Σελ. 455 από 459 ΠρώτηΠρώτη ... 435445450453454455456457 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 6.811-6.825 από 6877

Θέμα: Nova FTTH

  1. #6811
    Εγγραφή
    04-04-2005
    Περιοχή
    Ρεντης, Αττικη
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    192
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    Fritz! 7590
    SNR / Attn
    25(dB) / 15(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Υπαρχει περιπτωση ενα δικτυο FTTH να το εχουν απο κοινου δυο εταιριες? Μου ηρθε σημερα μια κοπελα απο NOVA και μου ειπε οτι δικτυο ειναι κοινο με τον ΟΤΕ . Και επειδη εχω vodafone μου κανει προσφορα να φυγω ( οχι κατι ιδιαιετερο) αλλα θα παω δωρεαν σε FTTH οταν γινει διαθεσμο με μεγαλυτερη ταχυτητα ( 100αρα VDSL τωρα ) και θα γλιτωσω το κοστος εγκαταστασης οπτικης ινας αργοτερα ( 360 ευρω ειπε ). Επισης οτι δεν ειμαι υποχρεωμενος να πληρωσω ρητρα διακοπης γιατι το δικτυο ανηκει στην NOVA αλλα και στον OTE ( Ρεντης κοντα κηφισο και πειραιως).

  2. #6812
    Εγγραφή
    06-12-2003
    Περιοχή
    Αθήνα, Βούλα
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    4.682
    Downloads
    13
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    109999/10999
    ISP
    Conn-x OTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΒΟΥΛΑ
    Router
    Asus DSL-N17U & pfSense
    SNR / Attn
    10(dB) / 4,5(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από gibrakis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Υπαρχει περιπτωση ενα δικτυο FTTH να το εχουν απο κοινου δυο εταιριες? Μου ηρθε σημερα μια κοπελα απο NOVA και μου ειπε οτι δικτυο ειναι κοινο με τον ΟΤΕ . Και επειδη εχω vodafone μου κανει προσφορα να φυγω ( οχι κατι ιδιαιετερο) αλλα θα παω δωρεαν σε FTTH οταν γινει διαθεσμο με μεγαλυτερη ταχυτητα ( 100αρα VDSL τωρα ) και θα γλιτωσω το κοστος εγκαταστασης οπτικης ινας αργοτερα ( 360 ευρω ειπε ). Επισης οτι δεν ειμαι υποχρεωμενος να πληρωσω ρητρα διακοπης γιατι το δικτυο ανηκει στην NOVA αλλα και στον OTE ( Ρεντης κοντα κηφισο και πειραιως).
    Βλακείες για να πουλήσει σου λέει. Όπου υπάρχει στημένο δίκτυο FTTH από κάποιον από τους τρεις μεγάλους (ΟΤΕ, Vodafone, Nova/Wind) , το δίκτυο ανήκει στον πάροχο που το έστησε. Και όποιος άλλος πάροχος θέλει να δώσει υπηρεσία πάνω από αυτό το δίκτυο, νοικιάζει. Άρα δεν το έχουν από κοινού.

    Την ρήτρα διακοπής είσαι υποχρεωμένος να την πληρώσεις στον τρέχων πάροχό σου, αν φύγεις και έχεις ακόμα ενεργό συμβόλαιο.

    Αν βάλουν ποτέ κόστος εγκατάστασης για FTTH (και ειδικά τα 360 ευρώ που σου είπαν) , ποιος θα τα πληρώσει; Θα τους μείνει το δίκτυο να το κοιτάνε.

  3. #6813
    Εγγραφή
    05-05-2009
    Περιοχή
    Παλαιό Φάληρο
    Μηνύματα
    12.750
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    FTTH Φως το αληθ
    ISP
    OTE
    Router
    Fritz 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από gibrakis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Υπαρχει περιπτωση ενα δικτυο FTTH να το εχουν απο κοινου δυο εταιριες? Μου ηρθε σημερα μια κοπελα απο NOVA και μου ειπε οτι δικτυο ειναι κοινο με τον ΟΤΕ . Και επειδη εχω vodafone μου κανει προσφορα να φυγω ( οχι κατι ιδιαιετερο) αλλα θα παω δωρεαν σε FTTH οταν γινει διαθεσμο με μεγαλυτερη ταχυτητα ( 100αρα VDSL τωρα ) και θα γλιτωσω το κοστος εγκαταστασης οπτικης ινας αργοτερα ( 360 ευρω ειπε ). Επισης οτι δεν ειμαι υποχρεωμενος να πληρωσω ρητρα διακοπης γιατι το δικτυο ανηκει στην NOVA αλλα και στον OTE ( Ρεντης κοντα κηφισο και πειραιως).
    Τα ίδια λέει και στον άντρα της ?
    Πες της να πάει να παντρευτεί.
    Σε έχει πρήξει στην παπάτζα ..
    " Ούτε λαχανικά δεν θα φόρτωνα. "

    ----
    No fm radio ?
    No headphone jack ?

    Sorry no phone.

  4. #6814
    Εγγραφή
    14-07-2022
    Περιοχή
    Αιγάλεω
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    140
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1gbps/100mbps
    ISP
    NOVA
    DSLAM
    Wind - ΑΙΓΑΛΕΩ
    Router
    NOKIA
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dimitri_ns Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τα ίδια λέει και στον άντρα της ?
    Πες της να πάει να παντρευτεί.
    Σε έχει πρήξει στην παπάτζα ..

  5. #6815
    Εγγραφή
    08-06-2002
    Περιοχή
    ΓΛΥΦΑΔΑ
    Μηνύματα
    137
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300/30
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΕΡΨΙΘΕΑ
    Router
    Speedport SMART
    SNR / Attn
    5.3(dB) / 34(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παιδες μια ερωτηση ..Δινει η Nova στην Ανω Γλυφαδα FTTH ?????... Καθ οτι στη πολυκατοικια μου εχουν γινει εγκαταστασεις οπτικης ινας στα διαμερισματα απο cosmote και μαλιστα υπαρχουν πελατες με προγραμμα FTTH 1000 mpps ...Αυτο σημαινει οτι η Nova μπορει να χρησμοποιησει το δικτυο της cosmote και να πουλησει FTTH ... ή πρεπει να περασει και εκεινη ΔΙΚΟ ΤΗΣ -ΞΕΧΩΡΙΣΤΟ δικτυο ???? Ευχαριστω
    ((( MoLi\/oΣ )))

  6. #6816
    Εγγραφή
    08-01-2005
    Περιοχή
    Θεσ/νίκη
    Μηνύματα
    450
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Nova
    Router
    Nokia G-2425G-A
    Μπορεί αλλά μέχρι 200αρα

  7. #6817
    Εγγραφή
    26-08-2003
    Περιοχή
    Beyond the Coast
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    9.968
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300/30
    ISP
    COSMOTE
    Router
    UniFi Dream Machine Pro
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από molivos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτο σημαινει οτι η Nova μπορει να χρησμοποιησει το δικτυο της cosmote και να πουλησει FTTH ... ή πρεπει να περασει και εκεινη ΔΙΚΟ ΤΗΣ -ΞΕΧΩΡΙΣΤΟ δικτυο ???? Ευχαριστω
    Μπορεί να χρησιμοποιήσει τις οπτικές της Cosmote, αλλά έχει επιλέξει να δίνει μονο μέχρι 200Mbps. Για 300/500/1000 μόνο σε δικές της περιοχές.

  8. #6818
    Εγγραφή
    08-06-2002
    Περιοχή
    ΓΛΥΦΑΔΑ
    Μηνύματα
    137
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300/30
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΕΡΨΙΘΕΑ
    Router
    Speedport SMART
    SNR / Attn
    5.3(dB) / 34(dB)
    Path Level
    Fastpath
    @chrispe @Τhresh Ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις ...
    ((( MoLi\/oΣ )))

  9. #6819
    Εγγραφή
    02-07-2022
    Μηνύματα
    43
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Wind
    Σε μένα έχει περάσει από τη μεριά μου η ΝΟΒΑ ομως δε θέλει να δώσει από τη γραμμή της , θέλει να πάρει από της κοσμοτε που είναι στον απέναντι δρόμο

  10. #6820
    Εγγραφή
    12-10-2018
    Μηνύματα
    299
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200
    ISP
    INALAN
    Router
    ZTE ZXHN F670L
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από darkie Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σε μένα έχει περάσει από τη μεριά μου η ΝΟΒΑ ομως δε θέλει να δώσει από τη γραμμή της , θέλει να πάρει από της κοσμοτε που είναι στον απέναντι δρόμο
    Αυτό δεν στέκει στην λογική. Μήπως κάτι δεν λες σωστά? Εγώ έφυγα από ΝΟΒΑ γιατί για την ανανέωση μου έδινε ακριβά την 200/20 (δίκτυο ΚΟΣΜΟΤΕ), ενώ έδινε πολύ φθηνότερα (και με δωρεάν μήνες !!) την 500άρα στο δικό της δίκτυο. Δυστυχώς δεν είχε στην περιοχή μου....τελικά βέβαια μου βγήκε σε καλό γιατί ανακάλυψα την Ιναλαν και πήρα 200/200 με 16,50 ευρώ για 2 χρόνια.

  11. #6821
    Εγγραφή
    01-03-2005
    Περιοχή
    GR
    Μηνύματα
    10.058
    Downloads
    26
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    Ftth:500/50 & 4G:95/45.
    ISP
    Nova & Cosmote.
    DSLAM
    Wind - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    HG8145V5 & Mr6500v.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από athkal Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτό δεν στέκει στην λογική. Μήπως κάτι δεν λες σωστά? Εγώ έφυγα από ΝΟΒΑ γιατί για την ανανέωση μου έδινε ακριβά την 200/20 (δίκτυο ΚΟΣΜΟΤΕ), ενώ έδινε πολύ φθηνότερα (και με δωρεάν μήνες !!) την 500άρα στο δικό της δίκτυο. Δυστυχώς δεν είχε στην περιοχή μου....τελικά βέβαια μου βγήκε σε καλό γιατί ανακάλυψα την Ιναλαν και πήρα 200/200 με 16,50 ευρώ για 2 χρόνια.
    Καλό είναι να μην επαναλαμβάνεται συνεχώς η παραπάνω τιμή, λανθασμένα κάποιος μπορεί να νομίζει ότι αυτό είναι το κανονικό πάγιο, ενώ αφορά σύνδεση με έκπτωση πρώτου στην εκάστοτε οικοδομή...
    Η να τονίζεται το αυτό έστω...
    Καλά δεν το λέω; Η κάνω λάθος;
    Θύμισε μου ακόμα κάτι, τηλεφωνία είπαμε έχει μέσα η παραπάνω τιμή η όχι;
    -GOVERNMENT ECONOMIST VIRUS: Nothing works, but all your diagnostic software says everything is fine. :x

  12. #6822
    Εγγραφή
    12-10-2018
    Μηνύματα
    299
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200
    ISP
    INALAN
    Router
    ZTE ZXHN F670L
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από GregoirX23 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλό είναι να μην επαναλαμβάνεται συνεχώς η παραπάνω τιμή, λανθασμένα κάποιος μπορεί να νομίζει ότι αυτό είναι το κανονικό πάγιο, ενώ αφορά σύνδεση με έκπτωση πρώτου στην εκάστοτε οικοδομή...
    Η να τονίζεται το αυτό έστω...
    Καλά δεν το λέω; Η κάνω λάθος;
    Θύμισε μου ακόμα κάτι, τηλεφωνία είπαμε έχει μέσα η παραπάνω τιμή η όχι;
    Το έχουμε πει χίλιες φορές ότι αφορά την έκπτωση του 1ου πάντα (200/200 σύνδεση αντί 33 - μείον 50% γίνεται 16,50 για 2 χρόνια)....επίσης έχω πει πολλές φορές ότι μέσα έχει και τηλεφωνία με άπειρα αστικά, 1500 προς κινητά και 150 προς EU/USA....επίσης δικαιούσαι άμεσα κωδικούς για να έχεις το σταθερό σου σε 2 κινητά/smartphone, που είναι πολύ πρακτικό (όταν ήμουν στην ΝΟΒΑ 100/10 δεν είχα κάτι τέτοιο). Επίσης με σύσταση της Ιναλαν σε άλλο παίρνεις και από ένα μήνα δώρο Εγώ δηλαδή που σύστησα και τον γιο μου (πήραμε μάλιστα και οι 2 δώρο από ένα μήνα - μετά άλλαξε αυτό και παίρνει δώρο μόνο αυτός που συστήνει) πήρα δώρο και ένα μήνα. Μετά έβαλα και στην πεθερά μου και πήρα άλλο ένα μήνα. Not bad

  13. #6823
    Εγγραφή
    26-08-2003
    Περιοχή
    Beyond the Coast
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    9.968
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300/30
    ISP
    COSMOTE
    Router
    UniFi Dream Machine Pro
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από athkal Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το έχουμε πει χίλιες φορές ότι αφορά την έκπτωση του 1ου πάντα
    Ναι, αλλά αν οι τιμές του δικτύου της Nova (26/29/33 για 300/500/1000) αφορούν λίγους τυχερούς, σκέψου πόσο ακόμα λιγότεροι είναι οι πρώτοι σε κάθε πολυκατοικία που καλύπτεται από το δίκτυο της Inalan.

    Άσε που είναι one-off, η επόμενη 2ετία πίσω στα 33 ευρώ, τα οποία ελπίζουμε να έχουν μειωθεί μέχρι τότε.

  14. #6824
    Εγγραφή
    12-10-2018
    Μηνύματα
    299
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200
    ISP
    INALAN
    Router
    ZTE ZXHN F670L
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ThReSh Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ναι, αλλά αν οι τιμές του δικτύου της Nova (26/29/33 για 300/500/1000) αφορούν λίγους τυχερούς, σκέψου πόσο ακόμα λιγότεροι είναι οι πρώτοι σε κάθε πολυκατοικία που καλύπτεται από το δίκτυο της Inalan.

    Άσε που είναι one-off, η επόμενη 2ετία πίσω στα 33 ευρώ, τα οποία ελπίζουμε να έχουν μειωθεί μέχρι τότε.
    Και τι με νοιάζει εμένα το ιδιόκτητο δίκτυο της ΝΟΒΑ που ΔΕΝ υπάρχει στην περιοχή μου? Ενώ αντίθετα έκανα 3 διαφορετικές συνδέσεις ως 1οι σε 3 διαφορετικές πολυκατοικίες? Τι να τις κάνω τις πιθανότητες όταν έχω χειροπιαστές ευκαιρίες για 2 χρόνια? Μετά έχει ο Θεός.
    Εάν ήθελα μάλιστα θα μπορούσα να έχω 1.000/1.000 με 24 ευρώ ανά μήνα και τηλεφωνία μαζί....δηλαδή ΣΥΜΜΕΤΡΙΚΗ 1.000άρα με 24 ευρώ....άντε χτύπα αυτή την προσφορά εάν σε ενδιαφέρει χιλιάρα (προσωπικά δεν με ενδιέφερε).

  15. #6825
    Εγγραφή
    26-08-2003
    Περιοχή
    Beyond the Coast
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    9.968
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300/30
    ISP
    COSMOTE
    Router
    UniFi Dream Machine Pro
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από athkal Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και τι με νοιάζει εμένα το ιδιόκτητο δίκτυο της ΝΟΒΑ που ΔΕΝ υπάρχει στην περιοχή μου?
    Το ίδιο λέει σχεδόν όλη η Ελλάδα για το δίκτυο της Inalan...

Σελ. 455 από 459 ΠρώτηΠρώτη ... 435445450453454455456457 ... ΤελευταίαΤελευταία

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας