Σελ. 5 από 16 ΠρώτηΠρώτη ... 345671015 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 61-75 από 226
  1. #61
    Εγγραφή
    12-06-2011
    Μηνύματα
    7.990
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50 + 250/80
    ISP
    Ote/Vodafone
    Router
    Pf plus/nokia - mu5001 5G
    Το τελος προωρης αποχωρησης ειναι μεσα στο συμβολαιο.
    Αν δεν το πληρωσεις, θα μεινει σαν απαίτηση. Καποια στιγμη μπορει να σε πάρει και κανας δικηγορος να πει το ποιημα.
    Αν θα πανε δικαστικα η οχι παιζεται, αλλα α) υπαρχει ο τηρεσιας των παροχων που θεωρητικα μπορουν να σε βαλουν οπότε να σου ζητανε προκαταβολες και εγγυησεις ολοι οι αλλοι και β) μιας και οι παροχοι δεν ειναι και τοσοι πολλοι, καποια στιγμη μπορει να αποφασισεις να επιστρεψεις, και θα τα ζητησουν τοτε.

    Υπαρχουν νομιμοι τροποι να αποχωρησεις ατελως. Στη πρωτη αλλαγη κόστους. Το κανουν συχνα. Δεν υπάρχει λογος να χαλιεσαι.

  2. #62
    Εγγραφή
    19-03-2007
    Μηνύματα
    43
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από netblues Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το τελος προωρης αποχωρησης ειναι μεσα στο συμβολαιο.
    Αν δεν το πληρωσεις, θα μεινει σαν απαίτηση. Καποια στιγμη μπορει να σε πάρει και κανας δικηγορος να πει το ποιημα.
    Αν θα πανε δικαστικα η οχι παιζεται, αλλα α) υπαρχει ο τηρεσιας των παροχων που θεωρητικα μπορουν να σε βαλουν οπότε να σου ζητανε προκαταβολες και εγγυησεις ολοι οι αλλοι και β) μιας και οι παροχοι δεν ειναι και τοσοι πολλοι, καποια στιγμη μπορει να αποφασισεις να επιστρεψεις, και θα τα ζητησουν τοτε.

    Υπαρχουν νομιμοι τροποι να αποχωρησεις ατελως. Στη πρωτη αλλαγη κόστους. Το κανουν συχνα. Δεν υπάρχει λογος να χαλιεσαι.
    Έχω αποφασίσει να κάνω αίτημα φορητότητας. Κάλεσα ήδη άλλον πάροχο και περιμένω να επικοινωνήσουν μαζί μου από το αρμόδιο τμήμα, ώστε να υποβάλω το σχετικό αίτημα.
    Για να είμαι ακριβοδίκαιος, όσα χρόνια είμαι πελάτης της Nova (10+), δεν έκαναν ποτέ μονομερώς αλλαγή κόστους στα συμβόλαιά μου.
    Τέλοσπάντων, δεν είναι η αναζήτηση της αφορμής το ζητούμενο. Το θέμα είναι ότι αισθάνομαι πάρα πολύ προσβεβλημένος από τη στάση της Nova στην προκειμένη περίπτωση, όπως έγραψα και στο παρακάτω νήμα.

    https://www.adslgr.com/forum/threads...22#post7495422

    Δυστυχώς, αυτό που μόλις συνειδητοποίησα, έστω και καθυστερημένα, είναι ότι δεν σέβονται ούτε τον πιο αφοσιωμένο και απόλυτα συνεπή στις υποχρεώσεις του απέναντί τους πελάτη.
    Επίσης, με λύπη διαπίστωσα ότι η επικοινωνία μαζί τους είναι τουλάχιστον προβληματική, για να μην πω ψυχοφθόρα. Αν συνεχίσουν έτσι, εκτιμώ ότι αυτό θα αποτυπωθεί και στα νούμερα της εταιρείας, αργά ή γρήγορα, λίγο ή περισσότερο.

  3. #63
    Εγγραφή
    23-06-2014
    Μηνύματα
    23
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Έτσι είναι όταν σε έχουν πελάτη δεν τους νοιάζει καθόλου είχα δύο γραμμές στην nova μια οικιακή μια επαγγελματική. Και ποτέ δεν μου έκαναν μια καλή προσφορά όπως κάνουν σε νέους πελάτες. Στο οικιακό λιγο πριν βγει ο νέος νόμος για τις ονομαστικές τιμές αναγκάστηκα να κάνω νέο σύμβολαιο γιατί λεω άσε μην ανέβει οπως μου ανέβηκε στο επαγγελματικό. Που βέβαια μετα κατέβηκε με τον νέο νόμο. Και δεν μου έκαναν καμία μείωση τιμής ουτε αύξηση ταχύτητας. Επειδή είχα θυμώσει μαζι τους αποφάσισα να φύγω με αφορμή ότι δεν με ενημέρωσαν ποτέ για δικαίωμα υπαναχώρησης όπως ο νόμος ορίζει ούτε μου έστειλαν σύνοψη συμβολαίου. Τότε μόλις έγινε η αίτηση φορητότητας μου είπανε μείνε σε εμάς με 6 παγια δωρο και μεγαλη μείωση τιμής. Έφυγα και πήγα cosmote που και αυτοί κατά την διαπραγμάτευση μου λέγανε κατι δωρα φοβερά όλα μόνο προφορικά και μετα τα μισά ισχύουν και αντε βγάλε άκρη. Για αυτό προσοχή στην προσφορά που θα σου κάνουν να την ζητήσεις γραπτά.

  4. #64
    Εγγραφή
    20-07-2008
    Περιοχή
    Πετρούπολη
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    5.762
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    220/22
    ISP
    NOVA
    Δεν θελω να χαρω ακομα , αλλα με καλεσανε πισω ( μετα απο αιτημα μου ) και μου ειπανε οτι μου τους στειλουν στο μαιλ μου τις επομενες μερες.

    Ελπιζω να γινει . Οτι ειναι θα ενημερωσω άμεσα.
    The gr81 .

  5. #65
    Εγγραφή
    20-02-2023
    Μηνύματα
    1.077
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    ISP
    VDSL 50
    για να στο ειπαν θα γινει αλλιως θα εκαναν την παπια
    οι καταγγελιες κατι εκαναν τελικα .... να δουμε αν θα το κανουν για ολους η θα θελει καταγγελια πρωτα

    εμενα ειχε πέσει η τηλέφωνια και ολος ο λογαριασμος δεν ηταν προσβασιμος (για λογους ασφαλειας ελεγε) Μηπως κανουν καμια αλλαγη ......

  6. #66
    Εγγραφή
    20-07-2008
    Περιοχή
    Πετρούπολη
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    5.762
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    220/22
    ISP
    NOVA
    Το αιτημα δεν ηταν απλως για να δωσουν κωδικους.

    Αν πανε ολα καλα θα γραψω αναλυτικα τι εκανα.

    αλλιως δεν υπαρχει λογος γιατι θα με εχουν κοροιδεψει .
    The gr81 .

  7. #67
    Εγγραφή
    06-02-2005
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    1.764
    Downloads
    10
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Vodafone
    Router
    PFSense
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από griniaris Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν θελω να χαρω ακομα , αλλα με καλεσανε πισω ( μετα απο αιτημα μου ) και μου ειπανε οτι μου τους στειλουν στο μαιλ μου τις επομενες μερες.

    Ελπιζω να γινει . Οτι ειναι θα ενημερωσω άμεσα.
    Μην περιμένεις άδικα. Δεν είναι ακόμα έτοιμοι.

  8. #68
    Εγγραφή
    04-07-2005
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    313
    Downloads
    19
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1000/100 - 200/20
    ISP
    COSMOTE-NOVA
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΜΑΡΟΥΣΙ
    Router
    FritzBox 7590 ΑΧ - 5530
    SNR / Attn
    16(dB) / 13(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Καλησπέρα. Δεν θα βγάλετε άκρη σου λένε ότι θα σου δώσουν τους κωδικούς και σου δίνουν του Internet. Εγώ κατάφερα να βρω και τους κωδικούς του voip με αρκετή προσπάθεια αλλά εάν δεν γίνει το δικό τους Zyxel bridge με το Fritzbox δεν λειτουργεί η voip τηλεφωνία μου. Είναι κλειδωμένη η τηλεφωνία με την Mac Address του Zyxel τους φαίνεται. Τους πήρα και τηλέφωνο στο 13700 και μου είπαν ότι είναι πολιτική της εταιρείας να μην ξεκλειδώνουν την voip σου λένε κάνε bridge και βάλε όσα modem θέλεις. Δεν ξέρουν πότε θα αλλάξει η πολιτική για ότι νεότερο παρακαλώ πολύ ενημερώστε με και εσείς εδώ όπως και εγώ γιατί βαρέθηκα να ασχολούμαι η εύκολη λύση είναι να αλλάξω εταιρεία καταγγέλλοντας την σύμβαση που το γράφει ότι μπορώ να έχω ότι εξοπλισμό θέλω.

  9. #69
    Εγγραφή
    11-03-2005
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    80
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    10999/109999 kbps
    ISP
    Vodafone (μεσω Wind)
    DSLAM
    Wind - ΚΑΛΑΜΑΤΑ
    Router
    ZXHN H267A V1.0
    SNR / Attn
    31.9(dB) / 7.3(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από griniaris Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν πανε ολα καλα θα γραψω αναλυτικα τι εκανα.

    Τελικα σου τους στείλανε?
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος sperxios : 24-11-23 στις 10:58. Αιτία: Εκανα λαθος qoute.

  10. #70
    Εγγραφή
    20-02-2023
    Μηνύματα
    1.077
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    ISP
    VDSL 50
    σε αοσυς εχουν κανει καταγγελια εχουν πει περιπου μεσα Δεκεμβριου
    δεν ξερω για τους αλλους
    κανεις δεν ειναι σιγουρος για την ημερομηνια γιατι στην αρχη ειχαν πει 10 μερες αλλα περσαν 20 και 30.... Ειναι εντελως αναξιόπιστη εταιρια

  11. #71
    Εγγραφή
    11-03-2005
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    80
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    10999/109999 kbps
    ISP
    Vodafone (μεσω Wind)
    DSLAM
    Wind - ΚΑΛΑΜΑΤΑ
    Router
    ZXHN H267A V1.0
    SNR / Attn
    31.9(dB) / 7.3(dB)
    Εμπλεξα και εγω, υποθετωντας πως μετα τον Οκτ 2023 ολοι οι παροχοι θα ειχαν συμμορφωθει.

    1. Υπαρχει διορια απο την εναρξη του συμβολαιου για προωρη διακοπη χωρις ποινη?
    2. Σε περιπτωση που δεν δωσουν τους SIP κωδικους μεχρι το Δεκεμβριο, οπως γραφετε, θα εχει περασει πανω απο μηνας στο συμβολαιό μου, θα ειναι προβλημα αυτό για τη διακοπη?
    3. Θα βοηθουσε αν έστελνα προκαταβολικα και στην ΕΕΤΤ παραπονο?
    4. Μπορω να το στειλω στη ΕΕΤΤ και χωρις να εχω λαβει απαντηση απο Nova ή αν δεν ειμαι ικανοποιημενος απο την απαντησή τους, αλλα προτου τους ανταπαντησω?
      (θελω να γλυτωσω τα 48ωρα διοριας που εχουν για καθε απαντησή τους)

  12. #72
    Εγγραφή
    20-02-2023
    Μηνύματα
    1.077
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    ISP
    VDSL 50
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sperxios Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εμπλεξα και εγω, υποθετωντας πως μετα τον Οκτ 2023 ολοι οι παροχοι θα ειχαν συμμορφωθει.

    1. Υπαρχει διορια απο την εναρξη του συμβολαιου για προωρη διακοπη χωρις ποινη?
    2. Σε περιπτωση που δεν δωσουν τους SIP κωδικους μεχρι το Δεκεμβριο, οπως γραφετε, θα εχει περασει πανω απο μηνας στο συμβολαιό μου, θα ειναι προβλημα αυτό για τη διακοπη?
    3. Θα βοηθουσε αν έστελνα προκαταβολικα και στην ΕΕΤΤ παραπονο?
    4. Μπορω να το στειλω στη ΕΕΤΤ και χωρις να εχω λαβει απαντηση απο Nova ή αν δεν ειμαι ικανοποιημενος απο την απαντησή τους, αλλα προτου τους ανταπαντησω?
      (θελω να γλυτωσω τα 48ωρα διοριας που εχουν για καθε απαντησή τους)
    ολοι ηταν ενταξει 1/10 εκτος Νοβα
    Με τη Νοβα δε μπορει να εισαι ποτε σιγουρος για τιποτα γιατι αναλογα με ποιον θα μιλησεις μπορει να σου πει άλλα. Ζητας κωδικους γραπτα (μονο μεσο chat θα σου απαντησουν γραπτα οποτε τραβας screenshot συνομιλιας) και αν σου πουν οχι τοτε ζητας να φυγεις ατελως γιατι δεν τηρουν το νομο που υποχρεούνται κτλ
    Εχουν κανονα και δεν απαντουν γραπτα για να μην υπαρχει απόδειξη (θα σε παρουν τηλ) οποτε καταγελλια στην ΕΕΤΤ και στο Συνηγορο Καταναλωτη οπου θα μεταφερουν το αιτημα σου και θα τους απαντησουν γραπτα (σε αυτους απαντουν γραπτα) Θα παρει πανω απο μηνα οποτε παλι δε μπορει να ξερεις τι θα εχει κανει η Νοβα μεχρι τοτε....

    Η νοβα ξεκινησε να κοιταει το θεμα κωδικων απο τοτε που καποιοι καναμε καταγελλιες Το νομο τον ειχαν γραμμενο Δεν ειχαν ασχοληθει πριν οποτε τωρα αρχισαν λογο καταγγελιων

    Για το χρονο οπως ειπα κανεις δε ξερει γιατι ειπαν τον Οκτωμβριο 10 μερες παραταση και περασαν 10+10+10 μεχρο τωρα .... τωρα ειχαν πει μονο σε οσουν ειχαν κανει καταγελλια για μεσα στο Δεκεμβριο αλλα γιατι τωρα να τους πιστεψεις αφου ηδη ειπαν ψεμματα 3 φορες?

    Ακομα και αν σου πουν οκ φυγε ατελω πρεπει να το εχεις γραπτα γατι μπορει αλλος να πει αλλα μετα ... εγω μιλαω μονο με chat για να εχω κατι γραπτο
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Dim80 : 24-11-23 στις 11:20.

  13. #73
    Εγγραφή
    20-07-2008
    Περιοχή
    Πετρούπολη
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    5.762
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    220/22
    ISP
    NOVA
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sperxios Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τελικα σου τους στείλανε?
    Το ειχα οργανωσει τοσο τελεια .... αλλα καποιο τσακαλι εκει μεσα μου τα "χαλασε .

    Ειχα κλεισει απο καιρο το ΤΡ-069 .

    Και προσφατα χαλασα την τηλεφωνια . και εκανα και reset ταυτοχρονα .

    Την αλλη μερα πηρα για δηλωση βλαβης . οτι δεν ειχα τηλεφωνο .

    την ανοιξανε κανονικα . να με παιρνουν τηλ να με ρωτανε διαφορα . να κανουμε επανεκιννησεις . να με ρωτανε αν ειναι ανοιχτο το tr069 .
    Τελικα μου λενε να στειλουν τεχνικο. λεω μπορω μετα τις 9 το βραδυ που ειμαι σπιτι .
    Τους ελεγα ειναι τοσο ευκολο να λυθει αν μου δωσουν τους κωδικους voip .
    μου ειπαν να στειλουν αλλο ρουτερ , αλλα ειπα δεν μπορω να το παραλαβω στην δουλεια .και λειπω απο το σπιτι ολη μερα .

    Με καλουν λοιπον ( την μερα που εγραψα το ποστ ) και μου ειπαν οτι κατ'εξαιρεση " θα μου δωσουν τους κωδικους του voip .
    διαδικαστικα μου ειπαν οτι θα ερθει εμαιλ με username και sms με password . ( η αναποδα ??? απο την χαρα μου δεν θυμαμαι ) .

    και εχω περιμενω .... τσουπ.... ενα βραδυ χτυπαει το τηλεφωνο. εφτιαξε η τηλεφωνια .
    Μια κοπελιτσα ηταν. ευγενικοτατη . απο την Τεχνικη Εξυπηρετηση .
    Μου ειπε οτι βρηκε το προβλημα και το εφτιαξε .

    Ακομα απορω πως τα καταφερε ... κριμα παντως γιατι ημουν τοσο κοντα .
    The gr81 .

  14. #74
    Εγγραφή
    20-02-2023
    Μηνύματα
    1.077
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    ISP
    VDSL 50
    δλδ και να κλησης το TR69 παλι εχουν προσβαση απομακρυσμενα .... εχουν κανει μαγικα στ firmware τους ....

    (μια ακομα αποδειξη οτι ποτε δεν πρεπει να πιστευεις τι σου λενε στη Νοβα αφου σου ειπαν θα στους δωσουν αλλα ....)

  15. #75
    Εγγραφή
    31-05-2007
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    4.048
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110000/11000
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΕΡΨΙΘΕΑ
    Router
    Fritz!Box 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από griniaris Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ακομα απορω πως τα καταφερε ...
    Δεν *ξέρω* μεν,
    αλλά τυπικά αναμένω ένα soho cpe νάχει το backdoor του OEM,
    και άμα είναι isp-branded και το backdoor του isp.

    Εναλλακτική εξήγηση δεν έχω, voodoo ίσως?
    Disclaimer:
    Any views or opinions expressed represent the official view of the voices in my head.

Σελ. 5 από 16 ΠρώτηΠρώτη ... 345671015 ... ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας