Σελ. 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 16-30 από 40
  1. #16
    Εγγραφή
    13-07-2007
    Περιοχή
    Καλλιθέα Αττικής
    Ηλικία
    62
    Μηνύματα
    497
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΑΛΛΙΘΕΑΣ ΑΘΗ
    Router
    ZTE H1600
    SNR / Attn
    (dB) / 3.8(dB)
    Path Level
    Interleaved
    720€ για δουλειά sysadmin σε 40 σέρβερς, και μάλιστα on call 365/24/7, είναι πολύ λίγα λεφτά. Μάλλον θέλουν να σε δείχνουν για να ρίξουν τα μηνιάτικα των υπολοίπων.
    Ακόμα και τα 2000€ καθαρά, με κανονική πρόσληψη, για τη δουλειά αυτή, είναι πολύ λίγα. Στην ουσία δεν θα μπορείς να απομακρυνθείς απ' το δίπολο σπίτι - χώρος εργασίας, και θα είσαι διαθέσιμος ανά πάσα στιγμή να επέμβεις απομακρυσμένα ή με φυσική παρουσία για την επίλυση οποιουδήποτε προβλήματος παρουσιαστεί.

    Η γνώμη μου: Μακρυά. Ιδιαίτερα διότι φαίνεσαι πολύ άπειρος γι' αυτή τη δουλειά. Αλλιώς δεν θα συζητούσες για μισθό μόλις 720€, ούτε κάν για διχίλιαρο καθαρά.
    Για μπλοκάκι σου τα ανέλυσε συμφορουμίτης προηγουμένως. Καλό είναι να βγάλεις αν σκέφτεσαι να κάνεις αυτή τη δουλειά, αλλά δεν θα συζητήσεις με κανέναν για μικτές αποδοχές κάτω από 3500€ το μήνα Χ 12, για τον λόγο ότι θα πληρώνεις το λογιστή σου κάθε μήνα, τις ασφαλιστικές σου εισφορές κλπ, θα αποδίδεις ΦΠΑ και θα έχεις όλες τις επιβαρύνσεις των ελευθέρων επαγγελματιών.

    Αυτά από έναν παλιό sysadmin, που διαχειρίζεται αρκετά λιγότερους servers απ' αυτούς που θέλουν να σου φορτώσουν.
    Γρηγόρης Νάκος.

  2. #17
    Εγγραφή
    18-08-2003
    Περιοχή
    3491
    Μηνύματα
    5.151
    Downloads
    19
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    16000/800
    ISP
    Conn-x OTE/Otenet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΡΗΣ
    Router
    C876
    SNR / Attn
    9(dB) / 8(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Προσωπικά θα απέφευγα τα μαύρα, ανεξαρτήτως ποσού. Αφενός έχω άσχημες εμπειρίες από την πρώτη μου εργασία, αφετέρου το βλέπω σαν πολύ κακό σημάδι για τον εργοδότη. Πρακτικά, μου δείχνει ότι είναι διατεθειμένος να παρανομήσει για να αυξήσει το κέρδος του, αν πιστεύει ότι δεν θα τον πιάσουν. Αν έχω τη δυνατότητα να επιλέξω, σίγουρα δε θα προτιμήσω να εργαστώ για αυτόν.
    In theory, practice is the same as theory.
    In practice, it isn't.

  3. #18
    Εγγραφή
    29-01-2008
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    622
    Downloads
    28
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    18461/1020
    ISP
    Conn-x OTE
    DSLAM
    Forthnet - ΑΛΕΞΑΝΔΡΑ
    Router
    tg585 v8
    SNR / Attn
    9(dB) / 17(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Greg61 Εμφάνιση μηνυμάτων
    720€ για δουλειά sysadmin σε 40 σέρβερς, και μάλιστα on call 365/24/7, είναι πολύ λίγα λεφτά. Μάλλον θέλουν να σε δείχνουν για να ρίξουν τα μηνιάτικα των υπολοίπων.
    Ακόμα και τα 2000€ καθαρά, με κανονική πρόσληψη, για τη δουλειά αυτή, είναι πολύ λίγα. Στην ουσία δεν θα μπορείς να απομακρυνθείς απ' το δίπολο σπίτι - χώρος εργασίας, και θα είσαι διαθέσιμος ανά πάσα στιγμή να επέμβεις απομακρυσμένα ή με φυσική παρουσία για την επίλυση οποιουδήποτε προβλήματος παρουσιαστεί.

    Η γνώμη μου: Μακρυά. Ιδιαίτερα διότι φαίνεσαι πολύ άπειρος γι' αυτή τη δουλειά. Αλλιώς δεν θα συζητούσες για μισθό μόλις 720€, ούτε κάν για διχίλιαρο καθαρά.
    Για μπλοκάκι σου τα ανέλυσε συμφορουμίτης προηγουμένως. Καλό είναι να βγάλεις αν σκέφτεσαι να κάνεις αυτή τη δουλειά, αλλά δεν θα συζητήσεις με κανέναν για μικτές αποδοχές κάτω από 3500€ το μήνα Χ 12, για τον λόγο ότι θα πληρώνεις το λογιστή σου κάθε μήνα, τις ασφαλιστικές σου εισφορές κλπ, θα αποδίδεις ΦΠΑ και θα έχεις όλες τις επιβαρύνσεις των ελευθέρων επαγγελματιών.

    Αυτά από έναν παλιό sysadmin, που διαχειρίζεται αρκετά λιγότερους servers απ' αυτούς που θέλουν να σου φορτώσουν.
    dedicated server ουτε καν vm..και δεν εχουν remote policy λογο iso..Μονο on site και μου ειπε στη συνεντευξη οτι θα εχω να κανω και το documentation για το οτιδηποτε..

  4. #19
    Εγγραφή
    17-11-2003
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    8.117
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    ISP
    Εξωτερικό
    Να φτιάχνεις καφέ και να κάνεις και delivery όταν οι server δουλεύουν καλά. Να μην κάθεσαι.
    Πάντως αν και δεν έχω επαφή με Ελλάδα, 24/7 on call one man job μου φαινεται πολύ ελληνική πατέντα, όταν έχουν ήδη 40 σέρβερ. Δεν τους λες και λίγους. Αν αρρωστήσεις; Αν θες να πας να διακοπές;
    Χωρίς να ξέρω βλέπω μια εταιρία που ή δεν την παλεύει οικονομικά ή ψάχνει κλασσικά αρπαχτή.

    Στην τελική το ρίσκο σε αυτές τις φάσεις ειναι πάντα σε σχέση με τον μισθό που βγάζεις τώρα και αν πχ μπορείς να γυρίσεις ή θα βρεις αν πάει στραβά. Από μερικά κατοσταρικά διαφορά, σε διπλασιαμό ή έρχομαι από μισθό πείνας, το ρίσκο έχει πολύ διαφορετική αξία. Αυτό μπορείς να το κρίνεις μόνο εσυ.
    Ζητώ συγνώμη εκ των προτέρων για κάποια χαζά λάθη, αλλά υπάρχει θέμα με τα μάτια.
    Αν τα djmixes2k και tranceaddict σου μιλάνε βαθιά στην ψυχή σου, pleaaaaase πμ.

  5. #20
    Εγγραφή
    13-07-2007
    Περιοχή
    Καλλιθέα Αττικής
    Ηλικία
    62
    Μηνύματα
    497
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΑΛΛΙΘΕΑΣ ΑΘΗ
    Router
    ZTE H1600
    SNR / Attn
    (dB) / 3.8(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tolis13 Εμφάνιση μηνυμάτων
    dedicated server ουτε καν vm..και δεν εχουν remote policy λογο iso..Μονο on site και μου ειπε στη συνεντευξη οτι θα εχω να κανω και το documentation για το οτιδηποτε..
    Αυτοί δεν ξέρουν ούτε τι θέλουν, ούτε πώς να το κάνουν, ούτε πόσο κοστίζει η υπηρεσία που ζητούν. Μπορείς να κάνεις απομακρυσμένα τη δουλειά σου μ' ένα cluster. Με ένα μηχάνημα δλδ στο οποίο θα μπαίνεις μεν απομακρυσμένα, αλλά αυτό θα συνδέεται μόνο τοπικά με τους υπόλοιπους servers. Κι όλο το σύνολο θα λειτουργεί σαν cluster.

    Στο ξαναλέω: Μην μπλέκεσαι. Μη θαμπώνεσαι απ' τα δυό χιλιάρικα που σου είπαν. Είναι ελάχιστα μπροστά σ' αυτά που ζητούν.

    Έχω ένα cluster με dedicated servers και τα κάνω όλα κουμάντο απ' το σπίτι μου.
    Σπάνια χρειάστηκε να πάω στο data center.


    https://www.friktoria.com/el/what-is...f-servers.html
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Greg61 : 02-05-24 στις 19:11.
    Γρηγόρης Νάκος.

  6. #21
    Εγγραφή
    29-01-2008
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    622
    Downloads
    28
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    18461/1020
    ISP
    Conn-x OTE
    DSLAM
    Forthnet - ΑΛΕΞΑΝΔΡΑ
    Router
    tg585 v8
    SNR / Attn
    9(dB) / 17(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Εγω το ξερω οτι γινετε απο το σπιτι remote.Αυτοι ειναι οτι και καλα πρεπει να εισαι onsite..Σκεψου οτι σπιτι εχω καλυτερη γραμμη απο οτι η εταιρια..

  7. #22
    Εγγραφή
    08-11-2004
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    59
    Μηνύματα
    2.602
    Downloads
    13
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1G/1G
    ISP
    Inalan
    Router
    Mikrotik 5009
    Πριν τους ριξεις ακυρο αν σκεφτεσαι κατι τετοιο...μπορεις να αντιπροτεινεις

    κατι που θα σε συμφέρει και με βαση ολα αυτα που ειπαν οι παραπανω.

  8. #23
    Εγγραφή
    06-07-2005
    Περιοχή
    Νέα Υόρκη
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    11.714
    Downloads
    6
    Uploads
    2
    Τύπος
    Cable
    Ταχύτητα
    300 Mbps down/10 Mbps up
    ISP
    Spectrum
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από BillyVan Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πριν τους ριξεις ακυρο αν σκεφτεσαι κατι τετοιο...μπορεις να αντιπροτεινεις

    κατι που θα σε συμφέρει και με βαση ολα αυτα που ειπαν οι παραπανω.
    Αυτό ακριβώς. Κάνε διαπραγματεύσεις και δες τι σου λένε. Δεν είναι ανάγκη να δεχτείς την αρχική προσφορά τους αυτούσια.

  9. #24
    Εγγραφή
    18-08-2003
    Περιοχή
    3491
    Μηνύματα
    5.151
    Downloads
    19
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    16000/800
    ISP
    Conn-x OTE/Otenet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΡΗΣ
    Router
    C876
    SNR / Attn
    9(dB) / 8(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από chat1978 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πάντως αν και δεν έχω επαφή με Ελλάδα, 24/7 on call one man job μου φαινεται πολύ ελληνική πατέντα
    Επειδή κι εγώ τώρα το πρόσεξα αυτό το κομμάτι, καλό είναι να ξεκαθαρίσεις τι σημαίνει on call. Αν είναι απλά "μπορείς να με πάρεις τηλέφωνο εκτός εργάσιμης ώρας και μπορεί να απαντήσω - αλλά δεν έχω υποχρέωση να κάνω τίποτα εκείνη την ώρα" , καλώς. Αν είναι "μπορείς να με πάρεις τηλέφωνο και είμαι υποχρεωμένος να κάνω κάτι εκείνη την ώρα αν χρειαστεί" - αυτό θεωρείται γνήσια ετοιμότητα, πρακτικά είναι υπερωρίες και τα μαθηματικά δε βγαίνουν για μόνο 1 άτομο.
    In theory, practice is the same as theory.
    In practice, it isn't.

  10. #25
    Εγγραφή
    29-01-2008
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    622
    Downloads
    28
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    18461/1020
    ISP
    Conn-x OTE
    DSLAM
    Forthnet - ΑΛΕΞΑΝΔΡΑ
    Router
    tg585 v8
    SNR / Attn
    9(dB) / 17(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από SfH Εμφάνιση μηνυμάτων
    Επειδή κι εγώ τώρα το πρόσεξα αυτό το κομμάτι, καλό είναι να ξεκαθαρίσεις τι σημαίνει on call. Αν είναι απλά "μπορείς να με πάρεις τηλέφωνο εκτός εργάσιμης ώρας και μπορεί να απαντήσω - αλλά δεν έχω υποχρέωση να κάνω τίποτα εκείνη την ώρα" , καλώς. Αν είναι "μπορείς να με πάρεις τηλέφωνο και είμαι υποχρεωμένος να κάνω κάτι εκείνη την ώρα αν χρειαστεί" - αυτό θεωρείται γνήσια ετοιμότητα, πρακτικά είναι υπερωρίες και τα μαθηματικά δε βγαίνουν για μόνο 1 άτομο.
    Το δευτερο ειναι..Θα μου σκαει alert στο κινητο και θα πρεπει να το λυνω..Γενικα βρωμαει η φαση

  11. #26
    Εγγραφή
    12-06-2011
    Μηνύματα
    8.062
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50 + 250/80
    ISP
    Ote/Vodafone
    Router
    Pf plus/nokia - mu5001 5G
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tolis13 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το δευτερο ειναι..Θα μου σκαει alert στο κινητο και θα πρεπει να το λυνω..Γενικα βρωμαει η φαση
    Ενταξει αυτο δεν ειναι δουλεια, ειναι ανεκδοτο. Ανεξαρτητως ποσου, μηδενικη σοβαροτης. Και απο πότε το iso περιγραφει remote access? Οτι ναναι πραγματικα.

    Μακρυα!

  12. #27
    Εγγραφή
    29-01-2008
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    622
    Downloads
    28
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    18461/1020
    ISP
    Conn-x OTE
    DSLAM
    Forthnet - ΑΛΕΞΑΝΔΡΑ
    Router
    tg585 v8
    SNR / Attn
    9(dB) / 17(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από netblues Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ενταξει αυτο δεν ειναι δουλεια, ειναι ανεκδοτο. Ανεξαρτητως ποσου, μηδενικη σοβαροτης. Και απο πότε το iso περιγραφει remote access? Οτι ναναι πραγματικα.

    Μακρυα!
    Εγω θα τους κανω μια προταση στα 2300 καθαρα και να παιξει remote.Ετσι μου ειπαν οτι και καλα λογο iso δεν γινετε να παιζω remote

  13. #28
    Εγγραφή
    12-06-2011
    Μηνύματα
    8.062
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50 + 250/80
    ISP
    Ote/Vodafone
    Router
    Pf plus/nokia - mu5001 5G
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από SfH Εμφάνιση μηνυμάτων
    Προσωπικά θα απέφευγα τα μαύρα, ανεξαρτήτως ποσού. Αφενός έχω άσχημες εμπειρίες από την πρώτη μου εργασία, αφετέρου το βλέπω σαν πολύ κακό σημάδι για τον εργοδότη. Πρακτικά, μου δείχνει ότι είναι διατεθειμένος να παρανομήσει για να αυξήσει το κέρδος του, αν πιστεύει ότι δεν θα τον πιάσουν. Αν έχω τη δυνατότητα να επιλέξω, σίγουρα δε θα προτιμήσω να εργαστώ για αυτόν.

    Υπερβολες. Οταν το κρατος σοβαρευτει σε αυτα που θελει τοτε να το συζητησουμε. Ανηκουστη φορολογια και παροχες πεινας. Ε οχι. ΔΕΝ. Υψηλομισθος Μισθωτος = Μλκς Οποτε ναι μια χαρα ειναι το παραπανω να ειναι μαυρο. Αλλα να κερδιζουν και οι δυο.
    Win Win που λεν και στα χωρια.
    Αυτα βεβαια μετα τα 2000 καθαρα ετσι?

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tolis13 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εγω θα τους κανω μια προταση στα 2300 καθαρα και να παιξει remote.Ετσι μου ειπαν οτι και καλα λογο iso δεν γινετε να παιζω remote
    Εαν εχουν περασει τετοια διαδικασια σε iso , δεν εχουν παρα να την αναθερεωρήσουν. Υπαρχουν ενα σωρο δικλειδες ασφαλειας για αυτα.

    Να υποθεσω οτι στο cloud δεν θα πανε γιατι δεν επιτρεπεται η εισοδος στο dc?


  14. #29
    Εγγραφή
    17-11-2003
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    8.117
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    ISP
    Εξωτερικό
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tolis13 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εγω θα τους κανω μια προταση στα 2300 καθαρα και να παιξει remote.Ετσι μου ειπαν οτι και καλα λογο iso δεν γινετε να παιζω remote
    Αν ξαφνικά δεχτούν το remote να προβληματιστείς
    Ζητώ συγνώμη εκ των προτέρων για κάποια χαζά λάθη, αλλά υπάρχει θέμα με τα μάτια.
    Αν τα djmixes2k και tranceaddict σου μιλάνε βαθιά στην ψυχή σου, pleaaaaase πμ.

  15. #30
    Εγγραφή
    29-01-2008
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    622
    Downloads
    28
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    18461/1020
    ISP
    Conn-x OTE
    DSLAM
    Forthnet - ΑΛΕΞΑΝΔΡΑ
    Router
    tg585 v8
    SNR / Attn
    9(dB) / 17(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από chat1978 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν ξαφνικά δεχτούν το remote να προβληματιστείς
    Τους το ειπα και λογο του οτι εχω το πατερα μου με πολυνευροπαθεια..Αν δεν παμε παρακατω..

Σελ. 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123 ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας