Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 17
  1. #1
    Εγγραφή
    22-09-2003
    Μηνύματα
    81.801
    Downloads
    218
    Uploads
    48
    Άρθρα
    6
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Wind
    Router
    Technicolor DGA4130
    SNR / Attn
    6(dB) / 2.8(dB)
    Path Level
    Interleaved
    E.U.
    Δελτίο Τύπου:
    Η Ευρωπαϊκή Επιτροπή χαρακτήρισε σήμερα την Apple όσον αφορά το iPadOS, το λειτουργικό της σύστημα για tablets, ως «gatekeeper» σύμφωνα με τον νόμο για τις ψηφιακές αγορές («DMA»). Η Apple έχει πλέον έξι μήνες στη διάθεσή της για να διασφαλίσει την πλήρη συμμόρφωση του iPadOS με τις υποχρεώσεις του DMA.

    Στις 5 Σεπτεμβρίου 2023, η Επιτροπή όρισε την Apple ως gatekeeper για το λειτουργικό της σύστημα iOS, το πρόγραμμα περιήγησης Safari και το App Store. Την ίδια ημέρα, η Επιτροπή κίνησε έρευνα αγοράς για να αξιολογήσει κατά πόσον το iPadOS της Apple, παρά το γεγονός ότι δεν πληροί τα ποσοτικά όρια που ορίζονται στην DMA, αποτελεί σημαντική πύλη για τους επιχειρηματικούς χρήστες προκειμένου να προσεγγίσουν τους τελικούς χρήστες και, ως εκ τούτου, θα πρέπει να οριστεί ως gatekeeper.

    Η έρευνα της Επιτροπής διαπίστωσε ότι η Apple παρουσιάζει τα χαρακτηριστικά ενός gatekeeper σε σχέση με το iPadOS, όπως μεταξύ άλλων:

    • Οι αριθμοί των επιχειρηματικών χρηστών της Apple ξεπέρασαν το ποσοτικό όριο κατά έντεκα φορές, ενώ οι αριθμοί των τελικών χρηστών της ήταν κοντά στο όριο και προβλέπεται να αυξηθούν στο εγγύς μέλλον.
    • Οι τελικοί χρήστες είναι κλειδωμένοι στο iPadOS. Η Apple αξιοποιεί το μεγάλο οικοσύστημά της για να αποθαρρύνει τους τελικούς χρήστες από το να μεταπηδήσουν σε άλλα λειτουργικά συστήματα για ταμπλέτες.
    • Οι επαγγελματίες χρήστες είναι προσηλωμένοι στο iPadOS λόγω της μεγάλης και εμπορικά ελκυστικής βάσης χρηστών του και της σημασίας του για ορισμένες περιπτώσεις χρήσης, όπως οι εφαρμογές παιχνιδιών.


    Βάσει των πορισμάτων της έρευνας, η Επιτροπή κατέληξε στο συμπέρασμα ότι το iPadOS αποτελεί σημαντική πύλη για τους επιχειρηματικούς χρήστες προκειμένου να προσεγγίσουν τους τελικούς χρήστες και ότι η Apple κατέχει εδραιωμένη και ανθεκτική θέση όσον αφορά το iPadOS. Η Apple έχει πλέον έξι μήνες στη διάθεσή της για να εξασφαλίσει την πλήρη συμμόρφωση με τις υποχρεώσεις της DMA, όπως αυτές εφαρμόζονται στο iPadOS.

  2. #2
    Εγγραφή
    27-05-2006
    Περιοχή
    Άγιοι Ανάργυροι
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    13.562
    Downloads
    21
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/10 - 600/120
    ISP
    Cosmote VDSL - 5G
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
    Router
    UntangleVM on esxi
    Μπορούμε να το πούμε και Zool δηλαδή
    There's no substitute for experience
    CorollaClub

  3. #3
    Εγγραφή
    01-11-2022
    Μηνύματα
    389
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΕΔΕΤ Δίοδος
    Υπάρχουν ακόμα ipad; Πλέον δε βλέπω καμία είδηση γι αυτά ενώ πριν χρόνια ήταν όλο στην επικαιρότητα.

  4. #4
    Εγγραφή
    06-07-2005
    Περιοχή
    Νέα Υόρκη
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    11.714
    Downloads
    6
    Uploads
    2
    Τύπος
    Cable
    Ταχύτητα
    300 Mbps down/10 Mbps up
    ISP
    Spectrum
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Pixel 57 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Υπάρχουν ακόμα ipad; Πλέον δε βλέπω καμία είδηση γι αυτά ενώ πριν χρόνια ήταν όλο στην επικαιρότητα.
    Πλάκα κάνεις;

  5. #5
    Εγγραφή
    17-11-2003
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    8.117
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    ISP
    Εξωτερικό
    Βλέπω την apple να κάνει κίνηση όπως είχε κάνει η Microsoft μερικές δεκαετίες πριν. Τρέχει και windows και αγορά μετοχών Microsoft.

    Πέρα από την πλάκα, φαντάζεσαι να τρέξει Android?

  6. #6
    Εγγραφή
    18-07-2013
    Περιοχή
    Λάρισα
    Ηλικία
    28
    Μηνύματα
    140
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    ↓ 200,0 ↑ 20,0
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΜΕΤΑΜΟΡΦΩΣΗ
    Router
    Fritz!Box 7590
    Νομίζω είναι η απολύτως λογική εξέλιξη μετά την εφαρμογή του DMA στο iOS.

    To iOS και το iPadOS είναι στην ουσία το ίδιο λειτουργικό, τρέχοντας ακριβώς τις ίδιες εφαρμογές. Η Apple δεν εφάρμοσε από μόνη της στο iPadOS το DMA δίνοντας τη δυνατότητα για εναλλακτικά App Stores, δημιουργώντας κατά τη γνώμη μου και τη γνώμη πολλών που ασχολούνται με το θέμα εσκεμμένα εμπόδια στην υϊοθέτηση των εναλλακτικών App Stores. Ένα χρήστης iOS και iPadOS σήμερα περιμένει ότι όταν αγοράζει μια εφαρμογή, αυτή να παίζει τόσο στο iOS και στο iPadOS(εκτός πολύ συγκεκριμένων εφαρμογών που είναι σχεδιασμένες αποκλειστικά για tablet). Επομένως, όταν ένας χρήστης αγοράσει μια εφαρμογή από ένα εναλλακτικό App Store από αυτά που δημιουργήθηκαν ήδη ή και θα δημιουργηθούν, θα νόμιζε ότι αυτή η εφαρμογή θα έπαιζε και στο iPadOS. Όταν θα ερχόταν μπροστά στη δυσάρεστη έκπληξη ότι αυτό δε γίνεται γιατί τα εναλλακτικά App Stores δεν είναι διαθέσιμα στο iPadOS, τότε πολύ πιθανόν να τον αποθάρρυνε από το να αγοράσει μελλοντικές εφαρμογές από τα εναλλακτικά App Stores.

    Η παραπάνω υποχρέωση της ΕΕ έρχεται να διορθώσει το παραπάνω.

  7. #7
    Εγγραφή
    01-11-2022
    Μηνύματα
    389
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΕΔΕΤ Δίοδος
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tsigarid Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πλάκα κάνεις;
    Ουδόλως.
    Και τώρα που το κοίταξα απο το 2014 που έκαναν το peak τους οι πωλήσεις πέφτουν συνεχώς. Αυτή τη στιγμή είναι στο 50% απο οτι ήταν τότε.

  8. #8
    Εγγραφή
    06-07-2005
    Περιοχή
    Νέα Υόρκη
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    11.714
    Downloads
    6
    Uploads
    2
    Τύπος
    Cable
    Ταχύτητα
    300 Mbps down/10 Mbps up
    ISP
    Spectrum
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Pixel 57 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ουδόλως.
    Και τώρα που το κοίταξα απο το 2014 που έκαναν το peak τους οι πωλήσεις πέφτουν συνεχώς. Αυτή τη στιγμή είναι στο 50% απο οτι ήταν τότε.
    50% κάτω (δεν το τσέκαρα, απλά χρησιμοποιώ το νούμερο που έβαλες) με το "υπάρχουν πια;" έχουν μία άβυσσο ανάμεσά τους. Με ένα πρόχειρο γκουγκλάρισμα, τα έσοδα από τα iPad είναι στα ΔΙΣ δολάρια ανά τρίμηνο.

    https://www.statista.com/statistics/...es-by-quarter/

  9. #9
    Εγγραφή
    05-11-2004
    Ηλικία
    33
    Μηνύματα
    3.758
    Downloads
    44
    Uploads
    0
    Άρθρα
    30
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan
    Router
    EdgeRouter™ X
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Pixel 57 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ουδόλως.
    Και τώρα που το κοίταξα απο το 2014 που έκαναν το peak τους οι πωλήσεις πέφτουν συνεχώς. Αυτή τη στιγμή είναι στο 50% απο οτι ήταν τότε.
    Οι πωλήσεις, με την χρήση, δεν έχουν άμεση σχέση. Τα iPad είναι τρομερά μηχανάκια και χρησιμοποιούνται για πολλά πολλά χρόνια, ειδικά σε business domains
    OK boomer

  10. #10
    Εγγραφή
    27-05-2006
    Περιοχή
    Άγιοι Ανάργυροι
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    13.562
    Downloads
    21
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/10 - 600/120
    ISP
    Cosmote VDSL - 5G
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
    Router
    UntangleVM on esxi
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από globalnoise Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οι πωλήσεις, με την χρήση, δεν έχουν άμεση σχέση. Τα iPad είναι τρομερά μηχανάκια και χρησιμοποιούνται για πολλά πολλά χρόνια, ειδικά σε business domains
    Για Αμερική μιλάς μόνο, γιατί δεν έχω δει εταιρεία πουθενά να έχει ipad, και ακόμα και στην Αμερική όπου τα έχουν είναι για web browsing φάσεις μόνο.
    There's no substitute for experience
    CorollaClub

  11. #11
    Εγγραφή
    10-06-2011
    Περιοχή
    offroad
    Μηνύματα
    2.627
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    Cable
    Ταχύτητα
    800/150
    ISP
    Get Norway
    Router
    OPNsense
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από BlueChris Εμφάνιση μηνυμάτων
    Για Αμερική μιλάς μόνο, γιατί δεν έχω δει εταιρεία πουθενά να έχει ipad, και ακόμα και στην Αμερική όπου τα έχουν είναι για web browsing φάσεις μόνο.
    Ούτε καν. Νορβηγία οι περισσότερες εταιρείες δουλεύουν iPad. Και εγώ και η γυναίκα μου έχουμε Windows pc αλλά iPad για έξω (η εταιρεία μου με office 365 της γυναίκας μου με Google)

    Τα iPad συνεχίζουν να είναι αρκετά καλύτερα σε αυτό το κομμάτι
    Προσωπικά σιχαίνομαι την 16:9 οθόνη που επιμένουν τα android

  12. #12
    Εγγραφή
    06-07-2005
    Περιοχή
    Νέα Υόρκη
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    11.714
    Downloads
    6
    Uploads
    2
    Τύπος
    Cable
    Ταχύτητα
    300 Mbps down/10 Mbps up
    ISP
    Spectrum
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από BlueChris Εμφάνιση μηνυμάτων
    Για Αμερική μιλάς μόνο, γιατί δεν έχω δει εταιρεία πουθενά να έχει ipad, και ακόμα και στην Αμερική όπου τα έχουν είναι για web browsing φάσεις μόνο.
    Web browsing μόνο; Ποιος στα λέει αυτά; Εστιατόρια, καφετέριες, μπαρ, έχουν πλέον όλο το λογιστικό τους σύστημα σε iPad. Από παραγγελίες μέχρι πληρωμές με NFC. Εταιρείες τεχνολογίας (πχ ΑΤ&Τ) διαχειρίζονται το front-end πελατολόγιο τους. Οι εφαρμογές είναι αμέτρητες.

  13. #13
    Εγγραφή
    27-05-2006
    Περιοχή
    Άγιοι Ανάργυροι
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    13.562
    Downloads
    21
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/10 - 600/120
    ISP
    Cosmote VDSL - 5G
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
    Router
    UntangleVM on esxi
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από patch Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ούτε καν. Νορβηγία οι περισσότερες εταιρείες δουλεύουν iPad. Και εγώ και η γυναίκα μου έχουμε Windows pc αλλά iPad για έξω (η εταιρεία μου με office 365 της γυναίκας μου με Google)

    Τα iPad συνεχίζουν να είναι αρκετά καλύτερα σε αυτό το κομμάτι
    Προσωπικά σιχαίνομαι την 16:9 οθόνη που επιμένουν τα android
    Ναι αυτό με την οθόνη μόνο μπράβο έχω να πω και ο μόνος λόγος είναι αυτός που μου αρέσουν.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tsigarid Εμφάνιση μηνυμάτων
    Web browsing μόνο; Ποιος στα λέει αυτά; Εστιατόρια, καφετέριες, μπαρ, έχουν πλέον όλο το λογιστικό τους σύστημα σε iPad. Από παραγγελίες μέχρι πληρωμές με NFC. Εταιρείες τεχνολογίας (πχ ΑΤ&Τ) διαχειρίζονται το front-end πελατολόγιο τους. Οι εφαρμογές είναι αμέτρητες.
    Έχουν φτιάξει δηλαδή ios apps ?
    There's no substitute for experience
    CorollaClub

  14. #14
    Εγγραφή
    06-07-2005
    Περιοχή
    Νέα Υόρκη
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    11.714
    Downloads
    6
    Uploads
    2
    Τύπος
    Cable
    Ταχύτητα
    300 Mbps down/10 Mbps up
    ISP
    Spectrum
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από BlueChris Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έχουν φτιάξει δηλαδή ios apps ?
    Αγοράζουν τα apps φαντάζομαι, δεν κάθεται κάθε κατάστημα να φτιάξει το δικό του, αλλά στην ουσία ναι. Πιστεύω είναι το ίδιο που παλιότερα αγόραζαν οι εταιρείες λογιστικά λογισμικά για αποδείξεις, αποθήκη, κλπ.

  15. #15
    Εγγραφή
    27-05-2006
    Περιοχή
    Άγιοι Ανάργυροι
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    13.562
    Downloads
    21
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/10 - 600/120
    ISP
    Cosmote VDSL - 5G
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
    Router
    UntangleVM on esxi
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tsigarid Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αγοράζουν τα apps φαντάζομαι, δεν κάθεται κάθε κατάστημα να φτιάξει το δικό του, αλλά στην ουσία ναι. Πιστεύω είναι το ίδιο που παλιότερα αγόραζαν οι εταιρείες λογιστικά λογισμικά για αποδείξεις, αποθήκη, κλπ.
    Βρε σωστά κάνουν, απλά ρωτάω αν είναι με app ή μέσο web.
    There's no substitute for experience
    CorollaClub

Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας