Σελ. 809 από 1069 ΠρώτηΠρώτη ... 789799804807808809810811814819829 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 12.121-12.135 από 16033
  1. #12121
    Εγγραφή
    13-07-2005
    Περιοχή
    Νέος Κόσμος, Αθήνα.
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    244
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    30720/2560
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΚΟΣΜΟΣ
    Router
    Asus DSL-AC56U
    Path Level
    Interleaved
    Αλόχες, είχα 50αρα VDSL (cosmote) και συνδεσμολογία speedport plus lan -> asus rt-ax82u wan και επαιζε σωστα η PPPoE κληση, σήμερα μου έκαναν αλλαγή σε FTTH 200 (cosmote) και ενώ το speedport συνδεεται σωστα το asus αρνειται να συνδεθει (χωρίς να έχω κανει καμια αλλαγή στις ρυθμίσεις του asus), τι αλλαγή θέλει για να παίξει το asus?


    The more things change, the more they stay the same...

  2. #12122
    Εγγραφή
    20-07-2008
    Περιοχή
    Πετρούπολη
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    5.763
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    220/22
    ISP
    NOVA
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από MD1032 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αλόχες, είχα 50αρα VDSL (cosmote) και συνδεσμολογία speedport plus lan -> asus rt-ax82u wan και επαιζε σωστα η PPPoE κληση, σήμερα μου έκαναν αλλαγή σε FTTH 200 (cosmote) και ενώ το speedport συνδεεται σωστα το asus αρνειται να συνδεθει (χωρίς να έχω κανει καμια αλλαγή στις ρυθμίσεις του asus), τι αλλαγή θέλει για να παίξει το asus?
    Λογικα παλι Vdsl εχεις . απλα ανεβασες την ταχυτητα . ( Αν ειχες FTTH θα ειχες οπτικη ινα να συνδεεται στο modem-router ) .

    Πολλοι μπορει να ειναι οι λογοι , αλλα καλο ειναι να απευθυνθεις στο αναλογο νημα για Vdsl .
    The gr81 .

  3. #12123
    Εγγραφή
    13-07-2005
    Περιοχή
    Νέος Κόσμος, Αθήνα.
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    244
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    30720/2560
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΚΟΣΜΟΣ
    Router
    Asus DSL-AC56U
    Path Level
    Interleaved
    Εχμ ναι έχω FTTH, σήμερα έκαναν την τελική εγκατάσταση & ενεργοποίηση, η συνδεσμολογία είναι ONT -> Speedport Plus (λειτουργεί σωστά) lan3 -> Asus RT-ax82u wan (αρνείται να συνδεθεί)


    The more things change, the more they stay the same...

  4. #12124
    Εγγραφή
    20-07-2008
    Περιοχή
    Πετρούπολη
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    5.763
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    220/22
    ISP
    NOVA
    Οποτε θα πρεπει να δεις μηπως εχουν αλλαξει οι ρυθμισεις του LAN . πχ ειναι πλεον σε αλλο subnet .

    και θα πρεπει να ταιριαζουν με αυτες του ASUS .

    Εγω παντως στη θεση σου θα καταργουσα το speedport και θα εβαζα κατευθειαν το asus μετα τo ΟΝΤ .
    The gr81 .

  5. #12125
    Εγγραφή
    13-07-2005
    Περιοχή
    Νέος Κόσμος, Αθήνα.
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    244
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    30720/2560
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΚΟΣΜΟΣ
    Router
    Asus DSL-AC56U
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από griniaris Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οποτε θα πρεπει να δεις μηπως εχουν αλλαξει οι ρυθμισεις του LAN . πχ ειναι πλεον σε αλλο subnet .

    και θα πρεπει να ταιριαζουν με αυτες του ASUS .

    Εγω παντως στη θεση σου θα καταργουσα το speedport και θα εβαζα κατευθειαν το asus μετα τo ΟΝΤ .

    Και πώς θα έχω τηλεφωνία μετά?
    Το speedport plus εχει 192.168.2.1 και το asus 192.168.1.1 οπως και πριν με την vdsl, δεν τα εχω πειράξει αυτά.


    The more things change, the more they stay the same...

  6. #12126
    Εγγραφή
    20-07-2008
    Περιοχή
    Πετρούπολη
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    5.763
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    220/22
    ISP
    NOVA
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από MD1032 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και πώς θα έχω τηλεφωνία μετά?
    Το speedport plus εχει 192.168.2.1 και το asus 192.168.1.1 οπως και πριν με την vdsl, δεν τα εχω πειράξει αυτά.
    Στο WAN κομματι του ASUS θα πρεπει να δεις . αν δεν ειναι στο ιδιο subnet καλα κανει και δεν επικοινωνει .

    Την τηλεφωνια θα την εχεις οπως ακριβως την εχεις τωρα .... αλλα θα ειναι ΜΕΤΑ το ASUS . κανε αναζητηση και θα βρεις πολλα αποτελεσματα .
    The gr81 .

  7. #12127
    Εγγραφή
    21-12-2006
    Μηνύματα
    809
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1000/1000 Mbps
    ISP
    Inalan
    Router
    Fritz!Box 7590
    Έχω αυτή τη στιγμή Inalan με τηλεφωνία στη Modulus. Στην περιοχή μου έχει διαθεσιμότητα FTTH, έχει εγκαταστήσει οπτικές η Cosmote. Στο κτίριό μου δεν υπάρχει εγκατάσταση FTTH εκτός της Inalan.
    Εάν ζητήσω από την Cosmote σύνδεση FTTH (με φορητότητα του αριθμού μου που αυτή τη στιγμή είναι στη Modulus), θα πρέπει πρώτα να με συνδέσει σε ADSL/VDSL και όταν γίνει η εγκατάσταση στο κτίριο να με γυρίσει σε FTTH ή μπορώ να ζητήσω να με συνδέσει κατευθείαν σε FTTH χωρίς αυτό το ενδιάμεσο βήμα; Θυμάμαι (πολύ) παλιά ότι κάνοντας αίτηση από άλλη εταιρεία σε έπαιρνε πρώτα ως πελάτη σε ADSL/VDSL και μετά σε γύριζε σε FTTH όταν έκανε την εγκατάσταση. Ισχύει αυτό ακόμα;

  8. #12128
    Εγγραφή
    12-06-2011
    Μηνύματα
    8.026
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50 + 250/80
    ISP
    Ote/Vodafone
    Router
    Pf plus/nokia - mu5001 5G
    Υπαρχει ανθρωπος που εχει Inalan με συμμετρικο και θελει να παει στο μπαναλ cosmote με το 10%?

    Εαν δεν μπορει να σε συνδεσει αμεσα μπορει να γινει και αυτο, χωρις να ειναι απαραιτητο παντα.

    Υποθετω οτι η φορητοτητα απο τη modulus δεν επηρεαζει την συνδεση inalan, οποτε δεν σε πολυνοιαζει, ας το κανουν οποτε προλαβαινουν

  9. #12129
    Εγγραφή
    20-07-2008
    Περιοχή
    Πετρούπολη
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    5.763
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    220/22
    ISP
    NOVA
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από netblues Εμφάνιση μηνυμάτων
    Υπαρχει ανθρωπος που εχει Inalan με συμμετρικο και θελει να παει στο μπαναλ cosmote με το 10%?
    Αν και ειναι offtopic .... δεν εχει κατι να προσφερει παραπανω η ιναλαν ΠΛΕΟΝ .
    Εχω φυγει εδω και πολλα χρονια , οταν οι διακοπες ηταν ανυποφορες . και απο οτι διαβαζω ακομα ειναι αρκετα συχνες .
    Μηδεν downtime εδω και πολλους μηνες .

    Επισης οι τιμες σε FTTH ειναι πιο κατω απο inalan αν υπολογισεις την απεριοριστη τηλεφωνια . και σε συνδιασμο με συνδρομητικα καναλια .... δεν υπαρχει η ιναλαν .
    Και αν συνδιασεις και κινητο , τα χρηματα που εξοικονομεις ειναι αρκετα .

    Οσο για το upload .... ειναι υπεραρκετο το 10% για ολες τις εργασιες . Ολοι κατεβαζουμε .
    και αν ειναι να ανεβει πολυ μεγαλος ογκος ... αυτο θα ειναι κανα offsite backup sync που γινεται μονο του. Ουτε που θα καταλαβουμε αν εκανε 2 ωρες ή 3 ωρες .

    My 2cents .
    The gr81 .

  10. #12130
    Εγγραφή
    21-12-2006
    Μηνύματα
    809
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1000/1000 Mbps
    ISP
    Inalan
    Router
    Fritz!Box 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από netblues Εμφάνιση μηνυμάτων
    Υπαρχει ανθρωπος που εχει Inalan με συμμετρικο και θελει να παει στο μπαναλ cosmote με το 10%?

    Εαν δεν μπορει να σε συνδεσει αμεσα μπορει να γινει και αυτο, χωρις να ειναι απαραιτητο παντα.

    Υποθετω οτι η φορητοτητα απο τη modulus δεν επηρεαζει την συνδεση inalan, οποτε δεν σε πολυνοιαζει, ας το κανουν οποτε προλαβαινουν
    Ναι, δεν μου είναι απαραίτητο τόσο upload, με κάλυψε σε μεγάλο βαθμό ο griniaris σχετικά με τους λόγους. Κατά βάση επιλέγω σταθερότητα, παροχές τηλεφωνίας και ευελιξία επιλογής παρόχου σε σχέση με το upload. Επίσης μου τη δίνει το διπλό ΝΑΤ που θεωρητικά από Οκτώβριο θα μπορούσα ίσως να το αποφύγω αλλά δεν είμαι καθόλου σίγουρος για το τι θα κάνει η εταιρεία σχετικά. Επιπλέον, με εκνευρίζει πολύ (αν και μάλλον προσωπική λόξα είναι αυτή) το να είμαι χωρίς δέσμευση και η εταιρεία να με θεωρεί δεδομένο και να με έχει τιμολογιακά γραμμένο. Το έχω αναφέρει πολλές φορές στο thread της Inalan (και κούρασα μάλλον και τους υπόλοιπους συμμετέχοντες στο thread) και η απάντηση του εκπροσώπου της Inalan είναι πάντα "Ναι, αλλά προσφέρουν οι άλλοι συμμετρικές ταχύτητες;;;"...


    Σχετικά με την ερώτησή μου, ναι δεν με πολυνοιάζει πότε θα το κάνουν, αλλά θα προτιμούσα να μην έχω ενδιάμεσα σύνδεση με ADSL/VDSL για πολλούς λόγους. Ελπίζω πλέον να είναι δυνατόν να κάνουν σύνδεση απευθείας σε FTTH χωρίς να σε έχουν τραβήξει πρώτα από τον άλλο πάροχο (=> αναγκαστικά σε χαλκό).

  11. #12131
    Εγγραφή
    29-11-2016
    Ηλικία
    30
    Μηνύματα
    359
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Nova
    Router
    Nokia G-2425G-A
    Αναρωτιέμαι αν γίνεται καν η φορητότητα αριθμού από την Modulus σε Cosmote. Στο δικό σου ερώτημα πάντως, είχα κάνει φορητότητα τους γονείς μου από Vodafone FTTH σε Cosmote FTTH χωρίς το ενδιάμεσο βήμα τον Οκτώβρη (που κάπου εκεί σταμάτησε να χρειάζεται το ενδιάμεσο).

  12. #12132
    Εγγραφή
    26-08-2003
    Περιοχή
    Beyond the Coast
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    9.942
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300/30
    ISP
    COSMOTE
    Router
    UniFi Dream Machine Pro
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Jaisonas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Στο δικό σου ερώτημα πάντως, είχα κάνει φορητότητα τους γονείς μου από Vodafone FTTH σε Cosmote FTTH χωρίς το ενδιάμεσο βήμα τον Οκτώβρη (που κάπου εκεί σταμάτησε να χρειάζεται το ενδιάμεσο).
    Ναι αλλά αυτή η μεταφορά χρησιμοποιεί την ίδια εγκατάσταση FTTH, ενώ στην περίπτωση του Giama, θα πρέπει να περάσει νέα οπτική στην πολυκατοικία.

  13. #12133
    Εγγραφή
    06-12-2021
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    267
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    500/50
    ISP
    Cosmote
    Router
    FRITZ 7530 AX
    Αγαπητοί συμφορουμίτες, καλησπέρα. Τα φώτα σας παρακαλώ, ως αδαής περί οπτικής ίνας: Από μέρα σε μέρα περιμένουμε στην πολυκατοικία να κάνουμε αίτηση στην Cosmote για Fiber. Θα επιλέξω, πρώτα ο Θεός, το 1Gbps.

    α) Μου είπαν ότι στέλνουν το FRITZ!Box 5530 & το FRITZ!Repeater 1200AX. Εντωμεταξύ χρησιμοποιώ ήδη στην 100άρα το Fritz 7530 ΑΧ και έχω για καβάτζα το Speedport2 Plus. Να υποθέσω ότι δεν υποστηρίζουν τη 1000άρα, σωστά;

    β) Ποια είναι η γνώμη σας για το FRITZ!Box 5530; Ειδικά στο κομμάτι της ασύρματης σύνδεσης και ειδικότερα στο ΜESH;

    γ) Επίσης στο FRITZ!Box 5530 δεν είδα να έχει θύρα Voip, αλλά Dect. Τι είναι αυτό;

    Ευχαριστώ θερμά εκ των προτέρων.

  14. #12134
    Εγγραφή
    20-07-2008
    Περιοχή
    Πετρούπολη
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    5.763
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    220/22
    ISP
    NOVA
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από georgeole Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αγαπητοί συμφορουμίτες, καλησπέρα. Τα φώτα σας παρακαλώ, ως αδαής περί οπτικής ίνας: Από μέρα σε μέρα περιμένουμε στην πολυκατοικία να κάνουμε αίτηση στην Cosmote για Fiber. Θα επιλέξω, πρώτα ο Θεός, το 1Gbps.

    α) Μου είπαν ότι στέλνουν το FRITZ!Box 5530 & το FRITZ!Repeater 1200AX. Εντωμεταξύ χρησιμοποιώ ήδη στην 100άρα το Fritz 7530 ΑΧ και έχω για καβάτζα το Speedport2 Plus. Να υποθέσω ότι δεν υποστηρίζουν τη 1000άρα, σωστά;

    β) Ποια είναι η γνώμη σας για το FRITZ!Box 5530; Ειδικά στο κομμάτι της ασύρματης σύνδεσης και ειδικότερα στο ΜESH;

    γ) Επίσης στο FRITZ!Box 5530 δεν είδα να έχει θύρα Voip, αλλά Dect. Τι είναι αυτό;

    Ευχαριστώ θερμά εκ των προτέρων.
    Το 7530 ειναι xDSL . δεν εχει οπτικη εισοδο .
    το 5530 ειναι τουμπανακι.
    το 5530 εχει μια αναλογικη εξοδο για να συνδεσεις τηλεφωνο .

    Κανε την αιτηση με το καλο .... και μην ανησυχεις για τιποτα . ολα καλα θα πανε .
    The gr81 .

  15. #12135
    Εγγραφή
    14-02-2023
    Μηνύματα
    2
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Μετά από 111 μέρες από την υπογραφή της σύμβασης με την COSMOTE για 100 fiber η γραμμή ακόμα δεν έχει εγκατασταθεί! Ήρθαν δυο φορές κι έσκαψαν για να συνδέσουν το καλώδιο που πέρασαν στον πίνακα της πολυκατοικίας αλλά δεν κατάφεραν να βρούν στο πεζοδρόμιο την κεντρική γραμμή! Πλέον τρέχει καταγγελία στην ΕΕΤΤ

Σελ. 809 από 1069 ΠρώτηΠρώτη ... 789799804807808809810811814819829 ... ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας