοελληνική πραγματικότητα και η "δημοσιογραφία των πολιτών"
    ADSLgr.com RADIO

    Για δύο πράγματα δεν ανησυχούμε. Γι'αυτά που διορθώνονται και γι αυτά που δεν διορθώνονται.


  5. #50
    Εγγραφή
    19-11-2005
    Περιοχή
    salonicco
    Ηλικία
    68
    Μηνύματα
    836
    Downloads
    26
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Wind
    Router
    vigor2700
    SNR / Attn
    9(dB) / 18(dB)
    Τοτε να κανουμε 100 μυνησεις σε εφημεριδες η καναλια για να δωσουμε δικαιολογια στην εξουσια να κανει ντου σε οσους την ενοχλουν.
    Οι μυνησεις ειναι προφασεις εν αμαρτιες για κατι που αρχισε να ενοχλει τους διαπλεκομενους.
    Οσο για τον κυριο Σμυρναιο ποτε δεν μου ερεσαν οι ποντιοι πιλατοι.
    Εδω δεν υπερασπιζωμαστε τον Καψαμπέλη η οποιον αλλο.αλλα βασικα δημοκρατικα δικαιοματα.

  6. #51
    Εγγραφή
    19-11-2005
    Μηνύματα
    439
    Downloads
    19
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ OTE
    Ταχύτητα
    8192/384
    ISP
    OTEnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΗΛΙΟΥΠΟΛΗ
    Router
    Netgear DG834PN
    SNR / Attn
    15.7(dB) / 35(dB)
    Ελάτε ρε παιδιά, απλά με μηνύσεις μπουκάρουν αστυνομικοί και όργανα ασφαλείας στο σπίτι και στο γραφείο του καθενός?? Να είμαστε σοβαροί...σωστός ο trademan

    Είναι 100 οι μηνύσεις, είναι μία (του Χιώτη) τι τελικά?

    Δε θέλω να υπερασπιστώ κανέναν αλλά το πράγμα είναι φως-φανάρι τραμπουκική προσπάθεια εκφοβισμού....αν είχατε κανά μπλογκ τώρα θα κοιτάγατε τη πόρτα σας...εγώ δεν έχω καμία σχέση με μπλογκ, ούτε διαβάζω, αλλά ίσως αρχίσω τώρα

  7. #52
    Εγγραφή
    19-10-2005
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    794
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    4096/256
    ISP
    ΤΕΕ
    DSLAM
    Ο.Τ.Ε. - ΠΕΝΤΕΛΗΣ
    Router
    USR 9108Α
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από fantomas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Mα χαζος ειναι καποιος να εκβιασει δημοσια? Θα εκβιασει μυστικα.
    Εκτος αν θεωρουμε εκβιασμους τις δημοσιες καταχωρησεις.
    Τελικα ποιος εκβιαστηκε και με τι? θα μαθουμε ποτε?

    Οταν λεμε 50.000 επισκεψεις εννοουμε απο 50.000 διαφορετικες IP?
    Δε νομιζω οτι εχει τοση δυναμη αυτο το blog. Eλαχιστοι Ελληνες διαβαζουν blogs.
    Μα δεν είπα ότι εκβιάζανε δημόσια... Αν διαβάσεις το άρθρο του Ιού θα καταλάβεις. Για παράδειγμα έστω ότι έχω ένα blog το οποίο το επισκέπτονται χιλιάδες κόσμου κάθε μέρα (δεν ξέρω αν είναι 50.000 διαφορετικές ΙΡ, αλλά σίγουρα είναι πάρα πολλοί οι επισκέπτες του!) και γράφω: "Ποιος υπουργός της κυβέρνησης αγόρασε λιμουζίνα και την χρέωσε στο υπουργείο του;;;" και μετά πάω στον υπυργό και του πω: "αν δεν μου δώσεις τόσα λεφτά θα βγάλω την είδηση στο blog μου!". Απ' ότι έχω καταλάβει, γιαυτό κατηγορούν το press-gr. Δεν ξέρω αν λειτουργούσαν έτσι, απλά λέω ότι μπορεί να είναι μια πιθανότητα...

  8. #53
    Εγγραφή
    11-07-2005
    Περιοχή
    Λουξεμβούργο
    Ηλικία
    58
    Μηνύματα
    12.570
    Downloads
    6
    Uploads
    1
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500Μ Download/260M Uploa
    ISP
    Διάφοροι. Ολο
    Router
    Fritzbox!7490
    Ναι αλλά παραμένει το γεγονός ότι η επίθεση φραστικά τόσο απο εφημερίδες όσο και απο τηλεόραση, και αυτό θέλω να τονισω, ειναι κατα του blog βασικά. Ολοι μιλάνε για το blog. Κατα αναλογία δηλαδή για την υπόθεση εκβιασμού που λέγεται περί Θέμου, αντί Θέμου να λεγόταν εκβιασμός απο το Πρώτο Θέμα. Δεν ξέρω εαν καταλαβαίνετε γιατι πράγμα μιλάμε, και γιατί όλοι τους είναι τόσο επιθετικοί απέναντι στην ιντερνετική τεχνολογία βασικά, και όχι ενός ή κάποιων συγκεκριμένων ατόμων.

  9. #54
    Εγγραφή
    19-11-2005
    Περιοχή
    salonicco
    Ηλικία
    68
    Μηνύματα
    836
    Downloads
    26
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Wind
    Router
    vigor2700
    SNR / Attn
    9(dB) / 18(dB)
    @Petros Mονο που το αρθρο του Ιού μιλουσε για τον Θεμιστοκλη και για το Πρωτο Θεμα.
    Τα αρθρα στο PRESS-GR τα γραφουμε εγω και εσυ που δεν νομιζω να πιστευεις οτι μπορουμε να εκβιασουνε καποιον.

    http://www.enet.gr/online/online_fpa...92392,79105224
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος traderman : 25-02-08 στις 14:10.

  10. #55
    Εγγραφή
    19-10-2005
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    794
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    4096/256
    ISP
    ΤΕΕ
    DSLAM
    Ο.Τ.Ε. - ΠΕΝΤΕΛΗΣ
    Router
    USR 9108Α
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από anon Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ναι αλλά παραμένει το γεγονός ότι η επίθεση φραστικά τόσο απο εφημερίδες όσο και απο τηλεόραση, και αυτό θέλω να τονισω, ειναι κατα του blog βασικά. Ολοι μιλάνε για το blog. Κατα αναλογία δηλαδή για την υπόθεση εκβιασμού που λέγεται περί Θέμου, αντί Θέμου να λεγόταν εκβιασμός απο το Πρώτο Θέμα. Δεν ξέρω εαν καταλαβαίνετε γιατι πράγμα μιλάμε, και γιατί όλοι τους είναι τόσο επιθετικοί απέναντι στην ιντερνετική τεχνολογία βασικά, και όχι ενός ή κάποιων συγκεκριμένων ατόμων.
    Δεν νομίζω ότι καταλαβαίνω τι θες να πεις... Είναι γεγονός ότι οι περισσότεροι δημοσιογράφοι είναι εχθρικοί απέναντι στην ιντερνετική τεχνολογία όπως πολύ σωστά λες, για τον πολύ απλό λόγο ότι το ίντερνετ πολλές φορές τους κλέβει την δόξα. Σ'αυτό συμφωνούμε.. Αλλά οι μηνύσεις δεν γίνανε στο blog γενικά και αόριστα αλλά σε συγκεκριμένο δημοσιογράφο.. Έτσι δεν είναι;

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από traderman Εμφάνιση μηνυμάτων
    @Petros Mονο που το αρθρο του Ιού μιλουσε για τον Θεμιστοκλη και για το Πρωτο Θεμα.
    Τα αρθρα στο PRESS-GR τα γραφουμε εγω και εσυ που δεν νομιζω να πιστευεις οτι μπορουμε να εκβιασουνε καποιον.

    http://www.enet.gr/online/online_fpa...92392,79105224
    Μιλούσε για το Πρώτο Θέμα αλλά με παρόμιο τρόπο δουλεύουν όλοι οι δημοσιογράφοι που θέλουν να εκβιάσουν.. Διαφωνώ μαζί σου ότι τα άρθρα τα γράφουμε εγώ και εσύ. Εμείς γράφουμε μερικά άρθρα, αλλά τα περισσότερα τα γράφουν μια ομάδα που διαχειρίζεται το press-gr.. Τουλάχιστον τα πιο σημαντικά άρθρα, ή αυτά που είχαν πολιτικό περιεχόμενο..

    Και κάτι ακόμα. Είδα το απαράδεκτο ρεπορτάζ του ΑΝΤ1 για την υπόθεση.. Τώρα βγάζουν τον Θέμο σαν κακομοίρη, θιγμένο, που ήταν θύμα εκβιασμού από τα blogs (έτσι γενικά και αόριστα). Μόνο και μόνο το γεγονός ότι όλοι οι δημοσιογράφοι έχουν πέσει να φάνε το press-gr , με κάνει να το συμπαθώ περισσότερο!
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Petros : 25-02-08 στις 14:38.

  11. #56
    Εγγραφή
    19-11-2007
    Περιοχή
    Κυψέλη
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    232
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ On Telecoms Full
    Ταχύτητα
    10011/1160
    ISP
    On Telecoms
    DSLAM
    On Telecoms - ΑΡΗΣ
    Router
    pirelli
    SNR / Attn
    15(dB) / 25(dB)
    Όλη η ιστορία ξεκίνησε από την μήνυση και την καταγγελία για εκβιασμό που έκανε ο δημοσιογράφος Β. Χιώτης από το Βήμα σχεδόν ένα χρόνο πριν. Πρέπει να σημειωθεί ότι αρχικά το press-gr ήταν ένα Blog που απευθυνόταν στον δημοσιογραφικό χώρο και τους δημοσιογράφους. Τότε ήταν που γράφονταν απερίγραπτα πράγματα για τον Χιώτη και για άλλους δημοσιογράφους. Άλλωστε μεταξύ τους οι δημοσιογράφοι τρώγονται σαν τα σκυλιά. Το υβρεολόγιο και ο οχετός κατά ορισμένων προσώπων ήταν απίστευτος.
    Από εκεί ξεκίνησαν όλα. Ο Χιώτης έλαβε κι ένα mail το οποίο όπως ισχυριζόταν ήταν και το αντικείμενο του εκβιασμου (το στιλ δηλαδή δώσε μας τόσα για να σταματήσουμε, ή μην γράφεις εκείνο στο Βήμα για μην ασχολούμαστε μαζί σου).
    Από αυτό το email ξεκίνησε και η διαδικασία από τις διωκτικές αρχές για τον εντοπισμό των δραστών. Όπως ακούστηκε τα στοιχεία για τα ηλεκτρονικά αποτυπώματα δόθηκαν από την οτενετ (που προφανώς θα έχει σχέση με το enail του εκβιασμού σύμφωνα πάντα με τον καταγγέλοντα). Καμία σχέση δεν έχει η google κλπ σε αυτό το θέμα.
    Το Πρώτο Θέμα που έγραψε για την υπόθεση βάζει πολλά στοιχεία τα οποία είτε είναι ανακρίβιες, είτε λόγω της άγνοιας του συντάκτη τα έχει μπερδέψει (σχετικά με κάτι εταιρείες για την άρση του απορρήτου, κλπ ίσως δηλαδή αυτά να αφορούν κάτι άλλο κι όχι τον εντοπισμό των διαχειριστών του Blog).

    Οι μηνύσεις για το συγκεκριμένο Blog είναι δεκάδες ίσως και εκατοντάδες. Είναι όμως κατά αγνώστων και οι περισσότερες για συκοφαντική δυσφήμισ. Έτσι οι διωκτικές αρχές δεν μπορούσαν να κάνουν καμία ουσιαστική κίνηση (άρση απορρήτου ηλεκτρονικών επικοινωνιών κλπ) παρά μόνο όταν υπήρξε καταγγελία με στοιχεία για εκβιασμό.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος dimitrispm : 25-02-08 στις 14:59.
    Οι ανόητοι ισχυρίζονται ότι μαθαίνουν με την πείρα τους. Εγώ προτιμώ να επωφελούμαι από την πείρα των άλλων.

  12. #57
    Εγγραφή
    19-11-2005
    Περιοχή
    salonicco
    Ηλικία
    68
    Μηνύματα
    836
    Downloads
    26
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Wind
    Router
    vigor2700
    SNR / Attn
    9(dB) / 18(dB)
    Και κάτι ακόμα. Είδα το απαράδεκτο ρεπορτάζ του ΑΝΤ1 για την υπόθεση.. Τώρα βγάζουν τον Θέμο σαν κακομοίρη, θιγμένο, που ήταν θύμα εκβιασμού από τα blogs (έτσι γενικά και αόριστα). Μόνο και μόνο το γεγονός ότι όλοι οι δημοσιογράφοι έχουν πέσει να φάνε το press-gr , με κάνει να το συμπαθώ περισσότερο!
    +1 απο εμενα
    Το Πρώτο Θέμα που έγραψε για την υπόθεση βάζει πολλά στοιχεία τα οποία είτε είναι ανακρίβιες είτε λόγω της άγνοιας του συντάκτη τα έχει μπερδέψει
    Καθολου αγνοια δεν εχουν ουτε τα μπερδεψαν,ξερουν τι κανουν οι επαγγελματιες.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος traderman : 25-02-08 στις 14:59.

  13. #58
    Το avatar του μέλους shadowman
    shadowman Guest
    Τα "ωραία" δεν ήρθαν ακόμα:
    Την ίδια στιγμή το υπουργείο Δικαιοσύνης εμφανίζεται αποφασισμένο να δημιουργήσει νέο νομοθετικό πλαίσιο, το οποίο τροποποιεί το καθεστώς λειτουργίας τουλάχιστον των «ενημερωτικών» blogs. Σύμφωνα με πληροφορίες του ΕΤ προωθούνται τέσσερις σημαντικές αλλαγές.

    Πρώτον, οι διαχειριστές των blogs ενημερωτικού χαρακτήρα θα έχουν την ευθύνη να αναγράφουν στην κεντρική ιστοσελίδα τον κατά νόμο υπεύθυνο του blog.

    Δεύτερον, το νομοσχέδιο επιφυλάσσει στα αδικήματα που τελούνται μέσω των blogs προβλέψεις ανάλογες με αυτές του νόμου περί Τύπου.

    Τρίτον, διευκολύνεται η πρόσβαση των διωκτικών αρχών στα ηλεκτρονικά ίχνη ώστε να αποκαλύπτεται με πιο γρήγορες διαδικασίες ο υπεύθυνος μιας συκοφαντικής ή εκβιαστικής δημοσίευσης.

    Τέταρτον, το ΕΣΡ αποκτά δικαίωμα παρέμβασης σε περίπτωση που οι χρησιμοποιούμενες φωτογραφίες ή το audio και video υλικό που αναρτάται σε κάποιο blog δημιουργούν ζητήματα που εμπίπτουν στη δικαιοδοσία του. Οι παρεμβάσεις που σχεδιάζονται απασχολούν Δικαιοσύνη και Αστυνομία εδώ και πολύ καιρό. Την τελική ώθηση στην υλοποίησή τους φαίνεται όμως να δίνουν οι εξελίξεις του τελευταίου τριημέρου γύρω από το press-gr.blogspot.com.
    http://www.e-tipos.com/newsitem?id=26978

  14. #59
    Εγγραφή
    22-05-2005
    Μηνύματα
    826
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    δεν ξερω αν το διαβασε καποιος αλλα υπαρχει τεραστιο ζητημα με το μεγαλυτερο(Σε επισκεψημοτητα)ελληνικο blog και τους εκβιασμους που(κατηγορειται) οτι εκανε ενας δημοσιογραφος (μην πω ονομα) κ οτι στους εκβιασμους ειναι μπλεγμενοι κ αλλοι δημοσιογραφοι..ΜΕΓΑΛΟ ΖΗΤΗΜΑ..
    κατα την αποψη μου ΚΑΛΑ ΚΑΝΟΥΝ Κ ΔΙΩΚΟΝΤΑΙ εφοσων εκβιαζαν(ΑΝ εκβιαζαν)
    ΟΜΩΣ υπαρχει ενα μεγαλο ζητημα..
    η κυβερνηση παει να περασει νομο για ελεγχο των blogs
    και αντιγραφω απο ενα εξισου γνωστο μπλοκ:

    Η υποθεση του press-gr,ηταν μαλλον η αρχη του τελους,
    για την ελευθεροτυπια των blogs στην Ελλαδα.

    Με το προσχημα της προστασιας των πολιτων,
    η Ελληνικη Κυβερνηση,
    ετοιμαζει νομοθετικο πλαισιο,
    με το οποιο τα blogs,
    θα υπαγονται και θα δινουν αναφορα στο ΕΣΡ,
    ενω παραλληλα,ολοι οι blooggers
    θα ειναι υποχρεωμενοι
    να γραφουν στη κεντρικη τους σελιδα,
    το ονομα του βασικου διαχειριστη...

    Πιο συγκεκριμενα,οπως αναφερει και ο Ε.Τ:
    "Πρώτον, οι διαχειριστές των blogs ενημερωτικού χαρακτήρα
    θα έχουν την ευθύνη να αναγράφουν
    στην κεντρική ιστοσελίδα τον κατά νόμο υπεύθυνο του blog.
    Δεύτερον, το νομοσχέδιο επιφυλάσσει
    στα αδικήματα που τελούνται μέσω των blogs
    προβλέψεις ανάλογες με αυτές
    του νόμου περί Τύπου.

    Τρίτον, διευκολύνεται η πρόσβαση
    των διωκτικών αρχών
    στα ηλεκτρονικά ίχνη ώστε να αποκαλύπτεται
    με πιο γρήγορες διαδικασίες ο υπεύθυνος
    μιας συκοφαντικής ή εκβιαστικής δημοσίευσης.

    Τέταρτον, το ΕΣΡ αποκτά δικαίωμα παρέμβασης
    σε περίπτωση που οι χρησιμοποιούμενες
    φωτογραφίες ή το audio και video υλικό
    που αναρτάται σε κάποιο blog
    δημιουργούν ζητήματα που εμπίπτουν
    στη δικαιοδοσία του.

    http://prezatv.blogspot.com/

    για το συγκεκριμενο μπλοκ υπαρχει και θεμα με το οτι η νεολαια του ΛΑΟΣ προσπαθει να το ριξει γιατι δεν τους αρεσουν οι αποψεις του παιδιου..
    θελω να ακουσω τις αποψεις σας..
    αποψη μου ειναι οτι ΑΝ ΓΙΝΕΙ αυτη η λογοκρισια στα μπλοκς πλεον θα εχουμε να κανουμε καθαρα με μια δικτατορια κ με μια κινηση που γινεται μονο σε Κορεα κ Ινδια..

  15. #60
    Εγγραφή
    11-03-2005
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    80
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    10999/109999 kbps
    ISP
    Vodafone (μεσω Wind)
    DSLAM
    Wind - ΚΑΛΑΜΑΤΑ
    Router
    ZXHN H267A V1.0
    SNR / Attn
    31.9(dB) / 7.3(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από rho Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κατ' αρχήν κανείς bloger δεν έχει ασυλία έναντι του νόμου, ούτε η ιδιότητα του πολίτη που εκφράζει ελεύθερα τις απόψεις του πρέπει να μπερδεύεται με την ίδιότητα του δημοσιογράφου που μέσω του blog βρίσκει την ευκαιρία να προβει σε παράνομες πράξεις.

    Από κει και πέρα μην μπερδεύετε την δικαστική/ αστυνομική έρευνα, με την ποινική δίωξη.

    Στην συγκεκριμένη περίπτωση οι οποιες έρευνες ήρθαν μετά από περισσότερες από 100 μηνυσεις που κατατέθηκαν εναντίον του συγκεκριμένου blogger. Δηλαδή τι έπρεπε να γίνει; Να μην το ψάξουν;

    Όποιος έχει κουράγιο και όρεξη να μάθει τι είναι το press-gr.gblogspot.com ας διαβάσει αυτο : Το press-gr, η νεοελληνική πραγματικότητα και η "δημοσιογραφία των πολιτών"
    Θεωρώ όλη αυτή την υπόθεση σαν επίθεση στην ελευθερία του λόγου στο internet.

    Περιμένω όλοι σαν bloggers να υπερασπιστούμε το δικαίωμα στην ανωνυμία!

    Μπορεί σήμερα, όπως σωστα ειπώθηκε (από viron), η κοινωνία μας να είναι ευάλωτη στις ανεύθυνες πληροφορίες του ανώνυμου internetικου πλήθους,
    δεν θα παραμείνει όμως για πάντα ανώριμη.
    Και δεν θα πρέπει με βάση τις σημερινές μας φοβίες να υπονομεύσουμε την ελευθερία του μέσου για τα επόμενα χρόνια.

    Έχουμε ανάγκη την ουσιαστική ελευθερία του λόγου στο internet,
    το μόνο μέσο που πραγματικά έχει νόημα να μιλάμε για πολιτικές ελευθερίες σαν και αυτή.
    Δεν ζούμε σε πόλεις των 50.000 κατοίκων του μεσαίωνα όπου τα "πάρκα" ήταν ο φυσικός χώρος πολιτικών ζυμώσεων.
    Αυτή η "ελευθερία του λόγου" αν και θεμιτή, σήμερα δεν αρκει!

    Σήμερα αν θέλω να με ακούσουν θα τα πω στο internet.
    Και στο internet θέλω να προστατεύομαι, εγώ ο πολίτης, όχι μόνο οι δημοσιογράφοι.

    * Και είναι σημαντικό ακόμη περισσότερο στην Ελλάδα που υπάρχει ο "τυποκτόνος" νόμος πέρι συκοφαντικής δυσφήμισης, που αφορά όλους μας (βλέπε Νταλάρας εναντίων Πανούση ή Σαρρής εναντίων Λαζόπουλου).
    * Και είναι σημαντικό ακόμη περισσότερο σήμερα που η διαφθορά στους προϋπάρχοντες θεσμούς κυριαρχεί.

    Με λίγα λόγια ζητάμε:
    Ελευθερία λόγου και Διαφάνεια πάντα και στα πάντα!



    Αν αφήσουμε την νομική-εισαγγελική πλευρά και αυτού θέματος να κυριαρχήσει
    θα χάσουμε τη μάχη στο πολιτικό της σκέλος, στο θέμα των βασικών μας δικαιωμάτων.

    Θα περίμενα καθένας μας σε αυτό το μέσο να ξεκινήσει αυτή τη μάχη.
    Αν θέλετε να συνεχίσουμε να μιλάμε και αύριο.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος sperxios : 25-02-08 στις 17:38. Αιτία: Εβαλα παράθεση από rho.

Σελ. 4 από 30 ΠρώτηΠρώτη ... 2345691424 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Έφοδος της Αστυνομίας στην Ομόνοια για τις εφημερίδες με τα «ροζ» DVD
    Από stelpas στο φόρουμ Πολιτική, Κοινωνικά Θέματα, Επιστήμες και Aθλητισμός
    Μηνύματα: 128
    Τελευταίο Μήνυμα: 08-05-07, 19:51

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας