Σελ. 6 από 6 ΠρώτηΠρώτη ... 456
Εμφάνιση 76-84 από 84

Θέμα: Teltonica RUTX50

  1. #76
    Εγγραφή
    06-12-2005
    Μηνύματα
    34
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΔΡΟΣΙΑ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από 2048dsl Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν μπορεσα να κανω δουλεια...
    Το έχω στο εξοχικό που πηγαίνω τα ΣΚ. Θα δοκιμάσω να δω αν καταφέρω κάτι και θα ενημερώσω.

  2. #77
    Εγγραφή
    13-09-2006
    Περιοχή
    ΠΛΑΚΑ ΚΕΡΑΤΕΑΣ
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    1.986
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    500/100
    ISP
    Cosmote 5G
    Router
    Teltonika RUTX50
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από peros550 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το έχω στο εξοχικό που πηγαίνω τα ΣΚ. Θα δοκιμάσω να δω αν καταφέρω κάτι και θα ενημερώσω.
    οκ φιλε

  3. #78
    Εγγραφή
    06-12-2005
    Μηνύματα
    34
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΔΡΟΣΙΑ
    Από την σελίδα WAN, δημιούργησα ένα δεύτερο interface τύπου mobile. Επειδή το APN "vpn-internet" το έχω bridge, δεν με άφησε να έχω δεύτερο του ίδιου τύπου. Επομένως, επέλεξα NAT.
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Screenshot 2024-05-19 101111.png 
Εμφανίσεις:  12 
Μέγεθος:  90,0 KB 
ID: 256177

    Φαίνεται να έχει πάρει IP και το δεύτερο, άρα οκ. Επειδή έχω bridge στο πρώτο, δεν ξέρω αν μπορώ από το ίδιο καλώδιο μεταξύ του RTUTX50 και του router που έχω στο σπίτι (Ubiquiti UCG-Ultra) να περνάω την κίνηση του δεύτερου AP. Λέω να χρησιμοποιήσω ένα δεύτερο καλώδιο μεταξύ των δύο router, και να σετάρω το δεύτερο APN ως δεύτερο WAN για τον Ubiquiti.

  4. #79
    Εγγραφή
    13-09-2006
    Περιοχή
    ΠΛΑΚΑ ΚΕΡΑΤΕΑΣ
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    1.986
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    500/100
    ISP
    Cosmote 5G
    Router
    Teltonika RUTX50
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από peros550 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Από την σελίδα WAN, δημιούργησα ένα δεύτερο interface τύπου mobile. Επειδή το APN "vpn-internet" το έχω bridge, δεν με άφησε να έχω δεύτερο του ίδιου τύπου. Επομένως, επέλεξα NAT.
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Screenshot 2024-05-19 101111.png 
Εμφανίσεις:  12 
Μέγεθος:  90,0 KB 
ID: 256177

    Φαίνεται να έχει πάρει IP και το δεύτερο, άρα οκ. Επειδή έχω bridge στο πρώτο, δεν ξέρω αν μπορώ από το ίδιο καλώδιο μεταξύ του RTUTX50 και του router που έχω στο σπίτι (Ubiquiti UCG-Ultra) να περνάω την κίνηση του δεύτερου AP. Λέω να χρησιμοποιήσω ένα δεύτερο καλώδιο μεταξύ των δύο router, και να σετάρω το δεύτερο APN ως δεύτερο WAN για τον Ubiquiti.
    Στο mikrotik που ειχα δηλωνα ποια IP στο LAN ηθελα να βγαινει απο PUBLIC η CG-NAT στο teltonika ακομα το ψάχνω και εγω

  5. #80
    Εγγραφή
    06-12-2005
    Μηνύματα
    34
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΔΡΟΣΙΑ
    To rutx50 έχει δυνατότητα multi-APN στην ίδια SIM. Έχεις καθόλου εικόνα, πως μπορούμε να δώσουμε σε ξεχωριστά LAN ports τα δύο APN?
    Έχω κάρτα cosmote και έχω σετάρει τα παρακάτω WAN interfaces

    A) στο mob1s1a1 το APN:vpn-internet σε bridge mode.
    Β) στο APN2 έχω προσθέσει ένα WAN interface τύπου mobile με custom APN:internet

    Έχω καταφέρει με το μενού VLANs να προσθέσω ένα VLAN και να διαχωρίσω πχ την LAN4 από τις υπόλοιπες (LAN1,LAN2,LAN3)

    Αλλά δεν έχω βρει τρόπο να ορίσω συγκεκριμένα WANs για συγκεκριμένα LAN interfaces.
    Πχ θα ήθελα το LAN4 να κάνει μιλάει με το WAN interface mob1s1a1 και τα LAN1-2-3 να μιλάνε με το custom WAN interface APN2.

  6. #81
    Εγγραφή
    25-01-2005
    Περιοχή
    Ιωάννινα
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    1.656
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Επειδή το teltonica είναι βασισμένο σε openwrt, *υποθέτω* ότι αν πας στο firewall στα forwadings να του πεις η ζώνη lan1 κάνει forward στο wan1 και η ζώνη lan4 στο wan2.

    Έτσι θα βγαίνουν ξεχωριστά.

    Διαφορετικά αν θες failover / load balance δες αν υπάρχει το πακέτο mwan3 στα repos του.
    A very minor case of serious brain damage.

  7. #82
    Εγγραφή
    13-09-2006
    Περιοχή
    ΠΛΑΚΑ ΚΕΡΑΤΕΑΣ
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    1.986
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    500/100
    ISP
    Cosmote 5G
    Router
    Teltonika RUTX50
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από peros550 Εμφάνιση μηνυμάτων
    To rutx50 έχει δυνατότητα multi-APN στην ίδια SIM. Έχεις καθόλου εικόνα, πως μπορούμε να δώσουμε σε ξεχωριστά LAN ports τα δύο APN?
    Έχω κάρτα cosmote και έχω σετάρει τα παρακάτω WAN interfaces

    A) στο mob1s1a1 το APN:vpn-internet σε bridge mode.
    Β) στο APN2 έχω προσθέσει ένα WAN interface τύπου mobile με custom APN:internet

    Έχω καταφέρει με το μενού VLANs να προσθέσω ένα VLAN και να διαχωρίσω πχ την LAN4 από τις υπόλοιπες (LAN1,LAN2,LAN3)

    Αλλά δεν έχω βρει τρόπο να ορίσω συγκεκριμένα WANs για συγκεκριμένα LAN interfaces.
    Πχ θα ήθελα το LAN4 να κάνει μιλάει με το WAN interface mob1s1a1 και τα LAN1-2-3 να μιλάνε με το custom WAN interface APN2.
    Τα έχω φτιάξει τα APN και παιρνουν διαφορετικη IP , PUBLIC και CGNAT το θεμα μου ειναι οτι δεν μπορω με τιποτα να το κανω να δουλεψει ωστε εκει που θελω το καθε μηχανημα να βγαινει ειτε με public ειτε με cgnat.. δοκιμασα και απο εδω που θελει να φτιαξεις VLAN και πάλι δεν τα κατάφερα. Tα μενου ειναι διαφορετικα απο το RUTX50. https://wiki.teltonika-networks.com/...ple_Interfaces

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από riddle3 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Επειδή το teltonica είναι βασισμένο σε openwrt, *υποθέτω* ότι αν πας στο firewall στα forwadings να του πεις η ζώνη lan1 κάνει forward στο wan1 και η ζώνη lan4 στο wan2.

    Έτσι θα βγαίνουν ξεχωριστά.

    Διαφορετικά αν θες failover / load balance δες αν υπάρχει το πακέτο mwan3 στα repos του.
    Το έχω δοκιμάσει και έτσι αλλα δεν γινετε. Μαλλον θελει τα vlan και απο εκει φτιαξιμο οπως γινετε και στα Mikrotik.

  8. #83
    Εγγραφή
    06-12-2005
    Μηνύματα
    34
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΔΡΟΣΙΑ
    έχω ανοίξει θέμα στο community της Teltonika, αν θέλετε κάντε καμια απάντηση μήπως δούνε αυξημένο ενδιαφέρον και γράψουν κανένα guide.
    https://community.teltonika.lt/t/rut...an-port/5884/3


    Βάλανε guide για multi-APN στο wiki του RUTX50 αλλά τι να το κάνεις αν δεν σου λέει μετά πως να το χρησιμοποιήσεις.

    Για την ιστορία, στους χθεσινούς μου πειραματισμούς , από το μενου Multiwan, ενεργοποίησα τα δύο WAN (και τα δύο τύπου NAT) σε λειτουργία Load Balancing και είχα και τα δύο APN να μοιράζουν κίνηση, σε μια κάπως τυχαία λευτουργία. Δεν μπορούσες να έχεις έλεγχο πότε θα χρησιμοποιείται το κάθε WAN.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από 2048dsl Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τα έχω φτιάξει τα APN και παιρνουν διαφορετικη IP , PUBLIC και CGNAT το θεμα μου ειναι οτι δεν μπορω με τιποτα να το κανω να δουλεψει ωστε εκει που θελω το καθε μηχανημα να βγαινει ειτε με public ειτε με cgnat.. δοκιμασα και απο εδω που θελει να φτιαξεις VLAN και πάλι δεν τα κατάφερα. Tα μενου ειναι διαφορετικα απο το RUTX50. https://wiki.teltonika-networks.com/...ple_Interfaces

    - - - Updated - - -



    Το έχω δοκιμάσει και έτσι αλλα δεν γινετε. Μαλλον θελει τα vlan και απο εκει φτιαξιμο οπως γινετε και στα Mikrotik.
    Το βρήκα και αυτό το guide, αλλά δεν με βοήθησε.

    - - - Updated - - -

    Γεια όσους θέλουν τα δύο APN σε ξεχωριστά LAN ports, υπάρχει λύση εδώ:
    https://community.teltonika.lt/t/rut...84/15?u=jpap81

    υποθέτω, στο βήμα 3, φτιάχνοντας τα rules, μπορείς να δώσεις συγκεκριμένες Source IP αντί για ολόκληρo το interface και να οδηγήσεις την κίνηση από όποιο interface σε βολεύει. Δύσκολο μηχάνημα το RUTX50 αλλά αρκετά ικανό.

  9. #84
    Εγγραφή
    13-09-2006
    Περιοχή
    ΠΛΑΚΑ ΚΕΡΑΤΕΑΣ
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    1.986
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    500/100
    ISP
    Cosmote 5G
    Router
    Teltonika RUTX50
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από peros550 Εμφάνιση μηνυμάτων

    Γεια όσους θέλουν τα δύο APN σε ξεχωριστά LAN ports, υπάρχει λύση εδώ:
    https://community.teltonika.lt/t/rut...84/15?u=jpap81

    υποθέτω, στο βήμα 3, φτιάχνοντας τα rules, μπορείς να δώσεις συγκεκριμένες Source IP αντί για ολόκληρo το interface και να οδηγήσεις την κίνηση από όποιο interface σε βολεύει. Δύσκολο μηχάνημα το RUTX50 αλλά αρκετά ικανό.
    ετσι τα εφτιαξα αλλα ακομη δεν μου εχει δουλεψει. εαν δουλεψει θα ενημερωσω

Σελ. 6 από 6 ΠρώτηΠρώτη ... 456

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας