Σελ. 1 από 22 12361121 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 321
  1. #1
    Εγγραφή
    27-01-2007
    Μηνύματα
    856
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ Forthnet Full
    Ταχύτητα
    21415/1020
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΦΙΛΙΠΠΟΥ
    Router
    D-Link
    SNR / Attn
    6(dB) / 14(dB)
    Προσγειώθηκε χτες το βράδυ από το Λονδίνο το λευκό Asus EEE Pc 900 από το MicroAnvica με διετή εγγύηση.
    Το τι έχει μέσα το κουτί θα το δείτε στα επόμενα βίντεο.
    Οι πρώτες εντυπώσεις λένε ότι αν δεν το δεις από κοντά δεν καταλαβαίνεις πόσο όμορφο είναι. Η ποιότητα κατασκευής είναι υψηλότερη από ό,τι φαίνεται στις φωτογραφίες και τα βίντεο. Δε φτάνει στο επίπεδο του HP2133 αλλά σε καμιά περίπτωση δεν το λες "φτηνό" UMPC. Είναι και αρκετά στιβαρό. Κρατώντας με το ένα χέρι καταλαβαίνεις ότι δεν είναι ένα μάτσο πλαστικό όπως το περιγράφουν πολλοί -κυρίως φίλοι της HP. Αυτό που έχω να προσθέσω είναι ότι τελικά έχουν δίκιο όσοι λένε ότι το 1kg είναι το όριο πάνω από το οποίο η συσκευή παύει να είναι UMPC και μάλλον γίνεται laptop. Το Asus ζυγίζει 990 γραμμάρια με την μπαταρία -το ζύγισα- και δεν μπορώ να πω ότι αν ζύγιζε 200-300 γραμμάρια παραπάνω θα ήταν αμελητέα ποσότητα.

    Τα πλήκτρα του είναι λίγο σκληρά και κάνουν λίγο θόρυβο. Δεν ξέρω αν με πολλές ώρες γραψίματος θα αρχίσουν να παρουσιάζουν πρόβλημα στο μέλλον αλλά το ότι είναι κάπως σκληρά πιστεύω θα βοηθήσει στο να μην υπάρξει κανένα πρόβλημα. Επίσης για αυτούς που έχουν δάχτυλα με μέγεθος πάνω από το μέσο όρο, δε νομίζω ότι θα τους φανεί ιδιαίτερα βολικό. Εγώ κάθισα και πληκτρολόγησα -με κλειστή οθόνη- και όσο περνούσε η ώρα τόσο περισσότερο το συνήθιζα. Επειδή τα πλήκτρα είναι κοντά μπορείς να γράψεις πραγματικά γρήγορα -ίσως τόσο οσο και σε ένα κανονικό πληκτρολόγιο- το μόνο πρόβλημα είναι ότι μπορεί να κάνεις παραπάνω λάθη. Περισσότερα επ αυτού μετά από 2-3 βδομάδες χρήσης. Ένα θέμα επίσης νομίζω είναι το δεξί shift που είναι αρκετά μικρό.

    Δεν το άνοιξα γιατί ο αντάπτορας που αγόρασα για το ρεύμα έχει μικρότερες υποδοχές και δεν μπαίνει η αγγλική μπρίζα μέσα.

    Από κοντά πάντως είναι ωραιότερο και η κατασκευή του φαίνεται πολύ καλύτερη. Το παίρνεις άνετα στα πόδια σου και δουλεύεις...

    Περισσότερα τις επόμενες μέρες που θα μπει και το λειτουργικό...
    Attached Thumbnails Attached Thumbnails $SC_0027 500.jpg  

    $SC_0007 500.jpg  

    $SC_0008 500.jpg  

    $SC_0037 500.jpg  

    38 500.jpg  

    Apple ftp Speed Test
    F1sa.gr - Ελληνικό forum για τους φίλους της F1

  2. #2
    Εγγραφή
    19-04-2004
    Μηνύματα
    6.372
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Άρθρα
    5
    Αγόρασες ως UK customer ή ως international;
    (Δηλαδή έχεις UK debit ή έκανες bank transfer; )

    μπορείς μήπως να μας πεις συνολικά έξοδα και ξέρεις κάτι για μπαταρίες;
    ... when you damp oscillations, you lose the high points as well as the low.
    改善 - kai zen - continuous change for the better - the Tao of Linux.
    Linux χωρίς εγκατάσταση, δωρεάν ΝΟΜΙΜΟ office, browser χωρίς ιούς ,
    δωρεάν εγκατάσταση Linux, δωρεάν raytracer, γιατί το δωρεάν είναι όλα τα λεφτά...
    ΟΔΗΓΙΕΣ εγκατάστασης Linux

  3. #3
    Εγγραφή
    09-12-2007
    Περιοχή
    Planet earth
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    366
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    400/40
    ISP
    Ziggo-Vodafone
    Καλορίζικο!
    "Δεν ελπίζω τίποτα. Δε φοβάμαι τίποτα. Είμαι λέφτερος."
    Ν. Καζαντζάκης

  4. #4
    Εγγραφή
    27-01-2007
    Μηνύματα
    856
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ Forthnet Full
    Ταχύτητα
    21415/1020
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΦΙΛΙΠΠΟΥ
    Router
    D-Link
    SNR / Attn
    6(dB) / 14(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από pelasgian Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αγόρασες ως UK customer ή ως international;
    (Δηλαδή έχεις UK debit ή έκανες bank transfer; )

    μπορείς μήπως να μας πεις συνολικά έξοδα και ξέρεις κάτι για μπαταρίες;
    Το αγόρασε φίλος μου και μου το έφεραν οι γονείς του. 400€ μου είπε, όταν το υπολογίσαμε, μπορεί να είναι 403... Σε λίρες είναι 329 αλλά η ισοτιμία έχει πάντα 2 τιμές, αυτήν που πουλάνε -ακριβότερη= οι τράπεζες και αυτή -φτηνότερη- που αγοράζουν οι τράπεζες... Εμείς το υπολογίσαμε με τη δεύτερη.

    Μπαταρία 4400mAh. Αν το πάρεις από το ebay θα έχεις μπαταρία 5200 ή 5800. Το ebay όμως δεν ξερω αν το βρίσκεις σε τετοια τιμή, αν μπλέκεις με τελωνεία και τι παίζει με την εγγύηση εδώ...

    ........Auto merged post: w4tt4n4b3 πρόσθεσε 5 λεπτά και 10 δευτερόλεπτα αργότερα ........

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ikar6 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλορίζικο!
    Ευχαριστώ, και στα δικά σας
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος w4tt4n4b3 : 16-05-08 στις 20:36. Αιτία: auto merged post
    Apple ftp Speed Test
    F1sa.gr - Ελληνικό forum για τους φίλους της F1

  5. #5
    Εγγραφή
    14-07-2006
    Περιοχή
    Καματερό, Αθήνα
    Ηλικία
    33
    Μηνύματα
    7.001
    Downloads
    9
    Uploads
    3
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    99999/9998
    ISP
    OTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΑΜΑΤΕΡΟΥ
    Router
    RB951G2HnD
    SNR / Attn
    14(dB) / 6(dB)
    Καλορίζικο !

    Φαίνεται πολύ ωραίο και καλή κατασκευή.

  6. #6
    Εγγραφή
    10-08-2007
    Μηνύματα
    2
    Downloads
    17
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    2048/256
    ISP
    Conn-x OTE/Otenet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΕΡΚΥΡΑ
    Router
    Draytek Vigor 2700g
    SNR / Attn
    14(dB) / 53(dB)
    Γεια χαρα κι απο μενα,μολις πριν 3 μερες παρελαβα κι εγω το δικο μου eee PC 900,για το οποιο μονο καλα λογια εχω να πω μεχρι τωρα.Ειναι η εκδοση linux την οποια εδειχνε να διαχειριζεται πολυ καλα οσον αφορα τα χαρακτηριστικα του(hardware) και λεω εδειχνε διοτι ως ασχετος με linux επιχειρησα να βαλω ΧΡ τα οποια παροτι δεν ειναι καποια tiny εκδοση αλλα πληροι παρολα αυτα δουλευουν αξιοπρεπεστατα τηρουμρνων των αναλογιων(specifications).Οντας Αγγλικη παρτιδα αντιμετωπισα κι εγω μικρο προβλημα με την πριζα αλλα λυθηκε ευκολα.Μια μικρη παρατηρηση εχω να κανω οσον αφορα στην ποιοτητα του keyboard το οποιο δειχνει λιγο ψευτικο και μαλλον χρηζει προσεκτικης μεταχειρισης.Οσοι ειναι συνηθισμενοι να βαρανε "σφυρια" στο enter π.χ. καλυτερα να αναθεωρησουν αλλιως συντομα θα μπουν σε περιπετειες απ οτι φαινεται.Κατα τα λοιπα ειναι πολυ μικρο...ή αν θελετε πιο μικρο απ οτι το περιμενα,αλλα παραλληλα και εξαιιρετικα βολικο στη μεταφορα,γρηγορο στο bootαρισμα και στη διαχειριση των windows(πρεπει να παιζει το ρολο του και ο SSD),το ασυρματο παιζει μια χαρα (Atheros=εγγυηση) και γενικα μεχρι στιγμης ολα καλα,χωρις παντα να ξεχναμε οτι προκειται για ενα ultra portable laptop των 400€.Στη διαθεση σας για τυχον ερωτησεις απο επιδοξους αγοραστες και οχι μονο.
    Γεια χαρα

  7. #7
    Εγγραφή
    14-07-2006
    Περιοχή
    Καματερό, Αθήνα
    Ηλικία
    33
    Μηνύματα
    7.001
    Downloads
    9
    Uploads
    3
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    99999/9998
    ISP
    OTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΑΜΑΤΕΡΟΥ
    Router
    RB951G2HnD
    SNR / Attn
    14(dB) / 6(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nontsolos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γεια χαρα κι απο μενα,μολις πριν 3 μερες παρελαβα κι εγω το δικο μου eee PC 900,για το οποιο μονο καλα λογια εχω να πω μεχρι τωρα.Ειναι η εκδοση linux την οποια εδειχνε να διαχειριζεται πολυ καλα οσον αφορα τα χαρακτηριστικα του(hardware) και λεω εδειχνε διοτι ως ασχετος με linux επιχειρησα να βαλω ΧΡ τα οποια παροτι δεν ειναι καποια tiny εκδοση αλλα πληροι παρολα αυτα δουλευουν αξιοπρεπεστατα τηρουμρνων των αναλογιων(specifications).Οντας Αγγλικη παρτιδα αντιμετωπισα κι εγω μικρο προβλημα με την πριζα αλλα λυθηκε ευκολα.Μια μικρη παρατηρηση εχω να κανω οσον αφορα στην ποιοτητα του keyboard το οποιο δειχνει λιγο ψευτικο και μαλλον χρηζει προσεκτικης μεταχειρισης.Οσοι ειναι συνηθισμενοι να βαρανε "σφυρια" στο enter π.χ. καλυτερα να αναθεωρησουν αλλιως συντομα θα μπουν σε περιπετειες απ οτι φαινεται.Κατα τα λοιπα ειναι πολυ μικρο...ή αν θελετε πιο μικρο απ οτι το περιμενα,αλλα παραλληλα και εξαιιρετικα βολικο στη μεταφορα,γρηγορο στο bootαρισμα και στη διαχειριση των windows(πρεπει να παιζει το ρολο του και ο SSD),το ασυρματο παιζει μια χαρα (Atheros=εγγυηση) και γενικα μεχρι στιγμης ολα καλα,χωρις παντα να ξεχναμε οτι προκειται για ενα ultra portable laptop των 400€.Στη διαθεση σας για τυχον ερωτησεις απο επιδοξους αγοραστες και οχι μονο.
    Γεια χαρα
    Γεια χαρά.

    400€ που μπορώ να το βρώ ?
    Ελλάδα όχι υποθέτω... UK ebay ?

  8. #8
    Το avatar του μέλους pancon
    pancon Guest
    Με γεια και στους δυο σας!

    Λογικά DivX/Xvid παίζει άνετα, ε;

  9. #9
    Εγγραφή
    27-01-2007
    Μηνύματα
    856
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ Forthnet Full
    Ταχύτητα
    21415/1020
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΦΙΛΙΠΠΟΥ
    Router
    D-Link
    SNR / Attn
    6(dB) / 14(dB)
    Πρώτες εντυπώσεις.
    Με Windows XP Pro nLite χρειάζεται 35 δευτερόλεπτα από το πάτημα του κουμπιού μέχρι να μπορείς να ανοίξεις ένα πρόγραμμα. Το πληκτρολόγιο συνηθίζεται πολύ γρήγορα. Μετά από μία μέρα μπορώ να πω ότι πληκτρολογώ σχεδόν το ίδιο γρήγορα αλλά κάνω περισσότερα λάθη. Ωστόσο κάποιος με μεγάλα δάχτυλα και θα ταλαιπωρηθεί και θα ταλαιπωρήσει το πληκτρολόγιο το οποίο μοιάζει παιδικό αλλά είναι αρκετά σκληρό.

    Έχω εγκαταστήσει nLite έκδοση των XP pro και αν θέλετε να μάθετε πόσο ζυγίζει το nLite, θα σας πω ότι ζυγίζει μόλις 762mb. Free space στο C: 3.00gb.

    2 πολύ κατατοπιστικές σελίδες για να κάνετε εγκατάσταση windows xp nlited είναι αυτές:
    http://www.i64x.com/eeexp.php
    ή
    http://wiki.eeeuser.com/howto:nlitexp

    Και 2 βίντεο για το Asus 900 πριν τεθεί σε λειτουργία...
    Asus 900 just out of the box part 1
    και
    Asus 900 just out of the box part 2
    Apple ftp Speed Test
    F1sa.gr - Ελληνικό forum για τους φίλους της F1

  10. #10
    Εγγραφή
    27-01-2007
    Μηνύματα
    856
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ Forthnet Full
    Ταχύτητα
    21415/1020
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΦΙΛΙΠΠΟΥ
    Router
    D-Link
    SNR / Attn
    6(dB) / 14(dB)
    Το scroll με το touchpad είναι φοβερό.

    Να και το πρώτο benchmark. Το hdtune μετράει την ταχύτητα του SSD SLC 4gb του Asus. Θα βρείτε επίσης και ένα παρόμοιο benchmark σε WD passport 2,5" external usb hdd...

    Αξιοσημείωτη η διαφορά. O SSD 33,8mb/s ενώ το WD passport 2,5" μόλις 13,5.
    Attached Thumbnails Attached Thumbnails 4gb SSD SLC Asus hdtune benchmark.bmp  

    hddtune2qr6.png  

    Apple ftp Speed Test
    F1sa.gr - Ελληνικό forum για τους φίλους της F1

  11. #11
    Εγγραφή
    17-02-2003
    Μηνύματα
    320
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Φίλε w4tt4n4b3, καλορίζικο το gadget. Σε ζηλευώ... ελπίζω απο βδομάδα να θέσω και γω παραγγέλεια για ένα...

    Θα μας δώσεις και ενα benchmark απο τον SSD των 16GB?

  12. #12
    Εγγραφή
    27-10-2006
    Ηλικία
    36
    Μηνύματα
    728
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ Forthnet Full
    Ταχύτητα
    8192/512
    ISP
    HOL
    Router
    FRITZ box
    SNR / Attn
    6(dB) / 35(dB)
    Eγω θα ηθελα να ρωτησω αν μπορεις να το χρησιμοποιησεις για να δειαβασεις Ebook δηλαδη ποσο κουραστικο ειναι για τα ματια.
    Επισης αν εχεις δοκιμασει καποιο προγραμμα για ebook ωστε να το κρατας ορθιο σαν βιβλιο Ευχαριστω!
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος JERY : 17-05-08 στις 17:12.

  13. #13
    Εγγραφή
    09-12-2007
    Περιοχή
    Planet earth
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    366
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    400/40
    ISP
    Ziggo-Vodafone
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από JERY Εμφάνιση μηνυμάτων
    Eγω θα ηθελα να ρωτησω αν μπορεις να το χρησιμοποιησεις για να δειαβασεις Ebook δηλαδη ποσο κουραστικο ειναι για τα ματια.
    Επισης αν εχεις δοκιμασει καποιο προγραμμα για ebook ωστε να το κρατας ορθιο σαν βιβλιο Ευχαριστω!
    Παρά το γεγονός ότι δεν είμαι κάτοχος (δυστυχώς!) της συγκεκριμένης συσκευής, από όσα έχω διαβάσει σαφώς και δεν προορίζεται για ebook reader. Πρόκειται για ultra portable PC και επομένως θα είναι τόσο κουραστικό όσο και να διαβάζεις από οποιοδήποτε LCD monitor, ίσως δε και λίγο περισσότερο λόγω μεγέθους οθόνης. Για τη συγκεκριμένη χρήση θα πρέπει να αναμείνουμε την εξάπλωση συσκευών με χαρακτηριστικά e-ink, χωρίς backlight οθόνες, όπως π.χ το kindle της Amazon
    "Δεν ελπίζω τίποτα. Δε φοβάμαι τίποτα. Είμαι λέφτερος."
    Ν. Καζαντζάκης

  14. #14
    Εγγραφή
    27-01-2007
    Μηνύματα
    856
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ Forthnet Full
    Ταχύτητα
    21415/1020
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΦΙΛΙΠΠΟΥ
    Router
    D-Link
    SNR / Attn
    6(dB) / 14(dB)
    Και το benchmark του SSD 16gb...
    Apple ftp Speed Test
    F1sa.gr - Ελληνικό forum για τους φίλους της F1

  15. #15
    Το avatar του μέλους 21century
    21century Guest
    Η έκδοση με λίνουξ αν έχεις τα απαραίτητα προγράμματα όπως για πολυμέσα με το ακούς μουσική ή ταινίες, αλλά και χρηστικές εφαρμογές γραφείου δεν νομίζω ότι χρειάζεσαι τίπτοα περισσότερο, η αλήθεια είναι ότι με Λινουξ πάει πολύ καλύτερα απο ότι με xp..

Σελ. 1 από 22 12361121 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Asus Eee 900 και ελληνικη γλωσσα
    Από Άρης13 στο φόρουμ Windows
    Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-07-08, 13:21

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας