Σελ. 4 από 6 ΠρώτηΠρώτη ... 23456 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 46-60 από 85
  1. #46
    Εγγραφή
    10-07-2006
    Μηνύματα
    5.303
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    219926/21999 kBit/s
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΛΥΦΑΔΑ
    Router
    Speedport Plus
    Path Level
    Fastpath
    Για αυτό υπήρχαν και τα στροβοσκόπια στα πικάπ ή λάθος κάνω;

  2. #47
    Το avatar του μέλους eyw
    eyw Guest
    νομίζω ότι αναγκάζονται να λειτουργούν (κάποια) υδροηλεκτρικά αναποδα (δηλαδή αναβάζουν νερό ψηλά) διότι (πχ) δεν μπορούν να μειώσουν την παραγωγή, αλλιώς η τάση στο δίκτυο θα ανέβει.
    Αυτος είναι και ο λόγος που δίνουν νυκτερινό ρεύμα, δηλαδή κίνητρο να ξοδέψεις. Δεν μας λυπούνται ούτε μας αγαπάνε.
    Και βέβαια ξοδεύεται/σπαταλιέται ενέργεια με το ανέβασμα.
    Καποιος μηχ, ηλγος ή ημμυ ας μας φωτίσει.

  3. #48
    Εγγραφή
    17-02-2008
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    1.606
    Downloads
    10
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    10.997 / 109.996
    ISP
    Forthnet
    Router
    TPLink C7 - TG788vn v2
    SNR / Attn
    20,3(dB) / 3(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από eyw Εμφάνιση μηνυμάτων
    νομίζω ότι αναγκάζονται να λειτουργούν (κάποια) υδροηλεκτρικά αναποδα (δηλαδή αναβάζουν νερό ψηλά) διότι (πχ) δεν μπορούν να μειώσουν την παραγωγή, αλλιώς η τάση στο δίκτυο θα ανέβει.
    Αυτος είναι και ο λόγος που δίνουν νυκτερινό ρεύμα, δηλαδή κίνητρο να ξοδέψεις. Δεν μας λυπούνται ούτε μας αγαπάνε.
    Και βέβαια ξοδεύεται/σπαταλιέται ενέργεια με το ανέβασμα.
    Καποιος μηχ, ηλγος ή ημμυ ας μας φωτίσει.
    Η ευστάθεια του δικτύου ηλεκτρική ενέργειας όπως και η βέλτιστη οικονομική διαχείρισή του είναι ειδικότητα και μάλιστα "βαριά".
    Στα φράγματα η πάγια τακτική είναι τις ώρες χαμηλής ζήτησης με αντλίες να επιστρέφουν νερό στο φράγμα έτσι ώστε όταν ανέβει η ζήτηση αργότερα μέσα στην ημέρα/νύκτα (ανάλογα με την εποχή), να υπάρχει νερό που θα μπορεί να κατέβει για να κινήσει τη γεννήτρια να παράγει το επιπλέον ρεύμα που ζητάει το δίκτυο. Λειτουργεί δηλαδή σαν εφεδρεία η οποία είναι άμεσα διαθέσιμη και με ελάχιστο κόστος (όσο δηλαδή είναι το κόστος ρεύματος που χρειάζονται οι αντλίες για να λειτουργούσουν τις ώρες μειωμένης ζήτησης, δηλαδή ελάχιστο σε σχέση με το κόστος παραγωγής ρεύματος τις ώρες αιχμής).

    Η παραγωγή ενέργειας χωρίζεται χοντρικά σε 2 κομμάτια. Την παραγωγή βάσης που παραμένει σταθερή όλη την ημέρα (και είναι και η φθηνότερη) και μια άλλη (που δεν θυμάμαι τώρα πως τη λένε) που είναι η οποιαδήποτε παραπάνω ενέργεια χρειαστεί το δίκτυο μέσα στο 24ώρο. Αυτή καλύπτεται είτε με μονάδες σε εφεδρεία που μπορούν ανά πάσα στιγμή να μπουν στο δίκτυο (και είναι με ακριβότερα καύσιμα πχ diesel, φυσικό αέριο κλπ) είτε με εισαγωγές από τα δίκτυα των συνδεδεμένων χωρών. Αν δεν επαρκεί η παραγωγή+εισαγωγές υπάρχει και η ακραία κίνηση διακοπών φορτίου, γιατί το δίκτυο πρέπει να παραμείνει σε ευστάθεια, ακόμα κι αν χρειαστεί να πετάξει έξω την κατανάλωση.
    .
    Η λογική της νυχτερινής χρέωσης είναι ότι προσπαθεί η ΔΕΗ να δημιουργήσει κίνητρα η κατανάλωση να μεταφερθεί σε ώρες εκτός αιχμής (που είναι ακριβής η παραγωγή) και να είναι κατά το δυνατόν ισοκατανεμημένη μέσα στην ημέρα. Έτσι και η παραγωγή μπορεί να είναι καλύτερα προγραμματισμένη και μπορούν να δρομολογήσουν πότε θα γίνει συντήρηση σε κάποια μεγάλη μονάδα παραγωγής.
    Αν το καλοσκεφτείς αυτή είναι η καλύτερη τακτική τόσο για τη ΔΕΗ αλλά και για τη χώρα συνολικά, γιατί την ακριβή παραγωγή τελικά κάποιος την πληρώνει.
    Επίσης μια μονάδα δεν είναι υποχρεωτικό να σβήσει αν δεν χρειάζεται το δίκτυο την ενέργεια που παρέχει. (Στις μεγάλες μονάδες το "σβήσιμο" μπορεί να πάρει ημέρες και η εκκίνηση μήνες.)
    Μπορεί να λειτουργεί χωρίς να είναι συνδεδεμένη στο δίκτυο, καταναλώνοντας πολύ λιγότερο καύσιμο απ' ότι αν εξυπηρετούσε φορτίο.
    Guardian angels, lay a bed
    Shed their light on my sleepy head
    I am a threshold yearning to sing
    Down with the the dancers having one last fling
    Here's to the moment when you said, "Hello"
    Come on my spirit are you ready, let's go
    https://www.covidstats.gr

  4. #49
    Εγγραφή
    11-03-2005
    Μηνύματα
    7.452
    Downloads
    24
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    OTEnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    CISCO Systems K9 SMB
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από giwrgosth Εμφάνιση μηνυμάτων
    To μπερδεύεις με το νερό μάλλον
    Όταν φτάσει η τεχνολογία να αποθηκεύσει ρεύμα αυτής της ισχύος, θα λύσουμε το ενεργειακό του πλανήτη!
    Βασικά τόσα χρόνια μετά δεν το θυμάμαι ...Μπορεί ...

  5. #50
    Εγγραφή
    18-02-2006
    Περιοχή
    Πάτρα
    Ηλικία
    58
    Μηνύματα
    3.605
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    56320/5640
    ISP
    Vodafone OneNet VDSL
    Router
    Fritz!Box 7530
    SNR / Attn
    9,5(dB) / 8,5(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από zeronero Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και η Citizen χρησιμοποιεί την τεχνολογία σε σχετική σειρά ρολογιών της:

    http://www.citizenwatch-global.com/t...adiocontrolled

    Στην Ελλάδα βέβαια ο πομπός της Γερμανίας, καλύπτει-δεν καλύπτει Φλώρινα και Καστοριά.
    Πάτρα είμαι και το Citizen Skyhawk που έχω τις βραδυνές ώρες συγχρονίζει μια χαρά με το DCF77 (Στουτγκάρδη) μέσα στο σπίτι μου!!!

  6. #51
    Το avatar του μέλους eyw
    eyw Guest
    stel6,
    ευχαριστούμε για την εξήγηση.

    Τελικά καλά το θυμόμουν για τα υδροηλεκτρικά.

  7. #52
    Εγγραφή
    29-11-2007
    Μηνύματα
    934
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    16.403/1.020
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΚΟΜΟΤΗΝΗ
    Router
    Tomson tg585 v8 8.2.7.8
    SNR / Attn
    6(dB) / 22,5(dB)
    Πάντως μου φαίνεται και λίγο τραγικό πως το 2018 αυτού του είδους τα ρολόγια συνεχίζουν και επηρεάζονται από την συγχνότητα του ρεύματος;
    δλδ πόσο δύσκολο είναι από μετατροπή σε συνεχές (με ανορθωτή) να πάρουν χρονισμό από quartz να μην χάνουν δευτερόλεπτο;;

    Πραγματικά με εκπλήσσει το θέμα από τότε που το έμαθα ότι εξαρτώνται από την συχνότητα του ρεύματος (90s το διαπίστωσα και ισχύει και σήμερα!!!).
    There is nothing like 127.0.0.1

  8. #53
    Εγγραφή
    17-02-2008
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    1.606
    Downloads
    10
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    10.997 / 109.996
    ISP
    Forthnet
    Router
    TPLink C7 - TG788vn v2
    SNR / Attn
    20,3(dB) / 3(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από mondeo Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πάτρα είμαι και το Citizen Skyhawk που έχω τις βραδυνές ώρες συγχρονίζει μια χαρά με το DCF77 (Στουτγκάρδη) μέσα στο σπίτι μου!!!
    Και στην Αθήνα με τη Στουγγάρδη συγχρονίζει το βράδυ μια χαρά. Αν το ρολόι κοιτάζει το βορρά, συγχρονίζει κανονικά κάθε βράδυ.
    Αυτό και με casio χειρός και ένα weather station της πλάκας.
    Guardian angels, lay a bed
    Shed their light on my sleepy head
    I am a threshold yearning to sing
    Down with the the dancers having one last fling
    Here's to the moment when you said, "Hello"
    Come on my spirit are you ready, let's go
    https://www.covidstats.gr

  9. #54
    Εγγραφή
    05-09-2005
    Περιοχή
    Belfast, Northern Ireland
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    3.170
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/72
    ISP
    Sky
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από eyw Εμφάνιση μηνυμάτων
    stel6,
    ευχαριστούμε για την εξήγηση.

    Τελικά καλά το θυμόμουν για τα υδροηλεκτρικά.
    Ο συγκεκριμένος τρόπος αποθήκευσης ενέργειας λέγεται αλλιώς και PHS. Στην Ελλάδα αλλά και στα Βαλκάνια είναι δύσκολο να υπάρξει κάτι τέτοιο σε μεγάλη κλίμακα για να στηρίξουμε main grid peak loads κυρίως λόγω environmental impacts.

    Εναλλακτικές μέθοδοι πάντως θεωρούνται καινοτόμες και τεχνολογίες αιχμής (Cryo κτλ).

    Όσο για το τι γίνεται στην Ελλάδα τις νύχτες για να παραμένει η τάση 50Hz, ειδικότερα στα νησιά είναι μια ιστορία για γέλια και για κλάματα...

  10. #55
    Εγγραφή
    17-11-2003
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    8.109
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    ISP
    Εξωτερικό
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Veldrin Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ο συγκεκριμένος τρόπος αποθήκευσης ενέργειας λέγεται αλλιώς και PHS. Στην Ελλάδα αλλά και στα Βαλκάνια είναι δύσκολο να υπάρξει κάτι τέτοιο σε μεγάλη κλίμακα για να στηρίξουμε main grid peak loads κυρίως λόγω environmental impacts.

    Εναλλακτικές μέθοδοι πάντως θεωρούνται καινοτόμες και τεχνολογίες αιχμής (Cryo κτλ).

    Όσο για το τι γίνεται στην Ελλάδα τις νύχτες για να παραμένει η τάση 50Hz, ειδικότερα στα νησιά είναι μια ιστορία για γέλια και για κλάματα...
    Γιατί δεν είμαι δυνατόν στην Ελλάδα; Δεν είμαστε χώρα κατάλληλη για υδροηλεκτρικό;

    Το έχω απορία με τα νησιά. Γενικά τα νησιά είναι συνδεδεμένα με το ηπειρωτικό δίκτυο; Στο Καστελόριζο υπήρχε σχετικά κοντά στην χώρα ένα θερμικό εργοστάσιο.
    Ζητώ συγνώμη εκ των προτέρων για κάποια χαζά λάθη, αλλά υπάρχει θέμα με τα μάτια.
    Αν τα djmixes2k και tranceaddict σου μιλάνε βαθιά στην ψυχή σου, pleaaaaase πμ.

  11. #56
    Εγγραφή
    17-02-2008
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    1.606
    Downloads
    10
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    10.997 / 109.996
    ISP
    Forthnet
    Router
    TPLink C7 - TG788vn v2
    SNR / Attn
    20,3(dB) / 3(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από chat1978 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γιατί δεν είμαι δυνατόν στην Ελλάδα; Δεν είμαστε χώρα κατάλληλη για υδροηλεκτρικό;

    Το έχω απορία με τα νησιά. Γενικά τα νησιά είναι συνδεδεμένα με το ηπειρωτικό δίκτυο; Στο Καστελόριζο υπήρχε σχετικά κοντά στην χώρα ένα θερμικό εργοστάσιο.
    Οι Κυκλάδες δεν είναι συνδεδεμένες με το ηπειρωτικό δίκτυο. Υπάρχουν τοπικοί σταθμοί παραγωγής (πχ στην Πάρο που τροφοδοτεί Πάρο, Αντίπαρο, Νάξο, Ίο, Σίκινο, Φολέγανδρο και τις Μικρές Ανατολικές Κυκλάδες.) που καίνε diesel που πηγαίνει με πετρελαιοφόρα. Τώρα θα γίνει η διασύνδεση με αγωγό με την ηπειρωτική Ελλάδα.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος stel67 : 08-03-18 στις 01:19.

  12. #57
    Εγγραφή
    05-09-2005
    Περιοχή
    Belfast, Northern Ireland
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    3.170
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/72
    ISP
    Sky
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από chat1978 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γιατί δεν είμαι δυνατόν στην Ελλάδα; Δεν είμαστε χώρα κατάλληλη για υδροηλεκτρικό;

    Το έχω απορία με τα νησιά. Γενικά τα νησιά είναι συνδεδεμένα με το ηπειρωτικό δίκτυο; Στο Καστελόριζο υπήρχε σχετικά κοντά στην χώρα ένα θερμικό εργοστάσιο.
    Τα PHS δεν είναι υδροηλεκτρικά. Αποθηκεύουν ενέργεια ανεβάζοντας το νερό σε ταμιευτήρα σε ώρες μη αιχμής.

    Ελάχιστα νησιά είναι συνδεδεμένα με το ηπειρωτικό. Είναι μια εξαγγελία που θυμίζει γεφύρι της Άρτας. Τα νησιά που δεν είναι συνδεδεμένα στηρίζονται σε ντιζελ για φορτίο βάσης με τα ανανεώσιμα να καλύπτουν ένα μέρος λόγω της ασταθούς φύσης τους.

    Λαμπρό παράδειγμα απεξάρτησης και οδηγού για το μέλλον είναι η Τήλος με το πετυχημένο Tilos Horizon 2020 που έχω την τιμή να είμαι μέλος του, η οποία πλέον τρέχει 100% σε ανανεώσιμες πηγές παρέχοντας και περίσσια ενέργειας στην Κώ.

  13. #58
    Το avatar του μέλους MIKU
    MIKU Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από chat1978 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γιατί δεν είμαι δυνατόν στην Ελλάδα; Δεν είμαστε χώρα κατάλληλη για υδροηλεκτρικό;

    Το έχω απορία με τα νησιά. Γενικά τα νησιά είναι συνδεδεμένα με το ηπειρωτικό δίκτυο; Στο Καστελόριζο υπήρχε σχετικά κοντά στην χώρα ένα θερμικό εργοστάσιο.
    Η ΔΕΗ έχει 61 μονάδες παραγωγής στα νησια που δεν είναι συνδεδεμένα:
    https://www.dei.gr/el/i-dei/i-etairi...titas/paragwgi

    εκεί καίει πετρέλαιο , πανάκριβο και έτσι πληρώνουμε τις ΥΚΩ στο λογαριασμό ώστε να έχουν ίδιες τιμές.
    Κοίτα το κόστος να σου φύγει το κρανίο(ενδεικτικά, το κόστος παραγωγής στην ηπειρωτική χώρα είναι 50-55 ευρώ ανα MWH, δηλαδή 1.000kwh.Στο αγαθονήσι το κόστος είναι1.438!!):http://www.naftemporiki.gr/finance/s...s-gia-ta-nisia

  14. #59
    Εγγραφή
    07-06-2011
    Μηνύματα
    48
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΚΑΤΕΡΙΝΗ
    Για αυτό πήγε πίσω το ρολόι μου 5 λεπτά στο κομοδίνο?!
    Και πήγα να σκάσω, αφού το είχα ρυθμίσει ρυθμίσει ολοσωστα, σύμφωνα με την ώρα του κινητού μου!
    Κοίτα να δεις τι γίνεται!!!

    - - - Updated - - -

  15. #60
    Εγγραφή
    01-12-2003
    Περιοχή
    Κως
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    1.360
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    54998/5495
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΩΣ
    Router
    ZTE H1600
    SNR / Attn
    26,5(dB) / 8(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από chat1978 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το έχω απορία με τα νησιά. Γενικά τα νησιά είναι συνδεδεμένα με το ηπειρωτικό δίκτυο; Στο Καστελόριζο υπήρχε σχετικά κοντά στην χώρα ένα θερμικό εργοστάσιο.
    Δες λίγο και εδώ.
    http://www.rae.gr/old/sub3/3B/3b3.htm

    Στην πρώτη στήλη είναι τα τροφοδοτούμενα νησιά, ενώ στη δεύτερη που βρίσκεται ο αντίστοιχος σταθμός. Θέλει κάποια επικαιροποίηση (γιατί είναι του 2001), αλλά δίνει μια καλή ιδέα για το τι γίνεται με τους αυτόνομους σταθμούς των νησιών.
    Διασυνδεδεμένα είναι π.χ. Κέρκυρα, Λευκάδα, Κεφαλλονιά, Εύβοια, Άνδρος, Τήνος, Σαλαμίνα, Αίγινα, που είναι κοντά στη στεριά.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος tiatrou : 08-03-18 στις 02:14.

Σελ. 4 από 6 ΠρώτηΠρώτη ... 23456 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 30-11-17, 22:01
  2. Μηνύματα: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 30-10-17, 12:27
  3. Μηνύματα: 30
    Τελευταίο Μήνυμα: 15-08-17, 09:16
  4. Μηνύματα: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-04-17, 13:12
  5. καλημέρα μια γνώμη για τα ηλεκτρικά scooter έχουμε?
    Από LOUKAS32 στο φόρουμ Εκτός θέματος
    Μηνύματα: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-04-17, 13:19

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας