Σελ. 76 από 101 ΠρώτηΠρώτη ... 5666717475767778818696 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1.126-1.140 από 1502
  1. #1126
    Εγγραφή
    20-10-2004
    Περιοχή
    Αθηνα
    Μηνύματα
    418
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dpap76 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κάνω quote εδώ απλως για να το πιάσω απο κάπου και δεν αναφαίνομαι προσωπικά σε κανέναν

    Τα παρακάτω τα γράφω απλώς για να θίξουμε το θέμα χωρίς να υπονοώ οτι γίνεται εύκολα ή είναι κάτι συνηθισμένο. Σε καμία περίπτωση δεν αφορούν το αθώο 5590

    Όπως σωστά περιγράφει και ο finos, ανάλογα πόσο πολύ το σκαλίζεις και με τι εξοπλισμό το σκαλίζεις, θεωρητικά μπορείς να κάνεις ζημιά τουλάχιστον στην σπλιταρισμένη ίνα που βρίσκεσαι εσύ και οι υπόλοιποι 32 που την μοιράζεστε. Ζημία εννοούμε προσωρινό denial of service μέχρι να ξεκουμπώσεις από την ίνα το κακόβουλο ή χαλασμένο ONT.

    Να καεί όλο το OLT και να βγουν off και τα υπόλοιπα linecards/ports/ίνες που τυχόν έχει εκείνη την στιγμή πάνω του θεωρητικά γίνεται και αυτό άμα του στείλεις με laser τα κατάλληλα ποσά ενέργειας αλλά τότε σίγουρα θα ακούσεις σε μερικές ώρες/μέρες να χτυπάει κάποιος την πόρτα σου και στην καλύτερη θα είναι η αστυνομία που θα σε συλλάβει ύστερα από μήνυση του παρόχου που του έκαψες το 6ψήφιο σε ευρώ μηχάνημα ή στην στην χειρότερη θα είναι οι γείτονες της περιοχής που τους άφησες χωρίς σύνδεση

    Θα δούμε συχνά σε documentation ή σε φόρουμ να χρησιμοποιούνται οι εκφράσεις "rogue ont" ή "drunk ont".

    Φαντάζομαι ότι "rogue" αποκαλείται ένα κυριολεκτικά κακόβουλο ONT που κάποιος σύνδεσε σε κάποιο σημείο της σπλιταρισμένης ίνας ή απλώς rogue ont είναι ένα ΟΝΤ άλλο από αυτό που έχει βάλει ο πάροχος και έχει καταχωρημένο στα κιτάπια του.

    Ναι, ένα 5590 ή ένα ONU-on-a-stick της FS ή το LEOX ΟΝΤ που δεν το έχουμε σετάρει κατάλληλα ωστε να κρύβει/να κάνει spoof τα strings των eqid & eqvid ή το software version και στέλνει τα οριτζιναλ δικά του, τα βλέπει (λέμε τώρα) αυτά ο διαχειριστής του OLT και καταλαβαίνει οτι κάποια ταρζανιά έχει κάνει ο πελάτης και το ont αυτό για τον πάροχο είναι "rogue" ασχέτως αν δεν δημιουργεί πρόβλημα.

    Όταν το ΟΝΤ για κάποιο λόγο έχει χαλάσει (κινεζιές είναι όλα μην το ξεχνάμε) και κάνει τα ... δικά του το ονομάζουμε drunk ont

    Ανεξάρτητα απο το εάν το πρόβλημα οφείλεται σε κακόβουλη ενέργεια απο κάποιον ή απο πρόβλημα στον εξοπλισμό/ONT του πελάτη, το συνηθέστερο πρόβλημα που προκαλείται είναι να εκπέμπει (Tx - transmit) όποτε του καπνίσει και οχι στο προκαθορισμένο χρονικό διάστημα (μερικών μsec) που του έχει αποδοθεί κατά το training απο το OLT.

    Στην περίπτωση αυτή επικαλύπτονται οι εκπομπές των άλλων "νόμιμων" ONT και το OLT βλέπει ακαταλαβίστικα σήματα. Σύμφωνα με το OMCI, το OLT που θα ανιχνεύσει κάτι τέτοιο, οφείλει αμέσως να εκπέμψει σήμα σε όλα τα ONT του να πάνε σε O7 state (emergency stop state) και να σταματήσουν όλες οι εκπομπές απο όλα τα ONT. Αυτό προκαλεί alarm στο NMS του παρόχου ο οποίος σπεύδει στην κονσόλα διαχείρισης του OLT να δεί τι έγινε. Δεν έχω ιδέα φυσικά για το τι ακριβώς troubleshooting θα κάνει, πάντως όσο διαρκεί το O7 state κανένα ONT οχι απλά δεν συγχρονίζει αλλά τηρεί σιγή ασυρμάτου. Εννοείτε οτι σε αυτό το χρονικό διάστημα κανείς δεν παίρνει υπηρεσία, έχει πέσει όλος ο κλάδος που λέει και ο φίνος.

    Ο πάροχος ίσως δώσει enable_sn και ξαναρχίσουν όλα τα ONT το training ή αμα δεί οτι το πρόβλημα συνεχίζεται θα πρέπει μάλλον να στείλει συνεργείο να ψάξει την ίνα και να βρεί το rogue/drunk ont.

    περισσότερα για αυτο και το O7 state του OMCI είχα γράψει και εδώ

    ένα rogue ont πολύ δύσκολα θα μπορέσει να κάνει ζημιά σε άλλα ONT της γειτονίας. δεν είναι φυσικώς δυνατόν. ο δρόμος (οπτική ίνα) της εκπομπής οδηγεί πάντα στο OLT και οχι στα ONT των πελατών. γιαυτό και στο Tx η κρυπτογράφηση μπορεί και να είναι optional. τα Τx σήματα του ONT μας δεν μπορεί να τα δεί κάποιο άλλο ONT εκτός φυσικά και αν επέμβουμε άσχημα σε κάποιο σημείο της οπτική ίνας και την κόψουμε και κάνουμε reverse-split και στην επιστροφή ωστε το σήμα να πηγαίνει εκτός απο το OLT και κάπου αλλού. Απο home/enthusiast users αυτό δύσκολο να γίνει


    -- update για το θέμα του voip:



    Οχι, δεν δουλευεί έτσι ακριβώς. Το "καλό ρουτερ" σου θα πρέπει να έχει απομονωμένα και ξεχωριστά τα δύο wan/vlan interfaces και για την μεν internet κίνηση να την δρομολογεί απο το internet_pppoe wan interface ενώ την voip κίνηση που θα έρχεται απο ένα ata ή απο έναν voip client απο το LAN θα πρέπει να την περνά στο voip_dhcp wan interface.

    Εαν το PBX σου είναι το ίδιο το router, DNS για να κάνει resolve τον sip server θα κάνει με τον DNS που του έδωσε ο dhcp server απο το "αλλο" wan/dhcp interface και οχι τον DNS που έμαθε απο το internet pppoe interface. Αν τώρα το PBX σου είναι έξω απο τον router, στο LAN σου δηλαδή, θα πρέπει κάπως να του περάσεις την πληροφορία αυτή - ποιον DNS να χρησιμοποιεί ειδικά για το resolve του sip server δηλαδή. Ενας τρόπος θα ήταν για παράδειγμα να γίνεται bridge το voip_dhcp wan interface με μια πόρτα του ρουτερ kαι εκει πάνω να περνάμε ολο το L2 traffic στον εξοπλισμό (pbx?) που θα κουμπώσουμε στην πόρτα αυτή και αφήνουμε τον εξοπλισμό να κάνει το dhcp request, να στείλει οτι χρειάζεται (πχ dhcp options), να μάθει τους DNS που πρέπει κλπ.

    Μπαρδόν, τα λέω λίγο πρόχειρα, σε καμια περίπτωση δεν είναι οδηγίες αυτά που γράφω μιας και δεν το έχω ψάξει σε τόσο βάθος και στην πράξη ο διάβολος κρύβεται στις λεπτομέρειες

    Όλα αυτά εμπλέκουν διάφορες τεχνικές και τεχνολογίες που πρέπει να υποστηρίζει το "καλό ρουτερ" με πρώτη και καλύτερη το Policy-based Routing (PBR). Θα πρέπει επίσης να φροντίζει να ταγκάρει τα voip πακέτα με τα κατάλληλα PRIO και DSCP και μάλλον και 802.1p values αλλιώς πιθανόν θα έχουμε πρόβλημα με το latency = νερά/ρομποτική φωνή/απώλεια του sip session.

    Γίνεται κατανοητό οτι δεν είναι και τόσο εύκολα τα πράγματα αν το voip δεν περνά πάνω απο το internet όπως γίνεται στην κοσμοτέ αλλά σε έναν πάροχο που έχει άλλο vlan για την τηλεφωνία και άλλο για το voip και άλλο για την iptv, εφόσον αναλάβαμε συνειδητά την ευθύνη να βάλουμε τον δικό μας εξοπλισμό καλά να πάθουμε
    Καλα τα λες και εγω απλα τα εκανα λιγο πιο απλα, αλλα θελω να πω οτι γενικα ο χρηστης πρεπει να εχει το δικαιωμα να βαλει το δικο του εξοπλισμο. Τα δυο δικτυα εχουν vlan και τα πραγματα δεν ειναι τοσο απλα και ας εχουμε κωδικους. Γινονται πιο απλα εαν το voip δεν ειχε vlan και να ειναι οπως της cosmote.
    Στην περιπτωση της nova τα πραγματα ειναι πιο δυσκολα. Ο "καλος ο router" πρεπει να εχει dhcp options εαν υποστιριζει voip η το ΑΤΑ/pbx
    Εγω δεν ξερω καποιο ΑΤΑ η router που να υποστιριζει dhcp options απο το μενου. Εαν γνωριζει καποιος ας μου το πει.
    Το fritz τα κανει αυτα αλλα θελει να αλλαξεις το backup και να περασεις εκει τις ρυθμισεις. Ειναι δυσκολο για τους περισσοτερους. Ισως οχι για οσους ειναι εδω στο forum
    Σε εμενα η Nova αρχικα μου εδωσε ενα Nokia router το οποιο ηταν ΑΧΡΗΣΤΟ. Τι να εκανα. Ειχε την οπτικη πανω, το voip και ενα κλειδωμενο μενου
    Επικοινωνησα με την νοκια και υστερα απο κανα δυο τηλεφωνηματα μου εστειλαν ενα nokia ONT της αγορα (κινεζια), και ενα zyxel (το οποιο ειναι πολυ καλυτερο απο το nokia)
    Τελικα το zyxel για καποιο λογο εκοβε καποιοα Ports στον οποιο ο συναγερμος δεν εμπαινε στο wifi του. Οταν εβαλα το fritz ολα ηταν μια χαρα
    Φταιω εγω τωρα? Τελικα εβαλα το zyxel σε bridge (να κραταει και το voip) και εβαλα το fritz σαν κυριο ρουτερ.
    Παρολο που εχω τους κωδικους του voip και ολες τις ρυθμισεις δεν εκατσα να τις βαλω στο fritz ωστε να το βγαλω το zyxel εντελως και να γλιτωσω και 10-15 watts
    Να βγαλω το Nokia ONT και να το βαλω πανω στο 5590 (αν το παρω και εαν μπορω στην Nova). Ισως αλλα μαλλον οχι για τους λογους που ανεφερες.
    Το nokia ONT δινει καθαρο ethernet και μετα βαζω οτι ρουτερ θελω και δεν παω μονο στα ακριβα της AVM η οποιας αλλης εταιριας
    Ισως παρω ενα Leon για backup. Θα προκαλεσει προβλημα στην οπτικη οπως ανεφερες. κατα 99% οχι. Το πολυ πολυ να χαλασει και να μην παιζει
    Απλα ο καταναλωτης θα πρεπει να εχει τον ελενχο του δικτιου του και το τι εξοπλισμο να βαλει και οτι συνδεσμολογια θελει.
    Αυτα τα dhcp options δεν χρειαζονται για τον καταναλωτη και πρεπει να φυγουν (τουλαχιστον για την nova)

  2. #1127
    Εγγραφή
    21-02-2011
    Περιοχή
    Αιγάλεω
    Ηλικία
    31
    Μηνύματα
    484
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1Gbps
    ISP
    Nova
    DSLAM
    Wind - ΑΙΓΑΛΕΩ
    Router
    FRITZ!Box 5590 Fiber
    Καλησπέρα σε όλους, έχω την εξής απορία, είμαι στην Nova και έχω το HG8145V5 που δεν χρειάζεται ONT. Εγώ θεωρητικά κουμπώνω ότι θέλω πάνω με κάποιο ανάλογο spoofing;
    •AMD Ryzen™ 9 5900X •ASUS ROG Crosshair VIII Dark Hero •ASUS ROG Strix GeForce GTX 1080 Ti OC 11GB •G.Skill Trident Z RGB 32GB Kit (2x16GB) 4000MHz UDIMM DDR4 CL16
    •2x Samsung 980 PRO PCIe® 4.0 x4, NVMe® SSD 1TB •Corsair HXi Series™ HX1000i High-Performance ATX Power Supply 80 Plus® Platinum Certified •NZXT Kraken X73 RGB •Coolermaster MasterCase H500M

  3. #1128
    Εγγραφή
    23-06-2007
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    18.813
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    220/22 + 110/11 + 450/22
    ISP
    Cosmote & Vodafone
    DSLAM
    Wind - ΠΑΤΗΣΙΑ
    Router
    Fritz! VDSL + 5G
    SNR / Attn
    19(dB) / 11(dB)
    Path Level
    Fastpath
    -50 ευρώ στο..
    https://www.mediamarkt.de/de/product...r-2805606.html

    αλλά έρχεται Ελλάδα ?

    Πάντως το νέο Cable που βγήκε τώρα ρίχνει τις τιμές στα παλιότερα μοντέλα..
    https://www.mediamarkt.de/de/search....ery=avm%206670

    Αυτό είναι αγαπημένο κατάστημα της AVM στην Γερμανία!
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Iris07 : 13-03-24 στις 15:52.
    My AVM Fritz : 7590 AX, 4060 AX, 6850 5G, Repeater 6000, Fon X6, Smart Gateway, Dect 500, Dect 440, Dect 200
    Other : ZTE H267A, TP-Link TL-R605, Poynting XPOL-1-5G, Samsung S20 FE & S21 FE, Panasonic KX-TGF310, Cosmote TV Box, MI Box 2
    New! : Qnap: QHora-301W - 10GbE

  4. #1129
    Εγγραφή
    21-02-2011
    Περιοχή
    Αιγάλεω
    Ηλικία
    31
    Μηνύματα
    484
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1Gbps
    ISP
    Nova
    DSLAM
    Wind - ΑΙΓΑΛΕΩ
    Router
    FRITZ!Box 5590 Fiber
    Από 270€ γιατί κοντεύει να φτάσει σχεδόν τα 400€; Πάρα πολύ ακριβό..
    •AMD Ryzen™ 9 5900X •ASUS ROG Crosshair VIII Dark Hero •ASUS ROG Strix GeForce GTX 1080 Ti OC 11GB •G.Skill Trident Z RGB 32GB Kit (2x16GB) 4000MHz UDIMM DDR4 CL16
    •2x Samsung 980 PRO PCIe® 4.0 x4, NVMe® SSD 1TB •Corsair HXi Series™ HX1000i High-Performance ATX Power Supply 80 Plus® Platinum Certified •NZXT Kraken X73 RGB •Coolermaster MasterCase H500M

  5. #1130
    Εγγραφή
    23-06-2007
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    18.813
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    220/22 + 110/11 + 450/22
    ISP
    Cosmote & Vodafone
    DSLAM
    Wind - ΠΑΤΗΣΙΑ
    Router
    Fritz! VDSL + 5G
    SNR / Attn
    19(dB) / 11(dB)
    Path Level
    Fastpath


    Εεεε.. χμμμ.. δεν ξέρω τι έγινε με τα καταστήματα στην Ελλάδα..
    Υπάρχει έλλειψη ?

    Πηγαίνετε Amazon de & it
    Να το πρoσέχετε όσοι το έχετε!
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Iris07 : 13-03-24 στις 22:39.
    My AVM Fritz : 7590 AX, 4060 AX, 6850 5G, Repeater 6000, Fon X6, Smart Gateway, Dect 500, Dect 440, Dect 200
    Other : ZTE H267A, TP-Link TL-R605, Poynting XPOL-1-5G, Samsung S20 FE & S21 FE, Panasonic KX-TGF310, Cosmote TV Box, MI Box 2
    New! : Qnap: QHora-301W - 10GbE

  6. #1131
    Εγγραφή
    10-06-2004
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    1.499
    Downloads
    13
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1000/100
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΑΓΚΡΑΤΙ
    Router
    Pfsense+
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Iris07 Εμφάνιση μηνυμάτων


    Εεεε.. χμμμ.. δεν ξέρω τι έγινε με τα καταστήματα στην Ελλάδα..
    Υπάρχει έλειψη ?

    Να το πρoσέχετε όσοι το έχετε!
    Έβαλαν πολλοί 1000αρες!

  7. #1132
    Εγγραφή
    21-02-2011
    Περιοχή
    Αιγάλεω
    Ηλικία
    31
    Μηνύματα
    484
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1Gbps
    ISP
    Nova
    DSLAM
    Wind - ΑΙΓΑΛΕΩ
    Router
    FRITZ!Box 5590 Fiber
    Τελικά γνωρίζουμε πως παίζει με Nova;
    •AMD Ryzen™ 9 5900X •ASUS ROG Crosshair VIII Dark Hero •ASUS ROG Strix GeForce GTX 1080 Ti OC 11GB •G.Skill Trident Z RGB 32GB Kit (2x16GB) 4000MHz UDIMM DDR4 CL16
    •2x Samsung 980 PRO PCIe® 4.0 x4, NVMe® SSD 1TB •Corsair HXi Series™ HX1000i High-Performance ATX Power Supply 80 Plus® Platinum Certified •NZXT Kraken X73 RGB •Coolermaster MasterCase H500M

  8. #1133
    Εγγραφή
    27-12-2021
    Περιοχή
    Χαλάνδρι
    Μηνύματα
    468
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1Gbps
    ISP
    Cosmote
    Router
    FRITZ!Box 5530 Fiber
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Prototype Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τελικά γνωρίζουμε πως παίζει με Nova;
    Δεν έχω δει κάποια αναφορά που να το έχει πετύχει κάποιος με Nova. Μόνο για Cosmote βλέπω.
    Μιλάμε πάντα για σύνδεση κατευθείαν στην οπτική. Με σύνδεση σε ΟΝΤ φαντάζομαι δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα μέσω της WAN, αρκεί βεβαία να έχεις τα στοιχεία της σύνδεσής σου.

  9. #1134
    Εγγραφή
    26-11-2012
    Μηνύματα
    60
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    ISP
    Vodafone
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Iris07 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εεεε.. χμμμ.. δεν ξέρω τι έγινε με τα καταστήματα στην Ελλάδα..
    Υπάρχει έλλειψη ?
    Μάλλον δεν το αγοράζει κανένας αφού δεν μπαίνει πάνω στην ινα και άρα γιατί να το πάρει. Ετσι ίσως δεν εισάγεται σε αρκετές ποσότητες, οπότε όσοι το ψάχνουν δεν το βρίσκουν. Εξ'ου άνοδος τιμής :-)

    Η αλήθεια είναι πως αν το ήξερα, ΟΥΤΕ ΕΓΩ θα το αγόραζα.

  10. #1135
    Εγγραφή
    23-06-2007
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    18.813
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    220/22 + 110/11 + 450/22
    ISP
    Cosmote & Vodafone
    DSLAM
    Wind - ΠΑΤΗΣΙΑ
    Router
    Fritz! VDSL + 5G
    SNR / Attn
    19(dB) / 11(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Τα περισσότερα καταστήματα το κάνανε εισαγωγή, οπότε λογικά δεν πρέπει να υπάρχει θέμα έλλειψης..
    Τα Amazon δεν δείχνουν κάτι.

    Μόνο εάν τελειώσανε τα κομμάτια που πιθανόν είχε φέρει η AMY,
    να κοιτάνε κάποιοι να το χρυσοπουλήσουν για γρήγορη αγορά, ή με Ελληνική εγγύηση.

    Σϊγουρα δεν το αγοράζει πολύς κόσμος, αυτό είναι μόνο για ψαγμένους, που ξέρουν τι θα το κάνουν.
    My AVM Fritz : 7590 AX, 4060 AX, 6850 5G, Repeater 6000, Fon X6, Smart Gateway, Dect 500, Dect 440, Dect 200
    Other : ZTE H267A, TP-Link TL-R605, Poynting XPOL-1-5G, Samsung S20 FE & S21 FE, Panasonic KX-TGF310, Cosmote TV Box, MI Box 2
    New! : Qnap: QHora-301W - 10GbE

  11. #1136
    Εγγραφή
    26-11-2012
    Μηνύματα
    60
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    ISP
    Vodafone
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Iris07 Εμφάνιση μηνυμάτων
    ...Σϊγουρα δεν το αγοράζει πολύς κόσμος, αυτό είναι μόνο για ψαγμένους, που ξέρουν τι θα το κάνουν.
    Τι? Εγω δεν ξέρω? Χααχχααχαχαχαχα (αστειεύομαι)
    Πολύ καλά ήξερα όταν το έπαιρνα. Αλλά η αλήθεια είναι πως θα περίμενα λίγο να πάρω το pro. Μολονότι προτιμώ το design του 5590

  12. #1137
    Εγγραφή
    21-02-2011
    Περιοχή
    Αιγάλεω
    Ηλικία
    31
    Μηνύματα
    484
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1Gbps
    ISP
    Nova
    DSLAM
    Wind - ΑΙΓΑΛΕΩ
    Router
    FRITZ!Box 5590 Fiber
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dimfil.sat Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν έχω δει κάποια αναφορά που να το έχει πετύχει κάποιος με Nova. Μόνο για Cosmote βλέπω.
    Μιλάμε πάντα για σύνδεση κατευθείαν στην οπτική. Με σύνδεση σε ΟΝΤ φαντάζομαι δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα μέσω της WAN, αρκεί βεβαία να έχεις τα στοιχεία της σύνδεσής σου.
    Αν είχα κάποιον θα έκανα δοκιμές..έχω τους κωδικούς και του Internet και του VoIP άσχετα που το VoIP δεν είναι ακόμα έτοιμο από πλευρά της Nova να λειτουργήσει σε δικό μας εξοπλισμό. Στο τεχνικό τμήμα μου είπαν ότι μόνο PPPoE credentials χρειάζονται και VLAN 835 για το internet...δεν ξέρω αν θέλω να το πιστέψω. H ΑΜΥ δεν ξέρει τίποτα, μόνο ότι θεωρητικά θα πρέπει να παίξει.

    @Iris07 Το Pro πότε βγαίνει;

    https://www.senetic.gr/product/20002981 Legit σελίδα;

    https://www.amazon.de/dp/B09ZD4LFR3?...02VT4W28JVNC03 Μας κάνει αυτή ή έκδοση; Λέει ότι έχει μέσα στο κουτί GPON.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Prototype : 15-03-24 στις 01:30.
    •AMD Ryzen™ 9 5900X •ASUS ROG Crosshair VIII Dark Hero •ASUS ROG Strix GeForce GTX 1080 Ti OC 11GB •G.Skill Trident Z RGB 32GB Kit (2x16GB) 4000MHz UDIMM DDR4 CL16
    •2x Samsung 980 PRO PCIe® 4.0 x4, NVMe® SSD 1TB •Corsair HXi Series™ HX1000i High-Performance ATX Power Supply 80 Plus® Platinum Certified •NZXT Kraken X73 RGB •Coolermaster MasterCase H500M

  13. #1138
    Εγγραφή
    23-06-2007
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    18.813
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    220/22 + 110/11 + 450/22
    ISP
    Cosmote & Vodafone
    DSLAM
    Wind - ΠΑΤΗΣΙΑ
    Router
    Fritz! VDSL + 5G
    SNR / Attn
    19(dB) / 11(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Prototype Εμφάνιση μηνυμάτων
    @Iris07 Το Pro πότε βγαίνει;
    Μέσα στο καλοκαίρι λένε..
    Υποθέτω Ιούνιο, μετά από μία έκθεση που θα γίνει τέλος Μαίου..
    η άντε Ιούλιο..
    My AVM Fritz : 7590 AX, 4060 AX, 6850 5G, Repeater 6000, Fon X6, Smart Gateway, Dect 500, Dect 440, Dect 200
    Other : ZTE H267A, TP-Link TL-R605, Poynting XPOL-1-5G, Samsung S20 FE & S21 FE, Panasonic KX-TGF310, Cosmote TV Box, MI Box 2
    New! : Qnap: QHora-301W - 10GbE

  14. #1139
    Εγγραφή
    29-08-2023
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    31
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    ISP
    Nova
    DSLAM
    Wind - ΜΑΡΟΥΣΙ
    Router
    FRITZ!Box 5590 Fiber
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dimfil.sat Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν έχω δει κάποια αναφορά που να το έχει πετύχει κάποιος με Nova. Μόνο για Cosmote βλέπω.
    Μιλάμε πάντα για σύνδεση κατευθείαν στην οπτική. Με σύνδεση σε ΟΝΤ φαντάζομαι δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα μέσω της WAN, αρκεί βεβαία να έχεις τα στοιχεία της σύνδεσής σου.

    αν κάνεις αναζήτηση θα δεις
    έχω γράψει αναλυτικό οδηγό πως παίζει το fritz με nova και το internet και το τηλέφωνο απευθείας με οπτική ίνα

  15. #1140
    Εγγραφή
    10-06-2004
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    1.499
    Downloads
    13
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1000/100
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΑΓΚΡΑΤΙ
    Router
    Pfsense+
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Demonasgr Εμφάνιση μηνυμάτων
    αν κάνεις αναζήτηση θα δεις
    έχω γράψει αναλυτικό οδηγό πως παίζει το fritz με nova και το internet και το τηλέφωνο απευθείας με οπτική ίνα
    εαν θες θα ηταν ποιο ευκολο να βαλεις και το Link

Σελ. 76 από 101 ΠρώτηΠρώτη ... 5666717475767778818696 ... ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας