Σελ. 47 από 48 ΠρώτηΠρώτη ... 27374245464748 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 691-705 από 711

Θέμα: Speedport Plus 2

  1. #691
    Εγγραφή
    02-12-2007
    Περιοχή
    ΠΕΙΡΑΙΑΣ
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    102
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    109999/10999
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΡΕΝΤΗΣ
    Router
    ZTE H267A
    SNR / Attn
    11.4(dB) / 3.8(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jim_p Εμφάνιση μηνυμάτων
    Περιεγραψε λιγο καλυτερα το "δεν μπορει να συνδεθει στο plus 2". Δεν το βλεπει? Δεν δεχεται το κλειδι του? Κατι αλλο?
    Βασικα θελω να συνδεσω την android app (Sendo) του κινητου με το ομονυμο air condition,για να εχω τις λειτουργειες εκει και να μπορω να το ανοιγοκλεινω εξ αποστασεως.Αυτο το ειχα καταφερει περισυ το καλοκαιρι που το αγορασα και ημουν και Vodafone με το ΖΤΕ h267a.Κατα τη διαρκεια του χειμωνα,δεν το λειτουργουσα,αλλαξα και εταιρεια και ρουτερ,και τωρα δεν μπορω να το συνδεσω..Τι ακριβως γινεται;Συνδεω το κινητο με το wifi του router,ομως σε δικτυο 2.4 GHZ (ετσι πρεπει).Γι αυτο,απενεργοποιησα το mesh στο plus,και αφησα ανοιχτο μονο ενα δικτυο 2,4.Προχωρω στην app επιλεγοντας το μοντελο του A/C κλπ..Στο τελος μου ζηταει να βρω και να συνδεσω το κινητο με ενα δικτυο "Smartlife-xxx" ή "SML-xxx" (οπου xxx προφανως καποιοι αριθμοι).Ομως αυτο το δικτυο δεν εμφανιζεται ποτε στη λιστα δικτυων wifi του κινητου.Σημειωτεο οτι το κινητο ειναι το ιδιο με περισυ,δεν αλλαξα συσκευη..Ψαχνοντας στο ιντερνετ για λυση,καπου διαβασα οτι ισως δεν συμφωνει η "αρχιτεκτονικη" των wifi aircondition-Plus 2,γιαυτο λεω να χρησιμοποιησω το ΖΤΕ,που ηταν δοκιμασμενο...Ελπιζω να σου εδωσα να καταλαβεις ποιο ειναι το θεμα μου.

    UPD:Καταφερα και εκανα access point το ZTE..αλλα και παλι τζιφος με το A/C.Αλλου θα ειναι το προβλημα
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος drberto : 19-05-24 στις 21:03.

  2. #692
    Εγγραφή
    07-05-2011
    Περιοχή
    ΙΛΙΟΝ
    Ηλικία
    35
    Μηνύματα
    1.792
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50 Mb/s
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΙΛΙΟΝ
    Router
    ZTE H1600
    Path Level
    Fastpath
    τα plus 2 εκπέμπουν σε wifi 6, ίσως γι' αυτό. πήγαινε στις ρυθμίσεις του ρούτερ και στο wifi mode, διάλεξε κάτι που να μην περιλαμβάνει το "ax" στο τέλος.
    πχ. Mixed (802.11 b/g) και για την 5ghz Mixed (802.11 a/n). δες αν έτσι μπορέσει να συνδεθεί το air condition

  3. #693
    Εγγραφή
    02-12-2007
    Περιοχή
    ΠΕΙΡΑΙΑΣ
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    102
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    109999/10999
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΡΕΝΤΗΣ
    Router
    ZTE H267A
    SNR / Attn
    11.4(dB) / 3.8(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από shocked Εμφάνιση μηνυμάτων
    τα plus 2 εκπέμπουν σε wifi 6, ίσως γι' αυτό. πήγαινε στις ρυθμίσεις του ρούτερ και στο wifi mode, διάλεξε κάτι που να μην περιλαμβάνει το "ax" στο τέλος.
    πχ. Mixed (802.11 b/g) και για την 5ghz Mixed (802.11 a/n). δες αν έτσι μπορέσει να συνδεθεί το air condition
    Σ'ευχαριστω για την απαντηση,θα το δοκιμασω,αν και νομιζω οτι κι ετσι το ειχα δοκιμασει.Αλλα παλι αφου δεν συνδεθηκε και με το ΖΤΕ που παλια συνδεοταν,δεν τρεφω πολλες ελπιδες.

  4. #694
    Εγγραφή
    08-03-2007
    Μηνύματα
    23.761
    Downloads
    26
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Μπορει κανεις να καταλαβει αν το παρακατω login screen ειναι απο sercomm ή arcadyan?
    Attached Thumbnails Attached Thumbnails Screenshot_20240518-174354.png  

    ديميتريس

  5. #695
    Εγγραφή
    24-06-2017
    Περιοχή
    Τρίπολη
    Μηνύματα
    442
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    COSMOTE
    Router
    Speedport Plus 2
    SNR / Attn
    34(dB) / 5(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Είναι του Sercomm (μόλις τσέκαρα του δικού μου που είναι Arcadyan )

  6. #696
    Εγγραφή
    08-03-2007
    Μηνύματα
    23.761
    Downloads
    26
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Και ποιο απο τα 2 ειπαμε οτι ειναι το καλο? Γιατι ο ανθρωπος που το εχει το ζητησε σαν σκετο plus 2 επειδη του ειπε ενας φιλος του οτι ειναι το καλυτερο. Για τα θεματα της συνδεσης του θα πω αλλη στιγμη.
    ديميتريس

  7. #697
    Εγγραφή
    07-05-2011
    Περιοχή
    ΙΛΙΟΝ
    Ηλικία
    35
    Μηνύματα
    1.792
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50 Mb/s
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΙΛΙΟΝ
    Router
    ZTE H1600
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jim_p Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και ποιο απο τα 2 ειπαμε οτι ειναι το καλο?
    sercomm. το arcadyan με την έκδοση 0.22 έχει θέμα όπου δεν κρατάει αλλαγές σε ονόματα και κωδικούς Wifi.
    sercomm Και πάλι sercomm

  8. #698
    Εγγραφή
    03-05-2018
    Μηνύματα
    42
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    ISP
    Cosmote
    Router
    Tenda AC10U
    Μου ήρθε σήμερα το arcadyan που ζήτησα για να αντικαταστήσω το sercomm και έχω εντυπωσιαστεί.

    Πέρα από το ανώτερο web interface συγκριτικά με το sercomm, και το γεγονός ότι επιτέλους μπορώ να αλλάξω dns, είδα ότι έχει και θύρα usb για file sharing.

    Δυο ερωτήσεις:

    1. Που βρίσκουμε το τελευταίο firmware για αναβάθμιση;

    2. Εχει δοκιμάσει κανείς να τρέξει ένα mini home cloud μέσω της usb του speedport;
    Σε προηγούμενο router (ένα tenda), όταν έκανα αυτόματα backup μεγάλα αρχεία μέσω FTP κράσαρε το σύμπαν κι έχανα τη σύνδεση στο internet.

    Εδω ξέρουμε αν υπάρχει τέτοιο θέμα;

    Ενεργοποίησα και Samba και τρέχει πένα στο pc αλλά όταν το περνάω και σε foldersync δε συνδέεται σωστά για κάποιο λόγο, οπότε βλέπω να πηγαίνω αναγκαστικά σε FTP.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος MarvinLock : 22-05-24 στις 20:00.

  9. #699
    Εγγραφή
    09-09-2011
    Περιοχή
    skg
    Μηνύματα
    3.023
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    360/360 Mbps
    ISP
    HCN
    Router
    MikroTik hAP ac²
    1. Δεν υπάρχει κάπου, μπορείς να ζητήσεις από την Cosmote να σου κάνει upgrade αν έχει βγει κάποια ενημέρωση, αλλιώς περιμένεις να μπει αυτόματα.

    2. Γενικά οι θύρες USB στα router (ειδικά όσα δίνουν οι πάροχοι) δεν είναι για καμία σοβαρή χρήση. Τσάμπα θα χάσεις τον χρόνο σου.

  10. #700
    Εγγραφή
    03-05-2018
    Μηνύματα
    42
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    ISP
    Cosmote
    Router
    Tenda AC10U
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από x_undefined Εμφάνιση μηνυμάτων
    1. Δεν υπάρχει κάπου, μπορείς να ζητήσεις από την Cosmote να σου κάνει upgrade αν έχει βγει κάποια ενημέρωση, αλλιώς περιμένεις να μπει αυτόματα.

    2. Γενικά οι θύρες USB στα router (ειδικά όσα δίνουν οι πάροχοι) δεν είναι για καμία σοβαρή χρήση. Τσάμπα θα χάσεις τον χρόνο σου.
    Κατάλαβα, μένουμε στο pi για file sharing λοιπόν.
    Σ'ευχαριστώ φίλε μου!

  11. #701
    Εγγραφή
    31-01-2024
    Μηνύματα
    39
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Various
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από shocked Εμφάνιση μηνυμάτων
    sercomm Και πάλι sercomm
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από MarvinLock Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μου ήρθε σήμερα το arcadyan που ζήτησα για να αντικαταστήσω το sercomm και έχω εντυπωσιαστεί.

  12. #702
    Εγγραφή
    15-02-2023
    Μηνύματα
    1
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Vodafone
    Καλησπέρα, το ρούτερ speed port plus 2,μπορούμε να βάλουμε DNS της cloubflare πχ ? Είναι ξεκλείδωμενα; Επίσης την ipv6, μπορώ να την απενεργοποιήσω;

  13. #703
    Εγγραφή
    29-07-2006
    Μηνύματα
    405
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    ISP
    Cosmote
    Router
    Speedport plus 2
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από serafeimakhs Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα, το ρούτερ speed port plus 2,μπορούμε να βάλουμε DNS της cloubflare πχ ? Είναι ξεκλείδωμενα; Επίσης την ipv6, μπορώ να την απενεργοποιήσω;
    ipv6 οχι δεν μπορεις να την απενεργοποιησεις, τωρα για dns αν εχεις το arcadyan μπορεις να βαλεις ,οπως λενε.Στο sercom δεν μπορεις..
    Αλλαγη dns σε καθε συσκευη ξεχωριστα ή χρηση vpn.

  14. #704
    Εγγραφή
    13-07-2006
    Περιοχή
    ANΩ ΤΟΥΜΠΑ
    Μηνύματα
    50
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    1024/256
    ISP
    OTEnet
    DSLAM
    Teledome - ΤΟΥΜΠΑΣ
    Καλησπέρα σας. Έχω παρατηρήσει ότι πολλές φορές όσο λείπω χάνει το ίντερνετ με συνέπεια να μη δουλεύουν ούτε οι κάμερες ούτε ο συναγερμός μου. Υπάρχει τρόπος στο συγκεκριμένο ρουτερ να γίνεται restart κάθε φορά που χάνει το σήμα αυτόματα η αν υπάρχει τρόπος να το κάνω απομακρυσμενα εγώ το restart? Ευχαριστώ.Έχω το arcadyan

  15. #705
    Εγγραφή
    06-12-2003
    Περιοχή
    Αθήνα, Βούλα
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    4.685
    Downloads
    13
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    109999/10999
    ISP
    Conn-x OTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΒΟΥΛΑ
    Router
    Asus DSL-N17U & pfSense
    SNR / Attn
    10(dB) / 4,5(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από drberto Εμφάνιση μηνυμάτων
    Παιδια εχω μια ερωτηση να μου πει οποιος ξερει και αν ξερει και τον τροπο.Ειμαι Cosmote vdsl 100 με το Speedport Plus 2.Μπορω πανω στο Speedport Plus 2 να συνδεσω ενα ΖΤΕ 267 που εχω απο τη Vodafone που ημουν πριν;Το θελω για access point,για να συνδεθει το wifi του air condition,γιατι στο Speedport Plus 2 δεν μπορψ να το συνδεσω.Στο ΖΤΕ ειχε καταφερει να συνδεθει το air condition.
    Μπορείς.

    1) Συνδέεσαι στο ZTE 267 με καλώδιο, χωρίς να το συνδέσεις στο Speedport και απενεργοποιείς τον DHCP server, το firewall και το UPnP

    2) Βάζεις στο ZTE 267 μια private IP μέσα στο ίδιο subnet που έχει το speedport. Η IP αυτή πρέπει να είναι εκτός από το ip range που μοιράζει ο DHCP server του speedport

    3) Ρυθμίζεις στο ZTE 267 το WiFi (SSID, κωδικό, τύπο ασφάλειας και οτιδήποτε άλλο θέλεις)

    4) Συνδέεις μια ethernet του ZTE με μια ethernet του Speedport

    5) Συνδέεις στο SSID του ZTE οποιαδήποτε ασύρματη συσκευή θέλεις. Έτσι θα παίρνει WiFi από το ZTE και internet από το Speedport.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jim_p Εμφάνιση μηνυμάτων
    Περιεγραψε λιγο καλυτερα το "δεν μπορει να συνδεθει στο plus 2". Δεν το βλεπει? Δεν δεχεται το κλειδι του? Κατι αλλο?
    Έχει αναφερθεί στο παρών thread ότι κάποιες συσκευές, δεν βρίσκουν το SSID που εκπέμπει το Speedport Plus 2. Ακόμα και το 2.4 SSID του.

Σελ. 47 από 48 ΠρώτηΠρώτη ... 27374245464748 ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας