Σελ. 1 από 31 12361121 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 454
  1. #1
    Εγγραφή
    02-04-2003
    Περιοχή
    Αθήνα - Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    84
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500000/50000
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    Fritzbox
    Τώρα, μπορείτε και να τηλεφωνείτε όπου θέλετε στην Ελλάδα και στον κόσμο μέσα από τη σύνδεσή σας στο Internet με τόσο χαμηλό κόστος που δεν θα το πιστεύετε!

    Η υπηρεσία HOL eVoice φέρνει επανάσταση δημιουργώντας ένα δίκτυο τηλεφωνίας μέσω Internet και σας επιτρέπει από τον ηλεκτρονικό σας υπολογιστή:

    να καλείτε άλλους χρήστες του Internet*, δωρεάν!
    να καλείτε προς το παγκόσμιο δίκτυο σταθερής και κινητής τηλεφωνίας (σε πολλούς προορισμούς με κόστος 10% χαμηλότερο της ελληνικής αστικής μονάδας**)
    να καλείτε προς όλους τους διεθνής αριθμούς (800_toll free)*** χωρίς χρέωση
    να δέχεστε κλήσεις από άλλους χρήστες του Internet
    να έχετε υπηρεσία προσωπικού τηλεφωνητή που προωθεί τα μηνύματά σας στο e-mail σας
    Όλα τα παραπάνω σας προσφέρονται με επιπλέον υπηρεσίες ενοποίησης του δικτύου σταθερής τηλεφωνίας με αυτό του Internet.

    Ενεργοποιήστε την υπηρεσία και στο λογαριασμό σας θα βρείτε 3€ Δώρο για να δείτε πόσο εύκολο είναι...

    Για να χρησιμοποιήσετε την υπηρεσία απλά κατεβάστε το κατάλληλο εικονικό τηλέφωνο. Πατήστε εδώ για να το κατεβάσετε. Στη συνέχεια ακολουθήστε τα βήματα ενεργοποίησης της υπηρεσίας, κάνοντας click εδώ.

    * Υποστηρίζονται όλα τα δίκτυα με τεχνολογία SIP (Session Initiation Protocol).
    ** Για ακριβείς προορισμούς, αναλυτικές χρεώσεις και λοιπές πληροφορίες πατήστε εδώ
    *** Υπόκειται σε κανόνες διαθεσιμότητας που δεν ελέγχονται από την Hellas On Line.

  2. #2
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    το πρόβλημα είναι οτι πρέπει να είσαι συνδρομητής της Hol για να κάνεις χρήση της υπηρεσίας, την στιγμή μάλιστα που υπάρχουν αρκετές άλλες που είναι και εντελώς δωρεαν (δεν πλήρωνεις για τηλέφωνο μέσω Internet σε άλλο χρήστη sip)

  3. #3
    Εγγραφή
    08-07-2003
    Μηνύματα
    3.272
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    ISP
    ΟTΕ
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΘΗΝΑ
    Δεν μιλάει για τηλεφωνήματα εντός Ελλάδας.

    Μειονέκτημα αν είναι μόνο για τους συνδρομητές της.

    Μάλλον μέσα στο έτος θα ξεκινήσει εταιρεία να προσφέρει τηλεφωνία με συνδιαλέξεις και μέσα στην Ελλάδα, εκτός το εξωτερικό χωρίς την δέσμυεση συγκεκριμένου ISP.

    Για όσους κάνουν τηλεφωνήματα προς εξωτερικό, υπάρχουν εταιρείες των οποίων οι τιμές προς σταθερά Ευρώπη, Αμερική και κάποιες άλλες χώρες ξεκινάνε από 0,0176 ευρώ μόνο.

  4. #4
    Το avatar του μέλους kalm
    kalm Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από BoGe
    Δεν μιλάει για τηλεφωνήματα εντός Ελλάδας.

    Μειονέκτημα αν είναι μόνο για τους συνδρομητές της.

    Μάλλον μέσα στο έτος θα ξεκινήσει εταιρεία να προσφέρει τηλεφωνία με συνδιαλέξεις και μέσα στην Ελλάδα, εκτός το εξωτερικό χωρίς την δέσμυεση συγκεκριμένου ISP.

    Για όσους κάνουν τηλεφωνήματα προς εξωτερικό, υπάρχουν εταιρείες των οποίων οι τιμές προς σταθερά Ευρώπη, Αμερική και κάποιες άλλες χώρες ξεκινάνε από 0,0176 ευρώ μόνο.
    Από ότι κατάλαβα διαβάζοντας στο site, η HOL το δίνει για συνομιλίες εντός και εκτός Ελλάδος. Απλά σε κάποιες χώρες έχεις δυνατότητα να μιλήσεις με σταθερό τηλέφωνο με αστική χρέωση (δες πχ. Γερμανία) ενώ σε κάποιες άλλες όχι. Αλλά και στην Ελλάδα δίνει και τις υπεραστικές με χρέωση αστικής. Φυσικά και το πακέτο το δίνει μόνο σε συνδρομητές της (είναι εξτρά παροχή σύνδεσης internet). Πως αλλιώς θα προσελκύσει πελάτες; Το μόνο ερώτημα που τίθεται είναι η ποιότητα του ήχου. Ως γνωστό το VoIP υστερεί σε σχέση με την κλασική τηλεφωνία. Το ερώτημα είναι πόσο; Αξίζει τον κόπο; Όποιος το χρησιμοποιήσει ας μας πει την άποψή του.

  5. #5
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Το μόνο ερώτημα που τίθεται είναι η ποιότητα του ήχου. Ως γνωστό το VoIP υστερεί σε σχέση με την κλασική τηλεφωνία.
    Δεν έχω δοκιμασει της Hol αλλά εχω δοκιμάσει αρκετά άλλα και μπορώ να πώ οτι με μια καθαρή 64Κ γραμμή η ποιότητα είναι πολύ καλή.

    Εχεί μια καθυστέρηση αλλά την ίδια καθηστέρηση έχεις και στο κινητό, δοκίμασε πχ να καλέσεις το σταθερο σου απο κινητό, ΄σήκωσε και μίλα θα δείς οτι υπάρχει καθυστέρηση να έρθει ο ήχος στο κίνητο όπως και απο το κινητό στο σταθερό

  6. #6
    Εγγραφή
    16-03-2004
    Περιοχή
    Athens
    Μηνύματα
    398
    Downloads
    19
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    51200/10240
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    SNR / Attn
    13(dB) / 12(dB)
    hi all, sdkir έχεις κανένα site να δοκιμάσω και εγώ!!

  7. #7
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Εξαρτάται αν θέλεις δωρεάν τηλέφωνηματα δυστηχώς πλέον δεν νομίζω να υπάρχει κάνενας, απο αυτά με πληρωμή www.net2phone.com, καλές τιμές δουλέυει με το δικό τους software, δεν έχει την δυνατήτητα για voip συσκευή, http://www.iconnecthere.com/ και αυτοί καλοί με δυνατότητα και για soft Και για hardware, www.nikotel.com υποστήριζουν sip προγράμματα και συσκευές.
    Τους έχω δοκιμάσει και τους 3 και μπορώ να πώ οτι έχουν καλή ποιότητα στην φωνή.

  8. #8
    Εγγραφή
    08-07-2003
    Μηνύματα
    3.272
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    ISP
    ΟTΕ
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΘΗΝΑ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr
    Εξαρτάται αν θέλεις δωρεάν τηλέφωνηματα δυστηχώς πλέον δεν νομίζω να υπάρχει κάνενας, απο αυτά με πληρωμή www.net2phone.com, καλές τιμές δουλέυει με το δικό τους software, δεν έχει την δυνατήτητα για voip συσκευή, http://www.iconnecthere.com/ και αυτοί καλοί με δυνατότητα και για soft Και για hardware, www.nikotel.com υποστήριζουν sip προγράμματα και συσκευές.
    Τους έχω δοκιμάσει και τους 3 και μπορώ να πώ οτι έχουν καλή ποιότητα στην φωνή.
    Θεωρώ την net2phone ακριβή

    Δες www.mywebcalls.com πολύ καλές τιμές (μισές τιμές από την net2phone και πολλές άλλες) και μπορείς να βάλεις VoIP συσκευές.
    Ίσως υποστηρίζει όμως μόνο h.323

  9. #9
    Το avatar του μέλους kokoz
    kokoz Guest
    Το Η.323 έχει πεθάνει εδώ και χρόνια οπότε το SIP είναι μονόδρομος.
    Θα δοκιμάσω το Σ/Κ να βάλω το cisco 7960 μου με την hol να δούμε πως πάει.

  10. #10
    Εγγραφή
    08-07-2003
    Μηνύματα
    3.272
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    ISP
    ΟTΕ
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΘΗΝΑ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kokoz
    Το Η.323 έχει πεθάνει εδώ και χρόνια οπότε το SIP είναι μονόδρομος.
    Θα δοκιμάσω το Σ/Κ να βάλω το cisco 7960 μου με την hol να δούμε πως πάει.

    Πράγματι σε SIP βρίσκει κανείς πιο μεγάλη ποικιλία συσκέυών προγραμμάτων.
    Όμως το κόστος για κλήσεις προς σταθερά Ευρώπη και Αμερική είναι μόλις 0,018 ευρώ το λεπτό στην εταιρεία που ανέφερα, σαφώς θα τπάρχουν και άλλες αντιστοιχα.
    Για κάποιον που κάνει τηλεφωνήματα στο εξωτερικό, συμφέρει να προτιμήσει έστω και πρωτόκολλο
    h.323 ( η ποιότητα SIP και h.323 είναι ίδια).

    Πάντως ετοιμάζεται ελληνική εταιρεία έως τέλος του έτους να δώσει τηλέφωνία μέσω internet, ανεξάρτητα του ISP που είναι κανείς.

  11. #11
    Εγγραφή
    02-05-2002
    Περιοχή
    Pireas Greece
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    580
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49999/4999
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    Ο.Τ.Ε. - RSS ΟΙΚΟΣ ΝΑΥΤΗ
    Router
    Huawei/Mikrotik
    SNR / Attn
    9,6(dB) / 10,5(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kokoz
    Το Η.323 έχει πεθάνει εδώ και χρόνια οπότε το SIP είναι μονόδρομος.
    Θα δοκιμάσω το Σ/Κ να βάλω το cisco 7960 μου με την hol να δούμε πως πάει.
    Moνόδρομος δεν είναι....

    Υπάρχει το IAX που ίσως θα είναι το πρωτόκολλο που θα επικρατήσει, καθώς και τα skinny της cisco που θα παραμήνουν για τις συσκευές της....

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ΒοGe
    ....συμφέρει να προτιμήσει έστω και πρωτόκολλο
    h.323 ( η ποιότητα SIP και h.323 είναι ίδια).
    To Η.323/SIP/IAX/SCCP/MGCP κλπ δεν έχουν να κάνουν με την ποιότητα.

    Τα codecs είναι υπεύθηνα για την ποιότητα, G.711, 729, 723.1, 726, 728, GIPS, GSM, Speex, LPC10,DoD CELP και iLBC.
    Είσαι εραστής της τεχνολογίας Η/Υ ?
    Σου αρέσουν τα δίκτυα και οι υπηρεσίες τους ?

    Γίνε ο ραδιοερασιτέχνης του αύριο ! :)
    Athens Wireless Metropolitan Network
    www.awmn.gr

  12. #12
    Εγγραφή
    15-09-2003
    Περιοχή
    Athens
    Μηνύματα
    111
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kokoz
    Το Η.323 έχει πεθάνει εδώ και χρόνια οπότε το SIP είναι μονόδρομος.
    Θα δοκιμάσω το Σ/Κ να βάλω το cisco 7960 μου με την hol να δούμε πως πάει.

    Δεν νομίζο να σου δουλέψει το 7960 διοτι η HOL εχει κλειδώσει το useragent.
    Αυτη την στιγμή επιτρέπει να δουλέυει κανείς μόνο μεσω του X-Lite ή του X-Pro (www.xten.com)
    Προσωπικά εγώ δουλέυω μέσω VoIP pbx, εχω όμως αλλαξει το useragent.
    There are 10 kinds of people in the world
    those who understand binary, and those who don't

  13. #13
    Εγγραφή
    15-06-2004
    Περιοχή
    ΔΙΟΝΥΣΟΣ
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    569
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    17034/1007
    ISP
    OTE
    Router
    NetFaster IAD
    SNR / Attn
    9(dB) / 24(dB)
    www.skype.com (must)

    Φιλικα
    Δημητρης

  14. #14
    Εγγραφή
    28-03-2004
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    559
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    14593 Kbps / 971 Kbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΕΡΑΤΕΑ
    Router
    ZTE H108NS
    SNR / Attn
    7.8(dB) / (dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παιδιά έχω κανει τις ρυθμίσεις στο πρόγραμμα 8 φορές και το έχω κάνει σετθπ άλλες τόσες (όπος με συμβούλεψε ο τεχνικός της HOL αλλα τζίφος μου λέει συνέχεια Login Timed out! Contact Network Admin.

  15. #15
    Το avatar του μέλους b0fh
    b0fh Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tschris
    Παιδιά έχω κανει τις ρυθμίσεις στο πρόγραμμα 8 φορές και το έχω κάνει σετθπ άλλες τόσες (όπος με συμβούλεψε ο τεχνικός της HOL αλλα τζίφος μου λέει συνέχεια Login Timed out! Contact Network Admin.
    Έχεις ανοίξει TCP/UPD Ports 5060? Το ίδιο μου έκανε κι εμένα αλλά με το που τα άνοιξα έπαιξε κανονικά και ο ήχος ήταν μια χαρά

Σελ. 1 από 31 12361121 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-09-08, 16:38
  2. Μηνύματα: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-08-08, 15:10
  3. HOL Fixed Line SIP - HOL Management Tools
    Από Teo072 στο φόρουμ Vodafone
    Μηνύματα: 64
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-05-08, 23:09
  4. Μηνύματα: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 30-01-08, 00:36

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας