Σελ. 30 από 31 ΠρώτηΠρώτη ... 10202528293031 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 436-450 από 460

Θέμα: Zyxel VMG8623-T50B

  1. #436
    Εγγραφή
    16-01-2024
    Μηνύματα
    2
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Nova
    Οκ....το ελυσα με επαναφορα του ρουτερ στις εργοστασιακες ρυθμισεις.

  2. #437
    ΔΥΝΑΤΟΤΗΤΑ ΑΣΥΡΜΑΤΗΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ ΡΟΥΤΕΡ ZYXEL VMG8623-T50B
    Μπορεί το ρούτερ ZYXEL VMG8623-T50B ως δεύτερο να συνδεθεί ασύρματα στο πρωτεύον ρούτερ (Huawei Echolife HG8145V5) και να επεκτείνει το δίκτυο τόσο ασύρματα wifi όσο και να δίνει δίκτυο σε υπολογιστή μέσω θύρα ethernet;
    Υπάρχουν οδηγίες για τέτοια σύνδεση;

  3. #438
    Εγγραφή
    05-06-2015
    Περιοχή
    Κέρκυρα/Ξάνθη
    Μηνύματα
    1.125
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    109998/10998
    ISP
    Nova
    DSLAM
    Forthnet - ΞΑΝΘΗ
    Router
    ZyXEL VMG8623-T50B
    SNR / Attn
    10.7(dB) / 3.7(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Όχι. Μόνο κάτι TP-Link που έχω κάνουν αυτή τη δουλειά (νομίζω η λειτουργία αυτή λέγεται WDS).

  4. #439
    Εγγραφή
    23-11-2010
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    202
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Έλαβα ένα VMG8623-T50B με το firmware V5.50(ABRV.2)b9 και απ' ότι φαίνεται έχουν αλλάξει κάτι στην κρυπτογράφιση του root password, δεν παίζει πλέον ο generator.

  5. #440
    Τι σημαίνει ότι δεν παίζει πλέον ο generator; Όταν έπαιζε μπορούσε να συνδεθει ασύρματα και αν ναι μπορεί να παίζει με παλιότερο firmware;

  6. #441
    Εγγραφή
    07-07-2014
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    902
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    112640/11255 D/U
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΠ. ΠΑΥΛΟΣ
    Router
    pfsense & TG789vac rooted
    SNR / Attn
    15.4(dB) / 11(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από WhatTheIanni Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έλαβα ένα VMG8623-T50B με το firmware V5.50(ABRV.2)b9 και απ' ότι φαίνεται έχουν αλλάξει κάτι στην κρυπτογράφιση του root password, δεν παίζει πλέον ο generator.
    Ποιος generator? ενα python script ;

  7. #442
    Εγγραφή
    23-11-2010
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    202
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από finos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ποιος generator? ενα python script ;
    Ναι αυτό που βασίζεται στο serial, και μάλιστα διάβασα ότι σε αυτά που έχουν serial που ξεκινάει από "S22" όντως δεν παίζει...

    Και δεν παίζουν ούτε τα credentials του support που κυκλοφορούν στο thread.

    Τέσπα, δεν είναι και κάτι blocking για εμένα απλά ήθελα να κάνω λίγο investigation γιατί δεν μου παίζει η τηλεφωνία καθόλου στο Zyxel. Τώρα το τιμόνι το έχει πάρει η τεχνική υποστήριξη.

  8. #443
    Εγγραφή
    18-05-2007
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    47
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    92423/10997
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΑΝΟΙΞΗ
    Router
    ΖΤΕ Η268Ν
    SNR / Attn
    9,2(dB) / 10(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από WhatTheIanni Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ναι αυτό που βασίζεται στο serial, και μάλιστα διάβασα ότι σε αυτά που έχουν serial που ξεκινάει από "S22" όντως δεν παίζει...

    Και δεν παίζουν ούτε τα credentials του support που κυκλοφορούν στο thread.

    Τέσπα, δεν είναι και κάτι blocking για εμένα απλά ήθελα να κάνω λίγο investigation γιατί δεν μου παίζει η τηλεφωνία καθόλου στο Zyxel. Τώρα το τιμόνι το έχει πάρει η τεχνική υποστήριξη.
    Και εγώ εδώ και 2 ημέρες, δεν έχω τηλεφωνία αλλά από Internet ok. Είπαν ότι έχει να κάνει με κάτι Profile και ότι είν;αι εσωτερικό θέμα, αλλά τώρα το Incident λέει ότι πρέπει να περάσει τεχνικός να το δει...

  9. #444
    Εγγραφή
    23-11-2010
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    202
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από earthdog Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και εγώ εδώ και 2 ημέρες, δεν έχω τηλεφωνία αλλά από Internet ok. Είπαν ότι έχει να κάνει με κάτι Profile και ότι είν;αι εσωτερικό θέμα, αλλά τώρα το Incident λέει ότι πρέπει να περάσει τεχνικός να το δει...
    Θα έλεγα να πάρεις πάλι τηλέφωνο να γίνει escalation γιατί μάλλον είναι θέμα με το router. Εμένα μπήκαν remotely και απ’ ότι κατάλαβα πέρασαν άλλο firmware (ήρθε με το b9 και μετά όταν το έφτιαξαν είδα το b7) και έστρωσε.

  10. #445
    Εγγραφή
    18-05-2007
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    47
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    92423/10997
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΑΝΟΙΞΗ
    Router
    ΖΤΕ Η268Ν
    SNR / Attn
    9,2(dB) / 10(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από WhatTheIanni Εμφάνιση μηνυμάτων
    Θα έλεγα να πάρεις πάλι τηλέφωνο να γίνει escalation γιατί μάλλον είναι θέμα με το router. Εμένα μπήκαν remotely και απ’ ότι κατάλαβα πέρασαν άλλο firmware (ήρθε με το b9 και μετά όταν το έφτιαξαν είδα το b7) και έστρωσε.
    Ακριβώς αυτό έκαναν μόλις και με εμένα. Με το Β7 είναι όλα οκ. Ομως αν κάνω import το config του Β9 χαλάει πάλι... Ευτυχώς που έκανα export του Β7 και το πέρασα και έπαιξε πάλι. Μετά έβαλα με το χέρι πάλι τα πάντα από την αρχή.

  11. #446
    Εγγραφή
    23-11-2010
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    202
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από earthdog Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ακριβώς αυτό έκαναν μόλις και με εμένα. Με το Β7 είναι όλα οκ. Ομως αν κάνω import το config του Β9 χαλάει πάλι... Ευτυχώς που έκανα export του Β7 και το πέρασα και έπαιξε πάλι. Μετά έβαλα με το χέρι πάλι τα πάντα από την αρχή.
    Λογικά αν κάνεις factory reset θα πάρει το provisioned configuration κανονικά.

  12. #447
    Εγγραφή
    03-05-2007
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    84
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Nova
    Καλησπέρα, έχω το VMG8623-T50B με firmwire V5.50(ABRV.2) b4 σε σύνδεση FTTH της nova. Επειδή έχω πολλές ασύρματες συσκευές smart home παρατηρώ καθυστερήσεις που δεν είχα με το speedport της cosmote. Έχω ασύρματα access points (mesh). Έχει νόημα να ρυθμίσω τα deco mesh σαν router και να ρυθμίσω σε bridge mode? Θα κερδίσω σε ταχύτητα;
    Αν ναι πώς να το ρυθμίσω; έχω βρει ρυθμίσεις μόνο για VDSL κι όχι για FTTH

  13. #448
    Εγγραφή
    23-11-2010
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    202
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από pantelikas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα, έχω το VMG8623-T50B με firmwire V5.50(ABRV.2) b4 σε σύνδεση FTTH της nova. Επειδή έχω πολλές ασύρματες συσκευές smart home παρατηρώ καθυστερήσεις που δεν είχα με το speedport της cosmote. Έχω ασύρματα access points (mesh). Έχει νόημα να ρυθμίσω τα deco mesh σαν router και να ρυθμίσω σε bridge mode? Θα κερδίσω σε ταχύτητα;
    Αν ναι πώς να το ρυθμίσω; έχω βρει ρυθμίσεις μόνο για VDSL κι όχι για FTTH
    Θα πρέπει να ζητήσεις κωδικούς PPPoE (η να τους τραβήξεις από το Zyxel με τους τρόπους που αναγράφονται στις προηγούμενες σελίδες), να βάλεις το Zyxel σε Bridge mode και να κάνεις configure το Internet Connection του Deco σε PPPoE.

  14. #449
    Εγγραφή
    03-05-2007
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    84
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Nova
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από WhatTheIanni Εμφάνιση μηνυμάτων
    Θα πρέπει να ζητήσεις κωδικούς PPPoE (η να τους τραβήξεις από το Zyxel με τους τρόπους που αναγράφονται στις προηγούμενες σελίδες), να βάλεις το Zyxel σε Bridge mode και να κάνεις configure το Internet Connection του Deco σε PPPoE.
    Ευχαριστώ για την απάντηση
    Με λίγα λόγια λόγω Wind/nova δεν πρόκειται να πάρω κωδικούς. Θα δοκιμάσω τα σκριπτάκια μήπως και φανώ τυχερός

  15. #450
    Εγγραφή
    20-10-2004
    Περιοχή
    Αθηνα
    Μηνύματα
    416
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από pantelikas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ευχαριστώ για την απάντηση
    Με λίγα λόγια λόγω Wind/nova δεν πρόκειται να πάρω κωδικούς. Θα δοκιμάσω τα σκριπτάκια μήπως και φανώ τυχερός
    Μπορεις μια χαρα να παρεις κωδικους για ppp απο νοβα. Πηρα εγω. Μου εβγαλαν username και pass εβαλαν το τηλεφωνο μου. Τωρα χρησιμοποιω αυτο και οχι το γενικο που εχει το zyxel

Σελ. 30 από 31 ΠρώτηΠρώτη ... 10202528293031 ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας