Εμφάνιση 1-2 από 2
  1. #1
    Εγγραφή
    12-12-2008
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    61
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Καλησπέρα σας!

    Εδώ και περίπου 1μιση έχω 100mbps γραμμή. Απο τον ΟΤΕ μου είχαν πει αρχικά πως λόγω απόστασης ΔΕΝ θα μπορέσω ποτέ να πιάσω 100 και η ταχύτητα μου θα ήταν το πολύ στα 75mbps, και για παραπάνω θα πρέπει να περιμένω όταν και αν έρθει FTTH, πράγμα που το δέχτηκα.
    Τελικά με λίγο σκάλισμα ακόμη απο τους τεχνικούς, με το speedport plus κατέληξα να κλειδώνω γύρω στα 85-90mpbs με το maximum attainable να είναι κάπου στα 91-95.
    Πρόσφατα άλλαξα απο speedport plus σε fritz 7590 AX και η ταχύτητα μου πήγε στα 68-70 και δεν πηγαίνει πιο ψηλά με το συγκεκριμένο ρούτερ (είναι όπως "κάτσει" το καθένα στη γραμμή).

    Το ερώτημα μου είναι πως στην σελίδα του παρόχου μου εμφανίζει στον έλεγχο διαθεσιμότητας στην περιοχή μου και με τον αριθμό του τηλεφώνου μου, πως υπάρχει δυνατότητα για αναβάθμιση σε 200mbps...
    Πως γίνεται να μου το δείχνει ο πάροχος και να μου το πουλάει αυτό μέσα απο τη σελίδα του, όταν στην γραμμή μου πλέον μετα βίας κλειδώνω λίγο πάνω απο 65-70mbps;

    Μου είχαν πει οτι λόγω της κάπως μεγάλης απόστασης, ο χαλκός δεν μπορεί με τίποτα να δώσει παραπάνω. Υπάρχει κάτι που αλλάζει και αν κάνω αναβάθμιση σε 200 θα πάει π.χ. στα 150-160 ή θα κερδίζω μόνο στο upload;

    Σας ευχαριστώ!
    Cosmote 100, Fritz! 7590 AX

  2. #2
    Εγγραφή
    31-05-2007
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    4.039
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110000/11000
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΕΡΨΙΘΕΑ
    Router
    Fritz!Box 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από TESTERMAN Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πως γίνεται να μου το δείχνει ο πάροχος και να μου το πουλάει αυτό μέσα απο τη σελίδα του, όταν στην γραμμή μου πλέον μετα βίας κλειδώνω λίγο πάνω απο 65-70mbps;
    Συχνά κάνει λάθος ο πάροχος,
    οι μόνοι που ξέρουν πραγματικά τι γίνεται είναι οι τεχνίτες της περιοχής.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από TESTERMAN Εμφάνιση μηνυμάτων
    Υπάρχει κάτι που αλλάζει και αν κάνω αναβάθμιση σε 200 θα πάει π.χ. στα 150-160 ή θα κερδίζω μόνο στο upload;
    Στα 200 θα σε γυρίσουν σε 35b, πιθανά θα πάει λίγο παραπάνω
    (όσο πιο μακριά = τόσο μικρότερο το κέρδος...),
    πόσο παραπάνω κανείς δεν μπορεί να σου πει προκαταβολικώς.
    Μπορείς να το δοκιμάσεις και βλέπεις στην πράξη πως θα πάει,
    αν δεν σε ικανοποιεί *φαντάζομαι* δεν θα έχουν πρόβλημα να σε υποβαθμίσουν στα 100.
    Disclaimer:
    Any views or opinions expressed represent the official view of the voices in my head.

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας