Σελ. 3 από 13 ΠρώτηΠρώτη 123458 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 31-45 από 187
  1. #31
    Εγγραφή
    11-06-2004
    Μηνύματα
    582
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    10/1@best
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΛΕΞΑΝΔΡΑ
    Router
    Thomson TG585 v8
    SNR / Attn
    9,5(dB) / 24(dB)
    Rejoice all ye faithful !
    ...ἐπάμεροι· τί δέ τις; τί δ΄ οὔ τις; σκιᾶς ὄναρ ἄνθρωπος - Πίνδαρος

  2. #32
    Εγγραφή
    20-07-2003
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    11.096
    Downloads
    93
    Uploads
    16
    ISP
    HOL
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από panoc Εμφάνιση μηνυμάτων
    ενα επισης ενδιαφερον στατιστικο θα ηταν και η προτιμηση browser ανα κατηγορια site ετσι ωστε να φανει το προφιλ των χρηστων που χρησιμοποιούν τον καθε browser και τελος να βγει συμπερασμα για τονα ριθμό καθε ομαδας.

    παραδειγμα:
    εχοντας προσβαση σε στατιστικα μερικων site βγαινει ενα συμπερασμα τυπου :

    τεχνολογικα σαιτ : FF συνηθως πανω απο 2/3, ακολουθει ο ΙΕ και μετα ο Opera.

    σαιτ γενικου ενδιαφεροντος /ειδησεογραφικα : ΙΕ πανω απο 2/3 μετα FF και Opera.

    eshops : το κουλο : browsing με FF, αγορες με ΙΕ.

    warez sites : που ειναι ο ΙΕ οεο?

    κλπ
    εξαιτίας των παραπάνω πιστεύω ότι τα διάφορα στατιστικά είναι της πλάκας, το διαδίκτυο είναι τόσο κατακερματισμένο και καθιστά τα διάφορα στατιστικά ανόητα.

    Ίσως μόνο αν μας έδεινε στατιστικά το google, τοτε ναι να ήταν σοβαρά


    btw
    ποιός είναι ο γρηγορότερος browser στον πλανήτη γη;
    ο firefox;

    για περάστε, για περάστε
    http://extjs.com/blog/2007/07/10/css...s-speed-myths/

    http://celtickane.com/projects/jsspeed.php
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος no_logo : 17-07-07 στις 09:57.

  3. #33
    Εγγραφή
    16-11-2005
    Περιοχή
    London, UK
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    746
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500Mbps/500Mbps
    ISP
    Vodafone Gigafast
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nrg_polini Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ημουν σχεδον βεβαιος πως η Αγγλια θα εχει απο τα χαμηλοτερα ποσοστα καθως ειναι λιγο ζωακια και οτι τους σερβιρουν τρωνε (εδω τρωνε τα κεμπαπ του θανατου θα μου πει κανεις...). Επισης ημουν βεβαιος οτι θα ειμαστε αρκετα ψηλα
    Μπράβο μπράβο πετυχημένο...

  4. #34
    Εγγραφή
    03-03-2004
    Περιοχή
    Ankh-Morpork, Discworld
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    22.594
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Άρθρα
    4
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/40 Mbps
    ISP
    Deutsche Telekom
    Router
    FRITZ!Box 7560
    Εγώ χρησιμοποιώ φανατικά Firefox εδώ και 4 χρόνια.
    Το ξέρει ότι όταν μου τη σπάσει θα περάσω στην Opera, αλλά τα τελευταία δύο χρόνια είναι άψογος απέναντί μου (πρώτα μου την έσπαγε η μνήμη που έτρωγε, αλλά πλέον έχω περρίσσευμα). Δε μου κάνει καρδιά να τον απατήσω.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος lewton : 17-07-07 στις 10:31.

  5. #35
    Εγγραφή
    28-05-2007
    Μηνύματα
    680
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Ρε παίδες ειρήνη ειμήν.To σημαντικό δεν έιναι να τσακώνονται οι FF με Opera fans αλλά να πάψει ο κόσμος να χρησιμοποιεί τον IE.Εξάλλου δεν υπάρχει λόγος να πάμε από το ένα μονοπώλιο στο άλλο με είτε FF ή opera βασιλιά αλλά να μοιραστεί η αγορά.Αυτό μας συμφέρει στην τελική σαν καταναλωτές.

    Το τι browser επιλέγει ο συνειδοποιημένος χρήστης είναι θέμα ορέξεως.Το τι επιλέγει ο άσχετος είναι το σημαντικό γιατί είναι ένας εν δυνάμει zombie για την μελλοντική εξάπλωση ενός ιού.Και μια αλυσίδα έχει πάντα την δύναμη του πιο αδύναμου κρίκου της...

  6. #36
    Εγγραφή
    29-06-2005
    Μηνύματα
    15.834
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    ISP
    .
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από lewton Εμφάνιση μηνυμάτων
    Νομίζω ο χαρτης εχει διπλο ενδιαφερον.. για να φυγει καποιος απ'τον Iexplorer και να χρησιμοποιει ffox πρεπει να εχει ενα Α επιπεδο ιντερνετικης καταρτισης ωστε να δει και να εκτιμησει τη διαφορα. Υπ'αυτο το πρισμα, ο χαρτης θα μπορουσε να αναγνωστει ως "σχετικοτητα" των online χρηστων - χωρις βεβαια κατι τετοιο να ειναι απολυτο, αλλα ενδεικτικο. Ετσι το 30+ % που απολαμβανει η Ελλαδα σε σχεση με αλλες χωρες, εγω το κρινω εξαιρετικα θετικο (για την "σχετοσυνη" των online χρηστων).
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος MNP-10 : 17-07-07 στις 11:03.

  7. #37
    @mnp-10
    Δε νομίζω ότι χρειάζεται να είσαι σχετικός, για να χρησιμοποιήσεις FF. Μπορείς να είσαι και τελείως αρχάριος. Είναι όπως συνηθίσει κανείς. Πάντως το 30% της Ελλάδας είναι όντως θετικό.

  8. #38
    Εγγραφή
    03-04-2005
    Περιοχή
    Πάτρα
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    6.219
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49998/4999
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΣΚΑΓΙΟΠΟΥΛΕΙΟ
    Router
    HA35
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από no_logo Εμφάνιση μηνυμάτων
    εξαιτίας των παραπάνω πιστεύω ότι τα διάφορα στατιστικά είναι της πλάκας, το διαδίκτυο είναι τόσο κατακερματισμένο και καθιστά τα διάφορα στατιστικά ανόητα.
    Τα στατιστικα που ανεφερα εγω δειχνουν κυριως το τεχνολογικο επιπεδο των χρηστων σε συναρτηση με τον broswer που χρησιμοποιουν.
    με τη λογικη οτι ο "ψαγμενος" θα χρησιμοποιήσει opera ή ff ενώ ο πατερας μου που κοιταει κατα βαση το in.gr ΙΕ και αγιος ο θεός.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από no_logo Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ίσως μόνο αν μας έδεινε στατιστικά το google, τοτε ναι να ήταν σοβαρά
    συμφωνω και επαυξανω.

    PS ο safari που ειναι ?
    οχι τιποτε αλλο αλλα θα μας εδινε και μία εικόνα για το μεριδιο των Mac...


  9. #39
    Εγγραφή
    16-12-2004
    Περιοχή
    Athens
    Μηνύματα
    9
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Βασική διαφορά Opera και firefox είναι ότι ο πρώτος είναι free (όχι για όλες τις πλατφόρμες, βλεπε pda) ενώ ο δεύτερος είναι open source...

    Γιατί firefox και όχι opera; Γιατί προσωπικά προτιμώ open source και πιστεύω αυτοί που θέλουν να ξεφύγουν από προϊόντα της Microsoft θέλουν να ξεφύγουν και από τα closed sourced ones.

    Επίσης με τα add-ons στο firefox μπορείς να κάνεις παπάδες σε μια σελίδα.

    my 2 cents

  10. #40
    Εγγραφή
    12-08-2002
    Περιοχή
    Στο cockpit μίας Ferrari
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    4.253
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Wind
    Router
    Technicolor TG789vac v2
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από greekkoala Εμφάνιση μηνυμάτων
    Βασική διαφορά Opera και firefox είναι ότι ο πρώτος είναι free (όχι για όλες τις πλατφόρμες, βλεπε pda) ενώ ο δεύτερος είναι open source...

    Γιατί firefox και όχι opera; Γιατί προσωπικά προτιμώ open source και πιστεύω αυτοί που θέλουν να ξεφύγουν από προϊόντα της Microsoft θέλουν να ξεφύγουν και από τα closed sourced ones.

    Επίσης με τα add-ons στο firefox μπορείς να κάνεις παπάδες σε μια σελίδα.

    my 2 cents
    Σωστός.

    Επίσης, με ικανοποιεί το γεγονός οτι ο κόσμος ξεστραβωνεται επιτέλους και φευγει από τον IE.

    Καιρός ηταν.


    Feel free to attack the post. Do not feel free to attack the poster.
    "If someone said to me that you can have three wishes, my first would have been to get into racing, my second to be in Formula 1, my third to drive for Ferrari" - Gilles Villeneuve

  11. #41
    Εγγραφή
    03-04-2005
    Περιοχή
    Πάτρα
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    6.219
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49998/4999
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΣΚΑΓΙΟΠΟΥΛΕΙΟ
    Router
    HA35
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από aroutis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Επίσης, με ικανοποιεί το γεγονός οτι ο κόσμος ξεστραβωνεται επιτέλους και φευγει από τον IE.

    Καιρός ηταν.

    O κοσμος που ασχολειται με φορα και τη τεχνολογια υπολογιστων κατα βαση εχει φυγει αρκετο καιρό τωρα.

    καποιοι γυρισαν πισω στον ΙΕ με την εκδοση 7 αλλα εφυγαν περισσότεροι.

    Το καλό της υπόθεσης δεν ειναι να φυγουν όλοι απο τον ΙΕ, το καλο ειναι να φυγουν τόσοι ωστε να δημιουργηθεί η κρίσιμη μαζα που θα ταραξει την MS και θα φτιαξει επιτελους ενα σωστό, γρήγορο και κυριως ασφαλες browser.

    Εαν όλοι οι browser ηταν στο ίδιο αυξημενο επιπεδο ασφαλειας,, τοτε η επιλογή μας θα ηταν μονο στα eye-candy και στα features.


  12. #42
    Εγγραφή
    18-01-2006
    Περιοχή
    Λατρεμένη αττική πρωτεύουσα, επιτέλους
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    3.659
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    99999/9999
    ISP
    Cyta Hellas
    DSLAM
    Cyta Hellas - Ν. ΣΜΥΡΝΗ
    Router
    ΖΤΕ ΖΧΗΝ Η267Ν
    SNR / Attn
    16.5(dB) / 7.1(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Firefox rockz . Δε χρειάστηκε παρά λίγα λεπτά την πρώτη φορά που τον είδα για να ξεχάσω τον σαβουροΙΕ της Μ$ μια για παντα . Και τον έχω 'μεταδόσει' και σε 2-3 συναδέλφους ακόμα οι οποίοι επίσης σταμάτησαν να χρησιμοποιουν ΙΕ . Το ποσοστό στην Ελλάδα είναι ιδαιτέρως ενθαρρυντικό .

    Νομίζω υπήρχε παλιά μηνιαίο review στο adslgr για τα ποσοστά κάθε browser που χρησιμοποιούνται για την προσπέλαση του φόρουμ .

    Btw , καλός είναι και ο Opera , αλλά πρέπει να φτιάξει πολλά , πάρα πολλά πράγματα π.χ. να βγει το Alt+Shift ως συντόμευση του γιατί σου σπάει τα νεύρα κάθε φορά που πας να αλλάξεις γλώσσα σε ενα ποστ σου.
    Επίσης, όταν κλείνεις ένα tab σε πάει σε αυτό που ήσουν πριν σε αντίθεση με τον Firefox που σε παει στο επόμενο δεξιά αυτού που έκλεισες (εκτός και αν κλείσεις το τέρμα δεξιά προφανώς) , οπότε μπαίνοντας σε ένα subforum και πατώντας να ανοίξουν και τα 15-20 τόπικ που έχουν αδιάβαστα ποστ , στον μεν Opera πρέπει κάθε φορά που κλείνεις ένα tab να πατήσεις το tab που θέλεις να διαβάσεις , στον δε Firefox σε παέι μόνος του. Εάν κάνεις κάτι τέτοιο δεκάδες φορές τη μέρα (επί 10,15 ,20 tabs την κάθε φορά ) έχει μεγάλη διαφορά.
    Επίσης δε μ'αρέσει ο τρόπος που χειρίζεται το Up & Down όταν πατάς τη ροδέλα του ποντικιού.

    Φυσικά πρέπει να ανοίξει και τον κώδικά του . Μου φαίνεται και πιο αργός και γενικότερα θέλει ΠΟΛΛΗ δουλειά.

    Το μόνο feature που ζήλευα ήταν ότι εάν κλείσεις τον Opera , σου ξαναννοίγει με τα ίδια tabs , πράγμα που πλέον έχει και ο Firefox μου .

    Όσο για το memory leak , αφενός έχει βελτιωθεί , αφετέρου τί την έχουμε την μνήμη? από τη μια φωνάζουμε για άφθονη μνήμη και παίρνουμε μηχανήματα με 2 GB μνήμη και από την άλλη όταν πάμε να χρησιμοποιήσουμε ένα πρόγραμμα που θα σου δεσμεύσει πάνω από 100 ΜΒ μνήμης (btw από περιέργεια έχω φτάσει τον Firefox μετά από 2 βδομαδες χωρίς να τον κλείσω και μόνιμα πάνω από 10 tabs ανοιχτά στα 350 ΜΒ , αλλά συνήθως πάει στα 100-120)
    φωάζετε για memοry leak : make up your minds dudes...Τί την πήραμε την μνήμη? να κάθεται μόνιμα κάτω από 50% ?
    Όταν έπρεπε να χρησιμοποιήσω για λίγες ώρες/μέρες (αφού ΙΕ απλά δεν υπάρχει), είχα απελπιστεί με όλα αυτά που ανέφερα παραπάνω . Ο Firefox όμως είναι πλεόν safe & sound .

    Φυσικά Opera>>σαβουροIE ...
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος voithostyrempora2 : 17-07-07 στις 13:56.
    Same shit, different day...
    Επιτυχία είναι το να πηγαίνεις από τη μία αποτυχία στην άλλη,χωρίς να χάνεις το κουράγιο σου.-Winston Churchill
    Θέλω να γίνω αυτός που ήμουν όταν ήθελα να γίνω αυτός που είμαι τώρα...

    This is how it's done, γατάκια Ολλανδοί.

  13. #43
    Το avatar του μέλους sdn
    sdn Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nikchris Εμφάνιση μηνυμάτων

    ΚΑλο ειναι παντως που φευγει ο κοσμος απο το αλλο bloatware/εκτρωμα που λεγεται ΙΕ
    Δεν θα συμφωνήσω. Ο τελευταίος ΙΕ είναι από τα λίγα πράγματα που μου αρέσει στα XP. Βέβαια ο opera & konqueror είναι Επίσης άψογοι.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος sdn : 17-07-07 στις 14:15.

  14. #44
    Εγγραφή
    13-02-2007
    Μηνύματα
    416
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΑΛΑΤΣΙ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από no_logo Εμφάνιση μηνυμάτων
    εξαιτίας των παραπάνω πιστεύω ότι τα διάφορα στατιστικά είναι της πλάκας, το διαδίκτυο είναι τόσο κατακερματισμένο και καθιστά τα διάφορα στατιστικά ανόητα.

    Ίσως μόνο αν μας έδεινε στατιστικά το google, τοτε ναι να ήταν σοβαρά


    btw
    ποιός είναι ο γρηγορότερος browser στον πλανήτη γη;
    ο firefox;

    για περάστε, για περάστε
    http://extjs.com/blog/2007/07/10/css...s-speed-myths/

    http://celtickane.com/projects/jsspeed.php
    Thanks για το ενδιαφέρον link....

    Αυτο που ειχα παρατηρησει στην πράξη, αποδεικνυεται κιόλας με στοιχεία....
    Απλά ο Οπερα δεν παίζεται σε ταχύτητα.... και αυτο ειναι κατά την γνώμη μου το χαρακτηριστικό που τον κάνει ΒΑΣΙΛΙΑ στο BROWSING...

    (Οχι οτι στα αλλα πάει πίσω δηλαδή...)
    Σε όλα τον βάζω πάνω ακόμη και από τον Firefox..τον οποιο χρησιμοποιούσα αλλά τώρα όχι πλέον, αφού στον Οπερα τα βρηκα όλα...

    Μόνο ένα μικρο πλεονέκτημα δίνω στον Firefox εναντι του Οπερα....λίγο μικροτερο ποσοστό ασυμβατων sites.....(και αυτο με υπαιτιοτητα των Web Developers)

    Θα ελεγα και τα Add-ons του Firefox, αλλά εκτος του οτι ο Οπερα εχει πολλά από αυτά ως στάνταρ, υπάρχουν αντιστοιχα και τα Widgets τα οποία ειναι παρόμοια....
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος kloklo : 17-07-07 στις 14:25.

  15. #45
    Εγγραφή
    07-07-2007
    Περιοχή
    Τωρα που εχω πεθανει αξιζω 4750$!! Nice!
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    40
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ Forthnet Full
    Ταχύτητα
    8076/1020
    ISP
    Forthnet
    Router
    philips (που να το
    SNR / Attn
    8(dB) / 31(dB)
    οποτε ρε παιδια αφου στην ουσια ff + opera εχουν πανω κατω τα ιδια χαρακτηριστικα το αποτελεσμα που ''θελουμε" ειναι να φυγουν οσο το περισσοτεροι απο τον (φτου φτου φτου)ΙΕ...
    σωστα??
    οποτε παραμενει θεμα..περι ορεξεως..παντα μεταξυ ff + opera
    Darktrone's Newest LP Entitled F.O.A.D. RULES!!!!
    το εχω λιωσει το cdακι!!!!!

Σελ. 3 από 13 ΠρώτηΠρώτη 123458 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Η Microsoft μειώνει την τιμή του Xbox 360 στην Ευρώπη.
    Από Πύρρος στο φόρουμ Games και Online Gaming
    Μηνύματα: 13
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-03-08, 17:20
  2. Το μερίδιο αγοράς του Firefox ανέβηκε κατά 20%
    Από MNP-10 στο φόρουμ Ειδήσεις
    Μηνύματα: 61
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-02-08, 12:11
  3. Μηνύματα: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-09-07, 19:37
  4. Μηνύματα: 12
    Τελευταίο Μήνυμα: 28-04-06, 02:18

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας