Εμφάνιση 1-6 από 6
  1. #1
    Εγγραφή
    30-04-2006
    Περιοχή
    Πειραιάς
    Μηνύματα
    2.513
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    D:8815 kbps / U:975 kbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    ZTE H108NS
    κάθε φορά που πάω να κάνω login σε συγκεκριμένο google id, το login γίνεται, αλλά δεν πάει παρακάτω. Μόνο login, και δεν σε πάει στην κεντρική σελίδα τής google.

    Με πηγαίνει σε σελίδα για να αλλάξω password, με μήνυμα:

    There’s been suspicious activity on your Google Account. For your protection, you need to change your password. Create a new, strong password that you don’t use for other websites.

    Το password μου μιά χαρά πολύ δυνατό και περίπλοκο είναι. Δεν φφταίει το password.

    Αυτό το μήνυμα το έχω περίπου δέκα ημέρες. Είναι η επιμονή τής google να αλλάξω password.

    Εάν κάποιος είχε το δικό μου password εδώ και δέκα ημέρες, και ήθελε να αλλάξει το δικό μου password καί να μου κάνει κακό (μπλοκάρει το λογαριασμό μου), θα το είχε κάνει εδώ και 10 ημέρες που δεν αλλάζω password. Κάτι άλλο λοιπόν (πιστεύω) είναι. Η επιμονή τής google να αλλάξω password.

    Άλλωστε, από αυτό το μήνυμα, και τις πολλες καί άσκοπες αλλαγές password, χωρίς να δίνουν λύση, πολλοί χρήστες έχουν πρόβλημα, όπως φαίνεται καί από εδώ:

    https://support.google.com/accounts/...ery-time?hl=en

    Μπορείτε να με βοηθήσετε να μην αλλάξω το password´

    Να δώσω σαν στοιχείο που ίσως βοηθήσει ότι στο tablet και σε έναν browsers στο ubuntu desktop (σε firefox) είμαι logged in στο account. Εάν κάνω logout σε μία συσκευή, πάει. Θα με αναγκάσει και κει να πάω για αλλαγή password.

    επίσης, το 2FA στο account, όπως και σε άλλα google acounts, τα έχω off. Όπως, και δεν έχω δώσει σε κανένα κινητό.
    Δε μπορώ να μάθω σε κανέναν τίποτα.
    Το μόνο που μπορώ είναι να του μάθω να σκέφτεται.

    Σωκράτης

  2. #2
    Εγγραφή
    06-12-2011
    Περιοχή
    Athens
    Μηνύματα
    1.733
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    10240/1024
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΑΤΗΣΙΑ
    Router
    Οτι του ΟΤΕ
    SNR / Attn
    6.9(dB) / 28(dB)
    Μηπως εχει κανενα VPN και μπερδευεις την google?
    Asus P5Q3-Intel Core2Quad Q9550 @ 3792 MHz- L2-12MB - Patriot 2x4096 - ASUS 9800GT@690/1Gb-SSD Samsung EVO 850 250GB-WD katram 640GB - Seagate 320gb-WD 1.5TB - WD 2.0TB
    The truth is out there.

  3. #3
    Εγγραφή
    30-04-2006
    Περιοχή
    Πειραιάς
    Μηνύματα
    2.513
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    D:8815 kbps / U:975 kbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    ZTE H108NS
    VPN δεν εχω
    Δε μπορώ να μάθω σε κανέναν τίποτα.
    Το μόνο που μπορώ είναι να του μάθω να σκέφτεται.

    Σωκράτης

  4. #4
    Εγγραφή
    06-12-2011
    Περιοχή
    Athens
    Μηνύματα
    1.733
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    10240/1024
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΑΤΗΣΙΑ
    Router
    Οτι του ΟΤΕ
    SNR / Attn
    6.9(dB) / 28(dB)
    Πιθανοτατα να ειναι προβλημα με την IP που παιρνει καθε φορα.Εμενα στην Δαφνη το σταθερο ελεγε κατα προσεγγιση...Ροδος.Το κινητο με 4G ελεγε Θεσσαλονικη.Αλλες φορές Αθηνα. Για δοκίμασε να κανεις Log out σε όλα και υστερα Log in σε ολα απο την ιδια συνδεση.
    Asus P5Q3-Intel Core2Quad Q9550 @ 3792 MHz- L2-12MB - Patriot 2x4096 - ASUS 9800GT@690/1Gb-SSD Samsung EVO 850 250GB-WD katram 640GB - Seagate 320gb-WD 1.5TB - WD 2.0TB
    The truth is out there.

  5. #5
    Εγγραφή
    06-07-2005
    Περιοχή
    Νέα Υόρκη
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    11.742
    Downloads
    6
    Uploads
    2
    Τύπος
    Cable
    Ταχύτητα
    300 Mbps down/10 Mbps up
    ISP
    Spectrum
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από johnyb98 Εμφάνιση μηνυμάτων
    There’s been suspicious activity on your Google Account. For your protection, you need to change your password. Create a new, strong password that you don’t use for other websites.
    Ακόμα και λάθος να κάνει στο παραπάνω, που δεν το πιστεύω, γιατί δεν αλλάζεις κωδικό;

  6. #6
    Εγγραφή
    30-04-2006
    Περιοχή
    Πειραιάς
    Μηνύματα
    2.513
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    D:8815 kbps / U:975 kbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    ZTE H108NS
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tsigarid Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ακόμα και λάθος να κάνει στο παραπάνω, που δεν το πιστεύω, γιατί δεν αλλάζεις κωδικό;
    Εάν έχεις λίγο χρόνο, ρίξε μιά ματιά στο παραπάνω link που έδωσα. Με το ίδιο μήνυμα-πρόβλημα, πολλοί χρήστες, έχουν αλλάξει επανηλειμμένα το password, χωρίς αποτέλεσμα. Αλλάζουν, ξαναλλάζουν, ξαναλλάζουν, και ο νέος κωδικός δεν κάνει τίποτε. Οπότε, εάν πρόκειται να αλλάξω χωρίς να δω αποτέλεσμα, και χωρίς αυτή να είναι η λύση, γιατί να μην κρατήσω τον κωδικό μου ώστε να μην χρειαστεί να αλλάξω σε τόσες συσκευές + browsers + εφαρμογές mail , κλπ κλπ ; Και, εάν βάλεις και το ότι mail clients όπως ο Thunderbird, σου βγάζουν την ψηχή μέχρι να δεχτούν τον νέο κωδικό, θα είναι ένας εφιάλτης πραγματικά.

    Οπότε, μακάρι να βρω μία λύση να κρατήσω τον ίδιο κωδικό.

    Ξύπνησε μιά μέρα η Google, και της τη βάρεσε να υποχρεώσει χρήστες προς αλλαγή κωδικού.

    Εάν κάποιος hacker ή cyber attacker είχε ήδη τόσες ημέρες τον κωδικό μου, θα είχε μπει με το u + p να κάνει αλλαγή κωδικού. Άρα, αυτό κάτι λέει.

    Να διευκρινίσω, εδώ, πως από τη συγκεκριμένη συσκευή, hack-αραν (έτσι όπως το βλέπω εγώ, μπορεί να μην είναι και έτσι), μάλλον hack-αραν τον αριθμό τού τηλεφώνου μου μία περίοδο πριν 2-3 μήνες που διάβαζα πολύ από το συγκεκριμένο τηλέφωνο για cyber security. Αμέσως μόλις δεχόμουν καθημερινά μανιωδώς κλήσεις, σταμάτησα τόσο να διαβάζω cyber security όσο και να δουλεύω internet από τη συγκεκριμένη συσκευή. Αλλά, υπάρχει εδώ ένα αλλά. Αλλά, εάν κάποιος από αυτούς τους cyber attacker στη συγκεκριμένη συσκευή βρήκε u + p τού google id μου, γιατί δεν αλλάζει από πχ το σπίτι του το δικό μου password; Ο μόνος λόγος που μπορώ να σκεφτώ είναι πως η google έχει σε λίστα εκτός από τις συσκευές, έχει καί τους browsers (από λειτουργικά μου) που μπαίνω τόσα χρόνια, και με προστατεύει με αυτόν τον τρόπο ώστε να μπορώ να αλλάξω μόνο εγώ password. Δεν μπορώ να σκεφτώ κάτι άλλο. Αλλά, και πάλι, ακόμη και έτσι να είναι, από την παραπάνω σελίδα, τόσοι χρήστες ανούσια/χωρίς αποτέλεσμα, ξανά και ξανά αλλάζουν password.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jjokeris Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πιθανοτατα να ειναι προβλημα με την IP που παιρνει καθε φορα.Εμενα στην Δαφνη το σταθερο ελεγε κατα προσεγγιση...Ροδος.Το κινητο με 4G ελεγε Θεσσαλονικη.Αλλες φορές Αθηνα. Για δοκίμασε να κανεις Log out σε όλα και υστερα Log in σε ολα απο την ιδια συνδεση.
    Ναι, είναι μία προσέγγιση που ίσως είναι η λύση. Αλλά, από την άλλη, κάτι αδύνατο για μένα. Δεν ξέρω και γω πόσους δίσκους έχω, και λειτουργικά αντίστοιχα σε κάθε δίσκο. Πολλοί δίσκοι σε διάφορα σημεία στο εργαστήριο, και σε κάθε λειτουργικό πολλοί browsers. Πραγματικά, ένας χαμός. Δεν είναι κάτι που μπορώ να κάνω για να φέρω σε πέρας αυτά τα logout από παντού.
    Δε μπορώ να μάθω σε κανέναν τίποτα.
    Το μόνο που μπορώ είναι να του μάθω να σκέφτεται.

    Σωκράτης

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας