Σελ. 29 από 33 ΠρώτηΠρώτη ... 919242728293031 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 421-435 από 483
  1. #421
    Εγγραφή
    12-06-2011
    Μηνύματα
    8.065
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50 + 250/80
    ISP
    Ote/Vodafone
    Router
    Pf plus/nokia - mu5001 5G
    Και δω αντιστοιχα πραγματα..
    Εκανα update σε latest and greatest redhat , καμμια διαφορα. Εστησα proxmox στο ιδιο hardware, μετεφερα το vm, τα ιδια. network lag μετα απο λιγο, σε βαθμο που να αποσυνδεεται το rdp.

    Μετεφερα το δισκο σε ενα νεωτερο i7 sff Hp, οπου παρατηρησα οτι το lag μειωθηκε μεν, αλλα δεν αλλαξε δραστικα. Εστησα ενα καινουργιο win11, το οποιο παει σφεντονα, ουτε lag ουτε τιποτε. Ειμαι παλι με kvm σε redhat 9.4 αλλα ειμαι σιγουρος οτι και proxmox να βαλω το ιδιο καλα θα παιζει.

    Επειδη το συστημα δεν ειναι lab , και αμα δεν , δεν παιζει τιποτε γενικοτερα, κρατησα το παλιο για tests και θα το ψαξω περισσοτερο. Η επισημη απαντηση θα ηταν οτι το hardware δεν ειναι στην επισημη hardware compatibilty list, οπότε ολα αυτα ειναι φυσιολογικα.
    Ρε τι τραβαμε.

  2. #422
    Εγγραφή
    27-05-2006
    Περιοχή
    Άγιοι Ανάργυροι
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    13.633
    Downloads
    21
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/10 - 600/120
    ISP
    Cosmote VDSL - 5G
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
    Router
    UntangleVM on esxi
    Το Veeam για Proxmox έρχεται πάντως οσονούπω

    https://forums.veeam.com/ovirt-kvm-f...71691-150.html
    There's no substitute for experience
    CorollaClub

  3. #423
    Εγγραφή
    10-06-2004
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    1.563
    Downloads
    13
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1000/100
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΑΓΚΡΑΤΙ
    Router
    Pfsense+
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από BlueChris Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το Veeam για Proxmox έρχεται πάντως οσονούπω

    https://forums.veeam.com/ovirt-kvm-f...71691-150.html
    εμ λογικο... χασανε πολυ κοσμο λογο broadcom !!

  4. #424
    Εγγραφή
    12-06-2011
    Μηνύματα
    8.065
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50 + 250/80
    ISP
    Ote/Vodafone
    Router
    Pf plus/nokia - mu5001 5G
    Τα εσπασαν και με την aws.. (η broadcom) Πραγματικα ΔΕΝ καταλαβαινω τι κανουν.

  5. #425
    Εγγραφή
    27-05-2006
    Περιοχή
    Άγιοι Ανάργυροι
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    13.633
    Downloads
    21
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/10 - 600/120
    ISP
    Cosmote VDSL - 5G
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
    Router
    UntangleVM on esxi
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από netblues Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τα εσπασαν και με την aws.. (η broadcom) Πραγματικα ΔΕΝ καταλαβαινω τι κανουν.
    Trojan Horse της MS για να ανέβει το HyperV
    There's no substitute for experience
    CorollaClub

  6. #426
    Εγγραφή
    25-01-2005
    Περιοχή
    Ιωάννινα
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    1.655
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από netblues Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τα εσπασαν και με την aws.. (η broadcom) Πραγματικα ΔΕΝ καταλαβαινω τι κανουν.
    Όπως γράψανε και στο post τους, να αρμέξουν τους μεγαλύτερους πελάτες που δεν μπορούν λόγω μεγέθους να αλλάξουν ή χρησιμοποιούν αυτό το 5% των λειτουργιών που δεν υπάρχει κάτι αντίστοιχο.

    Τώρα βέβαια να χάσεις από πελάτη το aws είναι λίγο πρόβλημα από όπου και να το πιάσεις.
    A very minor case of serious brain damage.

  7. #427
    Εγγραφή
    27-05-2006
    Περιοχή
    Άγιοι Ανάργυροι
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    13.633
    Downloads
    21
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/10 - 600/120
    ISP
    Cosmote VDSL - 5G
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
    Router
    UntangleVM on esxi
    @netblues τα VM που έχεις θέμα ταχύτητας και εσύ με windows, τα έχεις με Seabios ή Uefi? εμένα αυτό που μου κάνει το θέμα είναι με seabios ενώ το άλλο που παίζει ΟΚ είναι με UEFI. Αυτή είναι και η μοναδική τους διαφορά. Θα κοιτάξω μπας και γυρίσω το seabios σε uefi αλλά δεν το έχω κάνει ποτέ να πω την αλήθεια.
    There's no substitute for experience
    CorollaClub

  8. #428
    Εγγραφή
    25-01-2005
    Περιοχή
    Ιωάννινα
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    1.655
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από BlueChris Εμφάνιση μηνυμάτων
    @netblues τα VM που έχεις θέμα ταχύτητας και εσύ με windows, τα έχεις με Seabios ή Uefi? εμένα αυτό που μου κάνει το θέμα είναι με seabios ενώ το άλλο που παίζει ΟΚ είναι με UEFI. Αυτή είναι και η μοναδική τους διαφορά. Θα κοιτάξω μπας και γυρίσω το seabios σε uefi αλλά δεν το έχω κάνει ποτέ να πω την αλήθεια.
    Αν δεν σου παίξει με τη πρώτη, λογικά θα πρέπει να κάνεις τον vmdisk σε gpt αν τον έχεις σε MBR.
    Γίνεται χωρίς να χάσεις δεδομένα με το mbr2gpt.exe της Microsoft.

    Επίσης θα πρέπει να φτιάξεις και το uefi vmdisk και πιθανώς να βάλεις τα bootx64.efi κλπ μέσα στο boot folder των windows.
    A very minor case of serious brain damage.

  9. #429
    Εγγραφή
    10-06-2004
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    1.563
    Downloads
    13
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1000/100
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΑΓΚΡΑΤΙ
    Router
    Pfsense+
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από BlueChris Εμφάνιση μηνυμάτων
    @netblues τα VM που έχεις θέμα ταχύτητας και εσύ με windows, τα έχεις με Seabios ή Uefi? εμένα αυτό που μου κάνει το θέμα είναι με seabios ενώ το άλλο που παίζει ΟΚ είναι με UEFI. Αυτή είναι και η μοναδική τους διαφορά. Θα κοιτάξω μπας και γυρίσω το seabios σε uefi αλλά δεν το έχω κάνει ποτέ να πω την αλήθεια.
    Καλώς ήρθες στον κόσμο του uefi !!!

  10. #430
    Εγγραφή
    27-05-2006
    Περιοχή
    Άγιοι Ανάργυροι
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    13.633
    Downloads
    21
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/10 - 600/120
    ISP
    Cosmote VDSL - 5G
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
    Router
    UntangleVM on esxi
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Oav051 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλώς ήρθες στον κόσμο του uefi !!!
    μα δεν υπάρχει άλλη λύση .. αν το ρημάδι δεν παίξει και ετσι τέλος.

    Αύριο από τη δουλειά θα δοκιμάσω.... backup έχω δεν με νοιάζει.

    Σε άλλα νέα, στον Proxmox αν κάνεις Virtual κάρτες μπορείς να συνεχίσεις να χρησιμοποιείς την κεντρική κάρτα στο vmbr0 όπου συνεχίζεις και βλέπεις το βασικό ip του proxmox, ΑΛΛΑ αν όμως βάλεις κάποιο VM να έχει ίντερνετ με αυτό το βασικό bridge τότε το VM δεν έχει δίκτυο
    Το πρόβλημα έγκειται στο ότι πρέπει να δηλωθεί το macaddress του VM στον Proxmox στη βαση του firewall Κλπ.

    Η λύση είναι αυτή

    Την δοκίμασα και παίζει, βασικά το script κάνει αυτά που πρέπει στο firewall και με το command
    qm set VMID --hookscript local:snippets/bridgefix.sh
    σου προσθέτει απλά στο config του VM ένα line με το hookscript που κάνει την δουλειά.

    Δηλαδή για παράδειγμα... έχω την 1η θύρα της HPE 560SFP+ στο βασικό bridge (enp3s0f0) που παίζει ΟΚ και από εκεί συνδέομαι στον Proxmox μου και έχω στο VM μου ένα virtual interface passthrough (enp3s0f0v0). Θέλω ένα VM να πάρει με virtio από το vmbr0 που είναι το βασικό bridge (enp3s0f0), ε χωρίς το script δεν έχει δίκτυο καν.... με το qm set αφού το δηλώσεις και του κάνεις reboot λειτουργεί μια χαρά.

    Αν θες μετά να το ξηλώσεις το hook απλά στο vm config σβήνεις την γραμμή hookscript και είναι ΟΚ.

    Στον Proxmox έχουν πει ΘΑ το φτιάξουν αυτό να μην χρειάζεται πατέντες για να παίξει.
    There's no substitute for experience
    CorollaClub

  11. #431
    Εγγραφή
    12-06-2011
    Μηνύματα
    8.065
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50 + 250/80
    ISP
    Ote/Vodafone
    Router
    Pf plus/nokia - mu5001 5G
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από BlueChris Εμφάνιση μηνυμάτων
    @netblues τα VM που έχεις θέμα ταχύτητας και εσύ με windows, τα έχεις με Seabios ή Uefi? εμένα αυτό που μου κάνει το θέμα είναι με seabios ενώ το άλλο που παίζει ΟΚ είναι με UEFI. Αυτή είναι και η μοναδική τους διαφορά. Θα κοιτάξω μπας και γυρίσω το seabios σε uefi αλλά δεν το έχω κάνει ποτέ να πω την αλήθεια.
    Σατανικη συμπτωση? Και δω αυτο που ΔΕΝ ειναι με sebios ενω το αλλο με uefi. Δυσκολευομαι να το πιστεψω σε καθε περιπτωση

  12. #432
    Εγγραφή
    27-05-2006
    Περιοχή
    Άγιοι Ανάργυροι
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    13.633
    Downloads
    21
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/10 - 600/120
    ISP
    Cosmote VDSL - 5G
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
    Router
    UntangleVM on esxi
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από netblues Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σατανικη συμπτωση? Και δω αυτο που ΔΕΝ ειναι με sebios ενω το αλλο με uefi. Δυσκολευομαι να το πιστεψω σε καθε περιπτωση
    Εγω οχι, μεσα σε ολα για κάποιο λογο ολοι στα how to για windows vm σε linux, ολοι λενε με uefi.

    Θα ενημερωσω ποιο αργα.
    There's no substitute for experience
    CorollaClub

  13. #433
    Εγγραφή
    25-01-2005
    Περιοχή
    Ιωάννινα
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    1.655
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Γράψτε άκυρο, δεν είχα δει ότι έλεγες για sr-iov slices.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος riddle3 : 13-05-24 στις 08:48.
    A very minor case of serious brain damage.

  14. #434
    Εγγραφή
    27-05-2006
    Περιοχή
    Άγιοι Ανάργυροι
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    13.633
    Downloads
    21
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/10 - 600/120
    ISP
    Cosmote VDSL - 5G
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
    Router
    UntangleVM on esxi
    Λοιπόν γύρισα σε UEFI ...

    πρώτα έκανα
    Κώδικας:
    mbr2gpt /convert /disk:0 /allowFullOS
    μετά έκανα shutdown και στον proxmox δήλωσα UEFI, έβαλα EFI δίσκο και έβαλα και TPM για πιθανό update σε 11

    Το αποτέλεσμα? πουλάκια

    Με την Virtio κάρτα δικτύου έχω τα ίδια κολλήματα
    Με την SRiov κάρτα και virtual interface, έχω cap στο 1.2gbit χωρίς κολλήματα. Εδώ είναι οφθαλμοφανές πως το No of Queues που ρυθμίζω στον driver (βρήκα και ποιο καινούργιο Intel(R) 82599 Virtual Function έκδοση 29.1) δεν με υπακούει γιατί όταν πουσάρω το δίκτυο, μόνο ένας πυρήνας ανεβαίνει και τερματίζει.
    Με passthrough το φυσικό interface της μιας πόρτας της 560 SFP+ έχω full speed με μόνη συνθήκη να έχω πάει στον driver τα Queues στα 16, τους buffer στα 4096 και να έχω δώσει στο μηχάνημα 2 cpu από 6 πυρήνες ο καθένας. To full δηλαδή toy ryzen 3600. Αν δώσω 12 πυρήνες με 1 CPU έχω lag.

    Οπότε δεν φταίει το uefi... άρα στο μυαλό μου κάτι έχει μείνει στο VM από τα VMWare tools ή οι driver της intel.. έτσι νοιώθω παρόλη την απεγκατάσταση των πάντων από VMWare όταν το μετέφερα στον proxmox.

    Θα περιμένω την Mellanox CX4 να έρθει και αν και αυτή κάνει τα ίδια τότε σιγά σιγά θα χτίσω το Win11 που έχω φτιάξει full για δικό μου VM... ήδη περνάω τα 1000άδες πράγματά μου τσούκου τσούκου και το υπάρχων vm θα το έχω για ότι μου λείπει να το παίρνω....

    Μεγάλες στιγμές.

    - - - Updated - - -

    'Eνα πρόβλημα που έσκασε σήμερα με τον Proxmox. Όσοι έχετε ασχοληθεί με Proxmox και cluster έχετε δει το ΗΑ του σωστά? ε αυτό το πράγμα κάνει μια θεϊκή μπάμια που δεν το έχω ματαδεί σε esxi cluster τουλάχιστον και δεν έχει και λογική.
    Στο σπίτι έχω σε proxmox ένα nuc, το MS-01 και το 3ο μηχάνημα το AMD που έφτιαξα πρόσφατα το οποίο είναι κλειστό. Όλα αυτά είναι cluster με ένα VM με το Quorum που τρέχει στον esxi στον πατέρα μου.
    Το AMD είναι πάντα κλειστό εκτός αν θέλω εγώ να δουλέψω ή να δω κάτι οπότε το ανοίγω και εκεί είναι το windows10 vm μου με τα passthrough GFX κλπ. Δεν το έχω δηλωμένο στο HA παρά του έχω replication στο MS-01 μόνο οπότε αν καεί το AMD ή πάθει κάτι χοντρό να μπορώ να το σηκώσω στο MS-01 (εκτός από restore από backup).

    Πριν λίγο λοιπόν έκανα ένα rst όλα τα unifi μου, όλα ... ε τι έκανε ο proxmox στο MS-01 μόλις χάθηκε το δίκτυο τελείως για λίγο??

    May 14 08:40:31 BCProxmox corosync-qdevice[1803]: Can't connect to qnetd host. (-5986): Network address not available (in use?)
    -- Reboot --
    ναι reboot!!!!! είναι θεοί όποιος το σκέφτηκε αυτό.... αν έχεις στο ΗΑ του cluster δηλωμένα VM όπου εγώ έχω ώστε αν πάθει κάτι το MS-01 να τρέξουν στο NUC τα βασικά, τότε αυτός για λόγο του να είναι σίγουρος πως δεν έχει κολλήσει κάτι τοπικά, του βαράει ένα reboot!!!!!!!

    Υπέρτατη και θεϊκή παπαριά μιλάμε και με βάζει σε 2ες σκέψεις να το στείλω όλο το έργο proxmox.... από ότι διαβάζω στα φόρουμ, ΣΩΣΤΑ λένε κάνει για να μην σηκωθούν τα ίδια VM από 2 Host επειδή είναι σε HA στο ίδιο δίκτυο. Βρε ηλίθιοι.. δεν μπορείτε να το τσεκάρετε αλλιώς? η VMWare πως το κάνει δηλαδή? δεν υπάρχει το κάνω reboot τα πάντα προληπτικά μήπως και αν έχει κολλήσει κάτι...

    Μου την έχει δώσει αυτό τώρα μιλάμε.. ΚΑΙ ΕΙΜΑΙ ΚΑΙ ΣΕ ΔΙΑΙΤΑ ΑΠΟ ΧΤΕΣ από τη γυναίκα και έχω τρελά νεύρα
    There's no substitute for experience
    CorollaClub

  15. #435
    Εγγραφή
    25-01-2005
    Περιοχή
    Ιωάννινα
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    1.655
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Ήθελα να το γράψω αυτό, γιατί έγινε και σε μένα και ενώ το γράφει το documentation δεν του είχα δώσει την απαραίτητη προσοχή.

    Καταλαβαίνω γιατί το κανουν, σου λέει δεν έχω πλειοψηφία πλέον όποτε σε περίπτωση που τα άλλα είναι ανοικτά και δεν τα βλέπω, μπορεί να έχει αλλάξει η κατάσταση όποτε κάνω restart και βλέπουμε.

    Προσωπικά έβαλα ένα ξεχασμένο rpi1 με 512mb ram και diet pi σαν qdevice ώστε να μην έχω πλέον τέτοια θέματα
    A very minor case of serious brain damage.

Σελ. 29 από 33 ΠρώτηΠρώτη ... 919242728293031 ... ΤελευταίαΤελευταία

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας