Χαιρετώ το forum . έχουμε με την γυναίκα μου 1 κτίριο με 12 διαμερίσματα όπου νοικιάζουμε στον τουρισμό και έχουμε θέμα με το ίντερνετ όταν ξεκινάει η τουριστική περίοδος. Ρούτερ κοσμοτε με 50 dsl γραμμή όπου κλειδώνει στα 50 mbit και 5 mbit upload, το οποίο βρίσκετε στη ταράτσα. Φωνάξαμε τεχνικό πριν λίγα χρόνια και τράβηξε καλώδιο ethernet στην ταράτσα του απέναντι ξενοδοχείου και τοποθέτησε κεραία poe της tplink ώστε να έχει οπτική επαφή, η απόσταση είναι αρκετά κοντινή μόλις 10-15 μέτρα. Όσο είμασταν μόνο εμείς συνδεδεμένοι πιάναμε όλοι τη γραμμή, όταν είχαμε πελάτες σέρνονταν καθώς δεν υπήρχε bandwith limit. Ξαναήρθε έβγαλε τη παλιά κεραία και τοποθέτησε μια mikrotik ολόκληρο πιάτο όπου είχε και controller ενσωματωμένο και ρύθμισε απότι μου είπε να έχει ο κάθε πελάτης αρχικά 14mbit down 1 up και όσο αυξάνονται οι clients, να μειώνεται η ταχύτητα. Στα 10 άτομα είχε 4-5 mbit ο καθένας. Ήταν η μόνη φορά που δεν είχαμε προβλήματα με το wifi, παρόλο που οι ταχύτητες δεν ήταν μεγάλες . όσοι και να συνδέονταν έκαναν μια χαρά τη δουλεία τους και δεν είχαμε παράπονα. Η κεραία κάποια στιγμή κάηκε και μας είπε ότι δεν ξαναβγάζει το συγκεκριμένο μοντέλο, δυστυχώς δεν θυμάμαι ούτε γω ποια ήταν(ήταν αρκετά ακριβή). Σαν ακόμα καλύτερη λύση μας πρότεινε ένα ξεχωριστό ρουτεράκι της μικροτικ όπου θα κάνει αυτό την διαχείριση πλέον του bandwith, όπου και σέταρε ίδιες ρυθμίσεις με την προηγούμενη κεραία και στην απέναντι ταράτσα μας έβαλε μια tplink eap 110 εξωτερικού χώρου του 50ρικου. Μας είπε ότι αρκεί αυτό το κεραιάκι, καθώς όλη τη δουλειά θα την κάνει το μικροτικ και το tplink απλά θα δίνει wifi. Τα πράγματα όμως δεν πήγαν ομαλά και έχω σοβαρό θέμα με το ίντερνετ.. όταν συνδεθούν από 5 – 6 άτομα πάνω το ίντερνετ σέρνεται και έχει πολλές αποσυνδέσεις. Και ρωτώ, να είναι θέμα του μικροτικ που κάνει το διαμοιρασμό ή η κεραία της tplink τα φτύνει όταν συνδέονται μερικά άτομα παραπάνω? Θέλω να πάρω γνώμες γιατί πραγματικά έχω βαρεθεί να πληρώνω 50αρικα κάθε φορά που έρχεται χωρίς να έχω αποτέλεσμα, και τώρα μες στη σεζόν τρέχα γύρευε τεχνικό. Αν άλλαζα μόνο τη κεραία και έπαιρνα μια πιο σοβαρή ubiquity ασπούμε θα έκανα τη δουλεία μου? Με τη προϋπόθεση ότι και το μικοτικ κάνει σωστά τον διαμοιρασμό? Η θα ήταν καλύτερη λύση να πάρω ρουτερ 5g της κοσμοτέ που είναι αρκετά μεγαλύτερες οι ταχύτητες? Και σε αυτή τη περίπτωση τί κεραία θα χρειαζόμουν να μοιράζει το Wi-Fi? Θα χρειαζόμουν και το mikrotik επίσης ή θα ήταν πλέον αχρείαστος ο διαμοιρασμός ? σόρυ για το σεντόνι και ευχαριστώ προκαταβολικά για τη βοήθεια. υπάρχει περίπτωση να φταέι το ίδιο το καλώδιο ethernet που πάει απτο ρούτερ στην άλλη ταράτσα? δεν έχω όμως θέμα οταν είμαστε λίγοι συνδεδεμένοι.