Σελ. 54 από 54 ΠρώτηΠρώτη ... 344449525354
Εμφάνιση 796-799 από 799
  1. #796
    Εγγραφή
    06-12-2005
    Μηνύματα
    38
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΔΡΟΣΙΑ
    Σαν δεύτερο wan ναι, με δεύτερο καλώδιο και σαν δεύτερο vlan στο router. Αλλα για να το κανείς να παίξει ήθελε να φτιάξεις τα routing tables, τα rules και επειδή ήθελα το ένα APN να παίζει σε bridge, έδωσα την MAC του ubiquiti gateway , ώστε να δίνει την public μονάχα εκεί. Διαφορετικά, αν άφηνες το mobile interface σε bridge χωρίς specific MAC address, δεν έπαιζαν σωστά τα routing tables, και έδινε την public σε οποίο LAN port ζητήσει πρώτο IP (αρα κάπως τυχαία )

    - - - Updated - - -

    Τίποτα από τα δυο, σκέφτομαι να ανοίξω τρύπες , αλλα και για αυτό δεν είμαι σίγουρος, αν έχω προβλήματα θα καταφύγω σε αυτή τη λύση. Κάθε άποψη δεκτή όμως , δεν έχω εμπειρία.

  2. #797
    Εγγραφή
    13-09-2006
    Περιοχή
    ΠΛΑΚΑ ΚΕΡΑΤΕΑΣ
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    1.996
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    500/100
    ISP
    Cosmote 5G
    Router
    Teltonika RUTX50
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από peros550 Εμφάνιση μηνυμάτων
    κιν εγώ ένα μήνα περίπου το έχω....και πράγματι πάει τρένο. Το έχω σε ηλεκτρολογικό κουτί στη στέγη, το χτυπάει full ήλιος, έπιασε 66C σε κατάσταση idle όταν η εξωτερική χτές-προχτές μπορεί να ήταν και 38C, χωρίς όμως πολλά data στη γραμμή.
    Σε άλλες περιπτώσεις, όταν πχ η θερμοκρασία του modem είναι στους 48C, και πουσάρω την γραμμή torrents κτλ, η θερμοκρασία ανεβαίνει στους 60-65C.
    Νομίζω το σενάριο που μένει να δοκιμάσω είναι , κάποιο μεσημέρι με αρκετή ζέστη έξω, να πουσάρω την "γραμμή" ώστε να δούμε πόσο αντέχει.

    Σε γενικές γραμμές όμως, πολύ ευχαριστημένος. Με δυσκόλεψε λίγο το multi-APN αλλά το support της Teltonika βοήθησε και το σέταρα ώστε να χρησιμοποιώ το APN:internet για την βασική κίνηση (πχ streaming, browsing) και το APN:vpn-internet για υπηρεσίες που χρειάζονται PublicIP.
    Δωσε λύση αδελφέ να το φτιαξω και εγω εαν μπορείς μιας και θελω μονο 2 συσκευες να βγαινουν με public IP και το υπολοιπο δiκτυο να ειναι με cg-nat.

  3. #798
    Εγγραφή
    06-12-2005
    Μηνύματα
    38
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΔΡΟΣΙΑ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από 2048dsl Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δωσε λύση αδελφέ να το φτιαξω και εγω εαν μπορείς μιας και θελω μονο 2 συσκευες να βγαινουν με public IP και το υπολοιπο δiκτυο να ειναι με cg-nat.
    Θα φτιάξω έναν οδηγό με screenshots, για να μείνει, γιατί μαι φορά θα το χρειαστούμε ξανα μετά από ένα factory reset και θα ψαχνόμαστε.
    Επίσης, κρατά τον κωδικό στο χαρτάκι για το default admin password καπου, καθώς αν τυχόν σου σβηστεί, θα ζοριστείς να επανακτήσεις πρόσβαση.

  4. #799
    Εγγραφή
    13-09-2006
    Περιοχή
    ΠΛΑΚΑ ΚΕΡΑΤΕΑΣ
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    1.996
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    500/100
    ISP
    Cosmote 5G
    Router
    Teltonika RUTX50
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από peros550 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Θα φτιάξω έναν οδηγό με screenshots, για να μείνει, γιατί μαι φορά θα το χρειαστούμε ξανα μετά από ένα factory reset και θα ψαχνόμαστε.
    Επίσης, κρατά τον κωδικό στο χαρτάκι για το default admin password καπου, καθώς αν τυχόν σου σβηστεί, θα ζοριστείς να επανακτήσεις πρόσβαση.
    Με την ησυχια σου οποτε μπορεσεις στο thread του RUTX50 .Σε ευχαριστω!!

Σελ. 54 από 54 ΠρώτηΠρώτη ... 344449525354

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας