Εμφάνιση 1-13 από 13
  1. #1
    Εγγραφή
    13-07-2005
    Περιοχή
    Νέος Κόσμος, Αθήνα.
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    244
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    30720/2560
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΚΟΣΜΟΣ
    Router
    Asus DSL-AC56U
    Path Level
    Interleaved
    Angry
    Πριν λίγο καιρό αποφάσισα να περάσω στα XP x64 [από XP x32].
    Όλα ωραία, όλα καλά μέχρι που αποφασίζω να cut/copy μεγάλο όγκο δεδομένων από τον ένα εσωτερικό δίσκο σε έναν άλλον [εσωτερικό].
    Αφού ξεκινήσει το cut/copy το σύστημα «σέρνεται» σε υπερβολικό βαθμό που νομίζω ότι χειρίζομαι χελώνα. Η απόκριση του είναι απίστευτα αργή και αυτό συνεχίζεται μέχρι να τελειώσει η αντιγραφή/μεταφορά των δεδομένων.
    [Η ταχύτητα κυμαίνεται γύρω στα 50mb/sec.]
    Έχω SP2 + όλα τα latest updates.

    Το σύστημα μου είναι
    A64 4200+ X2 939,
    Asus A8N32-SLI Deluxe,
    2GB DDR DUAL 400 [4x512],
    8800GTS [με πρόσφατους drivers],
    Audigy 2 ZS,
    1x250 SATA2 [χωρισμένο σε 3 partitions, 1x50GB για τα XP, 1x50GB για μελλοντική εγκατάσταση Vista x32/x64 & 1x150GB general storage],
    1x320 SATA2 [general storage],
    1x500 SATA2 [general storage],
    Plextor DVD-ROM 130A [EIDE],
    Plextor DVDR 760SA [Sata]

    Έχω τους πιο πρόσφατους nforce drivers εκτός του nvidia sata [τον είχα εγκαταστήσει στην αρχή αλλά δοκίμασα μετά χωρίς αυτόν μήπως λόγω αυτού γινόταν το όλο σκηνικό αλλά δεν τελικά...].

    Εχω κάνει uninstall το Diskeeper που είχα ως defrager αλλά πάλι τίποτα.

    Για AV έχω το Symantec Corporate AntiVirus v10.1.6.6000 [x64] αλλά όταν μεταφέρω τέτοιον όγκο δεδομένων το έχω πάντα disable.

    Στον task manager το CPU Usage δεν ξεπερνάει το ~20-25%.

    Ύστερα από αναζήτηση στο planetamd64 βρήκα 2 θέματα [here & here] που αναφέρονται στο πρόβλημα αυτό.

    Με τα x32 δεν είχα συναντήσει ποτέ αυτό το πρόβλημα.

    Του έχει τύχει κανενός, και εάν ναι το έχει επιλύσει ή θα πρέπει να γυρίσω στα x32?

    Ευχαριστώ για τον χρόνο σας!


    The more things change, the more they stay the same...

  2. #2
    Εγγραφή
    08-09-2006
    Μηνύματα
    121
    Downloads
    40
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Παρότι δεν είμαι και ο καταληλλοτερος να σου απαντησει εντούτις αν όντως η μεταφορά κυμαινόταν γύρω στα 50mb/sec δεν νομίζω ότι είναι και πολύ αργή. Επειδή έτυχε να μεταφέρω μεγαλο όγκο αρχείων πριν καμμιά βδομάδα στον καινουριο σκληρο ενος φίλου (γύρω στα 250 GB) ακριβώς την ίδια συμπεριφορά είχε σε μένα. Ο δισκός μου σκληρός ειναι ένας WD 300GB sata 1 και του φίλου μου ενας seagate 500GB sata 2, XP 32bit επεξεργαστη 4400+ με nforce 4 chipset με ολα τα updates επισης. Φυσιολογικά νομίζω ότι αυτό που συμβαίνει είναι λογικο και δεν δεχεται λύσης, άλλωστε και ένα τεστ αν κάνεις στους σκληρούς κατα μέσο όρο γραφουν με 50-60mb. Επίσης έχω παρατηρήσει ότι η ταχύτητα πέφτει αισθητά όταν μεταφέρεις μεγάλο όγκο γενικά αλλά που τα αρχεία έχουν μικρό μέγεθος, πχ ποιο γρήγορα θα μεταφέρει 10 γκιγκα απο βίντεο κλιπς παρά 10 γκιγκα από φωτογραφίες. Επειδή όμως όπως σου είπα δεν είμαι ειδικός ίσως να συμβαίνει όντως λόγω προβλήματος αυτό αλλά δεν μπορώ να βοηθήσω παραπάνω. Αν κάποιος γνωρίζει περισσότερα επί του θέματος πάντως με ενδιαφέρει και μένα.

  3. #3
    Εγγραφή
    13-07-2005
    Περιοχή
    Νέος Κόσμος, Αθήνα.
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    244
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    30720/2560
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΚΟΣΜΟΣ
    Router
    Asus DSL-AC56U
    Path Level
    Interleaved
    Καλημέρα.
    Δεν αναφέρομαι στην ταχύτητα μεταφοράς των δεδομένων αλλά στην ταχύτητα απόκρισης του OS κατά την μεταφορά αυτήν!


    The more things change, the more they stay the same...

  4. #4
    Εγγραφή
    08-09-2006
    Μηνύματα
    121
    Downloads
    40
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Αυτό εννοώ και εγώ όταν λέω παραπάνω ότι "ακριβώς την ίδια συμπεριφορά είχε σε μένα". Αργή απόκριση κατα την μεταφόρα, εκτός βέβαια αν εννοείς ότι κοντεύει να φριζάρει, αν είνα τοοοοσο αργό εκεί πάω πάσο δεν έχει να κάνει με τον σκληρό.

  5. #5
    Εγγραφή
    02-11-2003
    Περιοχή
    Επαναπατρισθείς στην Αθήνα
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    56.427
    Downloads
    64
    Uploads
    73
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    Path Level
    Fastpath
    Αυτό είναι κακή διαχείριση μνήμης που θυμάμαι να υπάρχει από τότε που χρησιμοποιώ Windows NT Class - δηλαδή από τον καιρό των Windows NT 4.0.

    Τα ανόητα Windows νομίζουν ότι αν διαθέσουν όλη τη φυσική RAM για buffer της αντιγραφής, ότι αυτή θα γίνει πιο γρήγορα. Έλα όμως που όταν πέσει η ελεύθερη φυσική RAM κάτω από ένα όριο, μετά αρχίζει το τρελό swapping & paging ακόμα και για το παραμικρό.

    Απορώ πραγματικά ποιός φωστήρας στη Microsoft το σκέφτηκε αυτό, και γιατί 11+ χρόνια τώρα δεν το έχουν διορθώσει σε όλα τους τα λειτουργικά.

    Ό,τι ματζούνια και να κάνεις με σχετικά κλειδιά στη Registry, η κατάσταση είναι ανίατη.
    Επιτέλους το ελάχιστο δυνατό, ευέλικτο, και ψηφιακό κράτος. Με διαρκή αξιολόγηση.

  6. #6
    Εγγραφή
    13-10-2005
    Περιοχή
    Ροδος
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    138
    Downloads
    15
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    1024 και καλα
    ISP
    OTEnet
    Router
    usr 9108
    Και στα vista64 περιπου το ιδιο γινεται , και οχι μονο στην μεταφορα αλλα και στο ανοιγμα-τρεξιμο μεγαλων αρχειων.
    Εχω π.χ το americas army περασμενο στο δισκο και προσπαθω να το κανω εγκατασταση, και απο την στιγμη που θα πατησω το mouse για να ξεκινησει η εγκατασταση μεχρι να μου βγαλει το (σπαστικο) των vista εαν το επιτρεπω να τρεξει σαν admin περνανε περιπου 2 λεπτα!!!!!
    Με xp32 με το ιδιο συστημα δεν ειχα τετοια κολληματα.
    Στην αρχη νομιζα πως φταει το antivirus αλλα δοκιμασα 2-3 διαφορετικα και χωρις να ειναι ενεργοποιημενο και παλι τα ιδια.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος memix : 13-09-07 στις 07:43.
    Η μοναδική γλώσσα στον κόσμο είναι η Ελληνική, όλες οι άλλες είναι απλώς τρόπος επικοινωνίας.


  7. #7
    Εγγραφή
    13-07-2005
    Περιοχή
    Νέος Κόσμος, Αθήνα.
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    244
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    30720/2560
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΚΟΣΜΟΣ
    Router
    Asus DSL-AC56U
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από WAntilles Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτό είναι κακή διαχείριση μνήμης που θυμάμαι να υπάρχει από τότε που χρησιμοποιώ Windows NT Class - δηλαδή από τον καιρό των Windows NT 4.0.

    Τα ανόητα Windows νομίζουν ότι αν διαθέσουν όλη τη φυσική RAM για buffer της αντιγραφής, ότι αυτή θα γίνει πιο γρήγορα. Έλα όμως που όταν πέσει η ελεύθερη φυσική RAM κάτω από ένα όριο, μετά αρχίζει το τρελό swapping & paging ακόμα και για το παραμικρό.

    Απορώ πραγματικά ποιός φωστήρας στη Microsoft το σκέφτηκε αυτό, και γιατί 11+ χρόνια τώρα δεν το έχουν διορθώσει σε όλα τους τα λειτουργικά.

    Ό,τι ματζούνια και να κάνεις με σχετικά κλειδιά στη Registry, η κατάσταση είναι ανίατη.
    Δηλαδή δεν υπάρχει σωτηρία?
    Και στα XP x32 [που είναι και αυτά NT Class] γιατί δεν συμβαίνει αυτό?

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από memix Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και στα vista64 περιπου το ιδιο γινεται , και οχι μονο στην μεταφορα αλλα και στο ανοιγμα-τρεξιμο μεγαλων αρχειων.
    Εχω π.χ το americas army περασμενο στο δισκο και προσπαθω να το κανω εγκατασταση, και απο την στιγμη που θα πατησω το mouse για να ξεκινησει η εγκατασταση μεχρι να μου βγαλει το (σπαστικο) των vista εαν το επιτρεπω να τρεξει σαν admin περνανε περιπου 2 λεπτα!!!!!
    Με xp32 με το ιδιο συστημα δεν ειχα τετοια κολληματα.
    Στην αρχη νομιζα πως φταει το antivirus αλλα δοκιμασα 2-3 διαφορετικα και χωρις να ειναι ενεργοποιημενο και παλι τα ιδια.
    Όντως, πρόσφατα που έκανα εγκατάσταση το Bioshock & το Airborne σερνόταν το σύστημα κατά την αντιγραφή των αρχείων.


    The more things change, the more they stay the same...

  8. #8
    Εγγραφή
    02-11-2003
    Περιοχή
    Επαναπατρισθείς στην Αθήνα
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    56.427
    Downloads
    64
    Uploads
    73
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από MD1032 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δηλαδή δεν υπάρχει σωτηρία?
    Όχι.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από MD1032 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και στα XP x32 [που είναι και αυτά NT Class] γιατί δεν συμβαίνει αυτό?
    Συμβαίνει.

    Απλά δεν το έχεις καταλάβει.

    Καί στα XP 32 (NT 5.1) συμβαίνει, καί στα 2000 (NT 5.0) συνέβαινε. Και στα 2003 (NT 5.2) συμβαίνει.
    Επιτέλους το ελάχιστο δυνατό, ευέλικτο, και ψηφιακό κράτος. Με διαρκή αξιολόγηση.

  9. #9
    Εγγραφή
    13-07-2005
    Περιοχή
    Νέος Κόσμος, Αθήνα.
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    244
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    30720/2560
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΚΟΣΜΟΣ
    Router
    Asus DSL-AC56U
    Path Level
    Interleaved
    Sorry αλλά δεν θυμάμαι ποτέ στα XP x32 να είχε το σύστημα ΤΟΣΟ slowdown όταν έκανα move ακόμα και >30gb από δίσκο σε δίσκο :s


    The more things change, the more they stay the same...

  10. #10
    Εγγραφή
    02-11-2003
    Περιοχή
    Επαναπατρισθείς στην Αθήνα
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    56.427
    Downloads
    64
    Uploads
    73
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από MD1032 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Sorry αλλά δεν θυμάμαι ποτέ στα XP x32 να είχε το σύστημα ΤΟΣΟ slowdown όταν έκανα move ακόμα και >30gb από δίσκο σε δίσκο :s
    Είχε αλλά δεν το θυμάσαι.

    Και είχε και μάλιστα χειρότερο.
    Επιτέλους το ελάχιστο δυνατό, ευέλικτο, και ψηφιακό κράτος. Με διαρκή αξιολόγηση.

  11. #11
    Εγγραφή
    13-02-2007
    Περιοχή
    Χαλάνδρι
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    2.759
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    99999/9997
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    Speedport W 724V
    SNR / Attn
    10.2(dB) / 6.5(dB)
    Δεδομένου ότι δεν έχουμε μονάδα μέτρησης για το "slowdown" το καλύτερο και το χειρότερο είναι σχετικά.

    Σε περίπτωση που η μεταφορά δεδομένων αφορά τον φυσικό δίσκο που βρίσκεται το λειτουργικό είναι φυσιολογικό να συμβαίνει κάτι τέτοιο γιατί είτε ο δίσκος «μπουκώνει» από τα IO requests είτε ή κεφαλή πηγαινοέρχεται μεταξύ των partitions. Η κατάσταση χειροτερεύει εάν και το pagefile βρίσκεται στον ίδιο φυσικό δίσκο.

    Σαν πρακτική το καλύτερο που μπορείς να κάνεις είναι να αφήσεις το λειτουργικό στο δικό του φυσικό δίσκο και να σπάσεις το pagefile σε κομμάτια μεταξύ όλων των φυσικών δίσκων (προσοχή, όχι partitions) του συστήματος. Έτσι τα Windows επιλέγουν πάντα το κομμάτι στο φυσικό δίσκο με τα λιγότερα requests και την καλύτερη ταχύτητα.

    Εάν έχεις αρκετή μνήμη δοκίμασε να αυξήσεις την cache που χρησιμοποιεί το λειτουργικό για το filesystem (my computer->properties->advanced->performance->memory usage) καθώς και να σηκώσεις τον kernel και τους drivers στην μνήμη (DisablePagingExecutive).

    Επίσης 20% CPU usage για μεταφορά δεδομένων μου φαίνεται πάρα πολύ, προσωπικά έχω 2 μικρούς δίσκους σε software raid 0 για το λειτουργικό και πάλι δεν βλέπω πάνω από 2% ~ 8% όταν μεταφέρω από το stripe σε άλλο δίσκο. Κοίταξε πάλι τι γίνετε με τους οδηγούς σου. Καλό είναι μιας και οι drivers του chipset ανανεώνονται σπάνια να τους κάνεις slipstream στο δισκάκι των windows. Γενικά απέφευγε να έχεις δεδομένα τα οποία επεξεργάζεσαι συχνά στον ίδιο δίσκο με το λειτουργικό.


    I don't care if we have only one percent of the users, as long as they're the best one percent.
    It's a clear choice for quality over quantity, and originality over following the herd. I like that.

  12. #12
    Εγγραφή
    13-07-2005
    Περιοχή
    Νέος Κόσμος, Αθήνα.
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    244
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    30720/2560
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΚΟΣΜΟΣ
    Router
    Asus DSL-AC56U
    Path Level
    Interleaved
    Sorry που άργησα να απαντήσω.

    Το pagefile το έχω σταθερά στα 3070MB [1 1/2 της RAM], αρχικά στον C [50αρι partition του 250αρι με τα xp] και τώρα το μετέφερα στον 500αρι [storage].

    So far, δεν έχω δει διαφορά όσο αφορά τα συμπτώματα [aka τα ίδια σκ@τ@ ].

    Επίσης τώρα που πάω να γράψω dvds [nero 6.6.0.16] με δεδομένα από τους storage δίσκους [320 + 500] παρατηρώ το ίδιο slowdown στο OS [αν και σε μικρότερη έκταση] περίπου όπως εδώ.

    Έχω αλλάξει τις ρυθμίσεις όπως γράφει ο WAntilles αλλά τίποτα.

    Τι να κάνω πια εκτός από υπομονή...
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος MD1032 : 19-09-07 στις 20:16.


    The more things change, the more they stay the same...

  13. #13
    Εγγραφή
    13-02-2007
    Περιοχή
    Χαλάνδρι
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    2.759
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    99999/9997
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    Speedport W 724V
    SNR / Attn
    10.2(dB) / 6.5(dB)
    Καταρχήν τα 3GB pf είναι overkill, με 2GB RAM σε normal χρήση σπάνια θα χρειαστείς πάνω από 1GΒ και αυτό σε περιπτώσεις παιχνιδιών που χρησιμοποιούν ασυμπίεστα textures (πχ DOOM III σε Ultra Mode). Σπάσε οπωσδήποτε το pf σε 3 κομμάτια στους δίσκους σου, πχ 512MB / 512MB / 512MB, και όρισε σταθερό μέγεθος και στα 3.

    Εάν θες να μην πηγαίνεις στην τύχη χρησιμοποίησε performance counters για να υπολογίσεις πόσο pf χρειάζεσαι πραγματικά για την χρήση που κάνεις. Αναλυτικές οδηγίες μπορείς να βρείς εδώ[microsoft.com].

    Αφού ορίσεις το pf κάνε ένα offline[raxco.com] defrag για φέρεις σε καλή κατάσταση το MFT (Data + Zone) και το pf.

    Θα βοηθούσε να πεις και τι οδηγούς έχεις εγκαταστήσει, ελπίζω να βρεις άκρη :-)
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Thuglife : 19-09-07 στις 21:42.


    I don't care if we have only one percent of the users, as long as they're the best one percent.
    It's a clear choice for quality over quantity, and originality over following the herd. I like that.

Παρόμοια Θέματα

  1. Ghost Image από 80άρη HDD σε 160άρη HDD
    Από manicx στο φόρουμ Σκληροί δίσκοι, αποθηκευτικά μέσα και λοιπά περιφερειακά
    Μηνύματα: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 03-12-07, 11:01
  2. Help μεταφορα μεγαλου αρχειου!!!
    Από Razor911 στο φόρουμ Software γενικά
    Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 24-11-07, 10:10
  3. Μεταφορα μεγαλου αρχειου μεσω web
    Από greg21 στο φόρουμ Internet, web surfing και online υπηρεσίες
    Μηνύματα: 14
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-07-07, 00:15
  4. Μεταφορά υπολοίπου όγκου δεδομένων
    Από Bagiaderas στο φόρουμ COSMΟΤΕ
    Μηνύματα: 19
    Τελευταίο Μήνυμα: 02-03-06, 15:30
  5. Μηνύματα: 19
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-02-05, 18:59

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας