Σελ. 1 από 5 123 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 62
  1. #1
    Το avatar του μέλους mechoulas
    mechoulas Guest
    Χαιρετώ,
    Πριν μερικές μέρες κατέφερα να συνδεθώ στο internet με την Forthnet.Περίμενα 3-4 μέρες αφού ενεργοποιήθηκε η σύνδεση μου λόγω κάποιων βραχυκυκλωμάτων που είχε η γραμμή μου.Οι τεχνικοί τις Forthnet μου πρότειναν να μην ξανασυνδέσω τις εν λόγω τηλεφωνικές συσκευές ποτε,γιατί λόγω μπαταρίας δημιουργούσαν θόρυβο στην γραμμή μου και δεν μπορούσα να συνδεθώ στο internet.

    Ερώτηση:ξέρεις κάποιος ποια τηλεφωνική συσκευή μπορεί να συνεργαστεί με το δίκτυο τις Forthnet?το σίγουρο είναι πως αυστηρά δεν πρέπει να έχει μπαταρίες...

    Από ταχύτητα σύνδεσης είμαι αρκετά απογοητευμένος.me τα παρακάτω στοιχεια γραμμής οι ταχύτητες που πιάνω είναι στα 1500 kpbs για download σε αντίθεση με το upload που είναι ικανοποιητικό(850 kbps)
    τα στοιχεία τις γραμμής μου είναι


    Ευχαριστώ πολύ

  2. #2
    Εγγραφή
    02-12-2005
    Περιοχή
    Καλαμάτα
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    903
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    28505/5413
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΚΑΛΑΜΑΤΑ
    Router
    Zyxel VMG1312-B10A
    SNR / Attn
    6(dB) / 15(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Έχω συνδέσει ένα παλιό Panasonic ασύρματο (με μπαταρίες), ένα turbo-x ασύρματο, το οποίο δουλεύει και στο Skype και ένα απλό ενσύρματο.Τα δύο ασύρματα έχουν μπαταρίες.Μην ξανακούσεις τέτοιες βλακείες.

  3. #3
    Εγγραφή
    09-09-2005
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    4.643
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    OTE Fiber Speed 100
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΡΜΟΥ
    Χαχα τι χαζομάρες λένε για τις μπαταρίες.Και αναγνώριση κλήσης πως θα έχεις χωρίς αυτές;;Είχα συσκευή απλή με μπαταρίες και δεν δημιουργούσε πρόβλημα. Και τώρα έχω πάρει εκείνη της General electric 2 σε 1 που δίνει και το ασύρματο(το οποίο προφανώς έχει μπαταρίες). Και το μόνο βραχυκύκλωμα που πραγματικά υπήρχε ήταν από το splitter. Μόλις τον άλλαξα δεν έχω προβλήματα.

    Πρέπει να κάνουμε και καταγγελία στην ΕΕΤΤ για τις τρελές δικαιολογίες που λένε όταν υπάρχουν προβλήματα

  4. #4
    Εγγραφή
    22-09-2003
    Περιοχή
    Internet-impaired land
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    177
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    4-5-6 μερικές φο
    ISP
    Conn-x OTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΣΜΥΡΝΗ
    Router
    SPT 585V6 Firmware6.1.9.6
    SNR / Attn
    7(dB) / 42(dB)
    Δεν είναι μονο θέμα μπαταριών αλλα και συσκευής, εγώ έχω ένα GE ενσύρματο και ένα GE ασύρματο.
    Τη παρασκευή που μας πέρασε το ενσύρματο που έχει μπαταρίες για να βγάζει αναγνώριση κλήσης κτλ έκανε επιστροφή ρεύματος προκάλεσε βραχυκύκλωμα και έπρεπε να γίνει reset στη κάρτα μου στο dslam για να μπορέσω να ξανά πάρω IP.
    Είμαστε όλοι κάφροι αλλά απαιτούμε ευρωπαϊκή αντιμετώπιση....
    Air-Eλλαδιστάν
    Διαβάστε, κάνει καλό
    ΑΡΘΡΑ
    ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ

  5. #5
    Εγγραφή
    26-06-2006
    Περιοχή
    Γκύζη, Αθήνα
    Μηνύματα
    7.928
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ Forthnet Full
    Ταχύτητα
    16445 / 1021
    ISP
    On Telecoms
    DSLAM
    On Telecoms - ΑΘΗΝΑ
    Router
    speedtouch 536
    SNR / Attn
    5.9(dB) / 24(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από mechoulas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Χαιρετώ,
    Πριν μερικές μέρες κατέφερα να συνδεθώ στο internet με την Forthnet.Περίμενα 3-4 μέρες αφού ενεργοποιήθηκε η σύνδεση μου λόγω κάποιων βραχυκυκλωμάτων που είχε η γραμμή μου.Οι τεχνικοί τις Forthnet μου πρότειναν να μην ξανασυνδέσω τις εν λόγω τηλεφωνικές συσκευές ποτε,γιατί λόγω μπαταρίας δημιουργούσαν θόρυβο στην γραμμή μου και δεν μπορούσα να συνδεθώ στο internet.

    Ερώτηση:ξέρεις κάποιος ποια τηλεφωνική συσκευή μπορεί να συνεργαστεί με το δίκτυο τις Forthnet?το σίγουρο είναι πως αυστηρά δεν πρέπει να έχει μπαταρίες...

    Από ταχύτητα σύνδεσης είμαι αρκετά απογοητευμένος.me τα παρακάτω στοιχεια γραμμής οι ταχύτητες που πιάνω είναι στα 1500 kpbs για download σε αντίθεση με το upload που είναι ικανοποιητικό(850 kbps)
    τα στοιχεία τις γραμμής μου είναι


    Ευχαριστώ πολύ
    Δοκίμασε να κατεβάσεις από το apple ftp της υπογραφής μου με dm.
    Το πρόβλημα στην γραμμή είναι πιο πιθανό να το δημιουργήσουν οι συσκευές που δεν έχουν μπαταρίες, όταν χρειάζονται πολύ ρεύμα (μεγάλο μέρος από το REN) για να λειτουργήσουν.
    Μήπως σου είπαν τίποτα άλλο οι τεχνικοί;

  6. #6
    Το avatar του μέλους mechoulas
    mechoulas Guest
    Οι τεχνικοί αναφέρονταν πάντα σε βραχυκύκλωμα που προκαλούσαν οι τηλεφωνικές συσκευές μου.Καθώς μίλαγα απο το κινητό με τον τεχνικό,μου έλεγε να συνδέσω την συσκεύη για να παρει μετρήσεις απο το pc του.Με το που έβαλα την μια μου είπε αμέσως ότι εχει προβλημα.Το ίδιο και με την άλλη.Τελικά της αποσύνδεσα και εκαναν καποιο restart στην κάρτα μου αν κατάλαβα καλά.Την επόμενη μέρα είχα σύνδεση.....Μου είπαν να μην ξαναβάλω τις συσκευές μου ποτέ γιατί θα δημιουργούσαν πάλι προβλημα και θα πρεπει να ξαναγινει restart της καρτας μου.Σε λιγο θα δοκιμασω συσκευη χωρίς μπαταρίες και βλεπουμε..
    Και εγω δυο GE ενσυρματα είχα με αναγνώριση σαν τον Kyaner.Μπορεί τα συγκεκριμένα να έχουν προβλημα.Θα δοκιμάσω κάποιο Panasonic και εγώ.

  7. #7
    Εγγραφή
    25-07-2007
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    4
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Forthnet
    Router
    SWEEX 0251
    Μου μυρίζει βρωμιά. Εμένα για μήνες δούλευαν κανονικά οι τηλεφωνικές συσκευές και ξαφνικά απέκτησαν πρόβλημα;
    Μήπως μας ετοιμάζουν να αγοράσουμε καμιά παρτίδα από το e-shop τους με τεχνητές βλάβες;

  8. #8
    Εγγραφή
    26-06-2006
    Περιοχή
    Γκύζη, Αθήνα
    Μηνύματα
    7.928
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ Forthnet Full
    Ταχύτητα
    16445 / 1021
    ISP
    On Telecoms
    DSLAM
    On Telecoms - ΑΘΗΝΑ
    Router
    speedtouch 536
    SNR / Attn
    5.9(dB) / 24(dB)
    Σε άλλη τάση δουλεύουν με 2play και σε άλλη δούλευαν πριν με ΟΤΕ.
    Δεν ξέρω λεπτομέρειες αλλά αυτό που μου είπε ένας φίλος που είναι ηλεκτρονικός είναι ότι το διαθέσιμο REN είναι μεγαλύτερο στον ΟΤΕ.
    Και επιπλέον, αν είχαν πρόβλημα τα τηλέφωνά μας θα το γράφαμε και θα κάναμε θέμα με αυτό.

  9. #9
    Εγγραφή
    06-08-2003
    Περιοχή
    Sofia, BG
    Μηνύματα
    3.319
    Downloads
    30
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1000/1000MBPS
    ISP
    Mtel BG
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΟΜΝΗΝΩΝ
    Router
    Huawei
    Path Level
    Fastpath
    Οταν βάζω/βγάζω το τηλέφωνο απο την πρίζα πέφτει το dsl. Δοκίμασα με 3 τηλέφωνα και σε διαφορετικές μπρίζες. Το ίδιο πράγμα.. Καμιά ιδέα;

  10. #10
    Εγγραφή
    02-12-2005
    Περιοχή
    Καλαμάτα
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    903
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    28505/5413
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΚΑΛΑΜΑΤΑ
    Router
    Zyxel VMG1312-B10A
    SNR / Attn
    6(dB) / 15(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Έχεις φίλτρο στο τηλέφωνο;

  11. #11
    Εγγραφή
    13-10-2007
    Ηλικία
    54
    Μηνύματα
    29
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    1024/256
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΜΕΣΟΛΟΓΓΙ
    Router
    linksys G200
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από mechoulas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οι τεχνικοί αναφέρονταν πάντα σε βραχυκύκλωμα που προκαλούσαν οι τηλεφωνικές συσκευές μου.Καθώς μίλαγα απο το κινητό με τον τεχνικό,μου έλεγε να συνδέσω την συσκεύη για να παρει μετρήσεις απο το pc του.Με το που έβαλα την μια μου είπε αμέσως ότι εχει προβλημα.Το ίδιο και με την άλλη.Τελικά της αποσύνδεσα και εκαναν καποιο restart στην κάρτα μου αν κατάλαβα καλά.Την επόμενη μέρα είχα σύνδεση.....Μου είπαν να μην ξαναβάλω τις συσκευές μου ποτέ γιατί θα δημιουργούσαν πάλι προβλημα και θα πρεπει να ξαναγινει restart της καρτας μου.Σε λιγο θα δοκιμασω συσκευη χωρίς μπαταρίες και βλεπουμε..
    Και εγω δυο GE ενσυρματα είχα με αναγνώριση σαν τον Kyaner.Μπορεί τα συγκεκριμένα να έχουν προβλημα.Θα δοκιμάσω κάποιο Panasonic και εγώ.
    Κ σε μενα δυο συσκευες GE μια ενσ/τη κ μια ασυρματη μου δημιουργουσαν προβληματα,
    βαζοντας siemans k panasonic κ τα δυο ασυρματα σταματισαν τα προβληματα,μου ειπαν οτι καποια μοντελα GE

  12. #12
    Εγγραφή
    06-08-2003
    Περιοχή
    Sofia, BG
    Μηνύματα
    3.319
    Downloads
    30
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1000/1000MBPS
    ISP
    Mtel BG
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΟΜΝΗΝΩΝ
    Router
    Huawei
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από morfeas2002 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έχεις φίλτρο στο τηλέφωνο;
    Ναι. Τα αλλαξα κιολας... τα ιδια κ τα ιδια...

    Ενταξει δεν με πολυ πειράζει αλλά γιατί να γίνεται αυτό;

  13. #13
    Εγγραφή
    02-12-2005
    Περιοχή
    Καλαμάτα
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    903
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    28505/5413
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΚΑΛΑΜΑΤΑ
    Router
    Zyxel VMG1312-B10A
    SNR / Attn
    6(dB) / 15(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Δοκίμασες το ρούτερ σε άλλη μπρίζα και το τηλέφωνο σε άλλη;
    Δοκίμασες με άλλο ρούτερ; (κουφό αλλά όλα να τα περιμένεις)

  14. #14
    Εγγραφή
    06-08-2003
    Περιοχή
    Sofia, BG
    Μηνύματα
    3.319
    Downloads
    30
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1000/1000MBPS
    ISP
    Mtel BG
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΟΜΝΗΝΩΝ
    Router
    Huawei
    Path Level
    Fastpath
    Οχι τίποτα απο τα 2. Θα δοκιμάσω για να δω...

  15. #15
    Εγγραφή
    16-12-2006
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    580
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    1000/100
    ISP
    OTE
    Σχετικά με την αναγνώριση κλίσης και μόνο...ένα siemens που πήρα μια βγάζει το νούμερο και μία όχι. (Καινούριο τηλέφωνο-ασύρματο AL145)

    ένα παλιό panasonic ασύρματο πάλι. βγάζει πάντα το νούμερο.

    μια φίλη μου πήρε επίσης ένα siemens (έγχρωμο) και αυτή έχει πρόβλημα.(με την αναγνώριση)

    και τώρα που το θυμήθηκα..είχα ένα τηλέφωνο GE παλιό (ενσύρματο-χωρίς μπαταρίες, αν σας ενδιαφέρει) και είχα παράσιτα στην γραμμή και διακοπές..και κάναμε το τέστ με τα βραχυκυκλ. και μου το βγάλαν χαλασμένο! αχαχαχα. και οκ το έβγαλα και σταματήσαν όλα αυτά.

    πάντως με τον ΟΤΕ δεν μου είχε δημιουργήσει πρόβλημα το συγκεκριμένο τηλέφωνο.

    με την αναγνώριση δεν μπορούν να κάνουν τίποτα, να φαίνεται σε όλα τα τηλέφωνα ανεξαρτήτους μάρκας?

    >>>What is REN ?

    REN stand for Ringer Equivalen Number. It is a measurment of how mugh ringing power certain telephone equipment takes. REN numbers are used in USA to determine how many telephoen equipments you can connect to same telephone line and still get them ringing properly (typical line can drive about 3-5 REN load).

    The definition of 1 REN is the ringer power required by one ringer of an AT&T standard 500 series telephone set in single-party configuration (ringer placed ACROSS the line). One place to find the exact info: get a copy of 47CFR Part 68 - this is the FCC technical specs (and other info) regarding the PSTN (public switched telephone network). This info also may be available from the FCC's web site.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος bezoss : 15-06-08 στις 23:21.

Σελ. 1 από 5 123 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-04-08, 11:50
  2. Μηνύματα: 13
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-04-08, 18:39
  3. Μηνύματα: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 24-12-07, 15:21
  4. Μηνύματα: 16
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-12-07, 16:32
  5. Πρόβλημα με Linksys PAP2 και τηλεφωνική συσκευή
    Από lazarefa στο φόρουμ Voice over IP (VoIP) Sip/Iax Hardware
    Μηνύματα: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-01-06, 20:55

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας