Εμφάνιση 1-14 από 14
  1. #1
    Εγγραφή
    07-02-2021
    Μηνύματα
    27
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    COSMOTE
    Router
    Fritz
    Έχω το router technicolor TG588v2 και μου έδωσαν το zyxel vmg8623 ενώ συγχρονίζει δεν έχει internet, γνωρίζει κάποιος που μπαίνουν οι κωδικοί για το access internet στο router zyxel;

  2. #2
    Εγγραφή
    21-06-2018
    Ηλικία
    28
    Μηνύματα
    1.979
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Vodafone
    Path Level
    Interleaved
    Στο 192.168.1.254 πας Network Setting > Broadband > πατάς το μολύβι κάτω από το VDSL_835 και βάζεις τα στοιχεία στο PPP Information.
    Κανεις Save. Αν η λυχνία τηλεφώνου δεν ανάψει κάλεσε τους στο 13700 δωρεάν και πες τους να δηλώσουν το Serial Number στο σύστημα τους

  3. #3
    Εγγραφή
    07-02-2021
    Μηνύματα
    27
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    COSMOTE
    Router
    Fritz
    το δοκιμάζω και ενημερώνω για το αποτέλεσμα, να πω βέβαια πως είχα καλέσει το 13700 πήραν και το serial αλλά δεν το έφτιαξαν

    Ευχαριστώ

  4. #4
    Εγγραφή
    20-07-2008
    Περιοχή
    Πετρούπολη
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    5.763
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    220/22
    ISP
    NOVA
    Θεωρητικα ... αν του κανεις RESET , θα "τραβηξει" μονο του ολες τις ρυθμισεις για ιντερνετ και voip.

    Εκανες μετατροπη γραμμης ? Ενδεχεται να χρειαζεται λιγος χρονος να ολοκληρωθειη διαδικασια .
    The gr81 .

  5. #5
    Εγγραφή
    21-06-2018
    Ηλικία
    28
    Μηνύματα
    1.979
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Vodafone
    Path Level
    Interleaved
    Για να τις τραβήξει χρειάζεται το SN… Είναι της Wind κολλήματα αυτά

  6. #6
    Εγγραφή
    20-07-2008
    Περιοχή
    Πετρούπολη
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    5.763
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    220/22
    ISP
    NOVA
    Καλα κανουν για μενα με το serial . Ειναι ενα επιπλεον μετρο ασφαλειας .
    Θα μπορουσε ο καθενας να παει στον κατανεμητη , να βγαλει μια γραμμη και να κουμπωσει δικο του ρουτερ και να "παρει" τηλεφωνια .

    Το θεμα ειναι οτι γραφει .....οτι του το εδωσαν ... και δεν ειναι ενα aftermarket δικο του ... αρα πρεπει να ειναι καταχωρημενο στο συστημα .
    The gr81 .

  7. #7
    Εγγραφή
    15-01-2006
    Περιοχή
    Πολίχνη Θεσσαλονίκης
    Μηνύματα
    963
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50
    ISP
    Nova
    DSLAM
    Wind - ΒΑΡΝΑΣ
    Router
    Draytek 2862n-ZYXEL 8623
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από griniaris Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλα κανουν για μενα με το serial . Ειναι ενα επιπλεον μετρο ασφαλειας .
    Θα μπορουσε ο καθενας να παει στον κατανεμητη , να βγαλει μια γραμμη και να κουμπωσει δικο του ρουτερ και να "παρει" τηλεφωνια .
    Ενώ τόσα χρόνια με τις PSTN που μπορούσε ο καθένας απλά να κουμπώσει ένα τηλέφωνο; Πως διασφαλιζόταν;
    Ισα ίσα που εαν έχεις ήδη συνδεμένο ρουτερ στην γραμμή νομίζω ότι το να συνδέσεις 2ο παράλληλα απλά θα αποσυχρονίσει την γραμμή.
    Δηαδή θα πρέπει να αποσυνδέσεις απο τον κατανεμητή το καλώδιο που πάει στο διαμέρισμα και θα πρέπει να έχεις μαζί σου ρουτερ. τηλέφωνο και μια πηγή ρεύματος για τον ρουτερ...
    Ίσως πρέπει να σταματήσουν να κάνουν την ζωή τους και την ζωή μας δύσκολη....

  8. #8
    Εγγραφή
    20-07-2008
    Περιοχή
    Πετρούπολη
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    5.763
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    220/22
    ISP
    NOVA
    Μα σου εγραψα οτι ΒΓΑΖΕΙΣ ΜΙΑ ΓΡΑΜΜΗ και κουμπωνεις το δικο σου ρουτερ .
    Ποτέ δεν ειπα ταυτοχρονα .

    Το οτι δουλευε ετσι η τηλεφωνια PSTN δεν σημαινει οτι ειναι και σωστο .
    ποσα και ποσα δημοσιευματα ειχαμε για "ροζ " χρεωσεις σε συνδρομητες ?
    Αν εισαι 40+ λογικα το εχεις ακουσει .

    Το ρουτερ πλεον με ενα UPS τυπου Lamtech , μια χαρα δουλευει .
    Ετσι παιρνω τις μετρησεις στον κατανεμητη οταν εχω βλαβη .

    Δεν ειναι θεμα ευκολιας ... αλλα ασφαλειας πλεον . Πρεπει ολα να ειναι σωστα ασφαλισμενα .
    Αλλες εποχες παλιοτερα . Τοτε ειχαμε και ορθανοιχτες τις πορτες στο σπιτι . Πρεπει να το κανουμε ακομα ?
    The gr81 .

  9. #9
    Εγγραφή
    15-01-2006
    Περιοχή
    Πολίχνη Θεσσαλονίκης
    Μηνύματα
    963
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50
    ISP
    Nova
    DSLAM
    Wind - ΒΑΡΝΑΣ
    Router
    Draytek 2862n-ZYXEL 8623
    Καλά θα ήταν να κοιμόμαστε με ανοιχτές πόρτες αλλά δυστυχώς αυτές οι εποχές πέρασαν ανεπιστρεπτί...
    Στο θέμα μας, απλά θεωρώ ότι το κλείδωμα με SN, MAC ή ότι άλλο τους έρθει είναι υπερβολικό. Αυτά χρειάζονται για να μπορέσουν να σετάρουν απομακρισμένα τηλεφωνία και ιντερνετ για τους πελάτες που το περισσότερο που μπορούν να κάνουν είναι να συνδέσουν στην πρίζα τον ρουτερ.
    Αν εγώ ή εσύ θέλουμε να το στήσουμε σε δικά μας μηχανάκια, αναλαμβάνοντας την ευθύνη σωστής παραμετροποίησης, αλλά και της διαφύλαξης των κωδικών, ποιο πρόβλημα ασφαλείας θα προέκυπτε;

  10. #10
    Εγγραφή
    21-06-2018
    Ηλικία
    28
    Μηνύματα
    1.979
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Vodafone
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από griniaris Εμφάνιση μηνυμάτων

    Το θεμα ειναι οτι γραφει .....οτι του το εδωσαν ... και δεν ειναι ενα aftermarket δικο του ... αρα πρεπει να ειναι καταχωρημενο στο συστημα .
    Και πάλι μπορεί να μην δηλώθηκε πριν την αποστολή.

  11. #11
    Εγγραφή
    07-02-2021
    Μηνύματα
    27
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    COSMOTE
    Router
    Fritz
    Όταν μου το έδωσαν στην nova το router μου είπαν να πάρω τηλέφωνο στο 13700 να δώσω το S/N, έτσι και έγινε αλλά και πάλι δεν δούλευε, ξανά έβαλα το παλιό router και δουλεύει. Δεν πήρα να μάθω για τους κωδικούς του internet access ακόμη αλλά βλέπω πως έχει κατάληξη @tellas.gr μήπως επειδή είναι παλιό δεν το βλέπουν. Όταν ξανά ασχοληθώ θα ενημερώσω... ευχαριστώ

  12. #12
    Εγγραφή
    20-02-2023
    Μηνύματα
    1.077
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    ISP
    VDSL 50
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από iniaxos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Όταν μου το έδωσαν στην nova το router μου είπαν να πάρω τηλέφωνο στο 13700 να δώσω το S/N, έτσι και έγινε αλλά και πάλι δεν δούλευε, ξανά έβαλα το παλιό router και δουλεύει. Δεν πήρα να μάθω για τους κωδικούς του internet access ακόμη αλλά βλέπω πως έχει κατάληξη @tellas.gr μήπως επειδή είναι παλιό δεν το βλέπουν. Όταν ξανά ασχοληθώ θα ενημερώσω... ευχαριστώ
    το να καταχωρησει στο συστημα καποιος ανθρωπος (ναι αυτο το απλο νουμερο) ειναι μεγαλο θεμα για τη Νοβα ... εμενα ειχε παρει 17 μερες για να το γραψει καποιος... τρομερη εξυπηρετηση πελατων
    Λογικα αυτο συμβαινει και σε εσενα Δε το εχουν καταχωρηση ακομα ....

  13. #13
    Εγγραφή
    21-06-2018
    Ηλικία
    28
    Μηνύματα
    1.979
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Vodafone
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από iniaxos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Όταν μου το έδωσαν στην nova το router μου είπαν να πάρω τηλέφωνο στο 13700 να δώσω το S/N, έτσι και έγινε αλλά και πάλι δεν δούλευε, ξανά έβαλα το παλιό router και δουλεύει. Δεν πήρα να μάθω για τους κωδικούς του internet access ακόμη αλλά βλέπω πως έχει κατάληξη @tellas.gr μήπως επειδή είναι παλιό δεν το βλέπουν. Όταν ξανά ασχοληθώ θα ενημερώσω... ευχαριστώ
    Όταν στο σύστημα δεν είναι δηλωμένο το SN τότε με χειροκίνητα τα στοιχεία της γραμμής θα μπορείς να έχεις ίντερνετ αλλά όχι τηλέφωνο.
    Στην περίπτωση σου κάτι άλλο παίζει. Ζήτα τα στοιχεία της γραμμής και πέρασε τα ξανά. Αν εκανες ανανέωση συμβολαίου μετά τις 25/5, ίσως έχει αλλάξει από @tellas.gr σε @nova.gr. Αν δεν σου κάνει κόπο, δοκίμασε να αλλάξεις μόνο αυτό στο μενού του ρουτερ

    Επίσης στο https://ecare.nova.gr/gr/parakolouthisi-technikou-thematos/idiotis τι σου εμφανίζει;

  14. #14
    Εγγραφή
    20-02-2023
    Μηνύματα
    1.077
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    ISP
    VDSL 50
    να επιβεβαιώσω οτι με χειροκίνητα τα στοιχεία της γραμμής έχα ίντερνετ αλλά όχι τηλέφωνο για 17 μερες μεχρι να ασχοληθεί το γραψει καποιος το SN

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας