Σελ. 21 από 109 ΠρώτηΠρώτη ... 11161920212223263141 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 301-315 από 1626
  1. #301
    Εγγραφή
    27-05-2006
    Περιοχή
    Άγιοι Ανάργυροι
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    13.811
    Downloads
    21
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/10 - 600/120
    ISP
    Cosmote VDSL - 5G
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
    Router
    UntangleVM on esxi
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Νεοπτόλεμος Εμφάνιση μηνυμάτων
    Στην Εσθονία μόλις βγήκαν οι νέες ταυτότητες και δημιουργήθηκε η ενιαία βάση δεδομένων την χάκαραν.

    Άντε και στα δικά μας.

    Λεπτομέρειες εδώ:
    https://therecord.media/estonia-says...nment-database

    - - - Updated - - -

    - - - Updated - - -



    20 σελίδες εδώ, άπειρες στο Internet για τις παλιές και τις νέες ταυτότητες, συζητήσεις και εσύ κατάλαβες αυτό;
    Δεν έχουν αυτά τα γατάκια έναν Πιερακάκη όμως οπότε λογικό.
    There's no substitute for experience
    CorollaClub

  2. #302
    Εγγραφή
    28-08-2006
    Μηνύματα
    1.627
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    30720/2560
    ISP
    Vodafone
    Router
    Vodafone H300S
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Νεοπτόλεμος Εμφάνιση μηνυμάτων
    Στην Εσθονία μόλις βγήκαν οι νέες ταυτότητες και δημιουργήθηκε η ενιαία βάση δεδομένων την χάκαραν.

    Άντε και στα δικά μας.

    Λεπτομέρειες εδώ:
    https://therecord.media/estonia-says...nment-database

    - - - Updated - - -

    - - - Updated - - -



    20 σελίδες εδώ, άπειρες στο Internet για τις παλιές και τις νέες ταυτότητες, συζητήσεις και εσύ κατάλαβες αυτό;
    Τι θα έπρεπε να καταλάβω δηλαδή,για διαφωτίσε με λίγο.

  3. #303
    Εγγραφή
    03-03-2004
    Περιοχή
    Ankh-Morpork, Discworld
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    22.608
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Άρθρα
    4
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/40 Mbps
    ISP
    Deutsche Telekom
    Router
    FRITZ!Box 7560
    Καλά και εγώ αν μπω στην πλατφόρμα βραχυχρόνιων μισθώσεων (όπου δηλώνω ποιος έμεινε στο airbnb μου), μπορώ να δοκιμάζω 9 ψηφία στην τύχη και αν είναι σωστό ΑΦΜ μου βγάζει το όνομα και το επώνυμο του φορολογούμενου.

  4. #304
    Εγγραφή
    15-01-2006
    Περιοχή
    Πολίχνη Θεσσαλονίκης
    Μηνύματα
    967
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50
    ISP
    Nova
    DSLAM
    Wind - ΒΑΡΝΑΣ
    Router
    Draytek 2862n-ZYXEL 8623
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Νεοπτόλεμος Εμφάνιση μηνυμάτων
    Στην Εσθονία μόλις βγήκαν οι νέες ταυτότητες και δημιουργήθηκε η ενιαία βάση δεδομένων την χάκαραν.

    Άντε και στα δικά μας.

    Λεπτομέρειες εδώ:
    https://therecord.media/estonia-says...nment-database
    Αν διαβάσεις το άρθρο καλά θα καταλάβεις ότι δεν χάκαραν τις ταυτότητες αλλά την βάση δεδομένων με τις φωτογραφίες των πολιτών.
    Αυτή η βάση υπάρχει και τώρα και είναι εντελώς άσχετη από τον τύπο ταυτότητας που θα έχουμε.
    Ίσως είναι ποιο ασφαλής τώρα επειδή η φωτογραφία μας από 20-30 χρονια πριν οπότε μάλλον θα τους είναι άχρηστη

  5. #305
    Εγγραφή
    02-02-2010
    Μηνύματα
    704
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    17234/1024
    ISP
    ΟΤΕnet
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jacobgr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το γελοίο είναι ότι τα βάζετε με ένα τυπικό διοικητικό έγγραφο. Το πρόβλημα που περιγράφετε είναι η εγκαθύδριση ενός απολυτάρχικού καθεστώτος το οποίο δυνητικά μπορεί να χρησιμοποιησει κάθε μέσο για να επιβληθεί. Σε μια τέτοια περίπτωση η ταυτότητα νομίζω ότι θα είναι το μικρότερο πρόβλημα και για εμάς εαν είναι σύγχρονη αλλά και για αυτούς που θα θέλουν να επιβληθούν που δεν θα τους εμποδίσει μια παλιού τύπου ταυτότητα, όπως δεν τους εμπόδισε παλιότερα όπως δείχνει η ιστορία....
    έτσι σας το έχουνε περάσει. Σαν "ένα τυπικό διοικητικό έγγραφο". Πως και δεν βλέπετε ότι αυτό το "έγγραφο" θα μετασχηματιστεί και θα γίνει το κέντρο της ζωής μας.
    Από αυτό θα εξαρτάται ποιός είσαι, τι εισαι, τι πληρώνεις, τι πληρώνεσαι, που βρίσκεσαι. Στο έχει πει το υπουργείο, από τον Δεκέμβριο ΦΕΤΟΣ θα κουμπώνει πάνω στην "ταυτότητα" ο αριθμός πολίτη.
    Και αλήθεια, σε κανέναν σας δεν κάνει εντύπωση πως τέλος Σεπτεμβρίου ανοίγουν οι αιτήσεις για ταυτότητα, δηλαδη οι πρώτες θα παραληφθούν μέσα Οκτωβρίου, και σε 2 ΜΗΝΕΣ θα βγει (update? who knows? ) ο αριθμός πολίτη που θα μπει πάνω στις ταυτότητες.
    Που να περιμένεις να αλλάξεις πορτοφόλι άλλους 2 μήνες θα μου πεις. Σωστά, θα σου πω!

  6. #306
    Εγγραφή
    15-01-2006
    Περιοχή
    Πολίχνη Θεσσαλονίκης
    Μηνύματα
    967
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50
    ISP
    Nova
    DSLAM
    Wind - ΒΑΡΝΑΣ
    Router
    Draytek 2862n-ZYXEL 8623
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από netman Εμφάνιση μηνυμάτων
    έτσι σας το έχουνε περάσει. Σαν "ένα τυπικό διοικητικό έγγραφο". Πως και δεν βλέπετε ότι αυτό το "έγγραφο" θα μετασχηματιστεί και θα γίνει το κέντρο της ζωής μας.
    Από αυτό θα εξαρτάται ποιός είσαι, τι εισαι, τι πληρώνεις, τι πληρώνεσαι, που βρίσκεσαι. Στο έχει πει το υπουργείο, από τον Δεκέμβριο ΦΕΤΟΣ θα κουμπώνει πάνω στην "ταυτότητα" ο αριθμός πολίτη.
    Και αλήθεια, σε κανέναν σας δεν κάνει εντύπωση πως τέλος Σεπτεμβρίου ανοίγουν οι αιτήσεις για ταυτότητα, δηλαδη οι πρώτες θα παραληφθούν μέσα Οκτωβρίου, και σε 2 ΜΗΝΕΣ θα βγει (update? who knows? ) ο αριθμός πολίτη που θα μπει πάνω στις ταυτότητες.
    Που να περιμένεις να αλλάξεις πορτοφόλι άλλους 2 μήνες θα μου πεις. Σωστά, θα σου πω!
    Ποια είναι η διαφορά του αριθμού πολίτη με τον αριθμό ταυτότητας ή τον ΑΦΜ ή τον ΑΜΚΑ ή τον ΑΜΑ ΙΚΑ ή ... ή.... που έχεις τώρα;

    Όλες οι πληροφορίες που σε αφορούν (οικονομικές, ιατρικές κλπ) δεν υπάρχουν ήδη σε βάσεις δεδομένων και δεν είναι ήδη συνδεδεμένες με έναν ή περισσότερους από αυτούς τους αριθμούς; οποιοσδήποτε έχει έναν από αυτούς τους αριθμούς δεν μπορεί να βρεί και τους υπόλοιπους (ειδικά οι κρατικοί λειτουργοί);

    Τι θα αλλάξει αν οι Ν αριθμοί πολίτη γίνουν ένας ενιαίος; και πως αυτός ο αριθμός που πιθανόν να είναι στο κέντρο της ζωής μου, συμφωνώ, αφού αυτός θα είναι που θα με ταυτοποιεί μοναδικά στην κοινωνική μου ζωή, θα μου κάνει κακό; Μήπως και το Ονοματεπώνυμο κλπ που με ταυτοποιούν μοναδικά και είναι και αυτά στο κέντρο της ζωής μου, μου δημιουργούν αντίστοιχο πρόβλημα και πρέπει να τα καταργήσω και αυτά;

  7. #307
    Εγγραφή
    27-05-2006
    Περιοχή
    Άγιοι Ανάργυροι
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    13.811
    Downloads
    21
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/10 - 600/120
    ISP
    Cosmote VDSL - 5G
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
    Router
    UntangleVM on esxi
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jacobgr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ποια είναι η διαφορά του αριθμού πολίτη με τον αριθμό ταυτότητας ή τον ΑΦΜ ή τον ΑΜΚΑ ή τον ΑΜΑ ΙΚΑ ή ... ή.... που έχεις τώρα;

    Όλες οι πληροφορίες που σε αφορούν (οικονομικές, ιατρικές κλπ) δεν υπάρχουν ήδη σε βάσεις δεδομένων και δεν είναι ήδη συνδεδεμένες με έναν ή περισσότερους από αυτούς τους αριθμούς; οποιοσδήποτε έχει έναν από αυτούς τους αριθμούς δεν μπορεί να βρεί και τους υπόλοιπους (ειδικά οι κρατικοί λειτουργοί);

    Τι θα αλλάξει αν οι Ν αριθμοί πολίτη γίνουν ένας ενιαίος; και πως αυτός ο αριθμός που πιθανόν να είναι στο κέντρο της ζωής μου, συμφωνώ, αφού αυτός θα είναι που θα με ταυτοποιεί μοναδικά στην κοινωνική μου ζωή, θα μου κάνει κακό; Μήπως και το Ονοματεπώνυμο κλπ που με ταυτοποιούν μοναδικά και είναι και αυτά στο κέντρο της ζωής μου, μου δημιουργούν αντίστοιχο πρόβλημα και πρέπει να τα καταργήσω και αυτά;
    Tι συζητάς ακριβώς??
    There's no substitute for experience
    CorollaClub

  8. #308
    Εγγραφή
    15-01-2006
    Περιοχή
    Πολίχνη Θεσσαλονίκης
    Μηνύματα
    967
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50
    ISP
    Nova
    DSLAM
    Wind - ΒΑΡΝΑΣ
    Router
    Draytek 2862n-ZYXEL 8623
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από BlueChris Εμφάνιση μηνυμάτων
    Tι συζητάς ακριβώς??
    Απλά προσπαθώ να καταλάβω την λογική κάποιων. Έχω μάθει στη ζωή μου να υποστηρίζω αυτό που θεωρώ σωστό αλλά και να ακούω την αντίθετη άποψη μήπως και κάτι μου έχει ξεφύγει στο σκεπτικό μου. Θα ήθελα να ακούσω απαντήσεις στα ερωτήματα που έθεσα, ήρεμα και χωρίς καμιά διάθεση αντιδικίας....

  9. #309
    Εγγραφή
    25-09-2021
    Μηνύματα
    226
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Cosmote
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jacobgr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τι θα αλλάξει αν οι Ν αριθμοί πολίτη γίνουν ένας ενιαίος; και πως αυτός ο αριθμός που πιθανόν να είναι στο κέντρο της ζωής μου, συμφωνώ, αφού αυτός θα είναι που θα με ταυτοποιεί μοναδικά στην κοινωνική μου ζωή, θα μου κάνει κακό; Μήπως και το Ονοματεπώνυμο κλπ που με ταυτοποιούν μοναδικά και είναι και αυτά στο κέντρο της ζωής μου, μου δημιουργούν αντίστοιχο πρόβλημα και πρέπει να τα καταργήσω και αυτά;
    η λογικη λεει οτι θα γινει η ζωη του πολιτη, αλλα κυριως του δημοσιου πιο ευκολη, αφου πλεον θα εχει να κανει με εναν αριθμο και οχι με 3-4. μειωση της γραφειοκρατιας δηλαδη. απο θεμα ασφαλειας δεν ξερω κατα ποσο θα ειναι και τοσο καλο

  10. #310
    Εγγραφή
    28-10-2007
    Μηνύματα
    128
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50 Mbps
    ISP
    Nova
    Router
    Huawei HG8145V5
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από netman Εμφάνιση μηνυμάτων
    έτσι σας το έχουνε περάσει. Σαν "ένα τυπικό διοικητικό έγγραφο". Πως και δεν βλέπετε ότι αυτό το "έγγραφο" θα μετασχηματιστεί και θα γίνει το κέντρο της ζωής μας.
    Από αυτό θα εξαρτάται ποιός είσαι, τι εισαι, τι πληρώνεις, τι πληρώνεσαι, που βρίσκεσαι. Στο έχει πει το υπουργείο, από τον Δεκέμβριο ΦΕΤΟΣ θα κουμπώνει πάνω στην "ταυτότητα" ο αριθμός πολίτη.
    Ωραία λοιπόν. Όλα αυτά ισχύουν και είναι ακριβή. Θα σε φακελώσουν με έναν μοναδικό αριθμό που θα αντικαταστήσει αυτούς που έχεις τώρα (ΑΔΤ, ΑΜΚΑ, ΑΦΜ, ΕΦΚΑ, ΔHΜΟΤΟΛΟΓΙΟΥ, ΙΚΑ, σύκα, κλπ) για να γίνεται η δουλειά δημοσίου (έγγραφα, ασφάλιση, νοσοκομειακή περίθαλψη, φορολογικός έλεγχος, αποζημιώσεις, εγκλήματα, κλπ) αλλά και ιδιωτών (Τράπεζες, συμβόλαια, μισθοδοσίες, ενοίκια, ΔΕΚΟ, φαρμακεία, κλπ) πιο εύκολα (και φυσικά συνάμα και η δικιά σου). Θα μου πεις θα έχω έναν αριθμό να με χαρακτηρίζει σαν πολίτη; Ναι, δεν θα είναι καλύτερο από το να έχεις καμιά ντουζίνα όπως τώρα;

    Σταδιακά αργά ή γρήγορα όλα θα οδηγηθούν εκεί και θα επιβληθεί η χρήση της νέας ταυτότητας και του αριθμού πολίτη. Συμμετάσχεις, ζεις και εργάζεσαι στην ίδια κοινωνία που ζούμε εμείς οι υπόλοιποι; Πως θα τα κάνεις όλα αυτά λοιπόν έναντι του δημοσίου/ιδιωτών όταν αυτή είναι η προϋπόθεση; Θα αρνηθείς; Δεν θα μπορείς να πληρωθείς, ασφαλιστείς δεν θα μπορείς να κάνεις τις δουλειές σου σωστά και θα ταλαιπωρείσαι ή δεν θα τις κάνεις καθόλου και μετά θα φταίει το κράτος και ο υπάλληλος που είναι κακός. Είναι καλό ή κακό; Από ένα σημείο και μετά δεν έχει και τόση σημασία γιατί δεν θα υπάρχει εναλλακτική, άσε που η μετάβαση στον ένα μοναδικό αριθμό πολίτη θα γίνει αυτόματα είτε το θέλεις είτε όχι. Το να βγάλεις νέα ταυτότητα ή να μείνεις με την παλιά όσο πάει δεν θα το αλλάξει αυτό, είναι άσχετο.

    Πες ότι η νέα ταυτότητα έχει και τσιπάκι, βιομετρικά, δορυφόρους, κάμερες, ακουστικά, κλπ που επικαλούνται κάποιοι (που ήδη έχουν το κινητό σου και ο υπολογιστής σου βασικά). Το αν θα καθυστερήσεις όσο πάει το να βγάλεις νέα ταυτότητα είναι προφανώς δικαίωμα σου εφόσον υποτίθεται ότι θα υπάρχει μία "περίοδος χάριτος" ή μεταβατική αλλά μετά τί θα κάνεις; Προσωπικά μου φαίνεται ανώφελο και άνευ ουσίας, ειδικά αν μιλάμε περί χαραγμάτων, νέας τάξης πραγμάτων, χάκερς, δυστοπίες, παρακολουθήσεις, φακέλωμα, κλπ πολλά (αρκετά υπερβολικά άσχετα και αναληθή) που βλέπουμε στις συγκεντρώσεις και στα κοινωνικά δίκτυα. Ειδικά όμως, το να στήνεσαι σε ουρές την τελευταία στιγμή να βγάλεις ένα νέο/παλιόχαρτο (νέα παλιά ταυτότητα δλδ), κράτα αυτό που έχεις εν τέλει ποια η διαφορά;

    Όλα αυτά είναι σαν να λένε μερικοί "αρνούμαι το ΕΥΡΩ και θέλω δραχμές". Δεν είναι επιλογή, καθώς δεν υπάρχει πια δραχμή καταργήθηκε εν μία νυκτί και δεν μπορούσε κανείς μας να κάνει τίποτε για αυτό (συμφωνούσαμε/διαφωνούσαμε) γιατί προφανώς δεν ελέγχουμε εμείς το σύστημα, οπότε έκτοτε δεν υπάρχει πια τρόπος συναλλαγών με δραχμές ακόμη κι αν έχεις. Αναπόφευκτα αργά ή γρήγορα λοιπόν θα στερηθείς της επιλογής και της παλιάς ταυτότητας έναντι μίας νέας και φυσικά όλων των λοιπών άχρηστων/περιττών αριθμών έναντι ενός. Δεν θα μπορείς να κάνεις διαφορετικά λοιπόν, είτε είναι σε 1 μήνα είτε σε 1 χρόνο. Τι θα κάνεις μέχρι τότε εκτός του να αποφεύγεις το αναπόφευκτο, εφόσον φυσικά θέλεις να ζεις στην σύγχρονη κοινωνία αυτή με τους κανόνες που άλλοι θεσπίζουν και εφαρμόζουν;

    Εκτός κι αν το γυρίσεις σε 100% αυτάρκη ερημίτη χωρίς ρεύμα/νερό/τηλέφωνο/τροφή/κλπ αποκοπείς από τα γνωστά δίκτυα παροχών/καταστήματα/υπηρεσίες/κλπ και το γυρίσεις στην ανταλλακτική οικονομία όπου αυτή μπορεί να εφαρμόζεται. Μπορείς να φτιάξεις εσύ ένα νέο σύστημα/κοινότητα (αν σου επιτραπεί από το παλιό) και συνάμα βρεις αρκετούς ακόλουθους της ίδιας νοοτροπίας/σκέψης. Μία βόλτα στις διαδηλώσεις για τις ταυτότητες μπορεί να βοηθήσει, αν βρεις κανένα να απαρνηθεί την ευκολία και τις ανέσεις της σύγχρονης ζωής. Φυσικά υπάρχουν κάποιες τέτοιες κοινότητες, πχ Άμις που αρνούνται κάποια πράγματα (πχ σύγχρονο τρόπο ζωής) και τους επιτρέπεται να ζουν έτσι έως ένα βαθμό (αλλά με όρους και κάποια όρια). Πιστεύεις όμως ότι αν θελήσει το κράτος να τους επιβάλει κάτι δεν θα μπορέσει επειδή μέχρι τώρα τους επιτρέπει κατ' εξαίρεση να ζουν με λίγο διαφορετικούς κοινωνικούς κανόνες;

  11. #311
    Εγγραφή
    27-05-2006
    Περιοχή
    Άγιοι Ανάργυροι
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    13.811
    Downloads
    21
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/10 - 600/120
    ISP
    Cosmote VDSL - 5G
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
    Router
    UntangleVM on esxi
    Ωχ παναγία μου, συζητάμε ατέρμονα σε ένα τεχνολογικό φόρουμ αν η σωστή μηχανοργάνωση του κράτους θα βοηθήσει τον πολίτη... ναι θα βοηθήσει ρε παιδιά και δεν έχει νόημα αν οι 4 αριθμοί γίνουν ένας για εμάς γιατί ούτως ή άλλως μας έχουν φακελωμένους.
    There's no substitute for experience
    CorollaClub

  12. #312
    Εγγραφή
    25-09-2021
    Μηνύματα
    226
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Cosmote
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από BlueChris Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ωχ παναγία μου, συζητάμε ατέρμονα σε ένα τεχνολογικό φόρουμ αν η σωστή μηχανοργάνωση του κράτους θα βοηθήσει τον πολίτη... ναι θα βοηθήσει ρε παιδιά και δεν έχει νόημα αν οι 4 αριθμοί γίνουν ένας για εμάς γιατί ούτως ή άλλως μας έχουν φακελωμένους.
    η ολη κουβεντα μου θυμισε ενα φιλαρακι που ειχε εναν private server, οπου ειχε αποθηκευμενες παλιες φωτογραφιες της παρεας και ειχε βαλει ενα τοσο περιπλοκο username και εναν 25ψηφιο κωδικο προσβασης, τον οποιον σου τον εδινε μονο σε χαρτακι η μεσω sms. ο ιδιος μαλιστα, οταν τον εκανε μια φιλη tag σε φωτο που ανεβασε στο φβ, και ενω καθοταν διπλα της, αντι να της πει αφαιρεσε σε παρακαλω το tag, εκανε αναφορα την φωτογραφια

  13. #313
    Εγγραφή
    21-03-2010
    Μηνύματα
    1.749
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Μ'αρέσουν οι εισαγόμενοι προβληματισμοί από αγγλοσαξονικές χώρες (που ως γνωστόν δεν έχουν αστυνομικές ταυτότητες, και παρότι χρησιμοποιούν τελικά άλλα επίσημα έγγραφα και αριθμούς στη θέση τους, έχουν μια αλλεργία στην έννοια της ταυτότητας γιατί το "δίπλωμα οδήγησης" και ο social security number είναι τελείως διαφορετικό... for no friggin reason) σε μια χώρα που κανένας δεν είχε πρόβλημα με τις ταυτότητες εδώ και 80 χρόνια. Γι'αυτό πρέπει να παράγουμε δικές μας συνωμοσίες και να μην παίρνουμε ετοιματζίδικες των άλλων.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από BlueChris Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ωχ παναγία μου, συζητάμε ατέρμονα σε ένα τεχνολογικό φόρουμ αν η σωστή μηχανοργάνωση του κράτους θα βοηθήσει τον πολίτη... ναι θα βοηθήσει ρε παιδιά και δεν έχει νόημα αν οι 4 αριθμοί γίνουν ένας για εμάς γιατί ούτως ή άλλως μας έχουν φακελωμένους.
    Όταν αυξάνονται οι αριθμοί πάλι έχουν πρόβλημα (θυμάσαι τον χαμό με τον ΑΜΚΑ?). Όταν ενοποιούνται έχουν πρόβλημα. Αυτό το χάραγμα έχει περάσει πέντε χιλιάδες μεταμορφώσεις. Barcode, ΑΜΚΑ, εμβόλια, αριθμός πολίτη... Καλέ εγώ νόμιζα ένα είναι το "χάραγμα". Άμα ακούσεις τους Θεωρίες έχουμε φορτωθεί περισσότερα "χαράγματα" από τα τατουάζ στο μανίκι τηλεοπτικού σεφ.

    Κάποιους γνωστούς που μου αναπαράγουν τις συνωμοσίες τους τρολάρω λέγοντας "ίσως και να'χουτε δίκιο, αλλά σαν τον βοσκό που φώναξε λύκος πολλές φορές, κανείς δεν σας ακούει πια"
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος marcus1 : 13-09-23 στις 14:10.

  14. #314
    Εγγραφή
    26-10-2005
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    1.368
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    33000/5000
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    HOL - ΑΚΡΟΠΟΛΗ
    Router
    TP-LINK TD-W9977
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Sovjohn Εμφάνιση μηνυμάτων
    Θέλω και εγώ εννοείται να απαλλαγώ από την αρχαϊκή ταυτότητα αλλά περιμένω να ανακοινωθούν νεότερα για τον αριθμό πολίτη, γιατί αν πάω π.χ. τον Οκτώβριο και "πρέπει" να την ξαναπάω για update, δεν με εμπνέει, ας τη βγάλω τέλος του έτους.

    Φαντάζομαι θα τα ανακοινώσουν αυτά στο πλαίσιο της ΔΕΘ και των επερχόμενων μεταρρυθμίσεων κτλπ (ο ενιαίος αριθμός υποθέτω θα είναι κομμάτι των ανακοινώσεων του ΥΨΔ).

    Εν τω μεταξύ έχω και άλλη απορία εγώ, είδα ότι στην πίσω όψη το εκπληκτικό ελληνικό κράτος επέλεξε -πάλι- αντί να έχει συγκεκριμένα δεδομένα του ατόμου να αναγράφει όνομα πατέρα και όνομα μητέρας - άραγε θα προβλέπεται επιτέλους κάποιος στάνταρ τρόπος αναγραφής για όσους για νομικούς λόγους δεν αναγράφει όνομα πατέρα η ταυτότητα, ή πάλι τουρλουμπούκι;

    Spoiler:
    Αυτό το κομμάτι της ζωής μου είναι λίγο από σαπουνόπερα, τέλοσπάντων long story short ο πατέρας μου την δεκαετία του '80 βρήκε αφορμή για να μην του φάω την περιουσία (sic) που μάλλον τότε ήταν κάποια ακίνητα στην Πελοπόννησο, επειδή δεν ήθελε παιδιά, να χρησιμοποιήσει όλα τα νομικά τερτίπια της εποχής, μαζί με το ότι δεν είχε βγει ακόμα η εξέταση DNA σαν εξέταση αλλά υπήρχαν άλλες χαμηλότερης ακρίβειας, για να με αποκηρύξει μετά το διαζύγιο. ΟΚ, άλλαξα επώνυμο κάποια στιγμή στο σχολείο, which hurt at the time γιατί άντε να το εξηγήσεις, αλλά σε πρακτικούς όρους άφησε το συγκεκριμένο πεδίο κενό στο ληξιαρχείο. Και εκεί ξεκινάει η πλάκα βέβαια, γιατί σχεδόν όλα τα συστήματα δεν είχαν ποτέ πρόβλεψη κενού στοιχείου και το μεν ΑΔΤ έχει -, η δε τράπεζα #1 έχει ΑΓΝΩΣΤΟΥ, η τράπεζα #2 έχει ΑΠ, η ΑΑΔΕ πλέον έχει ΑΝΕΥ, και πάει λέγοντας, γιατί, οποία έκπληξις, ούτε και παύλα δέχονται τα συστήματα για να είναι ακριβώς όπως στο ΑΔΤ .


    Ναι, το ξέρω ότι το παραπάνω ζήτημα αφορά λίγες χιλιάδες και πολλά λέω άτομα έναντι των εκατομμυρίων που έχουν εκδόσει ΑΔΤ, αλλά fingers crossed θα χρησιμοποιείται π.χ. η πληροφορία από το Εθνικό Μητρώο Επικοινωνίας ή κάτι ανάλογο, θέλω να ελπίζω δηλαδή.
    Ξερω 3 ζευγαρια που παραμενουν ανυπαντρα και το παιδι αγνωστου πατρος για να εχει οικονομικες ευκολιες και επιδοματα η μητερα σαν μονογονεϊκή.
    Η μια κοπελα μαλιστα περιμενει τον διορισμο της στο δημοσιο και μετα θα τα κανει ολα απο οτι μου ειπε
    KOYKAKI : Τρύπα στην γεωγραφία των ευρυζωνικών συνδέσεων!!

  15. #315
    Εγγραφή
    27-05-2006
    Περιοχή
    Άγιοι Ανάργυροι
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    13.811
    Downloads
    21
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/10 - 600/120
    ISP
    Cosmote VDSL - 5G
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
    Router
    UntangleVM on esxi
    Περάσαμε από εκκλησία εσταυρωμένου σήμερα και σταματήσαμε, να γυρίσω σπίτι να σας βάλω τι μοίραζαν στην πόρτα
    There's no substitute for experience
    CorollaClub

Σελ. 21 από 109 ΠρώτηΠρώτη ... 11161920212223263141 ... ΤελευταίαΤελευταία

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας