Σελ. 26 από 39 ΠρώτηΠρώτη ... 6162124252627283136 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 376-390 από 571
  1. #376
    Εγγραφή
    20-10-2004
    Περιοχή
    Αθηνα
    Μηνύματα
    418
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Εδωσα το προβλημα στην Νοβα σαν βλαβη. Τους εξηγησα οτι το νοκια δεν μπαινει σε bridge με τιποτα. Εαν θελουν ας το βαλουν αυτοι σε bridge και ας μου πουν
    ποιο lan θα χρησιμοποιησουν. Τους ρωτησα και για την τηλεφωνια. Αν και σε πρωτη φαση τους ειπα ας κραταει την τηλεφωνια το nokia αλλα αργοτερα θα ηθελα να
    εχω τον ελεγχο και να την βαλω στην δικη μου συσκευη. Το τεχνικο τμημα μου ειπε οτι ξερον οτι η νομοθεσια εχει αλλαξει και οτι υποχρεουνται να το κανουν αλλα ακομα
    δεν ειναι ετοιμοι. Συντομα μου ειπαν θα το κανουν.
    Για να δουμε

  2. #377
    Εγγραφή
    13-10-2018
    Μηνύματα
    2.455
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    109999/10999
    ISP
    Nova
    Router
    ZTE H168N/TP-LINK VR600
    SNR / Attn
    8.9(dB) / 4.9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Θα υπάρξει δυνατότητα (13700) λένε από το Νέο έτος κι ότι η εταιρεία τώρα ενημερώθηκε.

  3. #378
    Εγγραφή
    29-11-2016
    Ηλικία
    30
    Μηνύματα
    359
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Nova
    Router
    Nokia G-2425G-A
    Έχω παρατηρήσει τους τελευταίους μήνες μια αυξανόμενη τάση να κρασάρει το Νοκια (ουτε στη σελίδα του δεν μπαίνει) και να θέλει restart για να το νιώσει. Το έχω από Αύγουστο του 22 και νομίζω δεν έχει φάει ποτέ update.
    Κώδικας:
    Hardware Version 3FE48299BAAA
    Boot Version U-Boot-Dec-31-2016--12:00:00
    Software Version 3FE49025HJIL97

  4. #379
    Εγγραφή
    14-07-2022
    Περιοχή
    Αιγάλεω
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    140
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1gbps/100mbps
    ISP
    NOVA
    DSLAM
    Wind - ΑΙΓΑΛΕΩ
    Router
    NOKIA
    Καλημερα και χρονια πολλα με υγεια,
    εστειλα δυο mail nova καμια απαντηση οποτε προχωρησα σε καταγγελια στη ΕΕΤΤ για το θεμα του νοκια που δεν μπορουμε να βαλουμε δικο μας εξοπλισμο.
    Η δικαιολογια που μου εδωσαν δεν στεκει οτι δεν ειναι ετοιμοι και σε 4 μηνες αν ειναι θα γινει.
    Καμια εταιρεια δεν θα ελεγε μια τοσο φτηνη δικαιολογια εαν θελεις να λεγεσαι σοβαρη εταιρεια.

  5. #380
    Καλημέρα και χρόνια πολλά,
    Μου έχει γίνει η εγκατάσταση της οπτικής ίνας από τη nova με αυτήν τη συσκευή. Έχω βέβαια αγοράσει κάποια access points (Asus ZenFi XT9) και είχα σκοπό να βάλω ο,τι έπαιρνα σε bridge mode και το routing του traffic να γίνεται από κάποιο από τα XT9. Το interface όμως δεν με αφήνει να βάλω το router σε bridge mode. Διάβασα κάποια post που αναφέρονται σε κάποιους κωδικούς που δίνουν root access, αν αυτοί δουλεύουν και για το δικό μου version (
    Hardware Version
    3FE48299BQAA
    Boot Version
    Bootbase1.1-Sep-28-2022--03:13:55
    Software Version
    3FE49025IJJK06(1.2203.406)
    Chipset
    MTK7528
    ) Μπορώ να τους έχω; Τέλος, διάβασα ότι μπορώ να ζητήσω ένα σκέτο ONT και να βάλω δικό μου router, θα ήταν αυτό προτιμότερο από το να βάλω αυτό που μου έδωσαν σε bridge mode;
    Ευχαριστώ πολύ.

  6. #381
    Εγγραφή
    05-08-2009
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    19
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Εάν πας κάτω κάτω εδώ, θα δεις ποιοι είναι οι κωδικοί για να έχεις όλο το interface:
    https://github.com/k-marios/Gr_ISP_R...ovawind-merger

  7. #382
    Σε ευχαριστώ πολύ, χρόνια πολλά.

  8. #383
    Εγγραφή
    20-10-2004
    Περιοχή
    Αθηνα
    Μηνύματα
    418
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από captain12 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σε ευχαριστώ πολύ, χρόνια πολλά.
    Θα ηθελα να μαθω εαν καταφερεις να το βαλεις σε bridge. βλεπω οτι εχεις διαφορετικο hardware Και software version

  9. #384
    Εγγραφή
    31-12-2023
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    3
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Nova
    Καλησπέρα και χρόνια πολλά , θα μπορούσε κάποιος να με βοηθήσει για αλλαγή dns μέσω pm ?
    Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

  10. #385
    Εγγραφή
    05-08-2009
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    19
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Καλημέρα και καλή χρονιά, με υγεία! Πας εδώ και βάζεις τους κωδικούς στο nokia σου. Σού εμφανίζεται νέο User interface με περισσότερες επιλογές και πας στο Network->LAN. Εκεί, στο κεντρικό πλαίσιο, θα βρεις "Primary DNS" και το αλλάζεις σε εκείνο που θες (αρκετά αγαπημένα για εμένα τα 1.1.1.1, 1.1.1.2 (δίχως malware), 1.1.1.3 (με family filter))

  11. #386
    Εγγραφή
    11-01-2012
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    410
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/20
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΙΛΙΣΣΟΣ
    Router
    Nokia G-2425G-A
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tassakas7 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα και χρόνια πολλά , θα μπορούσε κάποιος να με βοηθήσει για αλλαγή dns μέσω pm ?
    Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
    Επίσης αν εχεις και IPv6 αλλαξε και αυτους διοτι για καποια queries θα συνεχισει να στελνει μεσω DNSv6 στους DNS του παροχου.

  12. #387
    Καλησπέρα,
    Με τους κωδικούς για root Access ενεργοποίησα το bridge mode και απενεργοποίησα το WAN. Έχω αγοράσει 2 Asus Zenfi XT9 nodes και τα έκανα set up με τους κωδικούς που πήρα από το config file του router. Τα nodes δεν υποστηρίζουν vlan. Από τη στιγμή που τα σύνδεσα με το nokia έχω χάσει τη σύνδεση στο διαδίκτυο και από τις δυο συσκευές. Μπορεί κάποιος να με βοηθήσει; Άμα καταλάβει η γυναίκα μου ότι μας έκοψα το internet θα με σκοτώσει.

  13. #388
    Εγγραφή
    14-07-2022
    Περιοχή
    Αιγάλεω
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    140
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1gbps/100mbps
    ISP
    NOVA
    DSLAM
    Wind - ΑΙΓΑΛΕΩ
    Router
    NOKIA
    Καλησπερα και χρονια πολλα,
    Ακομα αναμενω απαντηση απο ΕΕΤΤ σχετικα με τον δικο μας εξοπλισμο router που μπορουμε να χρησιμοποιησουμε.
    Ομως με πηρε η nova πριν λιγες ημερες και μου ειπαν το ξερουν και θα διευθετηθει.
    Προς το παρον μου εδωσαν username και code για να κανω bridge mode αλλα μου ειπαν οτι θα χασω τηλεφωνια.
    Ωστόσο σε ερωτηση μου για το tr069 προβλημα που βγαινει συνεχεια στο log του nokia μου ειπαν οτι δεν ξερουν κατι και οτι δεν μπορουν να επικοινωνησουν απο nova με το router!

  14. #389
    Εγγραφή
    20-10-2004
    Περιοχή
    Αθηνα
    Μηνύματα
    418
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Γιατι σου ειπαν οτι θα χασεις την τηλεφωνια εαν κανεις bridge το ιντερνετ?
    Εχω και εγω το ιδιο προβλημα. Εαν βαλω bridge το lan1 το nokia μου ριχνει το voip
    ενω εαν κανω bridge τα αλλα lan τα ppp πακετα δεν περναν αλλα το voip ειναι οκ

    Αλλοι εδω κανουν bridge το nokia και το voip παιζει.
    Αρα η Nova ξερει οτι υπαρχει bug σε καποια hardware version

  15. #390
    Εγγραφή
    14-07-2022
    Περιοχή
    Αιγάλεω
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    140
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1gbps/100mbps
    ISP
    NOVA
    DSLAM
    Wind - ΑΙΓΑΛΕΩ
    Router
    NOKIA
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από prince72 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γιατι σου ειπαν οτι θα χασεις την τηλεφωνια εαν κανεις bridge το ιντερνετ?
    Εχω και εγω το ιδιο προβλημα. Εαν βαλω bridge το lan1 το nokia μου ριχνει το voip
    ενω εαν κανω bridge τα αλλα lan τα ppp πακετα δεν περναν αλλα το voip ειναι οκ

    Αλλοι εδω κανουν bridge το nokia και το voip παιζει.
    Αρα η Nova ξερει οτι υπαρχει bug σε καποια hardware version
    Θα πρεπει να κατσουν να ασχοληθουν!
    Να βγαλουν ενα firmware για καποια router του εμποριου οπως fritzbox σε συνδυασμο με ONT πυο θα στελνουν να το κατεβαζει ο πελατης να κανει ενημερωση και να παιζει.
    Μας εχουν αφησει να ψαχνουμε τροπους να ξεκλειδωσει το νοκια να κανουμε γεφυρες να παιζει η τηλεφωνια να μας στελνουν username codes και λαλακιες λες και ειμαστε τιποτα ζωντανα.
    Καταρχην ενας παροχος θα πρεπει να σεβεται τον πελατη του πραγμα στην Ελλαδα δεν γινεται.

Σελ. 26 από 39 ΠρώτηΠρώτη ... 6162124252627283136 ... ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας