Σελ. 119 από 119 ΠρώτηΠρώτη ... 99109114117118119
Εμφάνιση 1.771-1.780 από 1780
  1. #1771
    Εγγραφή
    30-05-2003
    Περιοχή
    Dublin, Ireland
    Μηνύματα
    16.471
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Άρθρα
    6
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    WTF is in Ireland
    Router
    Draytek Vigor 2820vn
    Path Level
    Interleaved
    Παρενθετικά, στο Επ. 4 Shogun σε σημαντικό σημείο, πήραν το βιβλίο και το ξέσκισαν (μην πω χειρότερα) απλά για ενός λεπτού optics.

    Δεν δίνω spoiler, νομίζω, αλλά στο βιβλίο ο Blackthorn ήξερε και πολύ καλά στρατηγικές πεζικού μιας και συμμετείχε νομίζω στη μάχη της Φλάνδρας (σημερινή Yppre) ή σε κάποια άλλη.

    Εδώ, απλά για να δείξουν κανόνια και "μπαμ μπουμ" στο κοινό-χαχόλους (επειδή πια αυτή είναι η αντιμετώπιση) το γύρισαν στο τσάμικο, χωρίς να λέω περισσότερα.

    - - - Updated - - -

    Aπλά να προσθέσω, σε εποχή όπου όλοι γνώριζαν ότι το "πυροβολικό" (δλδ 2-3-4-5 κανόνια) στην ξηρά ήταν πλήρως άχρηστο και στη θάλασσα μερικώς.

    Θα χρειαστούν τουλάχιστον 380 χρόνια για το πρώτο και 250 περίπου χρόνια για το δεύτερο για να αλλάξει κάτι

    - - - Updated - - -

    Eυτυχώς όμως, τουλάχιστον εδώ δεν έχουμε... μαύρους σαμουράι ή σαμουράι με σκουλαρίκι
    The Road to Hell is Paved with Good Intentions

    Cause we made a promise we swore we'd always remember, no retreat, baby, no surrender

  2. #1772
    Εγγραφή
    17-11-2003
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    8.113
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    ISP
    Εξωτερικό
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από PopManiac Εμφάνιση μηνυμάτων
    Παρενθετικά, στο Επ. 4 Shogun σε σημαντικό σημείο, πήραν το βιβλίο και το ξέσκισαν (μην πω χειρότερα) απλά για ενός λεπτού optics.

    Δεν δίνω spoiler, νομίζω, αλλά στο βιβλίο ο Blackthorn ήξερε και πολύ καλά στρατηγικές πεζικού μιας και συμμετείχε νομίζω στη μάχη της Φλάνδρας (σημερινή Yppre) ή σε κάποια άλλη.

    Εδώ, απλά για να δείξουν κανόνια και "μπαμ μπουμ" στο κοινό-χαχόλους (επειδή πια αυτή είναι η αντιμετώπιση) το γύρισαν στο τσάμικο, χωρίς να λέω περισσότερα.

    - - - Updated - - -

    Aπλά να προσθέσω, σε εποχή όπου όλοι γνώριζαν ότι το "πυροβολικό" (δλδ 2-3-4-5 κανόνια) στην ξηρά ήταν πλήρως άχρηστο και στη θάλασσα μερικώς.

    Θα χρειαστούν τουλάχιστον 380 χρόνια για το πρώτο και 250 περίπου χρόνια για το δεύτερο για να αλλάξει κάτι

    - - - Updated - - -

    Eυτυχώς όμως, τουλάχιστον εδώ δεν έχουμε... μαύρους σαμουράι ή σαμουράι με σκουλαρίκι
    Δεν βλέπω να το επηρέασαν πολύ με αυτή τη αλλαγή.

    Δεν κατάλαβα το κομμάτι που γράφεις για το άχρηστο πυροβολικό
    Ζητώ συγνώμη εκ των προτέρων για κάποια χαζά λάθη, αλλά υπάρχει θέμα με τα μάτια.
    Αν τα djmixes2k και tranceaddict σου μιλάνε βαθιά στην ψυχή σου, pleaaaaase πμ.

  3. #1773
    Εγγραφή
    18-10-2006
    Ηλικία
    55
    Μηνύματα
    5.628
    Downloads
    50
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    20370/935
    ISP
    Conn-X 24Mbit
    DSLAM
    Cyta Hellas - ΚΟΖΑΝΗ
    Router
    level-one FBR-1416A
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από chat1978 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν κατάλαβα το κομμάτι που γράφεις για το άχρηστο πυροβολικό
    Η Κωνσταντινούπολη το 1453 με τα κανόνια έπεσε στους Τούρκους, οπότε δεν ήταν και πολύ άχρηστο:
    https://en.wikipedia.org/wiki/Fall_of_Constantinople
    The city's fall also stood as a turning point in military history. Since ancient times, cities and castles had depended upon ramparts and walls to repel invaders. The Walls of Constantinople, especially the Theodosian Walls, were some of the most advanced defensive systems in the world at the time. For 800 years, the Theodosian Walls, regarded by historians as the strongest and most fortified walls in the ancient and medieval era, protected Constantinople from attack. However, these fortifications were overcome with the use of gunpowder, specifically from Ottoman cannons and bombards, heralding a change in siege warfare. The Ottoman cannons repeatedly fired massive cannonballs weighing 500 kilograms (1,100 lb) over 1.5 kilometres (0.93 mi) which created gaps in the Theodosian Walls for the Ottoman siege.
    Και αυτό είχε γίνει 200 χρόνια πριν την ιστορική περίοδο που διαδραματίζεται η σειρά.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος giorgosts : 11-05-24 στις 07:57.

  4. #1774
    Εγγραφή
    30-05-2003
    Περιοχή
    Dublin, Ireland
    Μηνύματα
    16.471
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Άρθρα
    6
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    WTF is in Ireland
    Router
    Draytek Vigor 2820vn
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από giorgosts Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η Κωνσταντινούπολη το 1453 με τα κανόνια έπεσε στους Τούρκους, οπότε δεν ήταν και πολύ άχρηστο:
    https://en.wikipedia.org/wiki/Fall_of_Constantinople
    Άντε πάλι, αντίδραση για την αντίδραση νομίζω... Δλδ το 1600 το πυροβολικό έριχνε βολές ακριβείας όπως το κάνουν στη σειρά όπου με 2-3 βολές χτύπησαν μόνο τους στόχους που ήθελαν (σαμουράϊ Ισίντο) που στέκονταν δίπλα σε όλους τους άλλους, ή που ο Blackthorne κατάστρεφε στόχους με ακρίβεια που θα ζήλευαν πυροβολάρχες του Α' ΠΠ.

    Το πυροβολικό τον 16ο αιώνα όταν χρησιμοποιούταν εναντίον προσωπικού, αυτό γινόταν σε άμεσες αποστάσεις με τα κανόνια να λειτουργούν στην ουσία ως γιγάντια μουσκέτα (chainshot rounds ή πώς τα έλεγαν) ή για λόγους ηθικού ιδιαίτερα όταν η απέναντι πλευρά δεν είχε (δες στον πόλεμο των 9 Ετών π.χ. τις μάχες στην Ιρλανδία - στον πόλεμο αυτό, στο βιβλίο, o Blackthorne είχε λάβει μέρος στη μάχη της Φλάνδρας)

    Για το είδος μάχης στην Ιαπωνία του 16ου αι. ήταν πολύ αποτελεσματικότερη η εισαγωγή μουσκέτων και όχι κανονιών, κάτι που προφανώς το έπιασε και ο Clavell στο βιβλίο και θα περνούσαν αιώνες προτού το πυροβολικό αποκτούσε τη σημασία στο πεδίο μάχης ως game-changer. Κυρίως αυτό έγινε εμφανές από το 19ο αι και έπειτα.

    Δεν το έχεις με την ιστορία και απλά νομίζω θέλεις να μου τη λες, έτσι δεν είναι; Εδώ, αρκεί να έπαιζες Shogun Total War βέβαια και θα καταλάβαινες το point μου.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος PopManiac : 11-05-24 στις 10:49.
    The Road to Hell is Paved with Good Intentions

    Cause we made a promise we swore we'd always remember, no retreat, baby, no surrender

  5. #1775
    Εγγραφή
    18-10-2006
    Ηλικία
    55
    Μηνύματα
    5.628
    Downloads
    50
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    20370/935
    ISP
    Conn-X 24Mbit
    DSLAM
    Cyta Hellas - ΚΟΖΑΝΗ
    Router
    level-one FBR-1416A
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από PopManiac Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εδώ, αρκεί να έπαιζες Shogun Total War βέβαια και θα καταλάβαινες το point μου.
    Το point είναι ότι τα εμπορικά έργα ψυχαγωγίας δεν κάνουν μαθήματα ιστορίας, ούτε και πρέπει να εκλαμβάνονται σαν αναπαράσταση της (ιστορικής ή σύγχρονης) πραγματικότητας.

    Spoiler:
    Έλεος δηλαδή, στο Fargo πέφτουν ψάρια από τον ουρανό πάνω στα αυτοκίνητα, και μας πειράζει αν παρουσιάζονται οι γυναίκες έξυπνες και δυνατές και οι άνδρες ανόητοι και αδύναμοι
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος giorgosts : 11-05-24 στις 13:25.

  6. #1776
    Εγγραφή
    17-11-2003
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    8.113
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    ISP
    Εξωτερικό
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από PopManiac Εμφάνιση μηνυμάτων
    Άντε πάλι, αντίδραση για την αντίδραση νομίζω... Δλδ το 1600 το πυροβολικό έριχνε βολές ακριβείας όπως το κάνουν στη σειρά όπου με 2-3 βολές χτύπησαν μόνο τους στόχους που ήθελαν (σαμουράϊ Ισίντο) που στέκονταν δίπλα σε όλους τους άλλους, ή που ο Blackthorne κατάστρεφε στόχους με ακρίβεια που θα ζήλευαν πυροβολάρχες του Α' ΠΠ.
    Εγώ έτσι όπως διάβασα το σχόλιο σου κατάλαβα ότι ήταν άχρηστο και μου έκανε εντύπωση. Άλλο άχρηστο, άλλο ανιστορητο όπως δείχνει η σειρά, και άλλα χρησμό με το τρόπο του στην εποχή του. Δεν νομίζω κάνεις να πιστεύει ότι ήξεραν πως να βαράνε με τέτοια ακρίβεια, άσε και που τα πλοία κουνιούνται.

    Βλέπω μια εμπάθεια με την σειρά για γνωστές υπερβολές που σε άλλες σειρές όμως το κάνουμε γαργαρα.

  7. #1777
    Εγγραφή
    30-05-2003
    Περιοχή
    Dublin, Ireland
    Μηνύματα
    16.471
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Άρθρα
    6
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    WTF is in Ireland
    Router
    Draytek Vigor 2820vn
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από chat1978 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εγώ έτσι όπως διάβασα το σχόλιο σου κατάλαβα ότι ήταν άχρηστο και μου έκανε εντύπωση. Άλλο άχρηστο, άλλο ανιστορητο όπως δείχνει η σειρά, και άλλα χρησμό με το τρόπο του στην εποχή του. Δεν νομίζω κάνεις να πιστεύει ότι ήξεραν πως να βαράνε με τέτοια ακρίβεια, άσε και που τα πλοία κουνιούνται.

    Βλέπω μια εμπάθεια με την σειρά για γνωστές υπερβολές που σε άλλες σειρές όμως το κάνουμε γαργαρα.
    Δεν ξέρω η γαργάρα πού πάει, αν θέλεις διευκρινίζεις επειδή δεν έχω όρεξη να παίζω τις κουμπάρες.

    "Άχρηστο" ήταν, σχετικά μιλώντας και αναλογικά, το πυροβολικό, απόδειξη ότι μαζική χρήση έγινε ουσιαστικά 17ο αι στη θάλασσα και κατόπιν, πολύ κατόπιν, στη στεριά. Επίσης, στο Shogun έχει σημασία τουλάχιστον πάντοτε για όσους γνωρίζουν και δεν μπορούν "μαργαριτάρια" όπως εδώ που δεν υπήρχε λόγος πλην εντυπωσιασμού.

    Και, ναι, έχω θέμα όταν αναφερόμαστε σε σειρές / ταινίες όπου οι ίδιες στηρίζονται σε ιστορικά γεγονότα. Εντάξει, βέβαια, τουλάχιστον δεν είχαμε μαύρους σαμουράϊ, κάτι είναι και αυτό
    The Road to Hell is Paved with Good Intentions

    Cause we made a promise we swore we'd always remember, no retreat, baby, no surrender

  8. #1778
    Εγγραφή
    18-10-2006
    Ηλικία
    55
    Μηνύματα
    5.628
    Downloads
    50
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    20370/935
    ISP
    Conn-X 24Mbit
    DSLAM
    Cyta Hellas - ΚΟΖΑΝΗ
    Router
    level-one FBR-1416A
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από PopManiac Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εντάξει, βέβαια, τουλάχιστον δεν είχαμε μαύρους σαμουράϊ, κάτι είναι και αυτό
    Ο Τομ Κρούζ https://www.imdb.com/title/tt0325710 ή ο Ριτσαρντ Τσάμπερλεν https://www.imdb.com/title/tt0080274/ μιά χαρά όμως, έ;
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος giorgosts : 11-05-24 στις 15:09.

  9. #1779
    Εγγραφή
    30-05-2003
    Περιοχή
    Dublin, Ireland
    Μηνύματα
    16.471
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Άρθρα
    6
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    WTF is in Ireland
    Router
    Draytek Vigor 2820vn
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από giorgosts Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ο Τομ Κρούζ https://www.imdb.com/title/tt0325710 ή ο Ριτσαρντ Τσάμπερλεν https://www.imdb.com/title/tt0080274/ μιά χαρά όμως, έ;
    WTF, στο πρώτο βασικά είναι παντελώς εκτός οποιασδήποτε ιστορικής σύνδεσης, το δεύτερο είναι μια ιστορία που εμπνεύστηκε ο Clavell - επειδή κανείς δεν ξέρει ακριβείς λεπτομέρειες - από ένα υπαρκτό πρόσωπο στην Ιαπωνία.

    Ειλικρινά αντίδραση απλά για αντίδραση

    - - - Updated - - -

    Και έτσι από μια απλή Γούγλη αναζήτηση επειδή ειλικρινά δεν το γνώριζα ακόμα και ο Tom Cruise στο Last Samurai δεν είναι και εντελώς εκτός πραγματικότητας - βέβαια είναι εμπνευσμένος από διάφορους δυτικούς χαρακτήρες, υπαρκτά πρόσωπα, στην Ιαπωνία το 19ο αι:

    Spoiler:
    The film was based on the stories of Eugène Collache and Jules Brunet, both French Imperial Guard officers, who fought alongside Enomoto Takeaki in the earlier Boshin War; and Philip Kearny, a United States Army (Union Army) and French Imperial Guard soldier, notable for his leadership in the American Civil War, who fought against the Tututni tribe in the Rogue River Wars in Oregon. The historical roles of other European nations who were involved in the westernization of Japan are largely attributed to the United States in the film, although the film references European involvement as well.
    The Road to Hell is Paved with Good Intentions

    Cause we made a promise we swore we'd always remember, no retreat, baby, no surrender

  10. #1780
    Εγγραφή
    17-11-2003
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    8.113
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    ISP
    Εξωτερικό
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από PopManiac Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν ξέρω η γαργάρα πού πάει, αν θέλεις διευκρινίζεις επειδή δεν έχω όρεξη να παίζω τις κουμπάρες.

    "Άχρηστο" ήταν, σχετικά μιλώντας και αναλογικά, το πυροβολικό, απόδειξη ότι μαζική χρήση έγινε ουσιαστικά 17ο αι στη θάλασσα και κατόπιν, πολύ κατόπιν, στη στεριά. Επίσης, στο Shogun έχει σημασία τουλάχιστον πάντοτε για όσους γνωρίζουν και δεν μπορούν "μαργαριτάρια" όπως εδώ που δεν υπήρχε λόγος πλην εντυπωσιασμού.

    Και, ναι, έχω θέμα όταν αναφερόμαστε σε σειρές / ταινίες όπου οι ίδιες στηρίζονται σε ιστορικά γεγονότα. Εντάξει, βέβαια, τουλάχιστον δεν είχαμε μαύρους σαμουράϊ, κάτι είναι και αυτό
    Τουλάχιστον με μένα, κάνεις χαλαρή κουβέντα. Πιστεύουμε γράφουμε χρόνια για να ξέρεις. Ελπίζω δηλαδή να ισχύει ακόμα.

    Αυτό που εννοώ είναι ότι σε ορισμένες σειρές φαίνεται να εστιάζεις/εστιάζετε σε ιστορική/φυσική ακρίβεια και σε άλλες όχι. Βέβαια στο τέλος γράφεις (ξανά) ότι κανείς διαχωρισμό με περιεχόμενο βασισμένο σε ιστορικά γεγονότα αλλά για μένα δεν υπάρχει διαφορά μεταξύ τέτοιου και περιεχομένου που είναι μυθοπλασία αλλά σε μια εποχή υπαρκτή στην ανθρώπινη ιστορία, ακόμα και την σημερινή. Δεν ξέρω γιατί έχει διαφορά η αυστηρότητα μεταξύ shogun και κάθε shogun και μιας ταινίας με φανταστικά πρόσωπα που εξελίσσεται στην περίοδο του shogun. Το ίδιο αποτέλεσμα δεν έχει σε κάποιον που δεν ψάχνεται; Θυμάσαι μερικά σχόλια για το northman γιατί δεν έδειχνε τους Βίκινγκς σωστά; Το ίδιο πράγμα είχε γίνει από τις ταινίες και σειρές που δεν βασίζονται σε ιστορικά γεγονότα αλλά εξελίσσονται στον κόσμο των Βίκινγκς.

    Αυτή ήταν η παρατήρηση μου διαβάζοντας το νήμα.
    Ζητώ συγνώμη εκ των προτέρων για κάποια χαζά λάθη, αλλά υπάρχει θέμα με τα μάτια.
    Αν τα djmixes2k και tranceaddict σου μιλάνε βαθιά στην ψυχή σου, pleaaaaase πμ.

Σελ. 119 από 119 ΠρώτηΠρώτη ... 99109114117118119

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας