Εμφάνιση 1-12 από 12
  1. #1
    Εγγραφή
    08-11-2004
    Μηνύματα
    795
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ Forthnet Full
    Ταχύτητα
    14000/1021
    DSLAM
    Forthnet - ΓΑΛΑΤΣΙΟΥ
    Την αίτηση τη συμπλήρωσα στις 9/11 και μου είπαν πως η γραμμή θα ενεργοποιηθεί σε 13 μέρες. Ακόμα δεν με έχουν ειδοποιήσει τηλεφωνικώς, οπότε μάλλον από αύριο θα πρέπει να αρχίσω να τους τα πρήζω.

    Τώρα κάποιες ερωτήσεις:
    1) τον εξοπλισμό δήλωσα πως θα τον αγοράσω μόνος μου, το splitter πότε κι απο ποιον θα το πάρω; Πρέπει να πάω από κάποιο υποκατάστημα του ΟΤΕ να μου το δώσουν;
    2) ποιον θα πρήξω ακριβώς; Τους τηλεφωνητές του 134;

    μετράααωωωωω τις ώρεεεεεςςςςς :Δ

  2. #2
    Εγγραφή
    08-12-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    256
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    8192/384
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Το splitter θα στον στειλουν με courier. Συννενοησου με το 134 γιααυτο το ζητημα.

  3. #3
    Εγγραφή
    22-06-2004
    Περιοχή
    York, UK
    Μηνύματα
    3.868
    Downloads
    39
    Uploads
    1
    Ταχύτητα
    160000/30000
    ISP
    Sky
    Το 134 δεν θα σου πει κάτι το ιδιαίτερο. Αλλά δεν χάνεις και τίποτε να δοκιμάσεις.

    Το splitter την μέρα που θα σε πάρουν τηλέφωνο να σου πουν ότι ενεργοποιήθηκε η γραμμή, θα σε ρωτήσουν αν θέλεις να σου το στείλουν, θα τους δώσεις στοιχεία για το που θέλεις να το στείλουν και το πολύ σε μια εβδομάδα θα σου έχει έρθει. Δευτέρα με πήραν τηλέφωνο να μου πουν ότι είχε ενεργοποιηθεί η γραμμή (αν και πραγματικά είχε ενεργοποιηθεί από την προηγούμενη Τετάρτη), Παρασκευή ήρθε το splitter με κούριερ.

  4. #4
    Εγγραφή
    08-12-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    256
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    8192/384
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Δηλαδη κοντα μια εβδομαδα θα μεινεις χωρις τηλεφωνο?
    Τους πηρα σημερα και τους ειπα να τον στειλουν ωστε να ερθει μαζι με την DSL (ελπιζω) 8) 8)

    Επισης, μια ερωτησουμε ακομα: απο τους splitters που δινει ο ΟΤΕ (ALCATEL / INTRACOM / SIEMENS ) πρεπει να προτιμησουμε καποιον συγκεκριμενο (ως ποιο καλο απο τους υπολοιπους)??

  5. #5
    Εγγραφή
    22-06-2004
    Περιοχή
    York, UK
    Μηνύματα
    3.868
    Downloads
    39
    Uploads
    1
    Ταχύτητα
    160000/30000
    ISP
    Sky
    Αν έχεις πάρει πόρτα μπορείς να δοκιμάσεις να πας στο κατάστημα του ΟΤΕ να το πάρεις το splitter προσωπικά. Αν δεν έχει πόρτες στη περιοχή σου όμως και είσαι σε αναμονή δεν θα στο δώσουν. Έχω διαβάσει σε ένα άλλο ποστ εδώ στο φόρουμ για κάποιον που του δώσαν ένα όταν πήγε και το ζήτησε και του στείλαν και ακόμη ένα όταν ενεργοποιήθηκε η γραμμή του!!!

    Δηλαδη κοντα μια εβδομαδα θα μεινεις χωρις τηλεφωνο?
    5 μέρες χωρίς splitter είχα μονο το router συνδεμένο. Όσοι θέλαν να με παρουν τηλ, ας πέρναν στο κινητό 8) .

    Επισης, μια ερωτησουμε ακομα: απο τους splitters που δινει ο ΟΤΕ (ALCATEL / INTRACOM / SIEMENS ) πρεπει να προτιμησουμε καποιον συγκεκριμενο (ως ποιο καλο απο τους υπολοιπους)??
    Σου στέλνουν αυτοί ανάλογα με το DSLAM που ανήκεις.

  6. #6
    Εγγραφή
    13-11-2004
    Περιοχή
    ΑΡΓΟΣ, ΑΡΓΟΛΙΔΑ
    Μηνύματα
    110
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    1024/256
    ISP
    OTEnet
    Από κατάστημα του οτε δεν νομίζω ότι μπορείς να πάρεις μόνο splitter. Τυπικά τουλάχιστον το splitter το αποστέλουν την επόμενη εργάσιμη από την ημέρα της ενέργοποιήσης,but..
    Αν ωστόσο έχει ενεργοποιηθεί η γραμμή σου κ καθυστερεί η παραλαβή, κάλεσε το 1232397, είναι υπεύθυνοι για τους courier. Αλλά μόνο σ'αυτήν την περιπτωση κ αρκετά πρωί να καλέσεις μήπως κ το σηκώσει κανένας.
    Και αν γεννηθείς κάποια στιγμή,μιαν άλλη που δεν θα υπάρχω,μην φοβηθείς και θα με βρεις..

  7. #7
    Εγγραφή
    06-11-2002
    Περιοχή
    Λαμία
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    3.981
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    12288/1024
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΛΑΜΙΑ
    Από κατάστημα του οτε δεν νομίζω ότι μπορείς να πάρεις μόνο splitter.
    Γιατί όχι; Εγώ μόνος μου το πήρα! Αν ήταν να το στείλουν θα περίμενα με την DSL... στο χέρι! :P

  8. #8
    Εγγραφή
    08-12-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    256
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    8192/384
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από [Insomniac
    ]

    Επισης, μια ερωτησουμε ακομα: απο τους splitters που δινει ο ΟΤΕ (ALCATEL / INTRACOM / SIEMENS ) πρεπει να προτιμησουμε καποιον συγκεκριμενο (ως ποιο καλο απο τους υπολοιπους)??
    Σου στέλνουν αυτοί ανάλογα με το DSLAM που ανήκεις.
    Στο 134 που τους πηρα μου είπαν οτι εχουν διαθεσιμο μονο ALCATEL splitter. Αποσο ξερω πεφτω σε Siemens dslam - σωστα μου το δινουν?

  9. #9
    Το avatar του μέλους Deathstar
    Deathstar Guest
    ego pandos piga kai to pira apo to magazi tou ote kai perimeno na tin energopiisoun idomen me ta prob ton siemens

  10. #10
    Εγγραφή
    13-11-2004
    Περιοχή
    ΑΡΓΟΣ, ΑΡΓΟΛΙΔΑ
    Μηνύματα
    110
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    1024/256
    ISP
    OTEnet
    Είχα την εντύπωση ότι τα καταστήματα δίνουν μόνο πακέτο modem-splitter, το κουτί δηλαδή.Τότε αν καίγεσαι για siemens-splitter πήγαινε σε ένα κατάστημα,όπως πρότειναν οι αρχηγοί παραπάνω. Εγώ πάντως alcatel splitter έχω και είμαι επίσης σε siemens 2 DSLAM...και δουλεύει μια χαρά (να μην μου το ματιάσω)
    Και αν γεννηθείς κάποια στιγμή,μιαν άλλη που δεν θα υπάρχω,μην φοβηθείς και θα με βρεις..

  11. #11
    Εγγραφή
    17-07-2002
    Περιοχή
    HELLAS - ATH
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    2.867
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    2048/256
    ISP
    OTEnet
    DSLAM
    Ο.Τ.Ε. - ΑΧΑΡΝΩΝ
    Router
    D-Link Wireless
    Ηρεμηστε ρε μαγκες με τα splitters.......απλα lowpass φιλτερακια ειναι!
    Ειναι πολυ ελαχιστη η πιθανοτητα να υπαρχει ασυμβατοτητα με οποιαδηποτε DSLAMs.....η μονη περιπτωση ειναι να υπαρχει τεχνικο ελαττωμα στον διαχωριστη!

  12. #12
    Εγγραφή
    19-12-2004
    Περιοχή
    Βριλήσσια
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    1.438
    Downloads
    22
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    4996/49983 kbps
    ISP
    Cyta Hellas
    Router
    ZTE ZXHN H267N
    SNR / Attn
    10(dB) / 10(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Crosstalk
    Ηρεμηστε ρε μαγκες με τα splitters.......απλα lowpass φιλτερακια ειναι!
    Ειναι πολυ ελαχιστη η πιθανοτητα να υπαρχει ασυμβατοτητα με οποιαδηποτε DSLAMs.....η μονη περιπτωση ειναι να υπαρχει τεχνικο ελαττωμα στον διαχωριστη!
    οταν λές lowpass φιλτερακια εννοείς πως ενα splitter pstn γραμμής μπορεί να κάνει την δουλεία ενως filter;
    Μπορεί να λέω χαζομάρα αλλά συνχωρέστε με μιας και είμαι στο ψαξιμο ακόμη.
    Ενα δεύτερο ερώτημα σχετικό με το topic.Εκανα αιτηση μεσω adsl in a box.Το ξέρω οτι δεν είναι οτι καλύτερο αλλά αναγκαστικά το πήρα για προσώπικους λόγους.
    Η αιτηση έχει φύγει στον Οτε απο 16/11 μεσο forthnet.Εμπειρικά εσείς πόσο υπολογίζεται οτι κάνουν για την ενεργόποιηση και γιατι καθυστερεί τόσο;
    Αν υπολογίσουμε τις αργίες και γενικότερα την διάλυση που υπάρχει λόγο γιορτών πολύ φοβάμαι οτι θα το έχω αρχές 2005..
    Επισης στο 134 θα πάρω τον ΟΤΕ για να με ενημερώσει αν έχω μπει σε κάποια σειρα προτεραιότητας.Παντος στην Νεα Πεντέλη υπάρχει διαθεσημότητα.

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-04-08, 00:52
  2. Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-03-05, 02:56
  3. Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-11-04, 21:45
  4. Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-11-04, 21:32
  5. Μηνύματα: 12
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-04-04, 14:21

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας