Σελ. 3 από 4 ΠρώτηΠρώτη 1234 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 31-45 από 51
  1. #31
    Εγγραφή
    27-06-2023
    Μηνύματα
    138
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Vodafone
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από GregoirX23 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πολύ σωστά τα όσα λες....
    Ακριβότερη πάντως δε νομίζω να είναι γενικά....
    Απλά είναι σχεδόν στα ίδια επίπεδα με κοτε...
    Και αν δεν ήταν και οι προσφορές που κάνει..... Θα είχε πιάσει πάτο....
    Απο τη στιγμη που φτανει την κοσμοτέ στην ακριβεια, καλυτερα να εχει καποιος κοσμοτε με καλυτερη καλυψη και υψηλοτερες ταχύτητες. Τουλαχιστον να αξιζουν τα χρηματα που δινουμε.

  2. #32
    Εγγραφή
    01-11-2008
    Ηλικία
    36
    Μηνύματα
    684
    Downloads
    10
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    20480/1024
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - Ν. ΗΡΑΚΛΕΙΟ
    Router
    Siemens CL-110
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tiatrou Εμφάνιση μηνυμάτων


    Το θέμα είναι γιατί δεν βγάζουν όλες οι εταιρίες ένα πρόγραμμα, με 100 λεπτά ομιλίας το μήνα και 1GB δεδομένα, με μόλις 6-7€ για αυτούς που το χρησιμοποιούν ελάχιστο. Θα το ήθελαν πολλοί και δε θα έβαζαν κάρτα ανά δύο ή ανα τρεις μήνες, που τελικά τους έρχεται το ίδιο κόστος, αλλά χωρίς να μπορούν να χρησιμοποιήσουν το κινητό τους μετά τον πρώτο μήνα, για καμία εξερχόμενη κλήση.
    γιατι κατα πασα πηθανοτητα αυτα τα 100 λεπτα και 1gb για της εταιρειες κοστιζει πανω κατω τα ιδια με τα 1000 λεπτα και 10 gb

  3. #33
    Εγγραφή
    23-06-2007
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    18.804
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    220/22 + 110/11 + 450/22
    ISP
    Cosmote & Vodafone
    DSLAM
    Wind - ΠΑΤΗΣΙΑ
    Router
    Fritz! VDSL + 5G
    SNR / Attn
    19(dB) / 11(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Υπάρχουν τώρα πάντως και οι προσφορές Big Bag..

    https://www.vodafonecu.gr/paketa/

    πχ
    200 GB για 30 μέρες : 11.5 € + 30000 κρύσταλλοι.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Iris07 : 21-04-24 στις 16:41.
    My AVM Fritz : 7590 AX, 4060 AX, 6850 5G, Repeater 6000, Fon X6, Smart Gateway, Dect 500, Dect 440, Dect 200
    Other : ZTE H267A, TP-Link TL-R605, Poynting XPOL-1-5G, Samsung S20 FE & S21 FE, Panasonic KX-TGF310, Cosmote TV Box, MI Box 2
    New! : Qnap: QHora-301W - 10GbE

  4. #34
    Εγγραφή
    01-03-2005
    Περιοχή
    GR
    Μηνύματα
    10.024
    Downloads
    26
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    Ftth:500/50 & 4G:95/45.
    ISP
    Nova & Cosmote.
    DSLAM
    Wind - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    HG8145V5 & Mr6500v.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από VIPdriver Εμφάνιση μηνυμάτων
    Απο τη στιγμη που φτανει την κοσμοτέ στην ακριβεια, καλυτερα να εχει καποιος κοσμοτε με καλυτερη καλυψη και υψηλοτερες ταχύτητες. Τουλαχιστον να αξιζουν τα χρηματα που δινουμε.
    Σε περιοχή αυτών των 2 αν δεν έπεφτε καμιά καλή προσφορά, πάλι Νόβα θα έβαζα...
    Αυτό που με ενοχλεί όμως είναι ότι σε σχέση με το ιδιόκτητο της Νόβα, χάνει πάρα μα πάρα πολύ σε ταχύτητα στα δίκτυα των άλλων δύο.... Πχ πάγιο κοτε 50 vs 500 σε Νόβα..... Και τα δύο 29€ και χωρίς απεριόριστα τηλέφωνα η κοτε.... Τα έχω γράψει, μη γίνομαι κουραστικός...
    Γι'αυτό έχω επιλέξει στο εξοχικό με υποδομή ΟΤΕ να μην έχω οπτική.... Είναι τουλάχιστον ένας από τους λόγους για να μη πληρώνω κάτι τόσο ακριβό για λίγους μήνες.... Έχω άλλες λύσεις βλέπε κινητό..
    Το να δίνω κάτι τόσο υπερτιμημένο που μπορεί να το πιάσει και το κινητό δεν μου κάθεται καλά....
    Όταν πέσουν οι τιμές γενναία σε επίπεδα Νόβα το βλέπουμε ξανά....
    Τότε μπορεί να βάλω.... Μέχρι τότε όμως it's a no no...
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος GregoirX23 : 21-04-24 στις 17:02.
    -GOVERNMENT ECONOMIST VIRUS: Nothing works, but all your diagnostic software says everything is fine. :x

  5. #35
    Εγγραφή
    15-02-2024
    Περιοχή
    ΜΕΛΙΣΣΙΑ
    Ηλικία
    25
    Μηνύματα
    201
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ VDSL 100/10
    Η Cosmote στην κινητή είναι σε πολύ καλά επίπεδα σε τιμές και άψογη σε δίκτυο.
    Το GigaMax unlimited το δίνει με 23-27€, όσο και η κόκκινη με δίκτυο χειρότερο και από Nova.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από GregoirX23 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σε περιοχή αυτών των 2 αν δεν έπεφτε καμιά καλή προσφορά, πάλι Νόβα θα έβαζα...
    Αυτό που με ενοχλεί όμως είναι ότι σε σχέση με το ιδιόκτητο της Νόβα, χάνει πάρα μα πάρα πολύ σε ταχύτητα στα δίκτυα των άλλων δύο.... Πχ πάγιο κοτε 50 vs 500 σε Νόβα..... Και τα δύο 29€ και χωρίς απεριόριστα τηλέφωνα η κοτε.... Τα έχω γράψει, μη γίνομαι κουραστικός...
    Γι'αυτό έχω επιλέξει στο εξοχικό με υποδομή ΟΤΕ να μην έχω οπτική.... Είναι τουλάχιστον ένας από τους λόγους για να μη πληρώνω κάτι τόσο ακριβό για λίγους μήνες.... Έχω άλλες λύσεις βλέπε κινητό..
    Το να δίνω κάτι τόσο υπερτιμημένο που μπορεί να το πιάσει και το κινητό δεν μου κάθεται καλά....
    Όταν πέσουν οι τιμές γενναία σε επίπεδα Νόβα το βλέπουμε ξανά....
    Τότε μπορεί να βάλω.... Μέχρι τότε όμως it's a no no...
    Εγώ στο εξοχικό έχω ένα 5G router και μια Cosmote internet on the go με κάρτα και παίζω τζάμι 3 smart tv, τα κινητά, 1 laptop και 1 tablet.
    Εντάξει επειδή η περιοχή είναι απόμακρη και το σήμα αδύναμο (2/5) πιάνω πέριξ των 150Mbps.
    Σχεδόν ποτέ δεν έχω πρόβλημα.
    COSMOTE VDSL 100/10, COSMOTE TV FULL PACK, COSMOTE GIGAMAX UNLIMITED, COSMOTE INTERNET ON THE GO με κάρτα (εξοχικό), F2G (για δοκιμές), EON TV FULL PACK.

  6. #36
    Εγγραφή
    01-03-2005
    Περιοχή
    GR
    Μηνύματα
    10.024
    Downloads
    26
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    Ftth:500/50 & 4G:95/45.
    ISP
    Nova & Cosmote.
    DSLAM
    Wind - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    HG8145V5 & Mr6500v.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από NURSE MARIOS Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η Cosmote στην κινητή είναι σε πολύ καλά επίπεδα σε τιμές και άψογη σε δίκτυο.
    Το GigaMax unlimited το δίνει με 23-27€, όσο και η κόκκινη με δίκτυο χειρότερο και από Nova.

    - - - Updated - - -



    Εγώ στο εξοχικό έχω ένα 5G router και μια Cosmote internet on the go με κάρτα και παίζω τζάμι 3 smart tv, τα κινητά, 1 laptop και 1 tablet.
    Εντάξει επειδή η περιοχή είναι απόμακρη και το σήμα αδύναμο (2/5) πιάνω πέριξ των 150Mbps.
    Σχεδόν ποτέ δεν έχω πρόβλημα.
    Και εγώ έχω στο εξοχικό ένα 6400 με έξτρα σιμ.. Βέβαια παραδόξως το 4g σήμα δεν πάει και πολύ καλά.... Η βοντα στη 2100 μου δίνει πολύ καλύτερη ταχύτητα αλλά με όριο όγκου... Έχω onthespot στη βοντα.. Βέβαια η κοτε με τα απεριόριστα και την public ip υπερτερεί και ας χάνει σε ταχύτητα....
    Το 4g+ δίκτυο πάει κάπως καλύτερα αλλά δεν είναι να τρελαίνεσαι κιόλας... Το ίδιο και το 5g πάει πιο καλά, αλλά τα 5g router κοστίζουν μια περιουσία και υπάρχει και ο φόβος μήπως μια μέρα μείνουν στο ράφι ως μπιμπελό.... Αν κόψουν τις έξτρα δλδ θα θέλει dedicated συμβόλαιο μόνο για το ρούτερ μετά... Η κάρτα φρογκ για όσο υπάρχει η προσφορά μείον την public ip βέβαια..
    Προτιμώ να έχω απλή πλοήγηση με ένα φθηνό ρούτερ ώστε να μη μου ξελιγωνει τη μπαταρία το ίντερνετ μέσω δεδομένων στο κινητό... Και μόνο όταν θέλω παραπάνω ταχύτητα να τη πιάνω από το κινητό....
    Προσωπικά χαζεύω το nx510v αλλά δεν ξέρω αν θα το πάρω.... Από τη μια το κόστος και ότι ανέφερα και από την άλλη η έλλειψη voip...
    Σπίτι backup για τις κάμερες έχω το 6500v όπως φαίνεται και στο προφίλ..
    -GOVERNMENT ECONOMIST VIRUS: Nothing works, but all your diagnostic software says everything is fine. :x

  7. #37
    Εγγραφή
    08-03-2009
    Μηνύματα
    1.170
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από alefgr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και εμένα με έχει ξεχάσει η voda στο να λαμβάνω κλήσεις (τον Οκτώβρη τελευταία ανανέωση), αλλά μου έχει κάνει φραγή τα sms. Κρίμα που δεν ισχύει το αντίθετο...
    Σε εμένα ενώ τον Οκτώβριο είχε μπει φραγή εισερχομένων κλήσεων και sms, κάπου προς το τέλος Μαρτίου ανακάλυψα ότι έγινε άρση και των δύο, πρώτα των sms και μετά των εισερχόμενων.
    Περίεργα πράγματα συμβαίνουν με την κυραβόνταφον.
    ΔΕΝ ΗΞΕΡΕΣ
    ΔΕΝ ΡΩΤΑΓΕΣ
    ΑΣ ΠΡΟΣΕΧΕΣ

  8. #38
    Εγγραφή
    15-02-2024
    Περιοχή
    ΜΕΛΙΣΣΙΑ
    Ηλικία
    25
    Μηνύματα
    201
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ VDSL 100/10
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από GregoirX23 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και εγώ έχω στο εξοχικό ένα 6400 με έξτρα σιμ.. Βέβαια παραδόξως το 4g σήμα δεν πάει και πολύ καλά.... Η βοντα στη 2100 μου δίνει πολύ καλύτερη ταχύτητα αλλά με όριο όγκου... .
    Σπίτι backup για τις κάμερες έχω το 6500v όπως φαίνεται και στο προφίλ..
    Εμένα στο σημείο το 4G+ δίνει 10Mbps και το 5G κοντά στα 120-150. Και το καλοκαίρι που μαζεύει κόσμο (είναι παραλιακή περιοχή το εξοχικό) γίνεται ανυπόφορο.
    Οπότε έχει μεγάλη διαφορά, ειδικά για τις smart tv που τρώνε δεδομένα με το κιλό.
    COSMOTE VDSL 100/10, COSMOTE TV FULL PACK, COSMOTE GIGAMAX UNLIMITED, COSMOTE INTERNET ON THE GO με κάρτα (εξοχικό), F2G (για δοκιμές), EON TV FULL PACK.

  9. #39
    Το κατήργησαν το συγκεκριμένο Big Bang DATA MAX.

    Είμαι σε επαρχία και το χρησιμοποιούσα σα κύρια σύνδεση
    μαζί με άλλα 3 καρτοκινητά αφού εδώ δεν υπάρχουν
    ελεύθερες πόρτες για xDSL. Με βλέπω να παίρνω και
    τα 4 νούμερα και να πηγαίνω Cosmote

    Η vodafone το παραξήλωσε. Πακέτο 200GB το πλήρωνα 11,90
    και τώρα θέλει 12,70 για 50GB. Δηλαδή υπερτετραπλασίασε την τιμή.

    ΜΕΙΝΕ ΜΟΝΗ ΣΟΥ

  10. #40
    Εγγραφή
    27-06-2023
    Μηνύματα
    138
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Vodafone
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ProdoLano Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το κατήργησαν το συγκεκριμένο Big Bang DATA MAX.

    Είμαι σε επαρχία και το χρησιμοποιούσα σα κύρια σύνδεση
    μαζί με άλλα 3 καρτοκινητά αφού εδώ δεν υπάρχουν
    ελεύθερες πόρτες για xDSL. Με βλέπω να παίρνω και
    τα 4 νούμερα και να πηγαίνω Cosmote

    Η vodafone το παραξήλωσε. Πακέτο 200GB το πλήρωνα 11,90
    και τώρα θέλει 12,70 για 50GB. Δηλαδή υπερτετραπλασίασε την τιμή.

    ΜΕΙΝΕ ΜΟΝΗ ΣΟΥ
    Την καλύτερη δουλειά θα κάνεις φίλε.

  11. #41
    Εγγραφή
    15-02-2024
    Περιοχή
    ΜΕΛΙΣΣΙΑ
    Ηλικία
    25
    Μηνύματα
    201
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ VDSL 100/10
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ProdoLano Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το κατήργησαν το συγκεκριμένο Big Bang DATA MAX.

    Είμαι σε επαρχία και το χρησιμοποιούσα σα κύρια σύνδεση
    μαζί με άλλα 3 καρτοκινητά αφού εδώ δεν υπάρχουν
    ελεύθερες πόρτες για xDSL. Με βλέπω να παίρνω και
    τα 4 νούμερα και να πηγαίνω Cosmote

    Η vodafone το παραξήλωσε. Πακέτο 200GB το πλήρωνα 11,90
    και τώρα θέλει 12,70 για 50GB. Δηλαδή υπερτετραπλασίασε την τιμή.

    ΜΕΙΝΕ ΜΟΝΗ ΣΟΥ
    Cosmote, η μόνη λύση με τους κλέφτες.
    COSMOTE VDSL 100/10, COSMOTE TV FULL PACK, COSMOTE GIGAMAX UNLIMITED, COSMOTE INTERNET ON THE GO με κάρτα (εξοχικό), F2G (για δοκιμές), EON TV FULL PACK.

  12. #42
    Εγγραφή
    01-03-2005
    Περιοχή
    GR
    Μηνύματα
    10.024
    Downloads
    26
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    Ftth:500/50 & 4G:95/45.
    ISP
    Nova & Cosmote.
    DSLAM
    Wind - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    HG8145V5 & Mr6500v.
    Στο onthespot θα δώσουν κάνα δώρο; Η μπααααα....
    -GOVERNMENT ECONOMIST VIRUS: Nothing works, but all your diagnostic software says everything is fine. :x

  13. #43
    Εγγραφή
    28-02-2013
    Περιοχή
    Χαλάνδρι
    Μηνύματα
    51
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1/1 Gbps
    ISP
    Inalan
    Router
    UDM-Pro
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από NURSE MARIOS Εμφάνιση μηνυμάτων
    Cosmote, η μόνη λύση με τους κλέφτες.
    Όσον αφορά τα καρτοκινητά (τα οποία αφορά το θέμα), από πού ακριβώς προκύπτει ότι η κοσμοτε είναι καλύτερη από τη βονταφον;
    Με μια σύντομη αναζήτηση, σε λίγο καιρό και στις δύο θα χρειάζεσαι 13€/μήνα για το μικρότερο αξιοπρεπές συνδυαστικό πακέτο ομιλίας + δεδομένα.
    Και για όσους είναι όλη μέρα πάνω από το κινητό, και τα μεγαλύτερα πακέτα φαίνονται πολύ παρόμοια.

    Και σχετικά με το δίκτυο και την κάλυψη, ακούω πολλούς να λένε ότι η κοσμοτε είναι καλύτερη αλλά στην πράξη δεν το βλέπω. Σύμφωνα με την εμπειρία μου (Αθήνα-Αττική) δεν έχει κάποιο πολύ αισθητό πλεονέκτημα η μία σε σχέση με την άλλη. Μάλιστα, σε πολύ κεντρικό σημείο της Αθήνας, το δικό μου βόνταφον πιάνει καμπάνα 5G ενώ το κοσμοτε του συναδέλφου στο διπλανό γραφείο με το ζόρι βγάζει μια κλήση (είναι έτσι σε όλους τους χαμηλότερους ορόφους του κτηρίου).

    Εννοείται ότι δεν προσπαθώ να υπερασπιστώ τη βόνταφον, απλά μου κάνει εντύπωση που επικρατεί η γενική άποψη ότι "η κοσμοτε είναι καλύτερη".

  14. #44
    Εγγραφή
    23-06-2007
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    18.804
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    220/22 + 110/11 + 450/22
    ISP
    Cosmote & Vodafone
    DSLAM
    Wind - ΠΑΤΗΣΙΑ
    Router
    Fritz! VDSL + 5G
    SNR / Attn
    19(dB) / 11(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Αν διαβάσεις πολλές απόψεις, αυτό το συμπέρασμα βγαίνει, ότι η Cosmote έχει γενικά καλύτερο δίκτυο..

    Και για να μην τα λέμε μόνο εμείς υπάρχουν και τα στοιχεία του SpeedTest..
    https://www.speedtest.net/awards/greece/

    Την ίδια εικόνα έχω και εγώ σε μεγάλες περιοχές γύρω από την Κυψέλη από Πατησίων μέχρι Άνω Κυψέλη..
    έχω κάνει πολλές μετρήσεις..

    Μόνο όταν πήγα κοντά σε μία αναβαθμισμένη κεραία της Vodafone - Nova πέρασαν μπροστά αυτοί οι 2..

    - - - Updated - - -

    Ακόμη και εκεί που δεν υπάρχουν μπάντες 3500, έχω δει και πάλι την Cosmote να τα καταφέρνει καλύτερα..

    https://www.adslgr.com/forum/threads...70#post7439770
    My AVM Fritz : 7590 AX, 4060 AX, 6850 5G, Repeater 6000, Fon X6, Smart Gateway, Dect 500, Dect 440, Dect 200
    Other : ZTE H267A, TP-Link TL-R605, Poynting XPOL-1-5G, Samsung S20 FE & S21 FE, Panasonic KX-TGF310, Cosmote TV Box, MI Box 2
    New! : Qnap: QHora-301W - 10GbE

  15. #45
    Εγγραφή
    27-06-2023
    Μηνύματα
    138
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Vodafone
    Συμφωνώ ότι η κοσμοτέ έχει καλυτερο δίκτυο, αλλά παντα εξαρτάται από την περιοχη που το θέλει ο καθένας. Το σίγουρο είναι ότι σε γενικές γραμμές η κοσμοτέ έχει τις λιγοτερες τρυπες και το πιο ποιοτικο δίκτυο. Από δική μου εμπειρία και στις 2 εταιρίες, η βόνταφον άλλα δείχνει στην οθόνη μου και άλλα συμβαίνουν στην πραγματικοτητα, ενώ αντιθέτως στη κοσμοτέ με τις ίδιες γραμμές σήματος στην οθόνη έχω 20πλασιες ταχύτητες.

Σελ. 3 από 4 ΠρώτηΠρώτη 1234 ΤελευταίαΤελευταία

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας