Σελ. 9 από 73 ΠρώτηΠρώτη ... 47891011141929 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 121-135 από 1084
  1. #121
    Το avatar του μέλους shaq141a
    shaq141a Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από faethie Εμφάνιση μηνυμάτων
    Χμμ, παιδιά συγνώμη που θα σας τη χαλάσω, αλλά, τουλάχιστον εδώ στη Μυτιλήνη, δεν βλέπω κάποιο πρόβλημα!
    Έβαλα το utorrent 1.8alpha (δε ξέρω γιατί λέει 1.7.7 πάνω,πάντως η 1.8 είναι), ορεξάτος για screenshots και ανέβασα το ubuntu torrent, περιμένοντας να δώ τα αίσχη...
    Άφησα default τα settings, βάζοντας μόνο το maximum connections per torrent σε 300.

    Και περίμενα να δω τις αναμενόμενες 100άρες και να φρίξω πάλι...
    Ομως:



    Το graph δείχνει το ίδιο torrent, κατεβασμένο στην αρχή με το encryption σε forced, και μετά με το encryption disabled.

    Όπως βλέπετε και οι δύο περιπτώσεις είχαν παρόμοια συμπεριφορά, φτάνοντας και τα 700kb/s. Πιστεύω οτι αμα το χα βάλει να συνδεθεί με περισσότερους, θα πιανε και παραπάνω. Επίσης η 700 άρα για τη γραμμή σου δεν είναι και ότι καλύτερο. Σε τέτοια torrents από GRNET πιάνω πάνω από 4-5 ΜΒ/sec σε λίγα μόλις λεπτά.

    Τελικά μάλλον στη Μυτιλήνη δε παίζει πρόβλημα...?

    Πάντως αυτό δεν το λέω για να αμφισβητήσω τους υπόλοιπους! Δεν αμφιβάλλω καθόλου οτι υπάρχουν κάποιοι που έχουν πρόβλημα! Απλά δίνω το feedback μου για Μυτιλήνη, ώστε να ξέρετε τι γίνεται...

    Αν υπάρχει και κανας άλλος από Μυτιλήνη, ας επιβεβαιώσει, πάντως καλό θα ναι να κάνουν και άλλοι παρόμοια test για να δούμε σε ποιες περιοχές υπάρχει θέμα...

    ΥΓ: Πάντως πριν βάλω την 1.8, το ίδιο αρχείο μου κατέβαινε με 200 το πολύ, και όντως με το encryption disabled έπεφτε... Αλλά αυτό δεν εξηγεί γιατί η 1.8 μου πιάνει τίγκα 700αρες, είτε ανοιγω το encryption είτε το κλείνω. Δεν παίζει, εδώ τουλάχιστον, να χει βάλει κόφτη ο ΟΤΕ. Μαλλον εγώ αλλού είχα το πρόβλημα.

    Αμα διαφωνεί κάποιος ή με βλέπει να χω κάπου λάθος, ας το πει. Εγώ να βοηθήσω θέλω.
    Δυστυχώς έχεις εγκαταστήσει λάθος το μtorrent. Είναι λίγο treaky καμιά φορά. Και άλλα παιδιά την πάτησαν έτσι. Αν μπορείς κάνε πρώτα απεγκατάσταση το παλιο μtorrent και βάλε μετά το νέο. Η ταχύτητα που έπιασες πάντως (700) δεν είναι καλή. Με τη γραμμή σου θα έπρεπε να πιάνεις παραπάνω από 2 ΜΒ/sec.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος shaq141a : 25-02-08 στις 19:55.

  2. #122
    Εγγραφή
    10-07-2007
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    254
    Downloads
    39
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    14360/874
    ISP
    Double Play Gr
    DSLAM
    HOL - ΣΟΛΩΝΟΣ
    Router
    Netfaster IAD
    SNR / Attn
    11(dB) / 17(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από shaq141a Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δυστυχώς έχεις εγκαταστήσει λάθος το μtorrent. Είναι λίγο treaky καμιά φορά. Και άλλα παιδιά την πάτησαν έτσι. Αν μπορείς κάνε πρώτα απεγκατάσταση το παλιο μtorrent και βάλε μετά το νέο.
    Πριν βάλω το καινούργιο, έσβησα το παλιό, και μετά μπήκα στα Application data και έσβησα το φάκελο του utorrent. Χρειαζόταν να κάνω και τίποτα άλλο?

  3. #123
    Το avatar του μέλους shaq141a
    shaq141a Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από faethie Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πριν βάλω το καινούργιο, έσβησα το παλιό, και μετά μπήκα στα Application data και έσβησα το φάκελο του utorrent. Χρειαζόταν να κάνω και τίποτα άλλο?
    Άνοιξε το μtorrent. Μετά Ηelp-->About utorrent και πόσταρε το screenshot.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος shaq141a : 25-02-08 στις 20:02.

  4. #124
    Εγγραφή
    10-07-2007
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    254
    Downloads
    39
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    14360/874
    ISP
    Double Play Gr
    DSLAM
    HOL - ΣΟΛΩΝΟΣ
    Router
    Netfaster IAD
    SNR / Attn
    11(dB) / 17(dB)
    Xμμ, ναι ειχες δικιο, συγνώμη. Μόλις έβαλα την 1.8 σωστα και κατ αρχάς έχει διαφορετικό περιβάλλον, φαίνεται οτι είναι νέα έκδοση. Θα ξανακάνω τα τεστ και θα ενημερώσω

  5. #125
    Εγγραφή
    29-06-2005
    Μηνύματα
    15.834
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    ISP
    .
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από shaq141a Εμφάνιση μηνυμάτων
    Points στην πρόταση του MNP

    1) Συμβαίνει και σε νέους user και για την ακρίβεια κάτι έχει να κάνει και με την αναβάθμιση σε άλλες ταχύτητητες.
    (Οπότε το heavy downloaders δεν είναι καθόλου σίγουρο).
    Οκ εβγαλα το h. downloaders.

    2) Να ζητηθεί η παραδοχή του γεγονότος από τον ΟΤΕ, όπως έκανε το FCC με την comcast.
    Ε λογικα αυτο ειναι στα πλαισια της ερευνας της ΕΕΤΤ (θα ρωτησει και τον ΟΤΕ)

    3)Τα συμβόλαια που υπογράψαμε δεν κάνουν λόγο για διάκριση των υπηρεσιών. Αντίθετα οι διαφημίσεις του connex με το τραγούδι να κατεβαίνει σφαίρα είναι εντελώς παραπλανητικές.
    Ας το αφησουμε για τη δευτερη φαση των ενεργειων εναντι του ΟΤΕ, εφοσον εχουμε μια επισημη απαντηση για την υπαρξη και legality του TS.

    4) Η ίδια η ΕΕΤΤ πρέπει να διαρευνήσει την υπόθεση με ανεξάρτητες μετρήσεις από τις δικές μας.
    Προφανως. Γι'αυτο και δεν εχω κανει include capτuress. Ειτε τους τα βαλουμε ειτε οχι, δε κανουν καμμια διαφορα για την ΕΕΤΤ που πρεπει εκ των πραγματων να το ψαξει μονη της. Ισως και σε συνεργασια με θιγομενους χρηστες.

    Σκεφτομαι ομως να βαλω μερικα, ετσι για να υπαρχουν.

    Το κομμάτι "αντί για μία πιό ξεκάθαρη και διάφανη λύση όπως η ογκοχρέωση" με βρίσκει απόλυτα αντίθετο! Με αυτό τον τρόπο δεν επηρεάζεται το network neutrality? (Οι χρήστες έχουν ίδιες ταχύτητες αλλά μερικοί έχουν απεριόριστο κατέβασμα με περισσότερα χρήματα, ενώ άλλοι συγκεκριμένο όριο με λιγότερα)
    kostas_pav, το εγραψα για να δειξω οτι ειναι εκτος συμφωνιας με το χρηστη και οχι ξεκαθαρο - δεν ειναι προτροπη για να μπουν ογκοχρεωσεις. Αλλα για να μην υπαρχει μπερδεμα, αφαιρεθηκε.

    Θα ποσταρω updated version αργοτερα.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος MNP-10 : 25-02-08 στις 20:35.

  6. #126
    Εγγραφή
    29-06-2005
    Μηνύματα
    15.834
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    ISP
    .
    Ok here it is. Αν θελετε, καντε ενα compilation με 5-10 "κρα" παραδειγματα (δωστε μου post # να τα περιλαβω) ωστε να τα βαλω ως παραρτημα.

    Οποιος εχει καποια σοβαρη διαφωνια με το κειμενο ας το πει να την εξετασουμε για να γινει επομενη τροποποιηση ετσι ωστε να προχωρησουμε στη συγκεντρωση ονοματων.
    Attached Thumbnails Attached Thumbnails Epistolh pros EETT v0.9.pdf  

    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος MNP-10 : 25-02-08 στις 21:31.

  7. #127
    Εγγραφή
    18-02-2005
    Μηνύματα
    608
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ OTE
    Ταχύτητα
    ~12500/ ~900
    ISP
    Conn-x OTE/Otenet
    SNR / Attn
    (dB) / 33,5(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kostas_pav Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το κομμάτι "αντί για μία πιό ξεκάθαρη και διάφανη λύση όπως η ογκοχρέωση" με βρίσκει απόλυτα αντίθετο! Με αυτό τον τρόπο δεν επηρεάζεται το network neutrality? (Οι χρήστες έχουν ίδιες ταχύτητες αλλά μερικοί έχουν απεριόριστο κατέβασμα με περισσότερα χρήματα, ενώ άλλοι συγκεκριμένο όριο με λιγότερα)
    Εγώ αυτό με την επικινδυνότητα της ογκοχρέωσης δεν μπορώ να το καταλάβω, μπορεί κάποιος να μου πει ποιοι είναι οι κίνδυνοι και γιατί οι διακρίσεις θα είναι πιο μεγάλες από ότι σήμερα?
    Δεν είναι διάκριση κάποιος λόγω χρημάτων να είναι στο 1 Μβιτ και όταν θέλει να διακινήσει email με μεγάλα επισυνατπόμενα ή όταν θέλει να κατεβάσει drivers ή software updates (για να μην πω για ταινίες κλπ.) να πηγαίνει με τον αραμπά?
    Πόσο μπορεί να κατεβάσει ένας μάξιμουμ το μήνα με 1 Μβιτ γραμμή? Αν το υπολόγισα σωστά καμιά 300αριά γίγα. Γιατί στην τιμή του 1 Μβιτ να μην μπορεί να έχει ταχύτητα 24/1 και να έχει ογκοχρέωση π.χ. όταν ξεπερνάει τα 100 γίγα?

  8. #128
    Το avatar του μέλους shaq141a
    shaq141a Guest

  9. #129
    Εγγραφή
    29-06-2005
    Μηνύματα
    15.834
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    ISP
    .
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dimig33 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εγώ αυτό με την επικινδυνότητα της ογκοχρέωσης δεν μπορώ να το καταλάβω, μπορεί κάποιος να μου πει ποιοι είναι οι κίνδυνοι και γιατί οι διακρίσεις θα είναι πιο μεγάλες από ότι σήμερα?
    Καλυτερα να μη τους αναλυσουμε εδω τους τυχον κινδυνους ή προτιμησεις υπερ ή κατα της ογκοχρεωσης.

  10. #130
    Εγγραφή
    29-06-2005
    Μηνύματα
    15.834
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    ISP
    .
    Λοιπον, εβαλα 2 παραδειγματα απο torrents και ενα απο DC στην επιστολη. Θα μπορουσαμε να βαλουμε και 100 σελιδες αλλα δεν εχει νοημα αφου ουτως ή αλλως η ΕΕΤΤ πρεπει να το διερευνησει απο μονη της.

    Λοιπον, αν ολα ειναι ΟΚ, πειτε το για να προχωρησουμε στην επομενη φαση που ειναι συλλογη στοιχειων οσων εχουν προβλημα - και αποστολη.

    (edit: σβηστηκε και το torrent-name)
    Attached Thumbnails Attached Thumbnails Epistolh pros EETT v0.96 with examples.pdf  

    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος MNP-10 : 25-02-08 στις 22:46.

  11. #131
    Το avatar του μέλους shaq141a
    shaq141a Guest
    Το μόνο που ίσως λείπει είναι μία διαμαρτυρία για την εντονότητα του TS. Δηλαδή μιλάμε για ούτε το 1/10 της γραμμής στα torrents ενώ στα edk,DC είναι σχεδόν απενεργοποιημένα. Δηλαδή ότι όποια δικαιολογία και να έχει ο ΟΤΕ έχει καταστήσει τις υπηρεσίες ουσιαστικά ανενεργές και όχι απλά ότι θα καθυστερούν "λίγο".

  12. #132
    Εγγραφή
    29-06-2005
    Μηνύματα
    15.834
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    ISP
    .
    Νομιζω διαφαινεται απ'το σχολιο 50kb => 1.1 MB/s αλλα και τα αποτελεσματα.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος MNP-10 : 25-02-08 στις 23:46.

  13. #133
    Εγγραφή
    06-02-2008
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    62
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    απο οτι φαινεται ολα ειναι οκ για να συνεχισουμε στο επομενο σταδιο δηλαδη αυτο των στοιχειων....
    λοιπον σε ποιον θα στειλουμε τα στοιχεια μας και τι ακριβως να συμπεριλαμβανουν αυτα???

  14. #134
    Εγγραφή
    29-06-2005
    Μηνύματα
    15.834
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    ISP
    .
    Καλη ερωτηση.. προτεινω ονομα, επωνυμο, ταχυδρομική διευθυνση, τηλέφωνο (κινητο / σταθερο οτι θελετε) και account ote/otenet στο οποιο παρουσιαζεται το προβλημα.

    Τα στοιχεια θα αναλαβω να τα συλλεξω εγω και θα μου τα στειλετε με pm. Στη συνεχεια, μολις φτασουμε ενα καλο αριθμο, θα τα βαλω στη λιστα και θα επιδωθει η επιστολη + τα ονοματα στην ΕΕΤΤ, εκτυπωμενη, οπου θα παρει αριθμο πρωτοκολλου.

    Πιστευετε οτι χρειαζονται λιγοτερα / περισσοτερα στοιχεια?
    Πιστευετε οτι πρεπει να κοινοποιηθει και αλλου? (Πχ ΟΤΕ)
    Πιστευετε οτι πρεπει να συγκεντρωθει ενας συγκεκριμενος αριθμος υπογραφων?
    Ποτε λετε οτι πρεπει να τη στειλουμε?

    Ακουω γνωμες για τα παραπανω.

  15. #135
    Εγγραφή
    23-09-2005
    Μηνύματα
    64
    Downloads
    29
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    OTEnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΡΙΚΑΛΑ
    Router
    3com
    εγω ειμαι συμφωνος με σενα και περιμενω το οκ να στειλω τα στοιχεια μου

Σελ. 9 από 73 ΠρώτηΠρώτη ... 47891011141929 ... ΤελευταίαΤελευταία

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας