Εμφάνιση 1-6 από 6
  1. #1
    Εγγραφή
    07-07-2014
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    931
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    112640/11255 D/U
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΠ. ΠΑΥΛΟΣ
    Router
    pfsense & TG789vac rooted
    SNR / Attn
    15.4(dB) / 11(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Καλησπερα σε ολους .

    Εχουν πεσει στα χερια μου μερικά Cisco/Linksys ΑΤΑs με εισοδο FXO, και σκεφτικα να κανω μια δοκιμή για να περασω τη αναλογικη μου pots γραμμη ως trunk στο freePBX.

    Έψαξα αρκετα και δοκιμάζοντας διαφορά μπορω να πω πλεον ειμαι σε αδιεξοδο .

    (Disclamer , ναι το διαβασα πως αυτη η σειρα ATA κλωνοποιηθηκε εκτεταμένα , με χαμηλότερης ποιότητας υλικα κτλ για μεταπωληση σε aliexpress , αλλα δεν με πειραζει αυτο , καθως απλα θελω να πειραματειστω με τις συσκευες που "πεσαν" στα χερια μου)

    Το καταφερα να κανει register στο κεντρο (ή το κεντρο σε αυτο; περιπλοκο conf , με μπερδεψε) ανακατευοντας διαφορα settings ειτε απο εδω :

    https://wiki.freepbx.org/pages/viewp...ageId=55476525 (στο comment για τη ρυθμηση σε PjSIP)
    απο τα forums του freepbx https://community.freepbx.org/t/spa3000-as-trunk/58143
    ή και ακομη απο το δικο μας forum .

    Και το έφτασα μέχρι το σημειο να ακουσω τον τονο (του τουυτ του τουυτ ) της POTS στο softphone Μου , καθως και το " ο αριθμος δεν αντιστοιχεί σε συνδρομητή" του παροχου μου , καθως το SPA , δε πατησε ποτε το DTMF παρολο που ειδα στο wireshark πως ελαβε , απο το invite, το CID Που ηθελα να καλεσω , αλλα δεν εστειλε το dtmf ποτε .

    μετα απο αυτο κι οταν πλέον ετοιμασα 2ο freepbx μονο για το πειραμα , φεύγοντας απο το Live σύστημα καθως θα με περνούσαν ενα χερακι πισσα και πούπουλα οι υπόλοιποι του σπιτιού ... στο 2ο pbx , με τα ιδια setings δε το κατάφερα να κανει register ποτε.



    Και ρωτω , εχετε να προτεινετε μήπως κάποιες ποιο Up to date ρυθμίσεις για το πως μπορούμε να το κάνουμε να δουλέψει;

  2. #2
    Εγγραφή
    06-12-2003
    Περιοχή
    Αθήνα, Βούλα
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    4.681
    Downloads
    13
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    109999/10999
    ISP
    Conn-x OTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΒΟΥΛΑ
    Router
    Asus DSL-N17U & pfSense
    SNR / Attn
    10(dB) / 4,5(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από finos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπερα σε ολους .

    Εχουν πεσει στα χερια μου μερικά Cisco/Linksys ΑΤΑs με εισοδο FXO, και σκεφτικα να κανω μια δοκιμή για να περασω τη αναλογικη μου pots γραμμη ως trunk στο freePBX.

    Έψαξα αρκετα και δοκιμάζοντας διαφορά μπορω να πω πλεον ειμαι σε αδιεξοδο .

    (Disclamer , ναι το διαβασα πως αυτη η σειρα ATA κλωνοποιηθηκε εκτεταμένα , με χαμηλότερης ποιότητας υλικα κτλ για μεταπωληση σε aliexpress , αλλα δεν με πειραζει αυτο , καθως απλα θελω να πειραματειστω με τις συσκευες που "πεσαν" στα χερια μου)

    Το καταφερα να κανει register στο κεντρο (ή το κεντρο σε αυτο; περιπλοκο conf , με μπερδεψε) ανακατευοντας διαφορα settings ειτε απο εδω :

    https://wiki.freepbx.org/pages/viewp...ageId=55476525 (στο comment για τη ρυθμηση σε PjSIP)
    απο τα forums του freepbx https://community.freepbx.org/t/spa3000-as-trunk/58143
    ή και ακομη απο το δικο μας forum .

    Και το έφτασα μέχρι το σημειο να ακουσω τον τονο (του τουυτ του τουυτ ) της POTS στο softphone Μου , καθως και το " ο αριθμος δεν αντιστοιχεί σε συνδρομητή" του παροχου μου , καθως το SPA , δε πατησε ποτε το DTMF παρολο που ειδα στο wireshark πως ελαβε , απο το invite, το CID Που ηθελα να καλεσω , αλλα δεν εστειλε το dtmf ποτε .

    μετα απο αυτο κι οταν πλέον ετοιμασα 2ο freepbx μονο για το πειραμα , φεύγοντας απο το Live σύστημα καθως θα με περνούσαν ενα χερακι πισσα και πούπουλα οι υπόλοιποι του σπιτιού ... στο 2ο pbx , με τα ιδια setings δε το κατάφερα να κανει register ποτε.



    Και ρωτω , εχετε να προτεινετε μήπως κάποιες ποιο Up to date ρυθμίσεις για το πως μπορούμε να το κάνουμε να δουλέψει;
    Δες μερικά topic παρακάτω για το SPA3102 μήπως σε βοηθήσουν τίποτα ρυθμίσεις από εκεί. https://www.adslgr.com/forum/threads...nksys-SPA-3102

  3. #3
    Εγγραφή
    07-07-2014
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    931
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    112640/11255 D/U
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΠ. ΠΑΥΛΟΣ
    Router
    pfsense & TG789vac rooted
    SNR / Attn
    15.4(dB) / 11(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dimangelid Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δες μερικά topic παρακάτω για το SPA3102 μήπως σε βοηθήσουν τίποτα ρυθμίσεις από εκεί. https://www.adslgr.com/forum/threads...nksys-SPA-3102
    Απο τη μερια του freepbx/ Asterisk τι βαζω για να παιξει με pjsip ?

  4. #4
    Εγγραφή
    06-12-2003
    Περιοχή
    Αθήνα, Βούλα
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    4.681
    Downloads
    13
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    109999/10999
    ISP
    Conn-x OTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΒΟΥΛΑ
    Router
    Asus DSL-N17U & pfSense
    SNR / Attn
    10(dB) / 4,5(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από finos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Απο τη μερια του freepbx/ Asterisk τι βαζω για να παιξει με pjsip ?
    Δεν έχω ιδέα, έχω χρόνια να ασχοληθώ με το άθλημα. Έχω γραμμή isdn και την φέρνω στο freepbx με pci κάρτα isdn.

  5. #5
    Εγγραφή
    07-07-2014
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    931
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    112640/11255 D/U
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΠ. ΠΑΥΛΟΣ
    Router
    pfsense & TG789vac rooted
    SNR / Attn
    15.4(dB) / 11(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Καλησπερα σε ολους ..


    Ξε θαβω το θεμα μηπως εχει κανεις ιδεα πως μπορω να ρυθμησω το SPA σε FreePBX εχω δοκιμασει οτι εχει αναφερθει στο thread αλλα κι οτι αλλο βρηκα στο Internet χωρις αποτελεσμα


    ή δε θα κανει register καν ή αν κανει register Και προσπαθησω να βγαλω κληση προς τη αναλογικη θα ακουσω μονο τον τονο της POTS και μετα το buzzy tone

  6. #6
    Εγγραφή
    11-09-2017
    Μηνύματα
    1.644
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    ISP
    None
    Ανέβασε print screens από τις ρυθμίσεις που έχεις κάνει.

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας