Σελ. 1 από 3 123 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 40
  1. #1
    Εγγραφή
    29-01-2008
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    622
    Downloads
    28
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    18461/1020
    ISP
    Conn-x OTE
    DSLAM
    Forthnet - ΑΛΕΞΑΝΔΡΑ
    Router
    tg585 v8
    SNR / Attn
    9(dB) / 17(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Θελω να σας κανω μια ερωτηση για ενα προβληματισμο που εχω..
    Μου εκατσε μια προταση συνεργασιας με μια εταιρια για τη θεση του sys admin με μισθο 2000 καθαρα το μηνα..το θεμα ειναι απο οτι μου ειπαν το βασικο στη τραπεζα (720) και τα υπολοιπα ειτε μαυρα ειτε με μπλοκακι..
    Ειμαι λιγο μπερδεμενος για αυτο το λογο..Καμια συμβουλη;;

  2. #2
    Εγγραφή
    06-07-2005
    Περιοχή
    Νέα Υόρκη
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    11.714
    Downloads
    6
    Uploads
    2
    Τύπος
    Cable
    Ταχύτητα
    300 Mbps down/10 Mbps up
    ISP
    Spectrum
    Σου δίνουν 3 φορές πάνω από το βασικό, αλλά θέλουν να φαίνεται μόνο ο βασικός; Τους εμπιστεύεσαι; Εμένα μου βρωμάει.

  3. #3
    Εγγραφή
    12-06-2011
    Μηνύματα
    8.062
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50 + 250/80
    ISP
    Ote/Vodafone
    Router
    Pf plus/nokia - mu5001 5G
    You never fuck with your sysadmin.. do you?

    Επισης τι σχεση εχουν τα μαυρα με το μπλοκακι? Καμμια σχεση βασικα.

  4. #4
    Εγγραφή
    29-01-2008
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    622
    Downloads
    28
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    18461/1020
    ISP
    Conn-x OTE
    DSLAM
    Forthnet - ΑΛΕΞΑΝΔΡΑ
    Router
    tg585 v8
    SNR / Attn
    9(dB) / 17(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από netblues Εμφάνιση μηνυμάτων
    You never fuck with your sysadmin.. do you?

    Επισης τι σχεση εχουν τα μαυρα με το μπλοκακι? Καμμια σχεση βασικα.
    Μου ειπαν ειτε να τα παιρνω μαυρα αλλιως να τα παιρνω με μπλοκακι..

  5. #5
    Εγγραφή
    17-11-2003
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    8.117
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    ISP
    Εξωτερικό
    Σίγουρα δεν θέλουν να πληρώσουν τις εργοδοτικές εισφορές. Μπλοκακι θα είναι σίγουρα λίγο λιγότερα και για σένα πολύ λιγότερα γιατί θα πρέπει να πληρώσεις εσύ και τον φόρο και τις ασφάλειες κτλ
    Ζητώ συγνώμη εκ των προτέρων για κάποια χαζά λάθη, αλλά υπάρχει θέμα με τα μάτια.
    Αν τα djmixes2k και tranceaddict σου μιλάνε βαθιά στην ψυχή σου, pleaaaaase πμ.

  6. #6
    Εγγραφή
    29-01-2008
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    622
    Downloads
    28
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    18461/1020
    ISP
    Conn-x OTE
    DSLAM
    Forthnet - ΑΛΕΞΑΝΔΡΑ
    Router
    tg585 v8
    SNR / Attn
    9(dB) / 17(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από chat1978 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σίγουρα δεν θέλουν να πληρώσουν τις εργοδοτικές εισφορές. Μπλοκακι θα είναι σίγουρα λίγο λιγότερα και για σένα πολύ λιγότερα γιατί θα πρέπει να πληρώσεις εσύ και τον φόρο και τις ασφάλειες κτλ
    Μου ειπαν οτι θα πληρωνουν αυτοι το φορο αν παω με μπλοκακι..

  7. #7
    Εγγραφή
    12-06-2011
    Μηνύματα
    8.062
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50 + 250/80
    ISP
    Ote/Vodafone
    Router
    Pf plus/nokia - mu5001 5G
    Κατι ΔΕΝ παει καλα.
    Για αρχη δεν παιζει να εισαι και μισθωτος και με μπλοκακι στην ιδια εταιρεια. Τα μπλοκακια εχουν α) προκαταβολη επομενου ετους β) τεκμαρτο εισοδημα γ. Τελος επιτηδευματος δ) παρακρατηση 20%. ε) Εναρξη στην εφορια, αποδοση φπα ανα τριμηνο, υποβολη ε3 καθε χρόνο και γενικότερα είτε πρεπει να ξερεις απο βεσπα είτε να πληρωνεις λογιστη και να εχεις και εδρα.
    Οποτε αυτο το θα σου πληρωνουμε το φορο στο μπλοκακι ειναι αρκετά θολο. Επισης τα μπλοκακια συνηθως ειναι σε 12 μην βαση ενω οι μισθωτοι εχουν 14 μισθους.

    Ξεκινας απο μια διαπραγματευση σε ετησια βαση. Οτιδηποτε αλλο ΔΕΝ βγαζει νοημα.

    2000 καθαρα σημαινει ετησια μεικτα 41.330 και θα κοστιζεις στον εργοδοτη σου 50.541 Τις παπαριτσες οτι οι εργοδοτικες εισφορες ειναι "Αλλουνου" ειναι χόρτο για το ποπολο. Για να παρεις 2000 στο χερι κοστιζεις 50Κ. ως μισθωτος.

    Αν ειναι να μπλεξεις με την εφορια, στο τραπεζι ειναι 50.000 κανε μια εκπτωση της ταξεως του 15% και πηγαινε με μπλοκακι για το συνολο. Να κερδισετε και οι δυο.
    Αλλιως το βασικο και τα υπολοιπα μαυρα ζεστα στη τσεπη και μακρια απο μπλοκακια. Απλα διευκρινησε οτι και τα μαυρα ειναι σε 14 μηνη βαση.

    Μισθος + μπλοκακι για τετοια ποσα δεν αξιζει.

  8. #8
    Εγγραφή
    29-01-2008
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    622
    Downloads
    28
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    18461/1020
    ISP
    Conn-x OTE
    DSLAM
    Forthnet - ΑΛΕΞΑΝΔΡΑ
    Router
    tg585 v8
    SNR / Attn
    9(dB) / 17(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από netblues Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κατι ΔΕΝ παει καλα.
    Για αρχη δεν παιζει να εισαι και μισθωτος και με μπλοκακι στην ιδια εταιρεια. Τα μπλοκακια εχουν α) προκαταβολη επομενου ετους β) τεκμαρτο εισοδημα γ. Τελος επιτηδευματος δ) παρακρατηση 20%. ε) Εναρξη στην εφορια, αποδοση φπα ανα τριμηνο, υποβολη ε3 καθε χρόνο και γενικότερα είτε πρεπει να ξερεις απο βεσπα είτε να πληρωνεις λογιστη και να εχεις και εδρα.
    Οποτε αυτο το θα σου πληρωνουμε το φορο στο μπλοκακι ειναι αρκετά θολο. Επισης τα μπλοκακια συνηθως ειναι σε 12 μην βαση ενω οι μισθωτοι εχουν 14 μισθους.

    Ξεκινας απο μια διαπραγματευση σε ετησια βαση. Οτιδηποτε αλλο ΔΕΝ βγαζει νοημα.

    2000 καθαρα σημαινει ετησια μεικτα 41.330 και θα κοστιζεις στον εργοδοτη σου 50.541 Τις παπαριτσες οτι οι εργοδοτικες εισφορες ειναι "Αλλουνου" ειναι χόρτο για το ποπολο. Για να παρεις 2000 στο χερι κοστιζεις 50Κ. ως μισθωτος.

    Αν ειναι να μπλεξεις με την εφορια, στο τραπεζι ειναι 50.000 κανε μια εκπτωση της ταξεως του 15% και πηγαινε με μπλοκακι για το συνολο. Να κερδισετε και οι δυο.
    Αλλιως το βασικο και τα υπολοιπα μαυρα ζεστα στη τσεπη και μακρια απο μπλοκακια. Απλα διευκρινησε οτι και τα μαυρα ειναι σε 14 μηνη βαση.

    Μισθος + μπλοκακι για τετοια ποσα δεν αξιζει.
    Μου ειπαν ειτε μαυρα ειτε με μπλοκακι θα ειναι επι 14..Βασικο στη τραπεζα και τα υπολοιπα ή μαυρα ή με μπλοκακι..

  9. #9
    Εγγραφή
    12-06-2011
    Μηνύματα
    8.062
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50 + 250/80
    ISP
    Ote/Vodafone
    Router
    Pf plus/nokia - mu5001 5G
    Καλη τυχη

  10. #10
    Εγγραφή
    17-11-2003
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    8.117
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    ISP
    Εξωτερικό
    Εγώ δεν μπορώ να καταλάβω την μόντα. Αν ήμουν στην θέση σου, θα έριχαν λίγο τα καθαρά για να χωρέσει στα ίδια πλαίσια με το συνολικό τους κόστος.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από netblues Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κατι ΔΕΝ παει καλα.
    Για αρχη δεν παιζει να εισαι και μισθωτος και με μπλοκακι στην ιδια εταιρεια. Τα μπλοκακια εχουν α) προκαταβολη επομενου ετους β) τεκμαρτο εισοδημα γ. Τελος επιτηδευματος δ) παρακρατηση 20%. ε) Εναρξη στην εφορια, αποδοση φπα ανα τριμηνο, υποβολη ε3 καθε χρόνο και γενικότερα είτε πρεπει να ξερεις απο βεσπα είτε να πληρωνεις λογιστη και να εχεις και εδρα.
    Οποτε αυτο το θα σου πληρωνουμε το φορο στο μπλοκακι ειναι αρκετά θολο. Επισης τα μπλοκακια συνηθως ειναι σε 12 μην βαση ενω οι μισθωτοι εχουν 14 μισθους.

    Ξεκινας απο μια διαπραγματευση σε ετησια βαση. Οτιδηποτε αλλο ΔΕΝ βγαζει νοημα.

    2000 καθαρα σημαινει ετησια μεικτα 41.330 και θα κοστιζεις στον εργοδοτη σου 50.541 Τις παπαριτσες οτι οι εργοδοτικες εισφορες ειναι "Αλλουνου" ειναι χόρτο για το ποπολο. Για να παρεις 2000 στο χερι κοστιζεις 50Κ. ως μισθωτος.

    Αν ειναι να μπλεξεις με την εφορια, στο τραπεζι ειναι 50.000 κανε μια εκπτωση της ταξεως του 15% και πηγαινε με μπλοκακι για το συνολο. Να κερδισετε και οι δυο.
    Αλλιως το βασικο και τα υπολοιπα μαυρα ζεστα στη τσεπη και μακρια απο μπλοκακια. Απλα διευκρινησε οτι και τα μαυρα ειναι σε 14 μηνη βαση.

    Μισθος + μπλοκακι για τετοια ποσα δεν αξιζει.
    Αυτό είναι και κάτι που πολλοι ΕΠ δεν καταλαβαίνουν. Βολικά ξεχνιέται και τελικά καταλήγει ο ΕΠ να έχει πολύ λιγότερα στην τσέπη του.
    Ζητώ συγνώμη εκ των προτέρων για κάποια χαζά λάθη, αλλά υπάρχει θέμα με τα μάτια.
    Αν τα djmixes2k και tranceaddict σου μιλάνε βαθιά στην ψυχή σου, pleaaaaase πμ.

  11. #11
    Εγγραφή
    29-01-2008
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    622
    Downloads
    28
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    18461/1020
    ISP
    Conn-x OTE
    DSLAM
    Forthnet - ΑΛΕΞΑΝΔΡΑ
    Router
    tg585 v8
    SNR / Attn
    9(dB) / 17(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από chat1978 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εγώ δεν μπορώ να καταλάβω την μόντα. Αν ήμουν στην θέση σου, θα έριχαν λίγο τα καθαρά για να χωρέσει στα ίδια πλαίσια με το συνολικό τους κόστος.

    - - - Updated - - -



    Αυτό είναι και κάτι που πολλοι ΕΠ δεν καταλαβαίνουν. Βολικά ξεχνιέται και τελικά καταλήγει ο ΕΠ να έχει πολύ λιγότερα στην τσέπη του.
    Και αυτοι επιμενουν για μαυρα..Αλλα το θεμα οτι ειναι οτι ειναι καινουργια εταιρια σχεδον 3-4 χρονια και δεν ξερω αν τη πατησω..εγω τους ειπα απο την αρχη 28000 καθαρα.Η θεση ειναι για Sys admin σε 40 server και cybersecurity..και μου ειπαν θα ειμαι on call ολες της μερες.και ολα αυτα απο ενα ατομο μονο..

  12. #12
    Εγγραφή
    12-06-2011
    Μηνύματα
    8.062
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50 + 250/80
    ISP
    Ote/Vodafone
    Router
    Pf plus/nokia - mu5001 5G
    Μαυρα το καλυτερο. Δεν εισαι για αλλα πραγματα.

  13. #13
    Εγγραφή
    06-07-2005
    Περιοχή
    Νέα Υόρκη
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    11.714
    Downloads
    6
    Uploads
    2
    Τύπος
    Cable
    Ταχύτητα
    300 Mbps down/10 Mbps up
    ISP
    Spectrum
    Δε μου απάντησες αν τους εμπιστεύεσαι. Μαύρα σημαίνει ότι αν δε στα δώσουν σήμερα ή αύριο, εσύ δε θα μπορείς να αποδείξεις τίποτα.

  14. #14
    Εγγραφή
    12-06-2011
    Μηνύματα
    8.062
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50 + 250/80
    ISP
    Ote/Vodafone
    Router
    Pf plus/nokia - mu5001 5G
    Ε ενταξει... Παιζεις τα (μαυρα) λεφτα ενος μηνα. Παιζουν 40 servers. Και θαναι και μονος. Δεν υπαρχει τετοιο θεμα.

  15. #15
    Εγγραφή
    29-01-2008
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    622
    Downloads
    28
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    18461/1020
    ISP
    Conn-x OTE
    DSLAM
    Forthnet - ΑΛΕΞΑΝΔΡΑ
    Router
    tg585 v8
    SNR / Attn
    9(dB) / 17(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tsigarid Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δε μου απάντησες αν τους εμπιστεύεσαι. Μαύρα σημαίνει ότι αν δε στα δώσουν σήμερα ή αύριο, εσύ δε θα μπορείς να αποδείξεις τίποτα.
    Δεν μου φανηκαν τοσο εμπιστοσυνης.Ξερω για τα μαυρα..Γι αυτο ειμαι σε σκεψεις.

Σελ. 1 από 3 123 ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας