Σελ. 49 από 52 ΠρώτηΠρώτη ... 2939444748495051 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 721-735 από 777
  1. #721
    Εγγραφή
    27-05-2006
    Περιοχή
    Άγιοι Ανάργυροι
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    13.836
    Downloads
    21
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/10 - 600/120
    ISP
    Cosmote VDSL - 5G
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
    Router
    UntangleVM on esxi
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από vezouviosgr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έχει ,αν δω προβλήματα θα το ρυθμίζω και εγώ .
    Αν βάλεις να κατεβάζεις κάτι τέρμα στο PC σου και πας μετά να κάνεις ότι κάνεις και λες είσαι ΟΚ, τότε θα δεις
    There's no substitute for experience
    CorollaClub

  2. #722
    Εγγραφή
    15-02-2024
    Περιοχή
    ΜΕΛΙΣΣΙΑ
    Ηλικία
    25
    Μηνύματα
    251
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ VDSL 100/10
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από BlueChris Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ε μα .. ναι ..
    Ο λαός θέλει να δει λήψη, χαχα
    COSMOTE VDSL 100/10, COSMOTE TV FULL PACK, COSMOTE GIGAMAX UNLIMITED, COSMOTE INTERNET ON THE GO με κάρτα (εξοχικό), F2G (για δοκιμές), EON TV FULL PACK.

  3. #723
    Εγγραφή
    05-03-2024
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    8
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Vodafone
    Εδώ μερικά screenshot
    .
    Υπόψην το ρουτερ το έχω σε 1ο όροφο μακριά από παράθυρα ,διπλα σε τηλεόραση .
    Δεν έχω βάλει εξωτερική κεραία .Και γενικά δεν είναι και το καλύτερο σημείο .Το μεσημέρι το είχα στο δωμάτιο που έχει μπαλκονόπορτα (μεγαλύτερες ταχύτητες )
    Στο συγκεκριμένο σημείο που το έχω τώρα λέει 70% ποιότητα λήψης .

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από NURSE MARIOS Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ο λαός θέλει να δει λήψη, χαχα
    Ορίστε άπιστε Θωμά
    ????????
    Attached Thumbnails Attached Thumbnails IMG_9135.jpg  

    IMG_9134.jpg  

    IMG_9133.jpg  

    IMG_9132.jpg  

    IMG_9138.jpg  


  4. #724
    Εγγραφή
    01-03-2005
    Περιοχή
    GR
    Μηνύματα
    10.077
    Downloads
    26
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    Ftth:500/50 & 4G:95/45.
    ISP
    Nova & Cosmote.
    DSLAM
    Wind - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    HG8145V5 & Mr6500v.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από vezouviosgr Εμφάνιση μηνυμάτων
    VoLTE/CSFB Telephony
    With 1 Voice port, users can make or receive phone calls over the internet simply by connecting the device to their existing telephone set.

    θύρα rj 11 στην συσκευή βλέπω,,για voip στο μενού ακόμα δεν έχω ανιχνεύσει που βρίσκεται.

    Πάντως σήμερα με 3 παιδιά online στο σπίτι ,2 τηλεοράσεις να παίζουν Netflix ,κάμποσες ip cameras κτλ κτλ ,δεν κανει κιχ το μηχανακι.
    Σταθερα 500+ mbps download και 100+ upload ..... Kαμια αποσυνδεση ,,,ρε την tplink ,,μηπως κρυβεται καποια Huawei πισω απο το μηχανημα αυτο?
    Δες το αν υπάρχει επιλογή για voip η καρτέλα phone/telephony, αν και πιθανότατα δεν θα υπάρχει.... Μάλλον είναι μόνο volte...

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από vezouviosgr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εδώ μερικά screenshot
    .
    Υπόψην το ρουτερ το έχω σε 1ο όροφο μακριά από παράθυρα ,διπλα σε τηλεόραση .
    Δεν έχω βάλει εξωτερική κεραία .Και γενικά δεν είναι και το καλύτερο σημείο .Το μεσημέρι το είχα στο δωμάτιο που έχει μπαλκονόπορτα (μεγαλύτερες ταχύτητες )
    Στο συγκεκριμένο σημείο που το έχω τώρα λέει 70% ποιότητα λήψης .

    - - - Updated - - -



    Ορίστε άπιστε Θωμά
    ????????
    Στη τελευταία φωτογραφία στη λήψη δεν υπάρχει κάπου ένδειξη ταχύτητας..
    -GOVERNMENT ECONOMIST VIRUS: Nothing works, but all your diagnostic software says everything is fine. :x

  5. #725
    Εγγραφή
    23-05-2018
    Μηνύματα
    267
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    ISP
    Vodafone 4G
    Router
    Oxygen HPV15400
    605mb σε 21 δευτερόλεπτα = 28,8 MB/s.

  6. #726
    Εγγραφή
    15-02-2024
    Περιοχή
    ΜΕΛΙΣΣΙΑ
    Ηλικία
    25
    Μηνύματα
    251
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ VDSL 100/10
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από GregoirX23 Εμφάνιση μηνυμάτων
    vezouviosgr
    Σε ρώτησα για να δω πώς ανταποκρίνεται, γιατί ΟΚ το τεστ, αλλά φαίνεται και στην πράξη;
    COSMOTE VDSL 100/10, COSMOTE TV FULL PACK, COSMOTE GIGAMAX UNLIMITED, COSMOTE INTERNET ON THE GO με κάρτα (εξοχικό), F2G (για δοκιμές), EON TV FULL PACK.

  7. #727
    Εγγραφή
    07-05-2024
    Μηνύματα
    11
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Έτοιμος ήμουν να την κάνω κι εγώ την αγορά αλλά κώλωσα γιατί δεν είχε κανείς κάνει σχόλια ή κριτική για την απόδοσή του. Επιπλέον, δεν μπορούσα πουθενά να βρω τι modem φοράει...μόνο ένας από Μαλαισία αναφέρει πως έχει το Qualcomm X62...το ίδιο δηλαδή που έχει και το ZTE MC888 Pro που πάνω-κάτω βρίσκεται στην ίδια τιμή.

    Την επόμενη μέρα βέβαια η τύχη μου χαμογέλασε (??) γιατί έβγαλε το amazon.de το ZTE MC888 Ultra στα 400€ (οκ...+100 σε σχέση με το TP-link) αλλά με ξακάθαρη γραπτή αναφορά πως φοράει το X65 και είναι wi-fi 6e.

    Το βραδάκι εντυπώσεις...

  8. #728
    Εγγραφή
    27-05-2006
    Περιοχή
    Άγιοι Ανάργυροι
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    13.836
    Downloads
    21
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/10 - 600/120
    ISP
    Cosmote VDSL - 5G
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
    Router
    UntangleVM on esxi
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από mxpert Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έτοιμος ήμουν να την κάνω κι εγώ την αγορά αλλά κώλωσα γιατί δεν είχε κανείς κάνει σχόλια ή κριτική για την απόδοσή του. Επιπλέον, δεν μπορούσα πουθενά να βρω τι modem φοράει...μόνο ένας από Μαλαισία αναφέρει πως έχει το Qualcomm X62...το ίδιο δηλαδή που έχει και το ZTE MC888 Pro που πάνω-κάτω βρίσκεται στην ίδια τιμή.

    Την επόμενη μέρα βέβαια η τύχη μου χαμογέλασε (??) γιατί έβγαλε το amazon.de το ZTE MC888 Ultra στα 400€ (οκ...+100 σε σχέση με το TP-link) αλλά με ξακάθαρη γραπτή αναφορά πως φοράει το X65 και είναι wi-fi 6e.

    Το βραδάκι εντυπώσεις...
    Είναι τρομερό το x65 και είναι αυτό που φοράνε τα iPhone και μαμάνε... περιμένω με αγωνία και εγώ ... βασικά κάνει μακράν καλύτερα και περισσότερα CA που είναι το ποιο σημαντικό.
    There's no substitute for experience
    CorollaClub

  9. #729
    Εγγραφή
    07-05-2024
    Μηνύματα
    11
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dimangelid Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εντύπωση μου κάνει να πιάνει μεγαλύτερες ταχύτητες η Vodafone στην Κόρινθο. Για κέντρο Κορίνθου μιλάμε ή πιο έξω;

    Πηγαίνω χρόνια από Λουτράκι μέχρι Βραχάτι, κυρίως το καλοκαίρι. Μέσα στην Κόρινθο ήταν 10-20 Mbps download η Vodafone με 4G, η Cosmote βάραγε πάνω από 80 με 5G στην ίδια συσκευή.

    Και ας μην μιλήσω τι γινόταν πηγαίνοντας στο Βραχάτι, από το Λέχαιο και πέρα. Και από την Πατρών και από τον παραλιακό δρόμο. Με Vodafone να έβγαζα με το ζόρι 5 Mbps ενώ με Cosmote 20+ στα ίδια σημεία. Και στο Βραχάτι καλοκαίρι με τα μαγαζιά γεμάτα, το internet ανύπαρκτο.

    Γύρισα Cosmote τον Δεκέμβριο και ησύχασα και στην Αθήνα και στην Κορινθία

    Από Βραχάτι μέχρι Βέλο τα πράγματα είναι όπως τα αναφέρεις με την Cosmote, με σαφή επιδείνωση τους τελευταίους 2 μήνες που σε ώρες αιχμής γονατίζει το σύμπαν.
    Ειδικά όταν δίνει δωρεάν απεριόριστα για λίγες μέρες η Cosmote (π.χ. Πάσχα).

    Ωστόσο αν μένεις/κινείσαι Πατρών (και πίσω προς νέα Ε.Ο.) υπάρχει σοβαρή πιθανότητα να έχεις οπτική επαφή με την κεραία του Ζευγολατιού οπότε χτυπάς μέχρι 800mbps (κινητό με τον 888+, modem Χ60)
    ;-)

  10. #730
    Εγγραφή
    24-10-2007
    Περιοχή
    Άλιμος - Άνω Καλαμάκι
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    410
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    135223/19999
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΗΛΙΟΥΠΟΛΗ
    Router
    Fritz!Box 7590
    SNR / Attn
    1(dB) / 22(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από vezouviosgr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αγόρασα πριν 2 μέρες το TP-Link WiFi Router 5G AX 3000 NX510v
    https://www.tp-link.com/us/service-p...router/nx510v/
    μετά από μια αποτυχημένη προσπάθεια αγοράς ενός ZTE MC888 από το gmctech όπου και δεν ήρθε ποτέ και επι 1.5 μήνα αναμονή και ψυχοφθόρα διαδικασία για να παρω τα χρήματα μου πισω ,κατέληξα να αγορασω τo τπλινκ από μεγάλη αλυσιδα,και ενώ πίστευα πως πήρα κάτι υποδεέστερο σοκαρίστηκα από τις ταχύτητες που μου έβγαλε σε μέτρηση και με Vodafone extra sim αλλά και με COSMOTE (συμβολαιο κινητης ) .
    Το μόνο κακό είναι ότι με την Vodafone δεν είναι plug & play και μου πηρε λιγο χρονο να βρω τι φταιει (πρέπει να βάλεις εσυ τις ρυθμίσεις και να επιλέξεις κεραία ) ,ενώ για COSMOTE συνδέεται κατευθείαν .
    Μπορείς να το τροποιησεις στα πάντα (όχι σαν το mikrotic φυσικά )αφού υποστηρίζει carrier aggregation.
    Με Vodafone μου έβγαλε download 400+ ενώ στο iPhone 12 pro max η ιδια καρτα στα 50-60 (περίεργο δεν είναι ;;;
    Με COSMOTE κοντά στα 800 στα ίδια με του κινητού (κάπου κοντά κρύβεται μια κεραία της πράσινης .
    Και όλα αυτά με ένα ταπεινό TP-Link (ΛΕΜΕ τώρα ταπεινό αλλά 299 ευρώ το τζουζει το κωλικι )
    Δεν του το είχα του tplink ... +1 για κάποιον που θέλει 5G άμεσα διαθέσιμο παντού και ψιλό plug and play με δυνατοτητες zte και cpe2
    Φίλε vezouviosgr, το TPLINK έχει υποδοχή για εξωτερική κεραία?
    Κώστας

  11. #731
    Εγγραφή
    27-05-2006
    Περιοχή
    Άγιοι Ανάργυροι
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    13.836
    Downloads
    21
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/10 - 600/120
    ISP
    Cosmote VDSL - 5G
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
    Router
    UntangleVM on esxi
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από gorath Εμφάνιση μηνυμάτων
    Φίλε vezouviosgr, το TPLINK έχει υποδοχή για εξωτερική κεραία?
    Στο site στο link που έχει βάλει έτσι δείχνει... αλλά γυρνάμε στο προπατορικό ερώτημα... ρούτερ εσωτερικό + εξωτερική κεραία καλή που σημαίνει άνω των 600€ σύνολο ή απευθείας εξωτερικό ρούτερ? εγώ ψηφίζω δαγκωτό το 2ο σενάριο έχοντας δοκιμάσει τα πάντα σε 5G.
    There's no substitute for experience
    CorollaClub

  12. #732
    Εγγραφή
    15-08-2006
    Περιοχή
    Ίλιον
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    2.319
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    2x 8192/1024
    ISP
    Wind ADSL & Nova ADSL
    DSLAM
    Wind - ΙΛΙΟΝ
    Router
    Zyxel AMG1312 /Sophos XG
    SNR / Attn
    7,1(dB) / 33,1(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Ψιλοάσχετο με τα πρόσφατα πόστ... Τώρα το Πάσχα που ήμουν στο γυναικοχώρι (Θεσσαλία, κοντά στους Σοφάδες) είχα βάλει στο σπίτι το MR600 που έχω για τέτοιες περιπτώσεις με κάρτα κοσμοτέ (που κανονικά έχει 50GΒ το μήνα, αλλά της έβαλα τα τσάμπα απεριόριστα για μια βδομάδα που είχε)
    Σταθερά 120-150Mbit έπιανε, κανένα θέμα δεν αντιμετώπισα με ταχύτητα (σύνολο 5-6 συσκευές συνδεμένες)... Δεν του τό'χα για τέτοια ταχύτητα, αφού στο σπίτι το 4G(+) μαξ 45-50 πάει...
    Από το 2014 VDSL περιμένω...
    1216-4241216ΙΛΙΟΝ424FTTH-GPON2023/Q1
    2022/Q2: Για το Q1 είμαι σίγουρος.. για το 2023, από την άλλη, καθόλου..

    2024/Q2 update: Επιτέλους ξεκίνησαν το σκάψιμο... Να δούμε σε ποιο Q θα υπάρξει διαθεσιμότητα ...
    update2: Υποτιθέμενη διαθεσιμότητα από 29/05/2024...λες;

  13. #733
    Εγγραφή
    07-05-2024
    Μηνύματα
    11
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    κι αν το εσωτερικό αποδειχθεί αρκετό ;

    γλιτώνεις τρύπες, καλώδια, κεραίες, στηρίξεις, κλπ κλπ

  14. #734
    Εγγραφή
    27-05-2006
    Περιοχή
    Άγιοι Ανάργυροι
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    13.836
    Downloads
    21
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/10 - 600/120
    ISP
    Cosmote VDSL - 5G
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
    Router
    UntangleVM on esxi
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από mxpert Εμφάνιση μηνυμάτων
    κι αν το εσωτερικό αποδειχθεί αρκετό ;

    γλιτώνεις τρύπες, καλώδια, κεραίες, στηρίξεις, κλπ κλπ
    Εννοείται ... αλλά το σήμα και το BW αν βγάλεις κάτι έξω με τίποτα δεν φτάνει με οτιδήποτε μέσα και ας έχεις την κεραία κινητής απέξω από το σπίτι σου, πόσο μάλλον να είναι και κατευθυντικό. Για να καταλάβεις στην ταράτσα έχω κεραία στα 30 μέτρα στην απέναντι πολυκατοικία.. έχω ένα Huawei CPE Pro 2 μέσα σε ένα κουτί εκεί που πιάνει με 93db.. ε το FWA710 με μικροσυμμάδεμα (ναι άλλαζαν τα DB λόγο ότι είναι κατευθυνιτκό) είχε σήμα και αυτό στην αρχή περίπου 90-92db και το έριξα στο 84db. Η διαφορά των 2? (χωρίς να κλειδώσω το FWA710 με CA και στα 50mhz) είναι στα 150-200mbit. Max 450-500 το Huawei, 650-700 το FWA.
    Ok είναι και διαφορετικά μόντεμ το ξέρω αλλά οσο να είναι τα DB παίζουν ρόλο.

    Στη δουλειά το MU5001 που το έχω στο γραφείο (γιατί πολλές φορές το παίρνω μαζί μου) πιάνει με 109db περίπου 300mbit, ε αν το πάω στον 2ο όροφο και το βγάλω έξω να κοιτάει την κεραία που είναι στα 3χλμ σε ένα λόφο της Cosmote, βαράει 700mbit.

    Είναι καθαρά θέμα πόσα σου φτάνουν και αν θες να εξαντλήσεις τις δυνατότητες του μηχανήματος που θα μοσχοπληρώσεις όποιο και να είναι αυτό.

    - - - Updated - - -

    Υ.Γ. Πολλές φορές βέβαια δεν μπορεί να δώσει η κεραία κινητής παραπάνω ότι και να κάνεις.. για αυτό πάντα τσεκάρουμε με κινητά στις ταράτσες τι πιάνουμε.
    There's no substitute for experience
    CorollaClub

  15. #735
    Εγγραφή
    07-05-2024
    Μηνύματα
    11
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    με κινητό λοιπόν που έχει το X60 πιάνω από 2 κεραίες...μία κοντά με εμπόδια μία στην τριπλάσια απόσταση αλλά χωρίς κανένα εμπόδιο... το κινητό πίσω από ένα τζάμι...παντζούρια κλπ ανοιχτά όλα... αγγίζει τα 700Down-45Up

    με το ZTE MC888 Ultra που φοράει θεωρητικά το Χ65 (ή το Χ62 αν μας κοροϊδεύει το amazon.de) την μακρινή κεραία δεν την βλέπει καν....στο ίδιο σημείο πίσω από το ίδιο τζάμι.. αποτέλεσμα 130-12

    (μόλις το πήρα...δεν θα το σπάσω σήμερα)

Σελ. 49 από 52 ΠρώτηΠρώτη ... 2939444748495051 ... ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας