Σελ. 10 από 39 ΠρώτηΠρώτη ... 589101112152030 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 136-150 από 578
  1. #136
    Εγγραφή
    14-04-2003
    Περιοχή
    Πολύδροσο Λακουβοχωρίου
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    19.736
    Downloads
    11
    Uploads
    2
    Άρθρα
    1
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    COSMOTE
    Router
    ZTE Speedport Entry 2i
    SNR / Attn
    14.6(dB) / 6.2(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από satizen Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πολυ ωραιος οδηγος! Εμενα μου ειπανε απο voda οτι τα ορια μου ειναι 80/7 εισοδος 7 τι σημαινει αυτο; Και αν μπορω να τα συνδεσω μονος μου τα καλωδια....Και αν τα συνδεσω πως θα καταλαβω οτι οντως συνδεθηκανε καθως δεν εχω γραμμη οτε....Ευχαριστω
    Μάλλον στον κατανεμητή σου είναι το όριο (μου κάνει εντύπωση που στο είπαν από την βόντα!)

    Αν δεν ξέρεις, καλύτερα να αφήσεις να κάνει την μικτονόμιση (σύνδεση) ο τεχνικός
    Crisis is the time when the old is dead, but the new cannot be born... Antonio Gramsci

  2. #137
    Εγγραφή
    05-05-2003
    Περιοχή
    Λάρισα
    Μηνύματα
    8.981
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    CosmOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΚΑΔΗΜΙΑ
    Router
    FRITZ!Box 7590
    Path Level
    Fastpath
    Τα στατιστικά της γραμμής μου σύμφωνα με το Draytek είναι τα εξής, στην πρίζα που το έχω αυτή την στιγμή :

    SNR margin (dB): 9
    Attenuation (dB): 25
    Output power (dBm): 11.9 DL / 18.4 UL
    Attainable rate (Kbps): 13340 / 1200
    Actual Rate (Kbps): 12784 / 1008

    Στο σπίτι έχω 4 πρίζες, στην πρώτη τα στατικά είναι αυτά που παραθέτω, στην αμέσως επόμενη (μάλλον είναι η κεντρική) είναι κάπως καλύτερα, φτάνει μέχρι και 13900 kbps ο συγχρονισμός. Στην τρίτη πρίζα συγχρονίζει περίπου στα 14500kbps και στην τέταρτη μέχρι τα 17000 kbps. To θέμα είναι ότι μόνο στην πρίζα που έχω το router συνδεδεμένο αυτή την στιγμή μπορώ να είμαι συνδεδεμένος για διάφορους λόγους. Αποκλείουμε μάλλον ότι υπάρχει πρόβλημα από τον κατανεμητή μέχρι το διαμέρισμά μου, καθώς σε μια πρίζα πιάνουμε σχετικά καλή ταχύτητα σε σχέση με τα στατιστικά που έχουμε. Τι κάνουμε με τις δύο πρώτες που ανέφερα; Άνοιξα την κεντρική και διαπίστωσα ότι έχει 2 γκρίζα καλώδια χοντρά τα οποία περιέχουν μέσα από 5 καλώδια (κόκκινο, μαύρο, κίτρινο, λευκό και άγνωστο χρώμα καθώς είναι κομμένα πολύ και δεν μπορώ να διακρίνω το χρώμα). Τα κόκκινα με τα μαύρα είναι συνδεδεμένα ανά ζεύγη χρώματος (κόκκινο με κόκκινο και μαύρο με μαύρο) και φυσικά συνδέονται με την πρίζα μετά, το θέμα είναι μήπως θα έπρεπε και τα άλλα τρία ζεύγη καλωδίων (κίτρινο, λευκό και άγνωστο χρώμα) να είναι και αυτά συνδεδεμένα και ενωμένα με την πρίζα; Παίζει στην πρίζα που έχω συνδεδεμένο το router να μην έχει γίνει σωστός συνδυασμός χρωμάτων; ή και στις υπόλοιπες πρίζες;, γι' αυτό αυτές οι δύο πρίζες έχουν πρόβλημα χαμηλού συγχρονισμού; Παίζει κάπου να μαγνητίζονται τα καλώδια; Μέσα στο σπίτι αλλάζει εύκολα η καλωδίωση;

  3. #138
    Το avatar του μέλους GnF
    GnF Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από famous-walker Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τα στατιστικά της γραμμής μου σύμφωνα με το Draytek είναι τα εξής, στην πρίζα που το έχω αυτή την στιγμή :

    SNR margin (dB): 9
    Attenuation (dB): 25
    Output power (dBm): 11.9 DL / 18.4 UL
    Attainable rate (Kbps): 13340 / 1200
    Actual Rate (Kbps): 12784 / 1008

    Στο σπίτι έχω 4 πρίζες, στην πρώτη τα στατικά είναι αυτά που παραθέτω, στην αμέσως επόμενη (μάλλον είναι η κεντρική) είναι κάπως καλύτερα, φτάνει μέχρι και 13900 kbps ο συγχρονισμός. Στην τρίτη πρίζα συγχρονίζει περίπου στα 14500kbps και στην τέταρτη μέχρι τα 17000 kbps. To θέμα είναι ότι μόνο στην πρίζα που έχω το router συνδεδεμένο αυτή την στιγμή μπορώ να είμαι συνδεδεμένος για διάφορους λόγους. Αποκλείουμε μάλλον ότι υπάρχει πρόβλημα από τον κατανεμητή μέχρι το διαμέρισμά μου, καθώς σε μια πρίζα πιάνουμε σχετικά καλή ταχύτητα σε σχέση με τα στατιστικά που έχουμε. Τι κάνουμε με τις δύο πρώτες που ανέφερα; Άνοιξα την κεντρική και διαπίστωσα ότι έχει 2 γκρίζα καλώδια χοντρά τα οποία περιέχουν μέσα από 5 καλώδια (κόκκινο, μαύρο, κίτρινο, λευκό και άγνωστο χρώμα καθώς είναι κομμένα πολύ και δεν μπορώ να διακρίνω το χρώμα). Τα κόκκινα με τα μαύρα είναι συνδεδεμένα ανά ζεύγη χρώματος (κόκκινο με κόκκινο και μαύρο με μαύρο) και φυσικά συνδέονται με την πρίζα μετά, το θέμα είναι μήπως θα έπρεπε και τα άλλα τρία ζεύγη καλωδίων (κίτρινο, λευκό και άγνωστο χρώμα) να είναι και αυτά συνδεδεμένα και ενωμένα με την πρίζα; Παίζει στην πρίζα που έχω συνδεδεμένο το router να μην έχει γίνει σωστός συνδυασμός χρωμάτων; ή και στις υπόλοιπες πρίζες;, γι' αυτό αυτές οι δύο πρίζες έχουν πρόβλημα χαμηλού συγχρονισμού; Παίζει κάπου να μαγνητίζονται τα καλώδια; Μέσα στο σπίτι αλλάζει εύκολα η καλωδίωση;
    το να έπρεπε να είναι κιάλλα καλώδια συνδεδεμένα δεν παίζει μιάς και για να λειτουργήσει το τηλέφωνο χρειάζεσαι 2 καλώδια απο τη μία πρίζα στην άλλη (1 ζεύγος δηλαδή). Τα υπόλοιπα καλώδια είναι αναμονές (σε περίπτωση που θέλεις ας πούμε να βάλεις και μία 2η γραμμή).

    Το καλύτερο που θα μπορούσες να κάνεις για να τεστάρεις (κάτι που ίσως λύσει το πρόβλημά σου) είναι να αλλάξεις το ζεύγος που πάει απο την κεντρική πρίζα στις άλλες. Το περίεργο είναι ότι την καλύτερη ταχύτητα δεν την πιάνεις στην πρώτη πρίζα (στην κεντρική δηλαδή) αλλά σε μία απο της παραλληλισμένες με αυτή. Αυτό θα έλεγα βρομάει είτε κακή επαφή (όχι καλά και σφιχτά στριμένα τα καλώδια μεταξύ τους) είτε κακής ίσως (λέω εγώ) ποιότητας πρίζες ή τα βιδάκια εχεί που συνδέονται τα καλώδια επάνω στην πρίζα δεν είναι καλά σφιγμένα (πολλές φορές δεν είναι βιδάκια αλλά τρύπα που μπαίνει μέσα το καλώδιο και στρίβεις όλη την τρύπα και κάνει την επαφή) .... κάτι άλλο δεν μου έρχεται.

    Σε περίπτωση πάντως που αλλάξεις το ζεύγος που πάει απο την κεντρική πρίζα στις επόμενες θα πρέπει το ίδιο χρώμα καλωδίων να συνδέεται επάνω σε όλες τις πρίζες αλλιώς τηλέφωνο τέρμα.

    Δοκίμασε πάντως ότι καλώδιο είναι στριμένο μαζί είτε να το ξαναενώσεις μπας και δεν πατάει καλά είτε να σφίξεις ότι επαφή πρίζας έχει καλώδιο καλά.

    Το καλό είναι ότι έχεις κάποια ήδη περασμένα καλώδια για να τεστάρεις/παίξεις.

    Καλή τύχη.

    εκτός και αν στην πρίζα που έχεις τη μεγαλύτερη ταχύτητα είναι και η κεντρική που θα μου φενόταν πιο λογικό

  4. #139
    Εγγραφή
    05-05-2003
    Περιοχή
    Λάρισα
    Μηνύματα
    8.981
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    CosmOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΚΑΔΗΜΙΑ
    Router
    FRITZ!Box 7590
    Path Level
    Fastpath
    Τελικά το πρόβλημα είναι όντως η καλωδίωση του σπιτιού και μάλλον η τέταρτη πρίζα που ανέφερα στην προηγούμενή μου τοποθέτηση είναι και η κεντρική. Το θέμα είναι να δοκιμάσω πρώτα πριν κάνω οποιαδήποτε άλλη ενέργεια, να αλλάξω τις πρίζες; Σταδιακά η τέταρτη πρίζα μπορεί να συγχρονίσει στα 17500, η τρίτη στα 16500, η δεύτερη (αυτή που προηγουμένως την θεωρούσα για κεντρική) στα 15000+ και η τελευταία, η πρώτη μέχρι 13600+ περίπου...

  5. #140
    Το avatar του μέλους GnF
    GnF Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από famous-walker Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τελικά το πρόβλημα είναι όντως η καλωδίωση του σπιτιού και μάλλον η τέταρτη πρίζα που ανέφερα στην προηγούμενή μου τοποθέτηση είναι και η κεντρική. Το θέμα είναι να δοκιμάσω πρώτα πριν κάνω οποιαδήποτε άλλη ενέργεια, να αλλάξω τις πρίζες; Σταδιακά η τέταρτη πρίζα μπορεί να συγχρονίσει στα 17500, η τρίτη στα 16500, η δεύτερη (αυτή που προηγουμένως την θεωρούσα για κεντρική) στα 15000+ και η τελευταία, η πρώτη μέχρι 13600+ περίπου...

    Να μην πώ 1000% αλλα κατά 99% φταίνε οι διακλαδώσεις απο πρίζα σε πρίζα και ίσως και τα βιδάκια σε κάθε πρίζα να μην είναι καλά σφιγμένα. Πολύ πιθανό να φταίνε και οι ίδιες οι πρίζες (να λειτουργούν ίσως σαν κάποια κατανάλωση ποιός ξέρει..)

    Απλά δοκίμασε το εξής. Μέτρα πόσο κλειδώνεις σε κάθε πρίζα και γράψε το σε ένα χαρτί. Κάνε μετρήσεις τουλάχιστον 3 φορές σε κάθε πρίζα κάνοντας disconnect χειροκίνητα και ξανά connect



    (απο την χειρότερη στην καλύτερη μιλάω να τεστάρεις βγάζοντας πάντα εκτός την χειρότερη και δοκιμάζοντας στην επόμενη λίγο καλύτερη)
    1ον βγάλε εκτός την τελευταία πρίζα (με τα καλώδια γυμνά στον αέρα και προσεχτικά να μην ακουμπήσουν μαζί) και πήγενε σύνδεσε το ρουτερ στην προηγούμενη να δείς αν ανέβηκε η ταχύτητα σε αυτή.
    2ον Αν κάτι τέτοιο παίζει τότε κάνε το ίδιο και με αυτή (αφήνοντας και την τελευταία εκτός όπως πρίν) και δοκίμασε το ίδιο (βγάλτη και αυτή εκτός δηλαδή) και πήγενε τέσταρε στην επόμενη λίγο καλύτερη. Αν πάλι καλυτερεψε απο πριν (απο όταν δηλαδή όλες οι πρίζες ήταν συνδεδεμένες και σύμφωνα πάντα με τις μετρήσεις σου) τότε οι πρίζες κάνουν για κάποιο λόγο κάποια κατανάλωση (μην με ρωτήσεις γιατί απλά έχει τύχει να το έχω δει και αυτό με πρίζες που είχαν κάτι σαν πλακέτίτσα επάνω λές και είναι ένας διακλαδωτήρας που μοιράζει το σήμα).

    Αν τίποτα δεν αλλάζει όταν δοκιμάζεις τα παραπάνω....

    Σφίξε όλες τις βίζες σε όλες τις πρίζες και πριν το κάνεις αυτό βεβαιώσου ότι καλώδια που είναι παραλληλισμένα είναι σφιχτά στριμένα μαζί (ξανακάνε το με το χέρι αν χρειαστεί. Μπορείς επίσης να δοκιμάσεις άλλο χρώμα καλωδίων απο πρίζα σε πρίζα (απλά ότι φεύγει απο την μία πρέπει να καταλήγει στην επόμενη, ίδιο χρώμα δηλαδή). Το μόνο ζεύγος που δεν μπορείς να αλλάξεις (χρωματικά) είναι αυτό που έρχεται απο τον κατανεμητή και είναι αυτό που δίνει τηλέφωνο και στις επόμενες


    Και πάλι να έχεις κακή επαφή σε όλες τις πρίζες μου φένεται αρκετά πιο δύσκολο απο το να παρεμβάλεται η πρίζα και να σου χαλάει κάτι. Πιστεύω με τον πρώτο τρόπο θα δείς κάποιες διαφορές.

    Τον πρώτο τρόπο μπορείς να τον κάνεις απο την κεντρική προς την τελευταία (ίσως έτσι να δείς διαφορά πιό εύκολα κιόλλας) βγάζοντας την κεντρική και να βεβαιωθείς ότι τα καλώδια που πάνε στην επόμενη είναι στριμένα με αυτά που έρχονται απο τον κατανεμητή και απλά αστα στον αέρα.


    Καλή τύχη μαν
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος GnF : 05-01-08 στις 20:51.

  6. #141
    Εγγραφή
    05-05-2003
    Περιοχή
    Λάρισα
    Μηνύματα
    8.981
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    CosmOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΚΑΔΗΜΙΑ
    Router
    FRITZ!Box 7590
    Path Level
    Fastpath
    Σ' ευχαριστώ φίλε μου για τις συμβουλές, από' βδομάδα θα το ελέγξω το θέμα, όπως μου είπες, για καλό και για κακό θα αγοράσω και μία πρίζα καλής ποιότητας, για να την δοκιμάσω... Τα καλώδια που έρχονται από τον κατανεμητή έχουν κίτρινο και λευκό χρώμα;

  7. #142
    Το avatar του μέλους GnF
    GnF Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από famous-walker Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σ' ευχαριστώ φίλε μου για τις συμβουλές, από' βδομάδα θα το ελέγξω το θέμα, όπως μου είπες, για καλό και για κακό θα αγοράσω και μία πρίζα καλής ποιότητας, για να την δοκιμάσω... Τα καλώδια που έρχονται από τον κατανεμητή έχουν κίτρινο και λευκό χρώμα;

    αγνωστο, πρέπει να γίνει βλέποντας το και με τεστάρισμα. μπορεις να το δεις είτε με πολυμετρο είτε με ένα τηλέφωνο (θα σε δυσκολέψει λίγο αλλά θα κανεις δουλειά) που στα 2 μεσαια ποδαράκια απο το φισάκι του θα εννόνεις τα καλώδια μέχρι να σου έρ8ει σήμα προσεχοντας μην βραχυκικλώνουν. ΑΝ έχεις 2ο καλώδιο για το τηλέφωνο απογύμνωσε το και ακουμπα με αυτο για ευκολία.

    το καλύτερο βεβαια θα ήταν η αντικατάσταση των καλωδίων και τις πρίζες και να τελειώνεις με το ψάξιμο. Αν στην πρώτη είναι τόσο τόσο να πάει και στις άλλες.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος GnF : 05-01-08 στις 22:50.

  8. #143
    Εγγραφή
    05-05-2003
    Περιοχή
    Λάρισα
    Μηνύματα
    8.981
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    CosmOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΚΑΔΗΜΙΑ
    Router
    FRITZ!Box 7590
    Path Level
    Fastpath
    Θα αγοράσω μία πρίζα ποιότητας για τις δοκιμές, πως θα πρέπει να την ζητήσω;, έχει κάποιο συγκεκριμένο χαρακτηριστικό;

  9. #144
    Εγγραφή
    12-11-2006
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    20
    Downloads
    25
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    768/192
    ISP
    Altec Telecoms
    DSLAM
    Ο.Τ.Ε. - ΕΡΜΟΥ
    Router
    Linksys WAG200G
    SNR / Attn
    31(dB) / 17(dB)
    Μπράβο harris, εξαιρετική δουλειά και πολύ χρήσιμη.

  10. #145
    Εγγραφή
    09-11-2005
    Περιοχή
    Σπίτι μου...
    Μηνύματα
    389
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Πριν μερικές μέρες η γραμμή/σύνδεση μου αναβαθμίστηκε σε 24/1024 από Altec (μέσω ΟΤΕ βέβαια).

    Παρατήρησα ότι η σύνδεση κλείδωνε στα 15500-16500 και είχα Downstream Line Attenuation 31 .
    Το τελευταίο μου φάνηκε παράξενο γιατί γνωρίζω ότι η απόσταση μου από το dslam δεν
    είναι πολύ μεγάλη ,μάλλον είναι μικρή θα έλεγα.Παλιότερα δεν είχα δώσει σημασία αλλά τώρα μου έκανε
    εντύπωση η διαφορά από την ονομαστική τιμή.

    Είπα λοιπόν να κάνω ένα μικρό τεστ.

    Κατέβασα το ρούτερ στον κατανεμητή της πολυκατοικίας παρέκαμψα το καλώδιο από εκεί στο διαμέρισμα
    και σύνδεσα το ρούτερ με ένα καλώδιο μήκου περίπου ενός μέτρου .
    Πρίν από αυτό παρατήρησα ότι οι επαφές στον κατενεμητή είναι οξειδωμένες και τις γυάλισα με μια μικρή
    λίμα επιφανειακά .
    Από το ρούτερ τράβηξα utp (το είχα) κάπου 30 μέτρα εως το PC στο διαμέρισμα (δεν υπάρχει λάπτοπ )
    , έδωσα ρεύμα στο ρούτερ και ανέβηκα να τσεκάρω τι γίνεται .
    Και το μαγικό : Downstream Line Attenuation 19 και κλείδωμα πάνω από 20000 σε απανωτά reboot.
    Το επόμενο τέστ ήταν να συνδέσω όχι καλώδιο 1 μέτρο αλλά 25 μέτρα σε κουλούρα (και αυτό
    το είχα από παλιά) . Το αποτέλεσμα το ίδιο, Downstream Line Attenuation 19 .

    Η καλωδίωση στο σπίτι μου είναι για τα μπάζα.Και μόνο ότι οι συνδέσεις είναι με απλό στρίψιμο φτάνει.
    Βέβαια έκλεισε και 25 χρόνια .

    Αύριο το πρωί λαμβάνουμε ατσαλίνα,πράσινο σαπουνάκι και νέο καλώδιο τ/φ (δεν χωράει utp
    δυστυχώς από τις σωληνώσεις ) και περνάμε νέο καλώδιο μέχρι πάνω.

    Θεώρησα καλώ να το γράψω γιατί διαβάζω συχνά για προβήματα με τη εξασθένηση στη γραμμή.
    Ίσως μερικές φορές το πρόβλημα να είναι στην δική μας καλωδίωση .
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος kyrnikos : 09-01-08 στις 02:28.

  11. #146
    Εγγραφή
    14-04-2003
    Περιοχή
    Πολύδροσο Λακουβοχωρίου
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    19.736
    Downloads
    11
    Uploads
    2
    Άρθρα
    1
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    COSMOTE
    Router
    ZTE Speedport Entry 2i
    SNR / Attn
    14.6(dB) / 6.2(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kyrnikos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Θεώρησα καλώ να το γράψω γιατί διαβάζω συχνά για προβήματα με τη εξασθένηση στη γραμμή.
    Σ'ευχαριστούμε πολύ για την παράθεση της εμπειρίας σου! Κάνει καλό σε όλους

    Ίσως μερικές φορές το πρόβλημα να είναι στην δική μας καλωδίωση .
    Πολλές φορές και γι'αυτό και έγραψα το άρθρο
    Crisis is the time when the old is dead, but the new cannot be born... Antonio Gramsci

  12. #147
    Εγγραφή
    15-09-2007
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    31
    Μηνύματα
    2.198
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300/30
    ISP
    COSMOTE
    Router
    FritzBox 7530 AX
    Γεια σας,
    εχω ακουσει απο πολλα μελη του φορουμ και απο γνωστους μου επισης οτι κανουνε κατι πατεντες στα σπιτια ( στις γραμμες δλδ ) και εχουν καλυτερες επιδοσεις..το πιο απλο που εχω ακουσει απο ενα φιλο μου οτι εβαλε σε αλλο splitter το τηλεφωνο και σε αλλο το pirelli γιατι μου ειπε οτι χανει λιγο αν τα βαλεις ολα πανω στο pirelli..
    υπαρχει τιποτα αλλο?..
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος nikoslykos : 13-01-08 στις 22:55.

  13. #148
    Εγγραφή
    05-05-2003
    Περιοχή
    Λάρισα
    Μηνύματα
    8.981
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    CosmOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΚΑΔΗΜΙΑ
    Router
    FRITZ!Box 7590
    Path Level
    Fastpath
    Τα έκανα όλα, η τέταρτη πρίζα στην σειρά όπως ανέφερα προ ημερών συγχρονίζει στην μέγιστη ταχύτητα, χωρίς να είναι και η κεντρική, η ταχύτητα είναι φθίνουσα κατά σειρά, 4η (16500+) - 3η (15000+) - 2η (είναι η κεντρική, 14000) και 1η (μέχρι 13800)... Το line attenuation δεν είναι το ίδιο σε όλες τις πρίζες, αυξομειώνεται, κυμαίνεται από 22 μέχρι 28. Αυτό σημαίνει ότι η καλωδίωση του σπιτιού είναι σε άθλια κατάσταση, ή προκαλείται θόρυβος από τα καλώδια του ρεύματος εάν αυτά είναι κοντά;

  14. #149
    Εγγραφή
    08-08-2004
    Περιοχή
    Αθήνα - Κάτω Πατήσια
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    524
    Downloads
    10
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ OTE
    Ταχύτητα
    4096/256
    ISP
    Conn-x OTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΗΛΙΟΥΠΟΛΗ
    Ευχαριστώ πολύ harris,αφού διάβασα όλο αυτό μέσα στην εβδομάδα θα φωνάξω τον ηλεκτολόγο μου να δούμε τι παίζει στον κατανεμητή μου...Και τώρα έχω κάποιες απορείες....


    1.Μπορούμε να αλλάξουμε το ζεύγος καλοδίων απο την ρεγκλέτα προς το διαμέρισμα?
    2.Μπορούμε σε περίπτωση βλάβης να αλλάξουμε και την ίδια την ρεγκλέτα?
    3.Υπάρχει δυνατότητα βελτίωσης του κατανεμήτη (μονοτικά κυρίως) χωρίς να έχουμε πρόβληματα με τον ΟΤΕ?

  15. #150
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από icedfun Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ευχαριστώ πολύ harris,αφού διάβασα όλο αυτό μέσα στην εβδομάδα θα φωνάξω τον ηλεκτολόγο μου να δούμε τι παίζει στον κατανεμητή μου...Και τώρα έχω κάποιες απορείες....


    1.Μπορούμε να αλλάξουμε το ζεύγος καλοδίων απο την ρεγκλέτα προς το διαμέρισμα?
    2.Μπορούμε σε περίπτωση βλάβης να αλλάξουμε και την ίδια την ρεγκλέτα?
    3.Υπάρχει δυνατότητα βελτίωσης του κατανεμήτη (μονοτικά κυρίως) χωρίς να έχουμε πρόβληματα με τον ΟΤΕ?
    1. Ναι μπορείς (δηλάδη ο ηλεκτρολόγος μπορεί)
    2. αυτό είναι πρόβλημα μιας και η ρεγλέτα έχει και αλλά καλώδια πάνω, εσυ δεν μπορείς να την αλλάξεις.
    3. Αυτό θα πρέπει να γίνει με την σύμφωνη γνώμη της οικοδομής

Σελ. 10 από 39 ΠρώτηΠρώτη ... 589101112152030 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-04-08, 00:52
  2. Ελεγχος γραμμής
    Από sgatz στο φόρουμ ADSL
    Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 12-01-08, 12:28
  3. Πρόβλημα με τον συγχρονισμό της γραμμής
    Από dreamkiller_gr στο φόρουμ Wind
    Μηνύματα: 25
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-05-07, 18:26
  4. Μηνύματα: 11
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-12-04, 03:51
  5. Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-11-04, 21:45

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας