Σελ. 1071 από 1089 ΠρώτηΠρώτη ... 1051106110661069107010711072107310761081 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 16.051-16.065 από 16331
  1. #16051
    Εγγραφή
    12-06-2011
    Μηνύματα
    8.193
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50 + 250/80
    ISP
    Ote/Vodafone
    Router
    Pf plus/nokia - mu5001 5G
    Το smart readniess θα φτιαξει τα εντος του κτιριου. Εδω το θεμα ειναι εκτος. Οποτε δεν αλλαζει κατι.

    Μια χαρα περνανε οι ινες εναερια, δεν υπαρχει θεμα.
    Το δικτυο της ΔΕΗ δεν λειτουργει ακομα και ουτε ειναι γνωστο ποιοι παροχοι θα το αξιοποιησουν. Απο το 25 και μετα στη πραξη.
    Το τι εχουν δηλωσει και μεχρι που θα πανε την εσωτερικη εγκατασταση δεν πολυ εχει σημασια. Καλυτερα περισσοτερες αναμονες παρα λιγοτερες, ειδικοτερα αν κατασκευαστικα ειναι ευκολο.
    Γενικοτερα δεν χρειαζεται να σκαψουν για να ξερουν τι περναει και που, οι κατασκευες ειναι προσφατες και εχουν και σχεδια. Ουτε υπαρχει σημανση για οπτικες επισης.

    Γενικοτερα οι εργολαβοι ειναι συνεργασιμοι. Ολοι μπορει να εχουν μια κακη μερα επισης. Ουσιαστικα δεν εχεις καταλαβει γιατι τεχνικα το πανε οπως σου λενε. Το τρυπημα τσιμεντπου δεν ειναι κατι απαγορευτικο/δυσκολο/σπανιο ειδικοτερα για το μεγεθος που θελει η ινα.

  2. #16052
    Εγγραφή
    15-05-2024
    Μηνύματα
    8
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Ote
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από netblues Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το smart readniess θα φτιαξει τα εντος του κτιριου. Εδω το θεμα ειναι εκτος. Οποτε δεν αλλαζει κατι.

    Μια χαρα περνανε οι ινες εναερια, δεν υπαρχει θεμα.
    Το δικτυο της ΔΕΗ δεν λειτουργει ακομα και ουτε ειναι γνωστο ποιοι παροχοι θα το αξιοποιησουν. Απο το 25 και μετα στη πραξη.
    Το τι εχουν δηλωσει και μεχρι που θα πανε την εσωτερικη εγκατασταση δεν πολυ εχει σημασια. Καλυτερα περισσοτερες αναμονες παρα λιγοτερες, ειδικοτερα αν κατασκευαστικα ειναι ευκολο.
    Γενικοτερα δεν χρειαζεται να σκαψουν για να ξερουν τι περναει και που, οι κατασκευες ειναι προσφατες και εχουν και σχεδια. Ουτε υπαρχει σημανση για οπτικες επισης.

    Γενικοτερα οι εργολαβοι ειναι συνεργασιμοι. Ολοι μπορει να εχουν μια κακη μερα επισης. Ουσιαστικα δεν εχεις καταλαβει γιατι τεχνικα το πανε οπως σου λενε. Το τρυπημα τσιμεντπου δεν ειναι κατι απαγορευτικο/δυσκολο/σπανιο ειδικοτερα για το μεγεθος που θελει η ινα.
    Πολλές κακές μέρες θα έλεγα. Έχουν ειπωθεί και πράγματα που δεν ισχύουν για να γίνει γρήγορα η δουλειά. Τα σχέδια της cosmote ήταν λάθος είπαν χωρίς να σκάψουν στο συγκεκριμένο σημείο. Η μηχανικός που ήρθε για αυτοψία και το συνεργείο είπαν ότι έχει σήμανση με κόκκινες γραμμές και κάποιο αριθμό στην αναμονή. Εγώ λέω τι λένε οι ειδικοί.

    Τεχνικά όταν είδαν ότι η αναμονή είναι 2 σπίτια πιο πάνω που δυσκολεύομαι να το πιστέψω, οι αποφάσεις παίρνονταν στη στιγμή χωρίς σχέδιο για ένα θέμα που πρέπει να είναι όλοι οι ιδιοκτήτες ενημερωμένοι. Εγώ δε θέλω να τρυπήσει τσιμέντο σπίτι ούτε να γίνει το σπίτι μέσα έξω καλώδιο από δω κανάλια από εκεί από τη στιγμή που υπάρχουν εναλλακτικές. Υποτίθεται αλλαγές απ' το σχέδιο της αυτοψίας δεν γίνονταν και όταν ήρθαν άλλαξαν όλα τα σχέδια χωρίς να υπάρχει πρόβλημα. Ή όταν πρότεινα πιο εύκολη εγκατάσταση πάλι άλλαξαν τα σχέδια χωρίς πρόβλημα. Όταν όμως πεις κάτι πιο προσεγμένο και δύσκολο στην εγκατάσταση τότε τα σχέδια δεν αλλάζουν.
    Λύσεις υπάρχουν αλλά δε γίνεται να είναι στο πόδι και πρέπει να είναι όλοι ενημερωμένοι.
    Όσο για το δίκτυο της ΔΕΗ, αν δεν μπορώ να βγάλω άκρη και είναι να γίνουν δουλειές πρόχειρα θα μπορούσα να περιμένω και το 25 που θα υπάρχει και μεγαλύτερος ανταγωνισμός.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Tim31 : 16-05-24 στις 09:43.

  3. #16053
    Εγγραφή
    21-03-2024
    Μηνύματα
    166
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Nova
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Iris07 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Για επιλογή δικού σου συνεργείου υπάρχει το πρόγραμμα SMART READINESS..
    https://www.adslgr.com/forum/threads...MART-READINESS

    αλλά πληρώνεις και εσύ κάτι..

    Κάθε πάροχος μπορεί να σκάψει και να βάλει το δικό του υπόγειο δίκτυο σε μία περιοχή..
    Βέβαια θα γινότανε ένα αλαλούμ οπότε οι 3 παραδοσιακοί πάροχοι συνεργάζονται σε αυτό το πράγμα.

    Η ΔΕΗ έχει διαφορετικό τρόπο συνδυασμό υπόγειου-εναέριου οπότε το τολμά να το κάνει αυτό,
    με μεγαλύτερη ευκολία και μικρότερο κόστος.

    Προβληματικό δεν θα τον έλεγα τον τρόπο, εφόσων περνάνε ειδικές εναέριες οπτικές ίνες..
    Υπάρχουν εγκαταστάτες που μπορούν να κάνουν τη δουλειά μόνο με το χρηματικό ποσό του voucher.
    Ένα πρόβλημα που αντιμετώπιζαν οι εγκαταστάτες, είναι ότι θα έπρεπε να σκάψουν και να περάσουν την οπτική ίνα από το πεζοδρόμιο μέχρι την είσοδο της πολυκατοικίας.
    Αυτό έχει κόστος που δεν έχει προβλεφθεί. Σε επικοινωνία με το Smart Readiness ειπώθηκε ότι δεν χρειάζεται να το κάνουν.
    Δηλαδή, το Smart Readiness να βάλει τα FLOORBOX και ίσως ένα BEP, και αν άλλος πάροχος θέλει να μπει, να φέρει την οπτική ίνα με δικά του έξοδα στο ισόγειο της πολυκατοικίας και να βάλει δικό του BEP.
    Αυτό το τελευταίο πρέπει να ανακοινωθεί επίσημα.

    Οι παραδοσιακοί πάροχοι Cosmote, Nova και Vodafone έχουν διαχωρίσει την επικράτεια σε αστικές ζώνες και ΔΕΝ επικαλύπτεται η υποδομή οπτικών ινών μεταξύ τους.
    Αν ένας πάροχος σκάψει σε μια περιοχή, τότε οι άλλοι δύο μπορούν να νοικιάσουν με κάποιο ποσό την υποδομή του άλλου. Είναι αυτό https://www.eett.gr/diavoulefsis/dim...a-protasi-ekp/ και είναι ακόμα σε διαβούλευση. Είναι η δεύτερη πρόταση της Cosmote γιατί η πρώτη κρίθηκε παράνομη από την ΕΕ (ενώ η ΕΕΤΤ ήταν έτοιμη να την περάσει!). Στην πρώτη πρόταση η Cosmote ήθελε να δεσμεύσει τους άλλους δύο παρόχους για να μην χρησιμοποιήσουν το δίκτυο της ΔΕΗ που θα είναι έτοιμο σε 1-2 χρόνια. Μόνο στην Ελλάδα.

    - - - Updated - - -

    Όταν σκάβει πχ η Cosmote και τοποθετεί την οπτική ίνα στους δρόμους μιας περιοχής, θάβει υπόγεια μια "κουλούρα" με οπτικές ίνες για κάθε πολυκατοικία.
    Αυτή η κουλούρα ονομάζεται "μπάλα". Βάζουν μέσα κάτι ώστε από πάνω με ειδικό όργανο να μπορέσουν να εντοπίσουν την μπάλα
    και να σκάψουν στοχευμένα και να την ανασύρουν. Κάτι έγινε και δεν μπορούν να βρουν την μπάλα. Όπως λέμε εμείς οι τεχνικοί, "η Cosmote έχασε την μπάλα".

    Στο https://www.broadband-assist.gov.gr/ οι κόκκινες τελείες δεν εντοπίζουν με ακρίβεια τη θέση της μπάλας. Ο πάροχος έδωσε κάποιο αρχείο CSV με γενικές συντεταγμένες.
    Αν είχες βγάλει φωτογραφίες όταν έσκαβαν το δρόμο για τις οπτικές ίνες...

  4. #16054
    Εγγραφή
    27-05-2006
    Περιοχή
    Άγιοι Ανάργυροι
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    13.991
    Downloads
    21
    Uploads
    1
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    300/30,1g/1g,600/120,450/
    ISP
    CosFTTH-5G, Inalan,Vod5G
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
    Router
    UntangleVM on esxi
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Tim31 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πολλές κακές μέρες θα έλεγα. Έχουν ειπωθεί και πράγματα που δεν ισχύουν για να γίνει γρήγορα η δουλειά. Τα σχέδια της cosmote ήταν λάθος είπαν χωρίς να σκάψουν στο συγκεκριμένο σημείο. Η μηχανικός που ήρθε για αυτοψία και το συνεργείο είπαν ότι έχει σήμανση με κόκκινες γραμμές και κάποιο αριθμό στην αναμονή. Εγώ λέω τι λένε οι ειδικοί.

    Τεχνικά όταν είδαν ότι η αναμονή είναι 2 σπίτια πιο πάνω που δυσκολεύομαι να το πιστέψω, οι αποφάσεις παίρνονταν στη στιγμή χωρίς σχέδιο για ένα θέμα που πρέπει να είναι όλοι οι ιδιοκτήτες ενημερωμένοι. Εγώ δε θέλω να τρυπήσει τσιμέντο σπίτι ούτε να γίνει το σπίτι μέσα έξω καλώδιο από δω κανάλια από εκεί από τη στιγμή που υπάρχουν εναλλακτικές. Υποτίθεται αλλαγές απ' το σχέδιο της αυτοψίας δεν γίνονταν και όταν ήρθαν άλλαξαν όλα τα σχέδια χωρίς να υπάρχει πρόβλημα. Ή όταν πρότεινα πιο εύκολη εγκατάσταση πάλι άλλαξαν τα σχέδια χωρίς πρόβλημα. Όταν όμως πεις κάτι πιο προσεγμένο και δύσκολο στην εγκατάσταση τότε τα σχέδια δεν αλλάζουν.
    Λύσεις υπάρχουν αλλά δε γίνεται να είναι στο πόδι και πρέπει να είναι όλοι ενημερωμένοι.
    Όσο για το δίκτυο της ΔΕΗ, αν δεν μπορώ να βγάλω άκρη και είναι να γίνουν δουλειές πρόχειρα θα μπορούσα να περιμένω και το 25 που θα υπάρχει και μεγαλύτερος ανταγωνισμός.
    H εγκατάσταση που φαντάζεσαι ώστε να μην φαίνεται τίποτα, ούτε λούκι, ούτε τρυπήματα ούτε σήκωμα πλακακιών ξέρω γω, θα σε απογοητεύσω αλλά ΔΕΝ πρόκειται να γίνει ποτέ τσάμπα στον αιώνα τον άπαντα από κανένα εγκαταστάτη γιατί πολύ απλά ΔΕΝ πρόκειται να πάρει τα λεφτά του πίσω από τον πάροχο όσο και καλή θέληση να έχει.

    Εφόσον έχετε τέτοιες σοβαρές ανησυχίες, συνεννοηθείτε όλοι της πολυκατοικίας να ζητήσετε μια τιμή για ότι θέλετε ή μιλήστε με τον εγκαταστάτη να σας πει τι έξτρα λεφτά θέλει για αυτή την εργασία.
    There's no substitute for experience
    CorollaClub

  5. #16055
    Εγγραφή
    15-05-2024
    Μηνύματα
    8
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Ote
    Ευχαριστώ πολυ.
    Κάτι έλεγαν για μπάλα και για κάποιο εργαλείο που χρειαζόταν να φυσηξει κάποιος αλλά το έχει μόνο η κοσμοτε. Δυστυχώς φωτογραφίες δεν έχω, απλά μου φαίνεται περίεργο να μην έχει αναμονή στο σπίτι. Αν περνούσε απ' το αρχικό σημείο τους είχα προτείνει πιο εύκολη εγκατάσταση πάντως. Η ΔΕΗ αυτή την περίοδο τελειώνει τις εγκαταστάσεις της στην περιοχή. Καλό είναι να υπάρχουν επιλογές.

  6. #16056
    Εγγραφή
    27-05-2006
    Περιοχή
    Άγιοι Ανάργυροι
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    13.991
    Downloads
    21
    Uploads
    1
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    300/30,1g/1g,600/120,450/
    ISP
    CosFTTH-5G, Inalan,Vod5G
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
    Router
    UntangleVM on esxi
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Tim31 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ευχαριστώ πολυ.
    Κάτι έλεγαν για μπάλα και για κάποιο εργαλείο που χρειαζόταν να φυσηξει κάποιος αλλά το έχει μόνο η κοσμοτε. Δυστυχώς φωτογραφίες δεν έχω, απλά μου φαίνεται περίεργο να μην έχει αναμονή στο σπίτι. Αν περνούσε απ' το αρχικό σημείο τους είχα προτείνει πιο εύκολη εγκατάσταση πάντως. Η ΔΕΗ αυτή την περίοδο τελειώνει τις εγκαταστάσεις της στην περιοχή. Καλό είναι να υπάρχουν επιλογές.
    Μα και η ΔΕΗ πως θα μπει μέσα αν δεν τρυπήσει, βάλει λούκια, περάσει οπτικές με τρύπες στα κάγκελα της σκάλας, αν δεν βάλει floorbox σε κάθε όροφο κλπ?
    There's no substitute for experience
    CorollaClub

  7. #16057
    Εγγραφή
    15-05-2024
    Μηνύματα
    8
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Ote
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από BlueChris Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μα και η ΔΕΗ πως θα μπει μέσα αν δεν τρυπήσει, βάλει λούκια, περάσει οπτικές με τρύπες στα κάγκελα της σκάλας, αν δεν βάλει floorbox σε κάθε όροφο κλπ?
    Δε μίλησε κανείς να μην τρυπηθεί το κάγκελο στη σκάλα η να μην περάσουν κανάλια. Κάπου μπερδεύεις αυτά που γράφω. Το θέμα είναι πόσο σωστή και τακτοποιημένη θα γίνει η δουλειά, χωρίς να γίνουν ζημιές στο σπίτι. Όταν έρχονται και κάνουν αυτοψία και από αυτά που γράφει δεν ισχύει τίποτα, εσύ όταν ερχόταν το συνεργείο και ξεκινούσε από το μηδέν και αποφασίζει κυριολεκτικά σε απόφαση του λεπτου θα το έβλεπες στα σοβαρά? Θα έπαιρνες την ευθύνη για την εγκατάσταση εκπροσωποντας όλους τους ιδιοκτήτες; Η δουλειά του μηχανικού που κάνει την αυτοψία ξαφνικά δε χρειάζεται να γίνει; Εγώ προσπάθησα αλλά όσο προχωρούσε η δουλειά φαινόταν ότι ήταν πρόχειρη και διακόψαμε.

    Η ΔΕΗ θα ξεκινήσει από πιο κοντά, οπότε ένα εναέριο καλώδιο λιγότερο. Πιστεύω ότι θα είναι πιο συνεργάσιμοι και θα το δουν πιο σοβαρά γιατί εδώ το συνεργείο δε σήκωνε καν τηλέφωνα και όταν μιλούσα ήταν αποφασίζω και διατάζω. Το αν υπάρχει μια αναμονή παραπάνω στο υπόγειο που έγραψαν πιο πάνω από τη στιγμή που αποφασίζουμε ότι δεν το θέλουμε και δε θα χρειαστεί ποτέ, δεν καταλαβαίνω για ποιο λόγο να μην συνεργαστεί η μηχανικός και να το δηλώσει σαν ανεξάρτητο χώρο.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Tim31 : 16-05-24 στις 12:45.

  8. #16058
    Εγγραφή
    27-05-2006
    Περιοχή
    Άγιοι Ανάργυροι
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    13.991
    Downloads
    21
    Uploads
    1
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    300/30,1g/1g,600/120,450/
    ISP
    CosFTTH-5G, Inalan,Vod5G
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
    Router
    UntangleVM on esxi
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Tim31 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δε μίλησε κανείς να μην τρυπηθεί το κάγκελο στη σκάλα η να μην περάσουν κανάλια. Κάπου μπερδεύεις αυτά που γράφω. Το θέμα είναι πόσο σωστή και τακτοποιημένη θα γίνει η δουλειά, χωρίς να γίνουν ζημιές στο σπίτι. Όταν έρχονται και κάνουν αυτοψία και από αυτά που γράφει δεν ισχύει τίποτα, εσύ όταν ερχόταν το συνεργείο και ξεκινούσε από το μηδέν και αποφασίζει κυριολεκτικά σε απόφαση του λεπτου θα το έβλεπες στα σοβαρά? Θα έπαιρνες την ευθύνη για την εγκατάσταση εκπροσωποντας όλους τους ιδιοκτήτες; Η δουλειά του μηχανικού που κάνει την αυτοψία ξαφνικά δε χρειάζεται να γίνει; Εγώ προσπάθησα αλλά όσο προχωρούσε η δουλειά φαινόταν ότι ήταν πρόχειρη και διακόψαμε.

    Η ΔΕΗ θα ξεκινήσει από πιο κοντά, οπότε ένα εναέριο καλώδιο λιγότερο. Πιστεύω ότι θα είναι πιο συνεργάσιμοι και θα το δουν πιο σοβαρά γιατί εδώ το συνεργείο δε σήκωνε καν τηλέφωνα και όταν μιλούσα ήταν αποφασίζω και διατάζω. Αρχηγέ το αν υπάρχει μια αναμονή παραπάνω στο υπόγειο που έγραψες πιο πάνω από τη στιγμή που αποφασίζουμε ότι δεν το θέλουμε και δε θα χρειαστεί ποτέ, δεν καταλαβαίνω για ποιο λόγο να μην συνεργαστεί η μηχανικός και να το δηλώσει σαν ανεξάρτητο χώρο.
    Εμένα πριν έρθουν στον πατέρα μου (4όροφη με 22 διαμερίσματα) και έχοντας δει τον τρόπο που το κάνουν, κάθισα με την ησυχία μου ΠΡΙΝ καν έρθουν αυτοί και σχεδίασα τις βέλτιστες διαδρομές που να μην βγάζουν και τα floobox να τα βλέπεις πρίμα βίστα ούτε όταν ανεβαίνεις σκάλα ούτε όταν κοιτάς την είσοδο γιατί και εμένα δεν μου άρεσε αυτό. Με το που ήρθε πρώτο ραντεβού ένα παλικάρι να δει να σχεδιάσει .. του λέω όμορφα και ωραία, "κοίτα το έχω δει το θέμα και επειδή πολλοί μου γκρινιάζουν ότι θα χαλάσει η πολυκατοικία (το χρέπι του 69 lol) , θες να σου δείξω τι έχω σκεφτεί και από που για να μην ακούω εγώ γκρίνιες?" φυσικά μου λέει ο άνθρωπος γιατί έτσι με βοηθάς. Δεν είχα κάνει τρέλες αλλά πχ στην είσοδο αντί να περάσει χαμηλά, του λέω πέρνα το τέρμα στην κορυφή και με λούκι απλό δεν θα φαίνεται τίποτα και μετά του υπέδειξα που να μπει το κεντρικό floorbox και τα υπόλοιπα floorbox των ορόφων.
    Έγινε ακριβώς ότι ήθελα

    Τώρα στη δικιά σου περίπτωση μάλλον έπεσες σε ισχυρογνώμονα άνθρωπο όπου εκεί δεν ξέρω. Θέλει λίγη πολιτική το θέμα και καμιά φορά κάνα 50άρικο

    Inalan... τέλος... ανέβασμα χύμα οπτική 4 ορόφους στην ταράτσα να κυματίζει με τον αέρα χωρίς πιάσιμο πουθενά, τρέξιμο με λούκι όσο γίνεται στην ταράτσα (μην το πατάμε) και ρίξιμο χύμα χωρίς τίποτα από το φωταγωγό.. τρύπα στον τοίχο από τον φωταγωγό προς το σπίτι και με ρόκα στο σημείο της πρίζας σε 1 ώρα είχα οπτική gigabit lol
    There's no substitute for experience
    CorollaClub

  9. #16059
    Εγγραφή
    28-03-2006
    Περιοχή
    KV G434
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    42.553
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    310/31
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΡΜΟΥ
    Router
    RB4011iGS+5 ONT: G-010G-R
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από BlueChris Εμφάνιση μηνυμάτων
    Inalan... τέλος... ανέβασμα χύμα οπτική 4 ορόφους στην ταράτσα να κυματίζει με τον αέρα χωρίς πιάσιμο πουθενά, τρέξιμο με λούκι όσο γίνεται στην ταράτσα (μην το πατάμε) και ρίξιμο χύμα χωρίς τίποτα από το φωταγωγό.. τρύπα στον τοίχο από τον φωταγωγό προς το σπίτι και με ρόκα στο σημείο της πρίζας σε 1 ώρα είχα οπτική gigabit lol
    Μην με κολάζεις...
    | "Anyone can build a fast CPU.
    | The trick is to build a fast system."
    |____________Seymour Cray...

  10. #16060
    Εγγραφή
    15-05-2024
    Μηνύματα
    8
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Ote
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από BlueChris Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εμένα πριν έρθουν στον πατέρα μου (4όροφη με 22 διαμερίσματα) και έχοντας δει τον τρόπο που το κάνουν, κάθισα με την ησυχία μου ΠΡΙΝ καν έρθουν αυτοί και σχεδίασα τις βέλτιστες διαδρομές που να μην βγάζουν και τα floobox να τα βλέπεις πρίμα βίστα ούτε όταν ανεβαίνεις σκάλα ούτε όταν κοιτάς την είσοδο γιατί και εμένα δεν μου άρεσε αυτό. Με το που ήρθε πρώτο ραντεβού ένα παλικάρι να δει να σχεδιάσει .. του λέω όμορφα και ωραία, "κοίτα το έχω δει το θέμα και επειδή πολλοί μου γκρινιάζουν ότι θα χαλάσει η πολυκατοικία (το χρέπι του 69 lol) , θες να σου δείξω τι έχω σκεφτεί και από που για να μην ακούω εγώ γκρίνιες?" φυσικά μου λέει ο άνθρωπος γιατί έτσι με βοηθάς. Δεν είχα κάνει τρέλες αλλά πχ στην είσοδο αντί να περάσει χαμηλά, του λέω πέρνα το τέρμα στην κορυφή και με λούκι απλό δεν θα φαίνεται τίποτα και μετά του υπέδειξα που να μπει το κεντρικό floorbox και τα υπόλοιπα floorbox των ορόφων.
    Έγινε ακριβώς ότι ήθελα

    Τώρα στη δικιά σου περίπτωση μάλλον έπεσες σε ισχυρογνώμονα άνθρωπο όπου εκεί δεν ξέρω. Θέλει λίγη πολιτική το θέμα και καμιά φορά κάνα 50άρικο

    Inalan... τέλος... ανέβασμα χύμα οπτική 4 ορόφους στην ταράτσα να κυματίζει με τον αέρα χωρίς πιάσιμο πουθενά, τρέξιμο με λούκι όσο γίνεται στην ταράτσα (μην το πατάμε) και ρίξιμο χύμα χωρίς τίποτα από το φωταγωγό.. τρύπα στον τοίχο από τον φωταγωγό προς το σπίτι και με ρόκα στο σημείο της πρίζας σε 1 ώρα είχα οπτική gigabit lol
    Άσε που όταν ήρθαν για αυτοψια πέταξαν παπατζα ότι σε ένα μήνα δηλαδή ως τέλη Μαρτίου μπορεί να σταματήσει η δωρεάν εγκατάσταση. Γιατί να το πει κάποιος αυτό? Την εγκατάσταση να ανέβει στο πλάι κοντά στα μπαλκόνια κάθετα εξωτερικά με κανάλι και από εκεί να μπει μέσα στο σπίτι πώς τη βλέπετε; Υπάρχει πρόσβαση από τα μπαλκόνια στο πλάι του κτιρίου

  11. #16061
    Εγγραφή
    27-05-2006
    Περιοχή
    Άγιοι Ανάργυροι
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    13.991
    Downloads
    21
    Uploads
    1
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    300/30,1g/1g,600/120,450/
    ISP
    CosFTTH-5G, Inalan,Vod5G
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
    Router
    UntangleVM on esxi
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Tim31 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Άσε που όταν ήρθαν για αυτοψια πέταξαν παπατζα ότι σε ένα μήνα δηλαδή ως τέλη Μαρτίου μπορεί να σταματήσει η δωρεάν εγκατάσταση. Γιατί να το πει κάποιος αυτό?
    Μπορεί.. δεν ξέρω ... και εγώ για αυτό ήθελα να περάσω την Wind στο σπίτι αλλά περιμένω το κουπόνι αν βγει.. φοβάμαι ότι το δωρεάν θα πεθάνει σε κάποια φάση...
    There's no substitute for experience
    CorollaClub

  12. #16062
    Εγγραφή
    15-05-2024
    Μηνύματα
    8
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Ote
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από BlueChris Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μπορεί.. δεν ξέρω ... και εγώ για αυτό ήθελα να περάσω την Wind στο σπίτι αλλά περιμένω το κουπόνι αν βγει.. φοβάμαι ότι το δωρεάν θα πεθάνει σε κάποια φάση...
    Δεν επιδοτούνται από το ταμείο ανάκαμψης κλπ για την εγκατάσταση? Έχω ακούσει - διαβασει ότι θα χρηματοδοτείται ως το 26 και βλέπουμε.

  13. #16063
    Εγγραφή
    26-08-2003
    Περιοχή
    Beyond the Coast
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    10.039
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300/30
    ISP
    COSMOTE
    Router
    UniFi Dream Machine Pro
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Tim31 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν επιδοτούνται από το ταμείο ανάκαμψης κλπ για την εγκατάσταση? Έχω ακούσει - διαβασει ότι θα χρηματοδοτείται ως το 26 και βλέπουμε.
    Οχι δεν ισχύει κατι τετοιο.

  14. #16064
    Εγγραφή
    22-02-2013
    Μηνύματα
    1.043
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300/30
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΛΥΣΙΔΑ
    Router
    Power station
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από BlueChris Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εμένα πριν έρθουν στον πατέρα μου (4όροφη με 22 διαμερίσματα)...


    Inalan... τέλος... ανέβασμα χύμα οπτική 4 ορόφους στην ταράτσα να κυματίζει με τον αέρα χωρίς πιάσιμο πουθενά, τρέξιμο με λούκι όσο γίνεται στην ταράτσα (μην το πατάμε) και ρίξιμο χύμα χωρίς τίποτα από το φωταγωγό.. τρύπα στον τοίχο από τον φωταγωγό προς το σπίτι και με ρόκα στο σημείο της πρίζας σε 1 ώρα είχα οπτική gigabit lol

    Και φαντάσου τώρα στην πολυκατοικία του πατέρα σου, να έχουν πάει και τα 22 διαμερίσματα στην Inalan. Και να ξεκινάνε από το κουτί στην είσοδο της πολυκατοικίας 22 καλώδια οπτικής ίνας χύμα στον αέρα όπως λες, και να ανεβαίνουν προς τους ορόφους! Το θέαμα θα είναι σκέτο χάρμα οφθαλμών!

  15. #16065
    Εγγραφή
    27-05-2006
    Περιοχή
    Άγιοι Ανάργυροι
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    13.991
    Downloads
    21
    Uploads
    1
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    300/30,1g/1g,600/120,450/
    ISP
    CosFTTH-5G, Inalan,Vod5G
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
    Router
    UntangleVM on esxi
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Zarko Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και φαντάσου τώρα στην πολυκατοικία του πατέρα σου, να έχουν πάει και τα 22 διαμερίσματα στην Inalan. Και να ξεκινάνε από το κουτί στην είσοδο της πολυκατοικίας 22 καλώδια οπτικής ίνας χύμα στον αέρα όπως λες, και να ανεβαίνουν προς τους ορόφους! Το θέαμα θα είναι σκέτο χάρμα οφθαλμών!
    Εδώ βλέπετε μια πρότυπη πολυκατοικία του 2024 συνδυαστικά Ιναλαν μαζί με ΔΕΗ

    There's no substitute for experience
    CorollaClub

Σελ. 1071 από 1089 ΠρώτηΠρώτη ... 1051106110661069107010711072107310761081 ... ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας