Σελ. 15 από 73 ΠρώτηΠρώτη ... 5101314151617202535 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 211-225 από 1084
  1. #211
    Το avatar του μέλους shaq141a
    shaq141a Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από gtk Εμφάνιση μηνυμάτων

    ps: Προσοχή στο νέο setting της νέας έκδοσης --> το maximum upload rate για κάθε torrent επηρεάζει και το maximum download rate. Πχ (αν βάλεις max up=1kb, μπορείς να κατεβάσεις Με max down=12kb. Αντίστοιχα up 2kb --> down 24kb , up 3kb-->down 36kb )
    Αυτό είναι θετικό. p2p is sharing.


    ........Auto merged post: shaq141a added 1 Minutes and 58 Seconds later........

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tp! Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ναι το ξέρω αλλά μερικά άτομα έχουν πρόβλημα και δεν υπογραφούν γιατί το έλυσαν με την 1.8 beta, το TS μένει όμως και δεν το καταλαβαίνουν.
    Για αυτό λέω σε αυτά τα άτομα ότι, έχεις πρόβλημα και πρέπει να λύσουμε όλοι μαζί εδώ με την διαμαρτυρία και δεν είναι σωστό να λες οκ είμαι τώρα με 1.8 beta άντε γεια όταν ξανά έχω πρόβλημα θα έρθω να δω τι θα κάνω.
    (με απλά λόγια, και φιλικά πάντα!!!)
    Συμφωνώ απόλυτα.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος shaq141a : 27-02-08 στις 03:29. Αιτία: auto merged post

  2. #212
    Εγγραφή
    19-12-2005
    Μηνύματα
    73
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    [QUOTE=shaq141a;1841180]


    Αυτό είναι θετικό. p2p is sharing.


    Οντως, έτσι είναι. Θεωρούσα πως είναι ένα bug και απορούσα πως δε το είχαν διορ8ώσει μέχρι την 1.7 !!

  3. #213
    Εγγραφή
    06-02-2008
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    62
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από shaq141a Εμφάνιση μηνυμάτων
    Για αυτό υπέγραψε.

    χαχα shaq ο πρωτος που εστειλε την υπογραφη του στον mod ειμαι εγω
    ασχετα που το ανεφερα μετα απο σενα
    τεσπα πλακα κανουμε...μακαρι ολα να πανε καλα και να μαζεψουμε ατομα.

  4. #214
    Η δική μου περίπτωση έχει ως εξής:

    Τις τελευταίες 3 εβδομάδες περίπου παρατήρησα ότι τα torrents "σέρνονται". Επειδή κατεβάζω συνέχεια από γνωστό εληνικό private tracker, είχα εκνευριστεί πολύ καθώς έμπαινα από τους πρώτους στο swarm και πάντοτε ολοκλήρωνα το κατέβασμα τελευταίος. Ξεκινούσα δηλαδή να κατεβάζω κάποιο torrent τη στιγμή που είχε 1 seeder και μόλις 6-7 leechers (και εννοείται πως είχα ενεργό μόνο το συγκεκριμένο torrent), πήγαινα για ύπνο και το πρωι έβλεπα ότι οι seeders ήταν πλέον πάνω από 200 κι εγώ ακόμα... κατέβαζα.

    Παρατήρησα ότι ενώ εγω δεν μπορούσα να πιάσω πάνω από 1k/s από κάθε seeder, οι άλλοι leechers έπιαναν μια χαρα ταχύτητες (η στήλη peer download έδειχνε ακόμα και τριψήφια νούμερα). Το αποκορύφωμα ήταν όταν κατέβαζα ένα αρχείο από private tracker του εξωτερικού το οποίο είχε μόνο 2 seeders και ο μοναδικός που κατέβαζε ήμουν εγώ. Έπιανα λοιπόν με το ζόρι 2k/s και νόμιζα ότι φταίνει οι seeders. Κάποια στιγμή ξεκίνησε να κατεβάζει και κάποιος άλλος και έπιασε 600k/s! Σύντομα ολοκλήρωσε το download κι εγώ συνέχισα ακάθεκτος με 3k/s πλέον.

    Όλα τα παραπάνω γίνονταν με uTorrent 1.7 (και encryption enabled). Σήμερα έβαλα την 1.8 και όλα πάνε ρολόι. Σκοπέυω λοιπόν να υπογράψω την επιστολή.

  5. #215
    Εγγραφή
    30-09-2005
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    6.974
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    H EETT έχει υποχρέωση να ελέγξει την ορθότητα κάθε καταγγελίας. Δεν χρειάζεται συλλογή υπογραφών για να γίνει αυτό. Οχι οτι βλάπτει σε τίποτα βέβαια. Φυσικά θα υπογράψω και εγώ, όχι για την ΕΕΤΤ αλλά για να δείξουμε στον οτε και στους άλλους που σίγουρα σκέφτονται να κάνουν το ίδιο οτι δεν είμαστε άσχετοι και μπορούμε να καταλάβουμε πότε μας κλέβουν. Γιατί το να μην παίρνεις αυτό που πληρώνεις κλεψιά είναι.

  6. #216
    Εγγραφή
    03-05-2004
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    986
    Downloads
    19
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    100/10
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΟΥΜΠΑΣ
    Router
    Speedport Plus
    Παιδιά υπογράψτε!!! (προσοχή άτομα με άλλου ίδους προβλήματα ή που δεν έχουν τεστάρει με σιγουριά ότι έχουν πρόβλημα με TS καλό θα είναι να το σιγουρέψουν πρώτα)

    Δεν είναι το ίδιο να μαζευτούν 100 υπογραφές με 1000.

    Όσοι ποιο πολλοί τόσο δυσκολότερο να αρχίσει τα "παπατζιλικια" ο οτε, του στυλ "έχω τόσες χιλιάδες συνδρομητές ε και καμιά κατοσταριά από αυτούς κάτι κάνουν λάθος και έχουν πρόβλημα"

    Και πρέπει να το πάρουμε όλοι χαμπάρι γι αυτό και το ξαναλέω...
    Κατά πάσα πιθανότητα αυτό είναι ένα πιλοτικό TS του οτε που εφαρμόζεται -ακόμη- σε σχετικά περιορισμένο βαθμό, ανά περιοχές, χρήστες, ή DSLAM και γι αυτό φαίνεται αρκετοί δεν έχουν πρόβλημα με τα P2P. Aυτό όμως δεν σημαίνει ότι θα είναι για πάντα πιλοτικό ή ότι τους εξασφαλίζει στο μέλλον.
    Επαναλαμβάνω ότι δεν ζητάμε να υπογράψουν άτομα που δεν έχουν πρόβλημα με TS αλλά να συγκεντροθούμε και να υπογράψουμε όλοι όσοι έχουμε.

    Επίσης (γι αυτούς που δεν διάβασαν όλα τα posts) αν νομίζετε ότι μπορεί να έχετε πρόβλημα αλλά δεν είστε σίγουροι αν είναι από TS ή από κάποια άλλη αιτία μπορείτε να κάνετε το test που λεν τα παιδιά με την έκδοση 1.8 του utorrent (μία δοκιμή με encryption και μια χωρίς, σε ένα πολύ καλά seedαρισμένο torrent)
    Ανεβάσετε και ένα screenshot ώστε να μπορέσουμε να διαπιστώσουμε αν πράγματι είναι πρόβλημα από TS.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος slow : 27-02-08 στις 05:46.

  7. #217
    Εγγραφή
    29-06-2005
    Μηνύματα
    15.833
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    ISP
    .
    Μεχρι στιγμης ειμαστε στις 12-13* υπογραφες.

    * Εκκρεμουν κατι λεπτομερειες των στοιχειων για μια. Εχει ειδοποιηθει ο submitter με pm.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος MNP-10 : 27-02-08 στις 10:35.

  8. #218
    Εγγραφή
    23-04-2007
    Περιοχή
    Merseyside
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    163
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    Σαν το ΚΙΝΟ
    ISP
    HOL
    DSLAM
    HOL - ΞΥΛΟΚΑΣΤΡΟ
    SNR / Attn
    (dB) / 55+(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από DamianDoi Εμφάνιση μηνυμάτων
    λοιπον παιδες ακουγα τοοσο καιρο για το 1.8 alpha του utorrent....
    δεν αλλαζα client "ειχα 1.6" και αυτο γιατι seedαρα 200 torrents και θα εχανα ολα τσ stats αλλα και θα επρεπε να ξαναβαλω ολα τα torrent απο την αρχη μιας και τα ειχα σε 10 διαφορετικουσ σκληρους..τελικα με τρελουσ ενδιασμουσ την αλλαξα,,,
    ΑΦΩΝΟΣ ΣΑΣ ΛΕΩ....ιδιο torrent με encryption σε 1.6 κατεβαινε με 30κ/ς και με 1.8 και encryption me 1.3μβ/ς και αμα το αφησω και αλλο θα ανεβει και παραπανω ειμαι συγουρος..
    τωρα ειμαι ακομα μα ακομα πιο συγουρος για traffic shaping απο ΟΤΕΝΕΤ.
    Συγνωμη κιολας ρε παιδια αν γινομαι κακος και χωρις να εχω κατι προσωπικο με τον damiandoi ( που το ονομα του μου θυμιζει την " παιχτουρα" που εφερε φετος η ομαδα μου ο βαζελος), αλλα αν υπαρχουν 2000 χρηστες σαν τον παραπανω στον ΟΤΕ τι περιμενετε να κανει ο παροχος? να κατσει με σταυρωμενα τα χερια εις βαρος των αλλων χρηστων? Δηλαδη να φτασουμε σε ενα σημειο που εγω που θελω να μπω πχ. στο off-campus του πανεπστημιου μου , να μην μπορω να το κανω σωστα γιατι 20000 ατομα seedaroyn 200 torrents from 10 hard disks o καθενας και κατεβαζουν αλλα τοσα για να "κρατησουν τα στατιστικα τους¨ ?. Σας φαινεται λογικη αυτη η κατασταση?
    Υπαρχει και το γ@μ...νο το fair usage policy ffs.
    Κατεβαστε οτι μπορειτε τωρα ρε παλληκαρια γιατι αναποφευκτα θα γινει οχι traffic shapping, αλλα cap και μειωμενα ορια της ωρες αιχμης.
    Και οσοι θελουν να "στησουν server για τορρεντ" με 29 Ε το μηνα θα αναγκαζονται να πληρωσουν περισσοτερα λεφτα για αυτο που θελουν. Δεν γινεται να τα εξισωνουμε ολα ρε γαμωτη μ
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος dilliger : 27-02-08 στις 10:56.
    Are you the Judean People's Front?

    f**k off! We're the People's Front of Judea!


  9. #219
    Εγγραφή
    29-06-2005
    Μηνύματα
    15.833
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    ISP
    .
    Το θεμα ειναι η διαφανεια στις τακτικες του παροχου ωστε να ξερουν οι χρηστες να πραξουν αναλογα. Θελει να βαλει και cap και ογκοχρεωση με 10Ε / kilobyte? Ας βαλει. Οχι ομως αφου εχει ενεργοποιηθει ο χρηστης. Το ιδιο ισχυει και για πολιτικες TS ή αλλου ειδους κοψιματα, τυπου Comcast / ΗΠΑ.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος MNP-10 : 27-02-08 στις 10:59.

  10. #220
    Εγγραφή
    21-02-2007
    Ηλικία
    56
    Μηνύματα
    20
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    1024/256
    ISP
    OTEnet
    DSLAM
    Ο.Τ.Ε. - ΠΑΤΗΣΙΑ
    Router
    SAGEM 1500 WG
    Παιδιά όσον αφορά το μtorrent 1.8b επειδή το δοκιμάζω εδώ και 2-3 μέρες και είχα φρικάρει αλλά έκανα ένα μεγάλο λάθος. Για να αποκλείσετε άλλη μια περίπτωση κακής ρύθμισης σας παραθέτω το help topic του ως προς το Global Bandwidth Limiting:


    The Maximum upload rate field is self-explanatory. It will limit the maximum rate at which µTorrent will upload. Setting the value to 0 is equivalent to setting it to unlimited. Setting the value to anywhere between 1 and 5 will limit your download speed to 6 times the set upload speed, and you will see a "Download Limited" message in the status bar. This value is interpreted in KiB/s, so please enter it as such.
    Eλπίζω να βοήθησα.
    συγγνώμη (μετά το είδα) έχει ξανααναφερθεί απο άλλον user, αλλά είναι βασικό!
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος petkorn : 27-02-08 στις 11:10. Αιτία: Διόρθωση

  11. #221
    Εγγραφή
    11-07-2005
    Περιοχή
    Λουξεμβούργο
    Ηλικία
    58
    Μηνύματα
    12.570
    Downloads
    6
    Uploads
    1
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500Μ Download/260M Uploa
    ISP
    Διάφοροι. Ολο
    Router
    Fritzbox!7490
    Παρόλο που είμαι αντίθετος στην αλόγιστη χρήση, και το έχω δείξει άλλωστε με τόσα μυνήματα, πολιτικές TS πίσω απο την πλάτη ειναι πολύ χειρότερες και φυσικά κατακριτέες. Εχω κάνει και δημοσιεύσει και εγώ τις δοκιμές μου, και πραγματικά απο ότι φαίνεται ο ΟΤΕ κάνει TS. Είχα έναν ενδοιασμό, ότι μπορεί το TS να γίνεται απο την άλλη άκρη, εκεί όπου βρίσκονται οι seeders, όπως πχ στην περίπτωση της comcast, αλλά εδώ κάποια μέλη ανέφεραν ότι ενώ αυτοι κατέβαζαν με τις super low ταχύτητες απο τον ίδιο seeder άλλοι πετούσαν. Οπως επίσης με seeders που είναι εν Ελλάδι, άρα το TS γινεται (και) εδώ.

    Και παρόλο που μπορεί με έναν νεώτερο torrent client να το ξεπερνάς αυτό, αυτό ειναι πρόσκαιρο. Σύντομα θα ενημερώσει ο πάροχος το deep packet inspection με τις καινούργιες υπογραφές και αλγορίθμους, και πολύ σύντομα κα αυτό θα σέρνετε (μέχρι βέβαια να βγει και πάλι νέος client διαφορετικός απο πρίν). Δηλαδή ένα παιχνίδι σαν την γάτα με το ποντίκι. Αρα, ακόμη και όσοι απο εσάς έχετε δεί την υγειά σας με νέο client, αυτό ειναι προσωρινό. Πρέπει να υπάρξει οριστική αμετάκλητη λύση στο πρόβλημα, και αυτό μπορεί να γίνει μόνο με πίεση στον πάροχο με όλα τα μέσα. Συμμετέχετε λοιπόν στο διάβημα τώρα!

    Συμπερασματικά είναι αυτό που είπε και ο MNP. Ο πάροχος δεν συνάδει με το συμβόλαιο που μας δίνει, γιατί κάτι τέτοιο δεν αναφέρεται. Τα πειράματα το τεκμηριώνουν πλέον πάσης αμφιβολίας. Εαν είχαμε την δυνατότητα ίσως θα μπορούσαμε να κινηθούμε και νομικά εναντίον του, για αθέτηση συμβολαίου; Κάποιος νομικος ας δώσει τα φώτα του. Οπως και νάχει, αυτό το πράγμα πρέπει να γίνει ξεκάθαρο. Και να γίνει όσο το δυνατό ευρέως γνωστό, γιατί έτσι θα επηρεάσει και την αγορά.

  12. #222
    Εγγραφή
    29-11-2005
    Περιοχή
    Άγιος Στέφανος
    Μηνύματα
    352
    Downloads
    39
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ Forthnet Shared
    Ταχύτητα
    ~11900 ΕΩΣ 14800/1024
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΑΝΟΙΞΗ
    Router
    Speedtouch 585V6 7.4.3.2
    SNR / Attn
    5-6(dB) / 34(dB)
    Παιδιά και εγω μέσα στην ομαδική καταγγελεία. Πάλι καλά που στο σπίτι άφησα 4net...

  13. #223
    Εγγραφή
    03-03-2004
    Περιοχή
    Ankh-Morpork, Discworld
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    22.594
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Άρθρα
    4
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/40 Mbps
    ISP
    Deutsche Telekom
    Router
    FRITZ!Box 7560
    Χμμ, αν ο ΟΤΕ έκανε αποδεδειγμένα TS, με αποδεδειγμένο αποτέλεσμα το να είχαν οι χρήστες του τέλεια pings σε οτιδήποτε εκτός p2p, μπορεί και να έβαζα ADSL OTE.
    Είμαι υπέρ του TS, αλλά όχι όταν γίνεται στα μουλωχτά, αντίθετα όταν ο πάροχος έχει τα κότσια να το πει και (πιο συγκεκριμένα) να εγγυηθεί ότι θα το κάνει.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος lewton : 27-02-08 στις 12:01.

  14. #224
    Εγγραφή
    29-11-2005
    Περιοχή
    Άγιος Στέφανος
    Μηνύματα
    352
    Downloads
    39
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ Forthnet Shared
    Ταχύτητα
    ~11900 ΕΩΣ 14800/1024
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΑΝΟΙΞΗ
    Router
    Speedtouch 585V6 7.4.3.2
    SNR / Attn
    5-6(dB) / 34(dB)
    Εξω απο το χορό χορεύεις lewton.
    Τα 40-70kb/s (που γίνονται 90-130kb/s αν αλλάξεις torrent client και πας σε κάτι με encryption) ανεξαρτήτος γραμμής δεν παλεύονται.
    Με 384 και κατέβαζα με 38-42 πριν 4 χρόνια...
    Ε όχι και στην 8αρα να κατεβάζω το ίδιο.
    Ας με έκοβαν τουλάχιστον στα 300-400.
    Η να με έκοβαν αν εκανα κίνηση 10 giga την μέρα, όχι τον μήνα που κατεβάζω εγω...
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος yiannis_1 : 27-02-08 στις 12:28.

  15. #225
    Εγγραφή
    03-03-2004
    Περιοχή
    Ankh-Morpork, Discworld
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    22.594
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Άρθρα
    4
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/40 Mbps
    ISP
    Deutsche Telekom
    Router
    FRITZ!Box 7560
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από yiannis_1 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εξω απο το χορό χορεύεις lewton.
    Τα 40-70kb/s (που γίνονται 90-130kb/s αν αλλάξεις torrent client και πας σε κάτι με encryption) ανεξαρτήτος γραμμής δεν παλεύονται.
    Με 384 και κατέβαζα με 38-42 πριν 4 χρόνια...
    Ε όχι και στην 8αρα να κατεβάζω το ίδιο.
    Ας με έκοβαν τουλάχιστον στα 300-400.
    Η να με έκοβαν αν εκανα κίνηση 10-20 giga την μέρα, όχι τον μήνα που κατεβάζω εγω...
    Μπορεί να είναι και έτσι (εννοώ το χορό).
    Δες το αλλιώς όμως. Αν δεν έκανε το TS αυτή τη στιγμή ο ΟΤΕ, δε θα μπορούσαρε να σερφάρετε. Εφόσον έκανε το λάθος να υποτιμήσει το βάρος των 24 Mbps, σε συνδιασμό με την εισροή πελατών λόγω των νέων τιμών του Conn-X, τότε πάμε σε Crisis Management, και προσωπικά θεωρώ ότι από το να μην έκανε τίποτα καλύτερα είναι που κάνει TS.
    Να δούμε πόσο καιρό θα του πάρει να αναβαθμίσει τις γραμμές. Η OTEGlobe δικό του παιδί είναι, επομένως λογικά δε θα κρατήσει πολύ αυτή η κατάσταση.

Σελ. 15 από 73 ΠρώτηΠρώτη ... 5101314151617202535 ... ΤελευταίαΤελευταία

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας