Σελ. 13 από 23 ΠρώτηΠρώτη ... 38111213141518 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 181-195 από 345
  1. #181
    Εγγραφή
    18-01-2006
    Περιοχή
    Λατρεμένη αττική πρωτεύουσα, επιτέλους
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    3.659
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    99999/9999
    ISP
    Cyta Hellas
    DSLAM
    Cyta Hellas - Ν. ΣΜΥΡΝΗ
    Router
    ΖΤΕ ΖΧΗΝ Η267Ν
    SNR / Attn
    16.5(dB) / 7.1(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Φαινεται ακόμη το bitrate στο 4k περιεχομενο να ειναι μειωμενο στο μισό, όπως διαπίστωσα εδώ. Από 15.25 mbps το καλοκαιρι στο Dark 4k στα 7.62 mbps τωρα για Casa de Papel 4k. Ο δε server του Netflix δίνει άκοπα 90+ mbps στην 100αρα γραμμή μου, οπότε πράγματι φαινεται οτι το περιοριστικο μετρο ωφέλησε κυριως τους ISP's παρά το Netflix. Καλό θα ηταν να δωσει κάτι το Netflix πάντως. Όχι τόσο ενα μηνα δωρεάν (14 ευρώ) στις uHD συνδρομες, αλλά έκπτωση 2 ευρω το μηνα, καθε μηνα, για τους επομενους 7 μηνες, ώστε η συνδρομη από 14 ευρω να ξαναπαει στα 12 και όποιος κατσει το επομενο εφτάμηνο, να γλιωσει 14 ευρω.

    (σσ. ειμαστε 4 αδερφια σε 4 σπίτια, οπότε η συνδρομη uHD μας εχει κατσει ταμάμ και νομιμα, δινουμε από 3.5 ευρω ο ενας, δεν ειναι θεμα χρηματων για μενα, αλλά θεμα ηθικής τάξης)
    Same shit, different day...
    Επιτυχία είναι το να πηγαίνεις από τη μία αποτυχία στην άλλη,χωρίς να χάνεις το κουράγιο σου.-Winston Churchill
    Θέλω να γίνω αυτός που ήμουν όταν ήθελα να γίνω αυτός που είμαι τώρα...

    This is how it's done, γατάκια Ολλανδοί.

  2. #182
    Εγγραφή
    31-10-2008
    Μηνύματα
    2.598
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Conn-x OTE
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από voithostyrempora2 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Φαινεται ακόμη το bitrate στο 4k περιεχομενο να ειναι μειωμενο στο μισό, όπως διαπίστωσα εδώ. Από 15.25 mbps το καλοκαιρι στο Dark 4k στα 7.62 mbps τωρα για Casa de Papel 4k. Ο δε server του Netflix δίνει άκοπα 90+ mbps στην 100αρα γραμμή μου, οπότε πράγματι φαινεται οτι το περιοριστικο μετρο ωφέλησε κυριως τους ISP's παρά το Netflix. Καλό θα ηταν να δωσει κάτι το Netflix πάντως. Όχι τόσο ενα μηνα δωρεάν (14 ευρώ) στις uHD συνδρομες, αλλά έκπτωση 2 ευρω το μηνα, καθε μηνα, για τους επομενους 7 μηνες, ώστε η συνδρομη από 14 ευρω να ξαναπαει στα 12 και όποιος κατσει το επομενο εφτάμηνο, να γλιωσει 14 ευρω.

    (σσ. ειμαστε 4 αδερφια σε 4 σπίτια, οπότε η συνδρομη uHD μας εχει κατσει ταμάμ και νομιμα, δινουμε από 3.5 ευρω ο ενας, δεν ειναι θεμα χρηματων για μενα, αλλά θεμα ηθικής τάξης)
    Μακάρι,αλλά...όνειρα

  3. #183
    Εγγραφή
    18-01-2006
    Περιοχή
    Λατρεμένη αττική πρωτεύουσα, επιτέλους
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    3.659
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    99999/9999
    ISP
    Cyta Hellas
    DSLAM
    Cyta Hellas - Ν. ΣΜΥΡΝΗ
    Router
    ΖΤΕ ΖΧΗΝ Η267Ν
    SNR / Attn
    16.5(dB) / 7.1(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Καλά, δεν ειναι ζήτημα ζωής ή θανατου κιόλας. Στη χειροτερη, βρες μια χρεωτική κάρτα από καποιον συγγενη/φιλο και πάρε τον ενα μηνα δωρεάν μόνος σου έτσι.
    Same shit, different day...
    Επιτυχία είναι το να πηγαίνεις από τη μία αποτυχία στην άλλη,χωρίς να χάνεις το κουράγιο σου.-Winston Churchill
    Θέλω να γίνω αυτός που ήμουν όταν ήθελα να γίνω αυτός που είμαι τώρα...

    This is how it's done, γατάκια Ολλανδοί.

  4. #184
    Εγγραφή
    26-08-2003
    Περιοχή
    Beyond the Coast
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    9.921
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300/30
    ISP
    COSMOTE
    Router
    UniFi Dream Machine Pro
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από voithostyrempora2 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Φαινεται ακόμη το bitrate στο 4k περιεχομενο να ειναι μειωμενο στο μισό, όπως διαπίστωσα εδώ. Από 15.25 mbps το καλοκαιρι στο Dark 4k στα 7.62 mbps τωρα για Casa de Papel 4k. Ο δε server του Netflix δίνει άκοπα 90+ mbps στην 100αρα γραμμή μου, οπότε πράγματι φαινεται οτι το περιοριστικο μετρο ωφέλησε κυριως τους ISP's παρά το Netflix. Καλό θα ηταν να δωσει κάτι το Netflix πάντως. Όχι τόσο ενα μηνα δωρεάν (14 ευρώ) στις uHD συνδρομες, αλλά έκπτωση 2 ευρω το μηνα, καθε μηνα, για τους επομενους 7 μηνες, ώστε η συνδρομη από 14 ευρω να ξαναπαει στα 12 και όποιος κατσει το επομενο εφτάμηνο, να γλιωσει 14 ευρω.

    (σσ. ειμαστε 4 αδερφια σε 4 σπίτια, οπότε η συνδρομη uHD μας εχει κατσει ταμάμ και νομιμα, δινουμε από 3.5 ευρω ο ενας, δεν ειναι θεμα χρηματων για μενα, αλλά θεμα ηθικής τάξης)
    Στο μισό στο 4Κ περιεχόμενο και πολύ περισσότερο στο 1080p περιεχόμενο.

    Ξέρουμε αν το έχει κάνει και στις ΗΠΑ? Εκεί που εύκολα τρέχουν στα δικαστήρια για κάτι τέτοια ή κλάσαν μέντες και το έκαναν μόνο Ευρώπη?

  5. #185
    Εγγραφή
    18-01-2006
    Περιοχή
    Λατρεμένη αττική πρωτεύουσα, επιτέλους
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    3.659
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    99999/9999
    ISP
    Cyta Hellas
    DSLAM
    Cyta Hellas - Ν. ΣΜΥΡΝΗ
    Router
    ΖΤΕ ΖΧΗΝ Η267Ν
    SNR / Attn
    16.5(dB) / 7.1(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Στο full HD ειδα, ανάλογα τη σειρά, από 2.48 mbps εως 5, που ειναι και το φυσιολογικό bitrate σύμφωνα με το Netflix .


    Για τις ΗΠΑ θα ρωτησω εναν πολύ καλό μου φιλο στην Atlanta και θα σας πω.
    Same shit, different day...
    Επιτυχία είναι το να πηγαίνεις από τη μία αποτυχία στην άλλη,χωρίς να χάνεις το κουράγιο σου.-Winston Churchill
    Θέλω να γίνω αυτός που ήμουν όταν ήθελα να γίνω αυτός που είμαι τώρα...

    This is how it's done, γατάκια Ολλανδοί.

  6. #186
    Εγγραφή
    03-01-2018
    Περιοχή
    22 Acacia Avenue
    Μηνύματα
    2.272
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    219936/22000
    ISP
    Vodafone
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    12(dB) / 12(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ThReSh Εμφάνιση μηνυμάτων
    Στο μισό στο 4Κ περιεχόμενο και πολύ περισσότερο στο 1080p περιεχόμενο.

    Ξέρουμε αν το έχει κάνει και στις ΗΠΑ? Εκεί που εύκολα τρέχουν στα δικαστήρια για κάτι τέτοια ή κλάσαν μέντες και το έκαναν μόνο Ευρώπη?
    Δεν υπάρχει πτώση. 15.25@4Κ.

  7. #187
    Εγγραφή
    26-08-2003
    Περιοχή
    Beyond the Coast
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    9.921
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300/30
    ISP
    COSMOTE
    Router
    UniFi Dream Machine Pro
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από voithostyrempora2 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Στο full HD ειδα, ανάλογα τη σειρά, από 2.48 mbps εως 5, που ειναι και το φυσιολογικό bitrate σύμφωνα με το Netflix .


    Για τις ΗΠΑ θα ρωτησω εναν πολύ καλό μου φιλο στην Atlanta και θα σας πω.
    Σε full hd βλέπω σταθερά κάτω από 1.5Mbps

  8. #188
    Εγγραφή
    31-10-2008
    Μηνύματα
    2.598
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Conn-x OTE
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από voithostyrempora2 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλά, δεν ειναι ζήτημα ζωής ή θανατου κιόλας. Στη χειροτερη, βρες μια χρεωτική κάρτα από καποιον συγγενη/φιλο και πάρε τον ενα μηνα δωρεάν μόνος σου έτσι.
    Εγώ;Πληρώνω full πακέτο,φίλε

  9. #189
    Εγγραφή
    27-05-2006
    Περιοχή
    Άγιοι Ανάργυροι
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    13.330
    Downloads
    21
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/10 - 600/120
    ISP
    Cosmote VDSL - 5G
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
    Router
    UntangleVM on esxi
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από mzaf Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εγώ;Πληρώνω full πακέτο,φίλε
    Βρε μήπως έχουν βάλει τα χεράκια τους και οι Έλληνες provider και κάνουν κάνα traffic shaping στο netflix? Μου φαίνεται περίεργο να έχετε τόσο χαμηλές ταχύτητες... Αλλά πάλι μπορεί να έχουν σκάσει τα καφαο στη γειτονιά.
    Επίσης τα Bandwidth tests προς fast.com και speedtest.com δεν λένε μία γιατί εκεί σίγουρα υπάρχει traffic shaping να δείχνει τέρμα speed.
    There's no substitute for experience
    CorollaClub

  10. #190
    Εγγραφή
    22-09-2003
    Μηνύματα
    81.786
    Downloads
    218
    Uploads
    48
    Άρθρα
    6
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Wind
    Router
    Technicolor DGA4130
    SNR / Attn
    6(dB) / 2.8(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από BlueChris Εμφάνιση μηνυμάτων
    Βρε μήπως έχουν βάλει τα χεράκια τους και οι Έλληνες provider και κάνουν κάνα traffic shaping στο netflix? Μου φαίνεται περίεργο να έχετε τόσο χαμηλές ταχύτητες... Αλλά πάλι μπορεί να έχουν σκάσει τα καφαο στη γειτονιά.
    Επίσης τα Bandwidth tests προς fast.com και speedtest.com δεν λένε μία γιατί εκεί σίγουρα υπάρχει traffic shaping να δείχνει τέρμα speed.
    Όχι, είναι θέμα Netflix. Στον έλεγχο δικτύου της εφαρμογής του, τερματίζει 180Mbps+, δεν είναι θέμα μπουκώματος.
    We'll build a fortress to keep them out and in a world gone silent I'll be your sound and if they try to hurt you I'll tear them down I'm always with you now....
    I forgot that I might see, so many Beautiful things
    everything that has a beginning has an end
    See the mirror in your eyes-see the truth behind your lies-your lies are haunting me See the reason in your eyes-giving answer to the why- your eyes are haunting me

  11. #191
    Εγγραφή
    28-07-2013
    Μηνύματα
    6.843
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Voda/Nova/OTE/ΕΔΥΤΕ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από voithostyrempora2 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Φαινεται ακόμη το bitrate στο 4k περιεχομενο να ειναι μειωμενο στο μισό, όπως διαπίστωσα εδώ. Από 15.25 mbps το καλοκαιρι στο Dark 4k στα 7.62 mbps τωρα για Casa de Papel 4k. Ο δε server του Netflix δίνει άκοπα 90+ mbps στην 100αρα γραμμή μου, οπότε πράγματι φαινεται οτι το περιοριστικο μετρο ωφέλησε κυριως τους ISP's παρά το Netflix. Καλό θα ηταν να δωσει κάτι το Netflix πάντως. Όχι τόσο ενα μηνα δωρεάν (14 ευρώ) στις uHD συνδρομες, αλλά έκπτωση 2 ευρω το μηνα, καθε μηνα, για τους επομενους 7 μηνες, ώστε η συνδρομη από 14 ευρω να ξαναπαει στα 12 και όποιος κατσει το επομενο εφτάμηνο, να γλιωσει 14 ευρω.

    (σσ. ειμαστε 4 αδερφια σε 4 σπίτια, οπότε η συνδρομη uHD μας εχει κατσει ταμάμ και νομιμα, δινουμε από 3.5 ευρω ο ενας, δεν ειναι θεμα χρηματων για μενα, αλλά θεμα ηθικής τάξης)
    Στις παροχές του Premium ανήκουν και οι 4 ταυτόχρονες οθόνες και το 4Κ. Παρά το μειωμένο bitrate (7.62Mbps αντί 15.25 Mbps) συνεχίζουμε να απολαμβάνουμε και τα δύο.
    Εξάλλου κυρίως για τους παρόχους το έκαναν, αφού οι servers του είναι μέσα στην υποδομή των παρόχων, ακόμη και στην Ελλάδα.

  12. #192
    Εγγραφή
    27-05-2006
    Περιοχή
    Άγιοι Ανάργυροι
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    13.330
    Downloads
    21
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/10 - 600/120
    ISP
    Cosmote VDSL - 5G
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
    Router
    UntangleVM on esxi
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nnn Εμφάνιση μηνυμάτων
    Όχι, είναι θέμα Netflix. Στον έλεγχο δικτύου της εφαρμογής του, τερματίζει 180Mbps+, δεν είναι θέμα μπουκώματος.
    Το εσωτερικό τεστ πηγαίνει στο fast.com που είναι το speedtest του Netflix.
    There's no substitute for experience
    CorollaClub

  13. #193
    Εγγραφή
    16-01-2008
    Περιοχή
    Dublin
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    953
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    Cable
    ISP
    UPC
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από minas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Στις παροχές του Premium ανήκουν και οι 4 ταυτόχρονες οθόνες και το 4Κ. Παρά το μειωμένο bitrate (7.62Mbps αντί 15.25 Mbps) συνεχίζουμε να απολαμβάνουμε και τα δύο.
    Εξάλλου κυρίως για τους παρόχους το έκαναν, αφού οι servers του είναι μέσα στην υποδομή των παρόχων, ακόμη και στην Ελλάδα.
    Απλά να προσθέσω ότι cached στα appliances είναι μόνο ένα μικρό ποσοστό της βιβλιοθήκης του Netflix (τουλάχιστον εδώ στην Ιρλανδία).
    Υπογραφή

  14. #194
    Εγγραφή
    06-03-2006
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    495
    Downloads
    13
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΡΟΣΤΑΝ
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από minas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Στις παροχές του Premium ανήκουν και οι 4 ταυτόχρονες οθόνες και το 4Κ. Παρά το μειωμένο bitrate (7.62Mbps αντί 15.25 Mbps) συνεχίζουμε να απολαμβάνουμε και τα δύο.
    Εξάλλου κυρίως για τους παρόχους το έκαναν, αφού οι servers του είναι μέσα στην υποδομή των παρόχων, ακόμη και στην Ελλάδα.
    Ναι μεν, αλλά το bitrate είναι σημαντικό στοιχείο. Αλλο το 4Κ στα 7.5Mbps κι άλλο στα 15.5Μbps.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ThReSh;
    Ξέρουμε αν το έχει κάνει και στις ΗΠΑ? Εκεί που εύκολα τρέχουν στα δικαστήρια για κάτι τέτοια ή κλάσαν μέντες και το έκαναν μόνο Ευρώπη?
    Ολα δείχνουν το δεύτερο. Η χρήση του Netflix ωστόσο είναι πολύ εντονότερη στις ΗΠΑ, οι οποίες μόνες τους έχουν σχεδόν 60 εκατομμύρια συνδρομητές, πολύ περισσότερους απ' όλη την ΕΕ μαζί. Μου κάνει εντύπωση το ότι η ΕΕ γίνεται βασιλικότερη του βασιλέως. Τόσο ευαίσθητα είναι τα ευρωπαϊκά δίκτυα;
    "Age is an issue of mind over matter. If you don't mind, it doesn't matter.”
    Mark Twain

  15. #195
    Εγγραφή
    10-10-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    34
    Μηνύματα
    4.262
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1 Gbps
    ISP
    Inalan
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Manvol Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ναι μεν, αλλά το bitrate είναι σημαντικό στοιχείο. Αλλο το 4Κ στα 7.5Mbps κι άλλο στα 15.5Μbps.

    - - - Updated - - -



    Ολα δείχνουν το δεύτερο. Η χρήση του Netflix ωστόσο είναι πολύ εντονότερη στις ΗΠΑ, οι οποίες μόνες τους έχουν σχεδόν 60 εκατομμύρια συνδρομητές, πολύ περισσότερους απ' όλη την ΕΕ μαζί. Μου κάνει εντύπωση το ότι η ΕΕ γίνεται βασιλικότερη του βασιλέως. Τόσο ευαίσθητα είναι τα ευρωπαϊκά δίκτυα;
    Για να ακριβολογουμε, οι Ευρωπαϊκες αρχες ζητησαν την μειωση του bitrate γιατι οι παροχοι κινδυνευαν με υπερφορτωση των υποδομων τους.

    Γιατι σου κανει εντυπωση;
    Αν κατι αντιστοιχο ειχαν ζητησει κι οι Αμερικανικες αρχες, πιστευεις οτι το Netflix δεν θα συμμορφωνοταν;
    Νομιζεις οτι το Netflix κανει οτι του κατεβει;

Σελ. 13 από 23 ΠρώτηΠρώτη ... 38111213141518 ... ΤελευταίαΤελευταία

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας