Σελ. 2 από 20 ΠρώτηΠρώτη 1234712 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 16-30 από 292
  1. #16
    Εγγραφή
    16-10-2005
    Περιοχή
    Thespies(Viotic)
    Μηνύματα
    1.120
    Downloads
    100
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ OTE
    Ταχύτητα
    21.706 /1.020
    ISP
    πOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΘΕΣΠΙΕΣ
    Router
    Thomson 585 v7
    SNR / Attn
    9.5(dB) / 20.5(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Νικαετός Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γιατί? Έχεις δει πολλούς ανθρώπους γύρω σου με αλλοιωμένους τους εγκεφάλους τους?

    (Βέβαια θα μου πεις, με τόσα που βλέπουμε καθημερινά... )
    Mια φράση ακούω εδω και κάνα χρόνο συνεχεία ... "Καλαααα αυτος το εχει κάψει..."
    Αρα μαλλον σε για το αλλοιωμένο μυαλουδακι λενε!


    Repetitio est mater studiorum...
    ٩(̾●̮̮̃̾•̃̾)۶

  2. #17
    Εγγραφή
    12-12-2006
    Μηνύματα
    2.832
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Conn-x OTE
    Router
    D-Link 2740-B
    SNR / Attn
    11.0(dB) / 19.8(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από shaq141a Εμφάνιση μηνυμάτων
    Back to the stone age and you are safe.
    Η λογικη σου, που "σκοτωνει", κυριολεκτικα, ειναι η ιδια που χρησιμοποιουν οι καπνιστες.
    Οι ταλαιπωροι αυτοι ανθρωποι, αμα τους πεις τιποτα για να κοψουν το χουι τους, σου λενε, μα δε βλεπεις οτι δεν επαθα τιποτα, αν και καπνιζω τοσα χρονια;Οταν ομως παθουν, (το 85% των περιπτωσεων καρκινου στους πνευμονες, ανηκει σε καπνιστες, χωρια οι αλλες περιπτωσεις καρκινου, που σχετιζονται με το καπνισμα), τοτε και ενω συνεχιζουν να καπνιζουν οι περισσοτεροι, σου λενε με ενα απλανες βλεμμα. Τωρα πια, τι σημασια εχει να το κοψω;(Μου το ειπε φιλος, μακαριτης τωρα).
    Και τοτε παιρνεις φορα και ...μιμεισαι το...Ζαχοπουλο.
    Και κατι για την ερευνα. Οπως βλεπετε, ειναι απο την Ιαπωνια, απ οπου βγαινουν και τα περισσοτερα κινητα.
    Οπως ελεγε και ενας παλιος μου συμμαθητης, καθηγητης στο Πανεπιστημιο τωρα, το κινητο ειναι το μεγαλυτερο πειραμα που εγινε σε ανθρωπους.Και τα αποτελεσματα θα ελθουν με μαθηματικη ακριβεια.
    Αν καποιος ενδιαφερεται, εχω γραφτει και παιρνω ενα newsletter απο ενα group για ηλεκτρομαγνητικες ακτινοβολιες Bioelectromagnetics Discussion Group , Βαλτε το στο γουγλ να το βρειτε.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Theodore41 : 06-02-08 στις 19:53.

  3. #18
    Εγγραφή
    28-08-2006
    Μηνύματα
    365
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    50000/5000
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΑΛΜΥΡΟΣ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kasperghost Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ενδιαφέρουσα η έρευνα αλλα ενδιαφέρομαι περισσότερο να μάθω ποιος χρηματοδότησε την έρευνα
    Απο το στομα μου το πηρες, αν και υποπτευομαι την απαντηση!

  4. #19
    Εγγραφή
    17-02-2006
    Περιοχή
    Θεσσαλονικη
    Μηνύματα
    136
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    1024/256
    ISP
    πΟΤΕ
    DSLAM
    Ο.Τ.Ε. - ΡΥΣΙΟΥ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από runner70 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εγω θα ελεγα μακρια απο τετοιες αποψεις!!!Υπαρχει ανθρωπος στον πλανητη γη που να μην ειναι κοντα σε "πηγες" ηλεκτρομαγνητισμου ??
    Φυσικα και οχι.Δεν ειναι δυνατον αυτο να γινει εκτος αν παμε ολοι να μεινουμε στο βουνο.
    Το θεμα ειναι το ποσο εκτιθεται καποιος σε μαγνητικα και ηλεκτρομαγνητικα πεδια.
    Δεν υποστιριζω την αποψη να τα πεταξουμε ολα απο το σπιτι.
    Αλλα μικρα καθημερινα πραγματακια μπορει να κανει ο καθενας απο μας.
    Οτι μπορει να αποφυγει ο καθενας...καλο του κανει...κακο οχ
    Τεσπα το θεμα με τα κινητα εχει συζητηθει απειρες φορες.
    Ο καθενας ειναι αξιος της μοιρας του.


    How can we dance when our earth is turning
    How do we sleep while our beds are burning

  5. #20
    Το avatar του μέλους shaq141a
    shaq141a Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Theodore41 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η λογικη σου, που "σκοτωνει", κυριολεκτικα, ειναι η ιδια που χρησιμοποιουν οι καπνιστες.
    Οι ταλαιπωροι αυτοι ανθρωποι, αμα τους πεις τιποτα για να κοψουν το χουι τους, σου λενε, μα δε βλεπεις οτι δεν επαθα τιποτα, αν και καπνιζω τοσα χρονια;Οταν ομως παθουν, (το 85% των περιπτωσεων καρκινου στους πνευμονες, ανηκει σε καπνιστες, χωρια οι αλλες περιπτωσεις καρκινου, που σχετιζονται με το καπνισμα), τοτε και ενω συνεχιζουν να καπνιζουν οι περισσοτεροι, σου λενε με ενα απλανες βλεμμα. Τωρα πια, τι σημασια εχει να το κοψω;(Μου το ειπε φιλος, μακαριτης τωρα).
    Και τοτε παιρνεις φορα και ...μιμεισαι το...Ζαχοπουλο.
    Και κατι για την ερευνα. Οπως βλεπετε, ειναι απο την Ιαπωνια, απ οπου βγαινουν και τα περισσοτερα κινητα.
    Οπως ελεγε και ενας παλιος μου συμμαθητης, καθηγητης στο Πανεπιστημιο τωρα, το κινητο ειναι το μεγαλυτερο πειραμα που εγινε σε ανθρωπους.Και τα αποτελεσματα θα ελθουν με μαθηματικη ακριβεια.
    Αν καποιος ενδιαφερεται, εχω γραφτει και παιρνω ενα newsletter απο ενα group για ηλεκτρομαγνητικες ακτινοβολιες Bioelectromagnetics Discussion Group , Βαλτε το στο γουγλ να το βρειτε.
    Αυτό που προτείνεις ονομάζεται τεχνοφοβία. Πραγματικά, αν φοβάσαι και την κοσμική ακτινοβολία ακόμα και το stone age δεν θα σε βοηθήσει.

  6. #21
    Εγγραφή
    02-01-2008
    Μηνύματα
    106
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    17014/931
    ISP
    Conn-x OTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΕΡΓΑΜΟΥ
    Router
    D-Link DI-634M, DSL-320T
    SNR / Attn
    12(dB) / 33(dB)
    Αυτό που ειπώθηκε πιο πριν είναι και το πιο σημαντικό: Ποιος χρηματοδότησε την έρευνα.

    Η ακτινοβολία που εκπέμπουν τα κινητά δεν είναι η μόνη που δέχεται καθημερινά το ανθρωπινο σώμα. Η διαφορά είναι στη διάρκεια της έκθεσης. Το ότι δεν μιλάει κάποιος στο κινητό αλλά έχει αγκαλιά όλη μέρα το φορητό τηλέφωνο στο σπίτι ή το γραφείο δεν σημαίνει ότι είναι ασφαλής.
    Επίσης ούτε ασφαλή συμπεράσματα μπορούν να υπάρξουν αυτή τη στιγμή. Είναι νωρίς, δυστυχώς. Και αυτό που λέγεται ότι είμαστε πειραματόζωα στο μεγαλύτερο πείραμα δεν απέχει απ' την πραγματικότητα. Ο διευθυντής του τομέα Γενετικής του τμήματος Βιολογίας του ΑΠΘ δήλωσε πρόσφατα ότι τα αποτελέσματα των ερευνών του δείχνουν ότι η χρήση κινητού προκαλεί βλάβες στον εγκέφαλο. (Βέβαια η είδηση πέρασε στα ψιλά). Συστήνει δε χρήση που να μην ξεπερνά σε χρόνο τα 3' την ημέρα.

    Και τέλος μην θεωρείτε πανάκεια το bluetooth. Αν για τα κινητά έχουμε απλά και μόνο ενδείξεις, για το bluetooth και γενικά για όλες τις αντίστοιχες τεχνολογίες δεν έχουμε ούτε καν ενδείξεις.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος jotz : 07-02-08 στις 00:11.

  7. #22
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από whitecat Εμφάνιση μηνυμάτων
    οχι αποδειξη αγαπητε....ενδειξη....τα αποτελεσματα μιας παρατηρησης/στατιστικης μελετης δεν ειναι αποδειξη αλλα ενδειξη.
    και για το τι πραγματικα ισχυει δεν το ξερουμε ακομα αν δεν γινει μια σωστη ερευνα.
    το γιατι δε γινεται αλλο θεμα.
    αλλα μη τα βγαλουμε ολα τελειως αθωα.
    ενα πολυτεχνειο βγαλαμε και εμεις και κατι ξερουμε κυριε Ναοχιτο...

    ........Auto merged post: whitecat added 6 Minutes and 9 Seconds later........



    ισχυει το εξης:
    η ακτινοβολια της κινητης τηλεφωνιας δεν ειναι "ιονιζουσα".
    δηλαδη δεν ειναι σε συχνοτητα που η ιδια να επηρεαζει τα μορια του DNA σου και ετσι δεν μπορει να προκαλεσει καρκινο απευθειας.
    αυτο που ειναι υπο συζητηση ειναι κατα ποσο οι ανθρωποι μπορουμε να παθουμε εμμεσως καρκινο οπως παθανε καποια ποντικια. στα ποντικακια λοιπον...η θερμανση του εγκεφαλου τους απο ακτινοβολια κινητου τηλεφωνου προκαλεσε διασπαση καποιων πρωτεινων. αυτες οι πρωτεινες που ηταν φορτισμενες ηλεκτρικα πλεον δρουσαν σαν ελευθερες ριζες. ετσι λοιπον με τη σειρα τους κολουσαν στα μιτοχονδρια που κρυβεται το DNA και συχνα πυκνα επηρεαζαν τα ιδια τα μορια του DNA προκαλωντας ετσι αυξηση στις πιθανοτητες εμφανισης καρκινου.

    για αυτο λοιπον και πλεον ακους οτι προβλημα δεν εχεις τοσο πολυ οταν κυκλοφορεις στο δρομο και δεχεσαι ακτινοβολια αλλα κυριως οταν εχεις το κινητο σου στο αυτι και ζεσταινεις ετσι τον εγκεφαλο σου.

    cheers και παντα με hands free!!!!
    Περιέργο, την μια ερευνά την λές ένδειξη, την άλλη όχι γιατί;

  8. #23
    Εγγραφή
    12-12-2006
    Μηνύματα
    2.832
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Conn-x OTE
    Router
    D-Link 2740-B
    SNR / Attn
    11.0(dB) / 19.8(dB)
    Εφαρμοζετε τη λογικη των εξαρτημενων ατομων.Αλλα οπως ξερετε, αυτο δεν οδηγει πουθενα.
    Ουτε ειναι τεχνοφιλια, το να μιλατε στα κινητα με τις ωρες, οπως βλεπω καθε μερα στοπ δρομο και μαλιστα απο μικρα παιδια.Και το οτι δεν ειναι μια κι εξω η κατασταση το ιδιο δεν ισχυει και για το τσιγαρο;
    Ετσι δε λεγανε οι εταιριες τοτε; Και μαλιστα οπως απεδειχθη, κρατουσαν κρυμενες μελετες, που εδειχναν εδω και 10ετιες, οτι το καπνισμα βλαπτει. Αυτοι ομως εφαρμοζαν τη θεωρια του θορυβου. Μιλα δηλαδη πανω στον αλλο, (οπως στην τηλεοραση), ωστε να μην ακουγεται αυτος. Και ετσι καταφεραν να πουλανε το θανατο.
    Και αν τολμουσες τοτε να πεις τιποτα εναντιον, σου την πεφτανε οι διαφοροι "τεχνοφιλοι", οπως εδω και σου λεγανε, δε βλεπεις τις μελετες που λενε οτι δεν τρεχει τιποτα;
    Ετρεχε ομως κατι αλλο. Ο καρκινος, που καλπαζει πια.Για πηγαινετε καμμια φορα στο Σωτηρια,(πηγαινω καθε μηνα για θεωρηση οξυγονου στην υπερηλικη μητερα μου), να δειτε και να θαυμασετε. Στους διαδρομους κυκλοφορει . Και θεριζει κοσμο.Απ αυτους που μας κοροιδευαν τοτε.
    Κριμα δεν ειναι; Αλλα τοτε εμεις ειμαστε ξενερωτοι.Ενω αυτοι...
    Και το κακο ειναι οτι οταν παρουμε χαμπαρι οτι δεν παει καλα η δουλεια, ειναι αργα να αντιδρασουμε.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Theodore41 : 07-02-08 στις 00:48.

  9. #24
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Theodore41 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εφαρμοζετε τη λογικη των εξαρτημενων ατομων.Αλλα οπως ξερετε, αυτο δεν οδηγει πουθενα.
    Ουτε ειναι τεχνοφιλια, το να μιλατε στα κινητα με τις ωρες, οπως βλεπω καθε μερα στοπ δρομο και μαλιστα απο μικρα παιδια.Και το οτι δεν ειναι μια κι εξω η κατασταση το ιδιο δεν ισχυει και για το τσιγαρο;
    Ετσι δε λεγανε οι εταιριες τοτε; Και μαλιστα οπως απεδειχθη, κρατουσαν κρυμενες μελετες, που εδειχναν εδω και 10ετιες, οτι το καπνισμα βλαπτει. Αυτοι ομως εφαρμοζαν τη θεωρια του θορυβου. Μιλα δηλαδη πανω στον αλλο, (οπως στην τηλεοραση), ωστε να μην ακουγεται αυτος. Και ετσι καταφεραν να πουλανε το θανατο.
    Και αν τολμουσες τοτε να πεις τιποτα εναντιον, σου την πεφτανε οι διαφοροι "τεχνοφιλοι", οπως εδω και σου λεγανε, δε βλεπεις τις μελετες που λενε οτι δεν τρεχει τιποτα;
    Ετρεχε ομως κατι αλλο. Ο καρκινος, που καλπαζει πια.Για πηγαινετε καμμια φορα στο Σωτηρια,(πηγαινω καθε μηνα για θεωρηση οξυγονου στην υπερηλικη μητερα μου), να δειτε και να θαυμασετε. Στους διαδρομους κυκλοφορει . Και θεριζει κοσμο.Απ αυτους που μας κοροιδευαν τοτε.
    Κριμα δεν ειναι; Αλλα τοτε εμεις ειμαστε ξενερωτοι.Ενω αυτοι...
    Και το κακο ειναι οτι οταν παρουμε χαμπαρι οτι δεν παει καλα η δουλεια, ειναι αργα να αντιδρασουμε.
    Αλλό το να λαμβάνεις μια ουσία μέσα σου, και άλλο εξωτερικά, αν ήταν έτσι λόγο κοσμικών ακτινοβολιών κλπ θα είχαμε εξαφανιστεί προ πολλού, λες δηλάδη τα τόσες χιλιάδες χρόνια να κάνουν λάθος;

  10. #25
    Εγγραφή
    13-07-2007
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    577
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    Cyta Hellas - ΙΛΙΣΣΟΣ
    Router
    H300s
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από yianniscan Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το θέμα που παραβλέπουν οι περισσότεροι, είναι η ισχύς των πομπών στην κινητή τηλεφωνία. Πιο συγκεκριμένα, στην Ευρώπη η μέγιστη επιτρεπόμενη ισχύς των κινητών τηλεφώνων είναι τα 2 Watts, ενώ στην Β. Αμερική η μέγιστη επιτρεπόμενη ισχύς είναι τα 0,6 Watt, η οποία είναι 3 φορές μικρότερη από της Ευρώπης.

    Αυτός είναι άλλωστε κι ο λόγος που οι κεραίες των δικτύων κινητής τηλεφωνίας στην Β. Αμερική είναι σε πολύ πιο πυκνή διάταξη. Όσον αφορά τα τηλέφωνα 2G στην Ελλάδα, στο δίκτυο DCS1800 της Cosmote έχουν μέγιστη ισχύ το 1 Watt, ενώ στα δίκτυα GSM900 της Vodafone και της TIM μέγιστη ισχύ τα 2 Watts.
    Να σημειώσω απλά πως εκτός απο την Αμερική και στην Φινλανδία και τη Σουηδία οι κεραίες κινητής τηλεφωνίας είναι πάρα πολύ κοντά η μία με την άλλη. Κάτι ξέρουν οι άνθρωποι εκεί επάνς (χώρα της ΝΟΚΙΑ και της Ericsson αντίστοιχα). Το θέμα είναι πως αν έρθεις στην Ελλάδα και κάνεις αυτό το πράγμα θα τρομάξουν όλοι και θα αρχίσουν να ζητάνε να κατέβουν οι κεραίες κινητής τηλεφωνίας για απλά δεν καταλαβαίνουν πως όσο πιο κοντά είναι, τόσο λιγότερο εκπέμπουν.
    Έτσι για να φέρω και ένα δείγμα, επάνω στη Φινλανδία έχω δεί κεραία κινητής τηλεφωνίας σε τοίχο μονοκατοικίας. Πως ήταν τοποθετημένη; Είναι τοποθετημένη στον τοίχο, όχι πάνω στη σκεπή, στον τοίχο, δίπλα ακριβώς απο ένα απο τα δωμάτια του σπιτιού και πιθανόν να κοιμάται και άνθρωπος εκεί πέρα.
    Subscribe on YouTube @grigsgr
    www.youtube.com/c/grigsgr

  11. #26
    Εγγραφή
    17-09-2006
    Περιοχή
    Σαλόνικα City - Αγ. Παύλος
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    2.728
    Downloads
    22
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1Gbps/1Gbps
    ISP
    Inalan
    Router
    ZTE F6600P
    SNR / Attn
    ~(dB) / ~(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από runner70 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εγω θα ελεγα μακρια απο τετοιες αποψεις!!!Υπαρχει ανθρωπος στον πλανητη γη που να μην ειναι κοντα σε "πηγες" ηλεκτρομαγνητισμου ??
    οχι βέβαια αλλά προσωπικά δεν θα θελα να μένω δίπλα/κάτω από πυλώνες υπερ-υψηλής τάσης.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από grigsgr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Να σημειώσω απλά πως εκτός απο την Αμερική και στην Φινλανδία και τη Σουηδία οι κεραίες κινητής τηλεφωνίας είναι πάρα πολύ κοντά η μία με την άλλη. Κάτι ξέρουν οι άνθρωποι εκεί επάνς (χώρα της ΝΟΚΙΑ και της Ericsson αντίστοιχα). Το θέμα είναι πως αν έρθεις στην Ελλάδα και κάνεις αυτό το πράγμα θα τρομάξουν όλοι και θα αρχίσουν να ζητάνε να κατέβουν οι κεραίες κινητής τηλεφωνίας για απλά δεν καταλαβαίνουν πως όσο πιο κοντά είναι, τόσο λιγότερο εκπέμπουν.
    Έτσι για να φέρω και ένα δείγμα, επάνω στη Φινλανδία έχω δεί κεραία κινητής τηλεφωνίας σε τοίχο μονοκατοικίας. Πως ήταν τοποθετημένη; Είναι τοποθετημένη στον τοίχο, όχι πάνω στη σκεπή, στον τοίχο, δίπλα ακριβώς απο ένα απο τα δωμάτια του σπιτιού και πιθανόν να κοιμάται και άνθρωπος εκεί πέρα.

    όπως και να χει man,εγώ δεν θα θελα να έχω μιά κεραιά κινητής τηλεφωνίας στο σπίτι μου.απλά πράματα.ούτε έχουν καμιά δουλειά αυτές δίπλα σε σχολεία και να είναι κυρίως στραμμένες προς αυτά.

    εάν υπάρξει αναθεώρηση του νομοθετικού πλαισίου,και καταρτιστεί ένα σωστός "χάρτης" με τις κατάλληλες μελέτες για τις κεραίες από όλους τους εμπλεκόμενους,τότε μάλιστα,αν με την πύκνωση γλιτώνουμε σε ισχύ μετάδοσης έχει καλώς.μέχρι τότε δεν θέλω καν να ακούω για κεραία δίπλα μου,στην απέναντι πολυκατοικιά ή απέναντι από σχολείο.

    α,και χρησιμοποιώ κινητό πολλά χρόνια,οπότε δεν είμαι κάνα κυανοπώγωνας...απλά δεν το έχω όλο πάνω μου,δεν κάνω κάποια δουλειά που χρειάζεται να μιλάω όλη την ώρα (ούτε είμαι σαν μερικές κοπελίτσες που μετά το τσιγάρο,το κινητό εν ώρα οδήγησης/καφέ/δουλειάς/καναπέ είναι το νέο δείγμα "απελευθερωτισμού" ) και το αφήνω δίπλα μου...αν και μόλις πρόσφατα χρησιμοποίησα handsfree,όχι τπτ άλλο γτ το νέο κινητό είναι W...
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Artemius : 07-02-08 στις 03:48.

  12. #27
    Εγγραφή
    19-09-2006
    Περιοχή
    ΘΕΣ/ΝΙΚΗ-ΕΥΟΣΜΟΣ
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    906
    Downloads
    46
    Uploads
    0
    ISP
    Στο κενό
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ
    Router
    ZTE
    SNR / Attn
    10(dB) / 25(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Είχε πάρει το μάτι μου σε ένα περιοδικό ένα πείραμα δύο Ρώσων που είχαν βάλει ένα αυγό ανάμεσα σε δύο κινητά τηλέφωνα που επικοινωνούσαν μεταξύ τους και το αυγό ψήθηκε σε 2 λεπτά (για τον χρόνο δεν είμαι απόλυτα σίγουρος, ας με διορθώσει κάποιος).

  13. #28
    Εγγραφή
    03-07-2006
    Μηνύματα
    595
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Περιέργο, την μια ερευνά την λές ένδειξη, την άλλη όχι γιατί;
    ανεφερα οτι ειναι υπο συζητηση για το κατα ποσο λειτουργει ο ιδιος μηχανισμος στους ανθρωπους.
    και επισης δεν υπαρχει καμια αποδειξη οτι λειτουργει με τον ιδιο τροπο ο οργανισμος του ανθρωπου.

    απο την αλλη το πειραμα με τα ποντικια δεν ειναι απλη στατιστικη απο οσο ξερω αλλα βρηκαν αποδειξεις οτι εφταιγαν οι σπασμενες πρωτεινες που δρουσαν σαν τοξικες ελευθερες ριζες.
    Υπαρχει αποδειξη οτι οι ελευθερες ριζες προκαλουν αυξηση καρκινου, οποτε οποιαδηποτε αιτια δημιουργει υπερβολικη αυξηση ελευθερων ριζων στον οργανισμο θεωρειται αιτια καρκινου.
    Για αυτο και πλεον επισημα στα αντικαρκινικα κεντρα αναφερουν π.χ. το τσιγαρο ως αιτια καρκινου.
    Αυτο που μενει να αποδειχθει ειναι αν στον ανθρωπο το κινητο δημιουργει υπερβολικη αυξηση ελευθερων ριζων!!! ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ αποδεξη. Ουτε ενδειξη. Υπαρχει απλα ενα αναπαντητο ερωτημα!
    full flex

  14. #29
    Εγγραφή
    28-08-2006
    Μηνύματα
    129
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ Forthnet Full
    Ταχύτητα
    8192/1024
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΠΕΙΡΑΙΑ
    Router
    LINKSYS Wireless-G ADSL H
    SNR / Attn
    6(dB) / 26(dB)
    Επειδή κανένας δεν είναι μπορεί να ξέρει τις επιτώσεις της χρησης κινητού καλό είναι να προσέχουμε για να έχουμε!!

    Χρηση handfree/bluetooth και οχι μεγάλα διαστήματα συνεχόμενης έκθεσης στην ακτινοβολεία..

    Εγώ προσωπικά πιστεύω οτι υπάρχουν επιπτώσεις και πως πολλοί θα ήθελαν να μην υπάρχουν

    ........Auto merged post: zeppelindsl added 1 Minutes and 49 Seconds later........

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από gogos888 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Είχε πάρει το μάτι μου σε ένα περιοδικό ένα πείραμα δύο Ρώσων που είχαν βάλει ένα αυγό ανάμεσα σε δύο κινητά τηλέφωνα που επικοινωνούσαν μεταξύ τους και το αυγό ψήθηκε σε 2 λεπτά (για τον χρόνο δεν είμαι απόλυτα σίγουρος, ας με διορθώσει κάποιος).
    Αυτό δεν ισχύει.. έχουν βάλει 15 κινητα γυρω απο ενα αυγο και δεν συνέβει τπτ. Αν ήταν να ψηνόταν αυγό τοτε δεν θα μιλουσαμε τώρα
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος zeppelindsl : 07-02-08 στις 12:28.

  15. #30
    Εγγραφή
    04-12-2003
    Περιοχή
    Χαλάνδρι
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    282
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ On Telecoms Full
    Ταχύτητα
    12288/1024
    ISP
    On Telecoms
    DSLAM
    Wind - ΧΑΛΑΝΔΡΙ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Artemius Εμφάνιση μηνυμάτων
    οχι βέβαια αλλά προσωπικά δεν θα θελα να μένω δίπλα/κάτω από πυλώνες υπερ-υψηλής τάσης.
    όπως και να χει man,εγώ δεν θα θελα να έχω μιά κεραιά κινητής τηλεφωνίας στο σπίτι μου.απλά πράματα.ούτε έχουν καμιά δουλειά αυτές δίπλα σε σχολεία και να είναι κυρίως στραμμένες προς αυτά.
    το ποιο ασφαλές σημείο για να έχεις την κεραία λόγο του τρόπου λειτουργείας της είναι μερικά μέτρα πάνω από το κεφάλι σου (βλ. ΜΒρετανία που οι κεραίες είναι σε ταράτσες νοσοκομείων και σχολείων) και όχι απέναντι όπως εφαρμόζεται στην Ελλάδα...

    οι περισσότερες έρευνες που γίνονται για τα κινητά αφορούν κυρίως την σχέση της χρήσης τους με την εμφάνιση καρκίνου, όπου κανένας δεν έχει μπορέσει να αποδείξει ακόμα ότι έχουν σχέση, και όχι γενικότερα πόσο επιβλαβή είναι για την υγεία γενικότερα.

    Επίσης μην εμπιστεύεστε τόσο πολύ τον ελληνικό τύπο αφού τις περισσότερες φορές τα κείμενα που γράφουν δεν είναι παρά κακές μεταφράσεις αγγλικών άρθρων από ανθρώπους που δεν έχουν καμία επαφή με την τεχνολογία: π.χ. άλλο "ιονίζουσα ακτινοβολία"και άλλο "ηλεκτομαγνητική ακτινοβολία". Δυστιχώς τέτοια λάθοι γίνονται συχνά από έλληνες δημοσιογράφους με αποτέλεσμα την παραπληροφόρηση. Όταν βλέπετε τέτοιες μελέτες καλύτερα να αναζητήσετε την αυθεντική έκδοση του άρθρου.

Σελ. 2 από 20 ΠρώτηΠρώτη 1234712 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-11-07, 19:49
  2. Ερευνα του PC WORLD για το DSL
    Από ogenikos στο φόρουμ Γεγονότα και Απόψεις
    Μηνύματα: 21
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-09-06, 14:26
  3. Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 15-06-04, 12:55

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας