Σελ. 3 από 7 ΠρώτηΠρώτη 12345 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 31-45 από 93

Θέμα: Huawei dn8245v-70

  1. #31
    Εγγραφή
    01-03-2007
    Περιοχή
    Άλιμος
    Μηνύματα
    291
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    109995/10999
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΗΛΙΟΥΠΟΛΗ
    Router
    DN8245V-70
    SNR / Attn
    9.8(dB) / 0(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Τι λέτε γι αυτή τη γραμμή; Έχει κάποιες αποσυνδέσεις (σύμφωνα με τα λεγόμενα τους, αφού είναι έως 7-8 αποσυνδέσεις το 48ωρο είναι ΟΚ)

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Screenshot 2023-11-20 at 15.01.41.png 
Εμφανίσεις:  87 
Μέγεθος:  114,0 KB 
ID: 252176
    Never trust a skinny cook

  2. #32
    Εγγραφή
    11-05-2012
    Μηνύματα
    78
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49.998/4.999
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - Ν. ΣΜΥΡΝΗ
    Router
    Zyxel B10D/ASUS RT-N56U
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ntrim Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τι λέτε γι αυτή τη γραμμή; Έχει κάποιες αποσυνδέσεις (σύμφωνα με τα λεγόμενα τους, αφού είναι έως 7-8 αποσυνδέσεις το 48ωρο είναι ΟΚ)

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Screenshot 2023-11-20 at 15.01.41.png 
Εμφανίσεις:  87 
Μέγεθος:  114,0 KB 
ID: 252176
    Αν και δεν είναι να εμπιστεύεσαι τα attenuation από φθηνά μόντεμ, είναι τόσο χαμηλά που θα έπρεπε να πιάνεις αρκετά πιο πάνω θεωρητικά. Δηλαδή η γραμμή σου έχει θόρυβο. Παρόλα αυτά εκείνη τη στιγμή που έκανες το screenshot, δεν είναι αρκετός ο θόρυβος για αποσυνδέσεις. Επίσης οι 7-8 το 48ωρο δεν είναι ΟΚ. Αν είναι ΟΚ για αυτούς εσένα δεν σε αφορά. Να το δηλώνεις βλάβη. Τώρα τι θα καταφέρεις με αυτό στη ΝΟVA...πραγματικά δεν το ξέρω. Από τα χειρότερα τεχνικά τμήματα που έχω δει μαζί με την χειρότερη εξυπηρέτηση πελατών. Μόνο το κομμάτι των πωλήσεων δουλεύει σε αυτούς άψογα...

  3. #33
    Εγγραφή
    01-03-2007
    Περιοχή
    Άλιμος
    Μηνύματα
    291
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    109995/10999
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΗΛΙΟΥΠΟΛΗ
    Router
    DN8245V-70
    SNR / Attn
    9.8(dB) / 0(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Σε ευχαριστώ για την απάντηση.

    Όντως μετά από μερικές συνομιλίες στο chat, ξέρετε, βάλε splitter, βγάλε splitter, κάνε reset κ.λ.π. το δήλωσα βλάβη. Ήρθε email με τον αριθμό του ticket και την ενημέρωση ότι μετά τις ενέργειές τους θα μου τηλεφωνήσει τεχνικός σε 48 ώρες. Εδώ γελάμε! Όμως, αν και δεν με πήραν ποτέ η γραμμή έστρωσε. Εδώ και τρεις μέρες περίπου η γραμμή είναι σταθερή.

    Επίσης θα ήθελα να θίξω ένα άλλο θέμα (με το router?).
    (Πρώτα να πω πριν την αναβάθμιση στο Fiber 100 είχα VDSL50 χωρίς κανένα πρόβλημα για χρόνια. Πραγματικά κανένα πρόβλημα.)

    Όταν είχα τις αποσυνδέσεις, προσπαθούσα να σετάρω τα parental controls στο DN8245V-70. Ποτέ δεν δούλεψε σωστά. Αν και είχα ορίσει μέρες και ώρες από Δευτέρα-Παρασκευή. Τα έκοβε όλα και το Σ/Κ αλλά και ώρες που θα έπρεπε να δίνει πρόσβαση.

    Υπάρχει περίπτωση αυτό να ήταν υπεύθυνο για τις αποσυνδέσεις. Νομίζω, ότι από την ώρα που διέγραψα τα parental controls και τα άφησα όλα ελεύθερα (πράγμα που σενέπεσε με την δήλωση βλάβης) η γραμμή δεν έχει πρόβλημα.
    Never trust a skinny cook

  4. #34
    Εγγραφή
    11-05-2012
    Μηνύματα
    78
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49.998/4.999
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - Ν. ΣΜΥΡΝΗ
    Router
    Zyxel B10D/ASUS RT-N56U
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Για να κάνει αποσύνδεση πρέπει να μπουκώσει εντελώς η γραμμή. Πλέον έχουν SRA (seemless rate adaptation) για να ρυθμίζει τον συγχρονισμό χωρίς αποσύνδεση. Οπότε για να καταλάβεις ακριβώς τι συμβαίνει χρειάζεται παρακολούθηση, να είσαι από πάνω και να βλεπεις SNR και συγχρονισμό. Εμένα πχ έχει τύχει σε εντελώς τυχαίες περιόδους μέσα στη μέρα να πέφτει το SNR margin και να ρίχνει τον συγχρονισμό έως και σε κάτι kbps πριν κάνει αποσύδεση. Ο τεχνικός της NOVA δεν μπορεί να μπει στην καμπίνα να κάνει δοκιμές οπότε το μόνο που κάνει είναι να έρθει να δει στην πρίζα σου και στον κατανεμητή της οικίας. Το θέμα είναι ότι τα προβλήματα δεν είναι πάντα σταθερά και μόνιμα και αν δεν το "πιάσει" εκείνη τη στιγμή σου βγάζει την γραμμή μια χαρά και φεύγει...

  5. #35
    Εγγραφή
    20-02-2023
    Μηνύματα
    1.075
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    ISP
    VDSL 50
    ξερεις αν εχεις erros στη γραμμη, ποσα, αν τα διορθωνει το ρουτερ η μηπως τα εχει κρυψει η Νοβα για να νομιζεις οτι ολα καλα και να μην τους ενοχλεις ?
    Αν δεν εχεις καποιες βασικες πληροφοριες δε μπορεις να ξερεις

  6. #36
    Εγγραφή
    08-01-2008
    Μηνύματα
    63
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΤΕΡΨΙΘΕΑ
    Router
    ΖΤΕ Η288Α
    Καλησπέρα σ' όλους.

    Έχω το εν λόγω router, για fiber 200 (σύνδεση wan από το ont).
    Τις τελευταίες μέρες, κάθε μέρα κάνει hard reset. Δηλαδή βλέπω runtime πχ 5 ώρες Up και όλα πάλι default settings (Χαμένα wifi ssid, port forwading sets, dhcp static sets).
    Και σε διαφορετικές ώρες να έχει γίνει (όχι πχ αποκλειστικά βράδυ).

    Έχει συμβεί/παρατηρηθεί απ' άλλους?
    Γιατί ΣΑΦΩΣ δεν υπάρχει ενημέρωση αν γίνεται έστω και firmware update και να πεις πάει στον κόρακα.

    Για να μην πω, ότι ούτε save configuration σου κάνει (save σαν file *.bin) να το κάνεις restore μετά.
    (Εξου πολύ σημαντικό να βρεθουν οι superuser κωδικοί του)

  7. #37
    Εγγραφή
    16-06-2021
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    1
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Πάντως και μένα μου έφεραν το 8245v-70 και απ οτι φαίνεται μπορεί να συνδεθεί σε bridge χωρίς root δικαιώματα.Με την διαφορά οτι το internet το παίρνει απο ένα mikrotik και όχι απευθείας απο το 1ο router που έχει το συγχρονισμό.Αυτό που έκανα ήταν πως ενσωμάτωσα την eth4 στο bridge του mikrotik για να μπορεί να παίρνει ip το huawei της μορφής 192.168.1.x Μετά μπηκα στο huawei και απενεργοποίησα τον dhcp server , άλλαξα την Primary address σε 192.168.2.1 απενεργοποίησα την secondary address και τέλος σύνδεσα στην eth1 του huawei με την eth4 του Mikrotik.Επίσης την eth3 του router μου την έχω να δίνει ips απο 172. και έχω σε έναν server pihole για να κόβω διαφημίσεις και έπαιξε κανονικά (επί της ουσίας δίνεις ότι θες για dns).

  8. #38
    Εγγραφή
    07-06-2005
    Περιοχή
    Αθήνα, Κ.Πατήσια
    Μηνύματα
    85
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΔΑΓΚΛΗ
    Καλησπέρα, έχω μπλέξει με αυτό το ρουτερ απο τον Οκτώβριο που αναβαθμισα απο ADSL2 σε VDSL 50άρα.

    Κάνει hard reset όποτε του καπνίσει, μετά από πολλά τηλεφωνήματα στο 13700 οι απαντήσεις που πήρα είναι οτι κανει μονο του reset όταν κάνει αυτοματα firmware update...μπουρδες, εκτός και αν κάνει update 2-3 φορές τον μήνα.

    Και φυσικα κάθε φορά που κανει update, τα credential που εγω του εχω ορισει (UI password) και όλες οι ρυθμισεις για 2.4 και 5Ghz (guest και δικό μου) πάνε περίπατο οπότε καμιά 30αρια Wifi διακοπτες, καμερες και συναγερμός τα κακαρώνουν.

    Εχω ξοδεψει και εγώ δεν ξερω πόσες ώρες προσπαθώντας να τους εξηγησω οτι αυτο μου δημιουργεί μεγάλο θέμα. Προφανώς δεν ενδιαφέρονται.

    Ξεκινησα να ψαξω για ρουτερ της προκοπής, αλλά κωδικοι γιόκ, όπως διάβασα σε αυτό το φόρουμ...

    500 χρονια έχω ιντερνετ, τέτοιο πράγμα - να μην εχω ελεγχο και το ρουτερ να κανει οτι γουστάρει - πρώτη φορά βιώνω...

    "That's what happens when Earth f*cks with Space... never forget that..."

  9. #39
    Εγγραφή
    20-02-2023
    Μηνύματα
    1.075
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    ISP
    VDSL 50
    να δεις αν αλλαζει το νουμερο στο firmware version οποτε θα ξερεις αν οντως κανει update

    για το αν ενδιαφερονται οι νοικιασμένοι υπαλληλοι δν θα σχολιασω

    Επειδη ο καθενας λεει οτι θελει ομως δε θα μου κανει εντυπωση αν ξαναμιλησεις να σου πουν αλλα οποτε δε χανεις να ξαναδοκιμασεις και φυσικα θα πεις αν εχει κανει η οχι update γιατι το βλεπεις απ το νουμερο

  10. #40
    Εγγραφή
    07-06-2005
    Περιοχή
    Αθήνα, Κ.Πατήσια
    Μηνύματα
    85
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΔΑΓΚΛΗ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Dim80 Εμφάνιση μηνυμάτων
    να δεις αν αλλαζει το νουμερο στο firmware version οποτε θα ξερεις αν οντως κανει update

    για το αν ενδιαφερονται οι νοικιασμένοι υπαλληλοι δν θα σχολιασω

    Επειδη ο καθενας λεει οτι θελει ομως δε θα μου κανει εντυπωση αν ξαναμιλησεις να σου πουν αλλα οποτε δε χανεις να ξαναδοκιμασεις και φυσικα θα πεις αν εχει κανει η οχι update γιατι το βλεπεις απ το νουμερο

    Να είσαι καλά για την απάντηση, έχω κρατήσει screen με το firmware version, αλλά όπως είπες άλλα των άλλων θα μου πουν.

    Ξαναπήρα, θα δουμε για αλλαγή εξοπλισμού με οτιδήποτε άλλο εκτος από αυτό το πράμα.

    Το οποιο τωρα που το σκέφτομαι απλά πρέπει να έχει πρόβλημα, του φούστη, δεν γίνεται να είμαι ο μόνος που αλλάζει credentials και στηνει SSIDs και passwords από την αρχή...

    Θα δούμε, δυστυχώς αυτή την στιγμή αυτοί έχουν το πάνω χέρι...αν μιλαγαμε για ADSL θα έκανα αυτό που έκανα μιαμιση δεκαετία, δικό μου ρούτερ και αστους να κουρεύονται...

    "That's what happens when Earth f*cks with Space... never forget that..."

  11. #41
    Εγγραφή
    15-04-2003
    Περιοχή
    Καλλιθέα,Αθήνα
    Μηνύματα
    325
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ Wind Full
    Ταχύτητα
    13176/1022
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΚΑΛΛΙΘΕΑ
    Router
    Gennet OxyGen
    SNR / Attn
    9.0(dB) / 37.0(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Δεν είσαι ο μόνος φίλε μου κι εγώ ένα μήνα τώρα που το έχω μου έχει γυρίσει 2 φορές σε εργοστασιακές.Τη 2 η φορά το διαπίστωσα μόνος μου ότι γυρνάει αυτόματα μετά από firmware update σε εργοστασιακές!
    "Είμαι ρατσιστής υπέρ του Macintosh"
    Κώστας Τουρνάς
    από το site της Rainbow/Γνωστοί Ελληνες

  12. #42
    Εγγραφή
    07-06-2005
    Περιοχή
    Αθήνα, Κ.Πατήσια
    Μηνύματα
    85
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΔΑΓΚΛΗ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από mac_user Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν είσαι ο μόνος φίλε μου κι εγώ ένα μήνα τώρα που το έχω μου έχει γυρίσει 2 φορές σε εργοστασιακές.Τη 2 η φορά το διαπίστωσα μόνος μου ότι γυρνάει αυτόματα μετά από firmware update σε εργοστασιακές!
    Να είσαι καλά αδερφέ γιατί θα με τρελλάνουν δαύτοι...

    "That's what happens when Earth f*cks with Space... never forget that..."

  13. #43
    Εγγραφή
    20-02-2023
    Μηνύματα
    1.075
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    ISP
    VDSL 50
    προσεξα ομως οτι ο παραπανω φιλος μιλαω για update αρα μηπως ειναι αληθεια οτι εγινε αρα το ρουτερ δεν εχει θεμα σαν μηχανημα αλλα το firmware η η Νοβα που σου κανει ρεσετ

    ενα θεμα που εχει ειναι οτι δεν μπορεις να κρατησεις back up οπως με το ZTE
    Δεν πρόκειται να σου δωσαουν αλλη μαρκα εκτος απο αυτο (για να μην εχει και admin pass)

  14. #44
    Εγγραφή
    07-06-2005
    Περιοχή
    Αθήνα, Κ.Πατήσια
    Μηνύματα
    85
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΔΑΓΚΛΗ
    Οταν εβαλα την VDSL (από ADSL) επειδή ειχα πολλά disconnections μου εκαναν εκεινοι reset οποτε γουσταραν. Μέχρι που μου την εδωσε, τους πηρα τηλ και τους ειπα να μην τολμήσουν να ξανακανουν reset remotely χωρις να με ενημερωσουν πρωτα ή αν υπαρχει ο σοβαρος λόγος. Εκτοτε δεν το ξαναέκαναν.

    Factory reset καναμε μαζί όταν ήρθε ο τεχνικός την Τριτη (μεταφορα γραμμης σε άλλο σπίτι).

    Στην δική μου την περίπτωση, πόσο πιθανο είναι να έγιναν 2-3 firmware updates σε έναν μηνα?

    Και το ωραίο, την Τριτη, φευγει ο τεχνικος, όλα τζάμι. Δευτέρα είχε γινει η μετακόμιση οπότε ήταν χυμα τελειως η κατάσταση.

    Κανα 3ωρο μετα, το βγαζω το ρουτερ απο την πριζα για να το μεταφέρω στην τελική του θέση. Πάλι χαθηκαν όλα, τωρα έκανε reset μονο του, έπαθε κοκομπλόκο, τι να πω δεν ξέρω.

    Θα μου δώσουν άλλο, θέλουν δεν θέλουν. Αλλιως ή μου δίνουν κωδικούς, να πάρω κανα ρουτερ της προκοπής, ή καταγγελία σύμβασης (το προβλημα ειναι απο την δικιά τους μεριά, σιγά μην τα ξαναστήνω όλα απο την αρχή 2-3 φορες την μήνα και μεχρι τότε να μένουν ξεκρέμαστες όλες οι συσκευές μου και τα συστήματα μου) και την κάνω για άλλη εταιρεία.

    Αν θέλουν να χάσουν 15 χρόνια πελάτη, so be it.

    "That's what happens when Earth f*cks with Space... never forget that..."

  15. #45
    Εγγραφή
    20-02-2023
    Μηνύματα
    1.075
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    ISP
    VDSL 50
    σκασιλα τους να χασουν πελατη 15 χρονια δεν εισπράττουν περισσοτερα αν εισαι πολλα χρονια (υπαρχουν και αλλοι εδω μεσα που ειχαν αναλογη αντιμετωπιση) Αν φυγεις θα βρουν αλλο πελατη κανοντας καλες προσφορες για 10 μερες η δινοντας τηλεορασης κτλ οπως τωρα Στο τελος μαλιστα θα παρουσιασουν και στοιχεια για αυξηση συνδρομητων στο ετος (απλα δεν λενε ποσο ευχαριστημενοι ειναι)
    Απλα στο αναφερω φιλικα

    Θα σου δώσουν άλλο, θέλουν δεν θέλουν. !!!!!!
    Τι θα κανεις δλδ ?????
    Φιλικα παλι σου λεω οτι δε μπορεις και δε θα κανεις τιποτα οποτε δεν ιδρωνει το αφτί τους (εχω δοκιμασει και καταγγελιες κτλ οποτε ξερω)
    Αν στο αλλαξουν θα παρεις παλι την ιδια μαρκα και μοντελο Αυτο δινουμε κυριες (θα σου πουν, οπως και εμενα)

    κωδικους καποια στιγμη θα δωσουν Για εμας που εχουμε κατταγελιες εχουν πει μεσα στο Δεκεμβριο (δεν γνωριζω για ολους)

    Εγω εχω κανει καταγγελια και στην ΕΕΤΤ και στο συνηγορο καταναλωτη Περασαν 2 μηνες και .....

    Αυτα για να μαθαινεις τη εστι Νοβα

    Φιλικα στα λεω για να εισαι προετοιμασμενος

Σελ. 3 από 7 ΠρώτηΠρώτη 12345 ... ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας