Σελ. 28 από 33 ΠρώτηΠρώτη ... 818232627282930 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 406-420 από 483
  1. #406
    Εγγραφή
    27-05-2006
    Περιοχή
    Άγιοι Ανάργυροι
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    13.634
    Downloads
    21
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/10 - 600/120
    ISP
    Cosmote VDSL - 5G
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
    Router
    UntangleVM on esxi
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Oav051 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Chris το μηχάνημα είναι από template/clone η move από esxi ?
    Move έχει γίνει 350 φορές μεταξύ πολλαπλών esxi, proxmox κλπ... το λεγόμενο ταναπου που λένε

    - - - Updated - - -

    Λοιπόν... έκανα Update στην τελευταία έκδοση Proxmox (Linux 6.8.4-3-pve) και έφτιαξα ένα VM από την αρχή πάλι με 11 και την 23Η2.
    Οι μόνοι driver που πέρασα ήταν στην εγκατάσταση τον driver για τον δίσκο και μετά μέσα πέρασα τον virtio network driver και μου είχε ένα άγνωστο device που τελικά ήταν ο Memory Ballon driver. Δεν έβαλα απολύτως τίποτα άλλο. Ούτε QEMU agent ούτε τίποτα.
    6 πυρήνες και 8gb ram... ε δεν κάνει κιχ στο speedtest.....
    There's no substitute for experience
    CorollaClub

  2. #407
    Εγγραφή
    27-05-2006
    Περιοχή
    Άγιοι Ανάργυροι
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    13.634
    Downloads
    21
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/10 - 600/120
    ISP
    Cosmote VDSL - 5G
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
    Router
    UntangleVM on esxi
    Ενημέρωση...

    Δεν μπορούσα να χάνω την 10gbit σε ένα μόνο VM οπότε έκατσα και άναψα το SRiov, έδωσα στο κλασσικό VM μου μια κάρτα virtual και άλλη μια στα windows11 24Η2 που έχω κάνει καθαρή. Ε σε κανένα από τα 2 δεν υπάρχει LAG αλλά το windows 11 τερματίζει το download στα 2.2gbit που είναι όλο μου το ίντερνετ ενώ το κλασσικό μου windows 10 με τον ίδιο ακριβώς driver και τις ίδιες ακριβώς ρυθμίσεις στην κάρτα δικτύου δεν πάει πάνω από 1.2gigabit.... ότι του λαλεί του κοντοστεφανή δηλαδή.

    Παράγγειλα μία Mellanox CX-4 μπας και αλλάξει κάτι.

    - - - Updated - - -

    Ερώτηξη..... ο proxmox αν μια κάρτα την έχει με SRIOV που την δίνει σε VM, o ίδιος δεν μπορεί να χρησιμοποιήσει ένα από τα virtual interfaces σε bridge για άλλα vm ε? ρωτάω γιατί το δοκίμασα και hell brake loose ... τα vm τα έβλεπα κανονικά αλλά ο proxmox πήγε σπίτι του....

    - - - Updated - - -

    Ok γίνεται... εγώ έβαλα στο bridge virtual interface και δεν δούλεψε.. έπρεπε να βάλω την καθαρή κάρτα...θα το δοκιμάσω το απόγευμα

    https://forum.proxmox.com/threads/sr-iov.79808/
    There's no substitute for experience
    CorollaClub

  3. #408
    Εγγραφή
    25-01-2005
    Περιοχή
    Ιωάννινα
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    1.655
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Θεωρητικά αν κρατήσεις το πρώτο slice για το prox θα μπορεί να το χρησιμοποιήσει.

    Γιατί όμως να το κάνεις με sr-iov pass ?

    Άσε την nic στο prox, και φτιάξε virtual bridges και δώσε αυτά στα vm.
    A very minor case of serious brain damage.

  4. #409
    Εγγραφή
    27-05-2006
    Περιοχή
    Άγιοι Ανάργυροι
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    13.634
    Downloads
    21
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/10 - 600/120
    ISP
    Cosmote VDSL - 5G
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
    Router
    UntangleVM on esxi
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από riddle3 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Θεωρητικά αν κρατήσεις το πρώτο slice για το prox θα μπορεί να το χρησιμοποιήσει.

    Γιατί όμως να το κάνεις με sr-iov pass ?

    Άσε την nic στο prox, και φτιάξε virtual bridges και δώσε αυτά στα vm.
    Γιατί δεν έχω άλλες πόρτες 10άρες ... το Unifi Enterpise 8 έχει μόνο 2.. .στην μια έχω το MS-01 και στην άλλη το AMD που έφτιαξα με την HPE 560Sfp+.... και τα 2 μηχανάκια τώρα σαν proxmox μιλάνε με τις 2.5gbit που έχουν. Οκ δεν με καθυστερεί κάπου πλην των replication μεταξύ των proxmox.
    Πρέπει να βρω ένα switch με SFP+ με πάνω από 4 πόρτες για να είμαι ΟΚ σε όλα.... κοιτάω κάτι κινεζάκια στο ALI... αλλά μάλλον θα πάω σε SFP28 στα 25mbit... η Mellanox CX-4 που παράγγειλα θα είναι η πρώτη... αν παίξει καλά θα πάω σε 2η και switch 25άρι...
    There's no substitute for experience
    CorollaClub

  5. #410
    Εγγραφή
    20-07-2008
    Περιοχή
    Πετρούπολη
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    5.768
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    220/22
    ISP
    NOVA
    Διαβαζοντας τις τελευταίες 10+ σελιδες .... καθως ερχεται ειδοποιηση για νεα μυνηματα .....

    ποιος ο λογος να παιδευεστε για τετοιες ταχυτητες σε οικιακο περιβαλλον ?

    Αν ειναι για το γοητρο ή απλα λογω κολληματος ... οκ .

    Αλλα νομιζω αρκετοι θα αποχωρησουν απο το νημα καθως δεν προσφερει κατι ουσιαστικο πλεον .

    μαζι και εγω προφανως . Γιατι αυτο εχει ξεφυγει απο το homelab , και ακουμπαει enterprise .

    σορυ αν ειμαι offtopic ..

    Φιλικα παντα .
    The gr81 .

  6. #411
    Εγγραφή
    27-05-2006
    Περιοχή
    Άγιοι Ανάργυροι
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    13.634
    Downloads
    21
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/10 - 600/120
    ISP
    Cosmote VDSL - 5G
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
    Router
    UntangleVM on esxi
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από griniaris Εμφάνιση μηνυμάτων
    Διαβαζοντας τις τελευταίες 10+ σελιδες .... καθως ερχεται ειδοποιηση για νεα μυνηματα .....

    ποιος ο λογος να παιδευεστε για τετοιες ταχυτητες σε οικιακο περιβαλλον ?

    Αν ειναι για το γοητρο ή απλα λογω κολληματος ... οκ .

    Αλλα νομιζω αρκετοι θα αποχωρησουν απο το νημα καθως δεν προσφερει κατι ουσιαστικο πλεον .

    μαζι και εγω προφανως . Γιατι αυτο εχει ξεφθγει απο το homelab , και ακουμπαει enterprise .

    σορυ αν ειμαι offtopic ..

    Φιλικα παντα .
    Έχεις απόλυτο δίκιο σε αυτό που λες και εγώ θα μειώσω λίγο την πληροφορία. Από εκεί και πέρα Homelab δεν είναι πάντα ένα μηχάνημα αλλά 2+ ή και παραπάνω γιατί με proxmox πχ μπορείς να κάνεις ceph cluster ή ότι έχω κάνει εγώ με το replication και ΗΑ οπότε έχεις πάντα Uptime ότι και να γίνει σε βασικές υπηρεσίες που έχεις στο σπίτι.

    Όσο αφορά για τα notifications... ειλικρινά έχεις ανοιχτό να σου στέλνει το φόρουμ mail? ? εγώ τα βλέπω αν μπω στο φόρουμ και τέλος... δεν υπάρχει κάτι στο φόρουμ που να είναι ζήτημα ζωής και θανάτου για να μου σπάει τα @@ όταν κάποιος απαντάει lol.
    There's no substitute for experience
    CorollaClub

  7. #412
    Εγγραφή
    20-07-2008
    Περιοχή
    Πετρούπολη
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    5.768
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    220/22
    ISP
    NOVA
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από BlueChris Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έχεις απόλυτο δίκιο σε αυτό που λες και εγώ θα μειώσω λίγο την πληροφορία. Από εκεί και πέρα Homelab δεν είναι πάντα ένα μηχάνημα αλλά 2+ ή και παραπάνω γιατί με proxmox πχ μπορείς να κάνεις ceph cluster ή ότι έχω κάνει εγώ με το replication και ΗΑ οπότε έχεις πάντα Uptime ότι και να γίνει σε βασικές υπηρεσίες που έχεις στο σπίτι.
    Πιστευεις οτι ειναι πανω απο 5-10 % αυτοι που θα κανουν τετοια πραγματα ?
    Το υπολοιπο 90 % θελει μονο να δουλευει , και σε ενα μικρο μηχανημα το οποιο θα καιει οσο το δυνατον λιγοτερο ρευμα .

    Οχι High Availability ... ειμαι σιγουρος οτι ουτε backup δεν εχουν .

    Ισως θεωρησα οτι το συγκεκριμενο νημα θα ειναι κατι σαν ΕΚΘΕΣΗ ΙΔΕΩΝ ΚΑΙ ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗ των δικτυων μας .
    Οπως ειπα , οκ καλο το troubleshooting , αλλα 10+ σελιδες , νομιζω ξεφυγε λιγο .

    Anyway , φιλικα τα γραφω , γιατι ηταν πολυ ενδιαφερον το νημα .

    Υ.Γ. δεν παρακολουθω πολλα νηματα ΠΛΕΟΝ , οποτε ναι . εχω ανοιχτες τις ειδοποιησεις .
    The gr81 .

  8. #413
    Εγγραφή
    10-06-2004
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    1.563
    Downloads
    13
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1000/100
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΑΓΚΡΑΤΙ
    Router
    Pfsense+
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από griniaris Εμφάνιση μηνυμάτων
    Διαβαζοντας τις τελευταίες 10+ σελιδες .... καθως ερχεται ειδοποιηση για νεα μυνηματα .....

    ποιος ο λογος να παιδευεστε για τετοιες ταχυτητες σε οικιακο περιβαλλον ?

    Αν ειναι για το γοητρο ή απλα λογω κολληματος ... οκ .

    Αλλα νομιζω αρκετοι θα αποχωρησουν απο το νημα καθως δεν προσφερει κατι ουσιαστικο πλεον .

    μαζι και εγω προφανως . Γιατι αυτο εχει ξεφυγει απο το homelab , και ακουμπαει enterprise .

    σορυ αν ειμαι offtopic ..

    Φιλικα παντα .
    Εάν είμαστε τυχεροί και μπούμε σε 10Gbps beta , να μην είμαστε έτοιμοι?θεωρώ πως βοηθάει και τους μικρούς αυτό φόρουμ ώστε να αποφύγουν η να σχεδιάσουν καλύτερα την υποδομή. Όσον αφορά της κατανάλωσης...
    Όταν μπεις σε αυτό το τριπακι της ξεχνάς...
    Αλλιώς μένεις με ένα υsb δίσκο attached σε κάποιο ρουτερ.

  9. #414
    Εγγραφή
    12-06-2011
    Μηνύματα
    8.065
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50 + 250/80
    ISP
    Ote/Vodafone
    Router
    Pf plus/nokia - mu5001 5G
    [QUOTE=Oav051;7577255
    Αλλιώς μένεις με ένα υsb δίσκο attached σε κάποιο ρουτερ.[/QUOTE]

    Μενεις να περιμενεις να κατεβει η λιστα με τα αρχεια ή μαλλον να κανει reboot εννοεις.

  10. #415
    Εγγραφή
    27-05-2006
    Περιοχή
    Άγιοι Ανάργυροι
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    13.634
    Downloads
    21
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/10 - 600/120
    ISP
    Cosmote VDSL - 5G
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
    Router
    UntangleVM on esxi
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Oav051 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εάν είμαστε τυχεροί και μπούμε σε 10Gbps beta , να μην είμαστε έτοιμοι?θεωρώ πως βοηθάει και τους μικρούς αυτό φόρουμ ώστε να αποφύγουν η να σχεδιάσουν καλύτερα την υποδομή. Όσον αφορά της κατανάλωσης...
    Όταν μπεις σε αυτό το τριπακι της ξεχνάς...
    Αλλιώς μένεις με ένα υsb δίσκο attached σε κάποιο ρουτερ.
    Δεν αφορά άμεσα αυτό που λες αλλά είναι και αυτό χρήσιμο

    https://www.adslgr.com/forum/threads...57#post7577257
    There's no substitute for experience
    CorollaClub

  11. #416
    Εγγραφή
    25-01-2005
    Περιοχή
    Ιωάννινα
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    1.655
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από griniaris Εμφάνιση μηνυμάτων
    Διαβαζοντας τις τελευταίες 10+ σελιδες .... καθως ερχεται ειδοποιηση για νεα μυνηματα .....

    ποιος ο λογος να παιδευεστε για τετοιες ταχυτητες σε οικιακο περιβαλλον ?

    Αν ειναι για το γοητρο ή απλα λογω κολληματος ... οκ .

    Αλλα νομιζω αρκετοι θα αποχωρησουν απο το νημα καθως δεν προσφερει κατι ουσιαστικο πλεον .

    μαζι και εγω προφανως . Γιατι αυτο εχει ξεφυγει απο το homelab , και ακουμπαει enterprise .

    σορυ αν ειμαι offtopic ..

    Φιλικα παντα .
    Πρέπει να κοιτάξεις το αποτέλεσμα της όλης φάσης του homelab.

    Όλα αυτά τα δοκιμάζουμε με την άνεση μας για να επεκτείνουμε την γνώση μας και να λύσουμε διάφορα προβλήματα με νέους ίσως καλύτερους ίσως πιο πολύπλοκους τρόπους και ίσως κάποια στιγμή μπορεί να φανούν χρήσιμα στα day jobs.

    Και όπως βλέπεις στο νήμα, υπάρχουν πολλαπλοί τρόποι να φτάσεις στο ίδιο αποτέλεσμα.

    Όσο για το hardware, μπορείς να επιτύχεις το ίδιο αποτέλεσμα με πολύ λίγο κόστος (π.χ. mini PC 12th gen με ~140€, όποτε με 2 τέτοια συν κατι ακόμα για storage και quorum) έφτιαξες ένα cluster σπίτι σου.

    Το μόνο που θέλει πολύ hardware για να δουλέψει ικανοποιητικά είναι το ceph αλλά οκ και πάλι αν το έχεις γιατί να μην το δοκιμάσεις.

    Εξάλλου το lab είναι για δοκιμές, είτε δοκιμάζεις το νέο iso των windows είτε στήνεις enterprise level distributed filesystem, είναι μια η άλλη.
    A very minor case of serious brain damage.

  12. #417
    Εγγραφή
    05-05-2003
    Περιοχή
    Λάρισα
    Μηνύματα
    8.990
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    CosmOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΚΑΔΗΜΙΑ
    Router
    FRITZ!Box 7590
    Path Level
    Fastpath
    Το homelab ενεχει και πειραματισμο οπως και να το κανουμε. Νομιζω αλλωστε το συγκεκριμενο νημα εγινε ακριβως για να αποσυμφορηθουν τα υπολοιπα.

  13. #418
    Εγγραφή
    29-05-2007
    Περιοχή
    δυο κλικ πιο κατω
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    7.690
    Downloads
    38
    Uploads
    0
    Άρθρα
    21
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    5000/1200
    ISP
    βρωμονταφον
    Router
    της hol
    SNR / Attn
    8(dB) / 29(dB)
    Path Level
    Fastpath
    τι προκαλει το lagαρισμα σε εκεινα τα network tests@bluechris ?
    αν καταλαβα καλα δεν επαναλληφθηκαν με την δημιουργια εικονικου μηχανηματος με windows 10 στο proxmox , αλλα και σε σπασιμο της δεκαρας σε δυομισαρες
    μονο σε converted μηχανημα απο esxi παρουσιαζοταν αυτο ή κατι καταλαβα λαθος ;
    αντεχεις να αμφιβαλεις για ολα οσα εχεις διδαχτει ;
    Cancel my subscription to the Resurrection. Send my credentials to the House of Detention
    ο φασισμος ειναι ο νομος των δουλων
    AV tip:να ακολουθεις αυτο που ψαχνεις , οχι αυτο που σε βρισκει .

  14. #419
    Εγγραφή
    25-01-2005
    Περιοχή
    Ιωάννινα
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    1.655
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από BlueChris Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γιατί δεν έχω άλλες πόρτες 10άρες ... το Unifi Enterpise 8 έχει μόνο 2.
    Από ότι έχεις πει 2 nodes δεν έχεις και ένα remote vm για quorum ή το έχω λάθος;

    Αν ισχυει, φτιάχνεις τα bridges στα 10g interfaces, περνάς τις γεφυρες εκατέρωθεν στα vm που τρέχουν στο κάθε node και είσαι τζετ. Αν θες το βαζεις μόνο για το replication και έχεις τα άλλα interfaces 1g/2.5g για wan.
    A very minor case of serious brain damage.

  15. #420
    Εγγραφή
    27-05-2006
    Περιοχή
    Άγιοι Ανάργυροι
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    13.634
    Downloads
    21
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/10 - 600/120
    ISP
    Cosmote VDSL - 5G
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
    Router
    UntangleVM on esxi
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από badweed Εμφάνιση μηνυμάτων
    τι προκαλει το lagαρισμα σε εκεινα τα network tests@bluechris ?
    αν καταλαβα καλα δεν επαναλληφθηκαν με την δημιουργια εικονικου μηχανηματος με windows 10 στο proxmox , αλλα και σε σπασιμο της δεκαρας σε δυομισαρες
    μονο σε converted μηχανημα απο esxi παρουσιαζοταν αυτο ή κατι καταλαβα λαθος ;
    Θα το πω απλά.. ο μόνος τρόπος να έχω full speed στο windows 10 VM μου είναι να του κάνω passthrough την 10gbit κάρτα.
    Από εκεί και πέρα το θέμα έχει πλάκα. Έκανα SRiov οκ? ε περνάω μια κάρτα στο windows11 το δοκιμαστικό... ταχύτητα τέρμα είτε στο ίντερνετ είτε με iperf3. Περνάω στο windows10 μου μια κάρτα ΜΕ ΤΟΝ ΙΔΙΟ ακριβώς driver της intel και δεν πάει πάνω από 1.2 με 1.3 gigabit , καλό?

    Οι διαφορές των δύο VM είναι πως το Windows11 είναι με uefi bios ενώ το windows10 μου είναι με seabios μιας που είναι αρχαίο.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από riddle3 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Από ότι έχεις πει 2 nodes δεν έχεις και ένα remote vm για quorum ή το έχω λάθος;

    Αν ισχυει, φτιάχνεις τα bridges στα 10g interfaces, περνάς τις γεφυρες εκατέρωθεν στα vm που τρέχουν στο κάθε node και είσαι τζετ. Αν θες το βαζεις μόνο για το replication και έχεις τα άλλα interfaces 1g/2.5g για wan.
    Διάβασε από πάνω τι θέμα έχω πλέον. To έκανα αυτό και δεν έχω πλέον lag αλλά έχω μειωμένη ταχύτητα.

    Η τελευταία μου δοκιμή θα είναι αυτή η Melanox CX4 να δω πως θα πάει, θέλω να πιστεύω πως είναι θέμα driver και πως η 10gbit της HPE που έχω που είναι PCIe Gen2 δεν συνεργάζεται καλά με το MB. Παρόλα αυτά τα lagging συμμαζεύτηκαν όταν στο BIOS δήλωσα επακριβώς τα πάντα σε τι PCI έκδοση θέλω να λειτουργούν (όλα είναι PCIe 3 εκτός της HPE lan) και το SB του είπα να παίζει και αυτό με Gen3.

    Αν και με την Mellanox έχω τα ίδια, θα γυρίσω σιγά σιγά να κάνω εγκατάσταση στο Windows11 τα δικά μου, ήδη έχω περάσει web browsers, ftp clients κλπ... θέλει πολύ χρόνο γιατί για κάθε εφαρμογή έχω προσπάθεια να βρω όλα της τα settings που τα περνάω σιγά σιγά.
    There's no substitute for experience
    CorollaClub

Σελ. 28 από 33 ΠρώτηΠρώτη ... 818232627282930 ... ΤελευταίαΤελευταία

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας