Σελ. 8 από 73 ΠρώτηΠρώτη ... 3678910131828 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 106-120 από 1084
  1. #106
    Εγγραφή
    23-09-2005
    Μηνύματα
    64
    Downloads
    29
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    OTEnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΡΙΚΑΛΑ
    Router
    3com
    +1 ακομα για την καταγγελια. οποτε ειναι ολα ετοιμα στελνω τα στοιχεια

  2. #107
    Το avatar του μέλους EvilHawk
    EvilHawk Guest
    Warning @all: και το σοβαρότερο πρόβλημα στον κόσμο να αντιμετωπίζεται, αν δεν μπορείτε να κάνετε ένα αξιοπρεπή διάλογο με επιχειρήματα, δεν θα διστάσω και το thread θα το φάει η "Μάυρη Τρύπα" του forum, θα εξαντλήσω την αυστηρότητα μου στα συνεχή troll μηνύματα.

    Θέλετε να συμβάλλετε θετικά, παραθέστε επιχειρήματα και τεκμηρίωση του προβλήματος και θα βρείτε την αμέριστη συμπαράσταση της ΣΟ, συμπεριφορές troll δεν θα ανεχτώ (έχετε ήδη καταστρέψει 3 σχετικά θέματα) και θα διαγράφονται άμεσα και χωρίς συζήτηση.

    Ξέρω ότι πολλοί θα τρέξουν να αποδώσουν σκοπιμότητες σε αυτό που λέω παραπάνω, σας πληροφορώ όμως ότι δεν χρειάζεται να αποδείξω τίποτα και σε κανένα και αδιαφορώ πλήρως για αυτούς που νομίζουν ότι θα επιβάλουν "χουλιγκανισμό" στο forum.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος EvilHawk : 25-02-08 στις 14:29.

  3. #108
    Το avatar του μέλους EvilHawk
    EvilHawk Guest
    Το θέμα είναι σοβαρό και χρειάζεται οργάνωση, γίνεται sticky ...

  4. #109
    Εγγραφή
    21-02-2007
    Ηλικία
    56
    Μηνύματα
    20
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    1024/256
    ISP
    OTEnet
    DSLAM
    Ο.Τ.Ε. - ΠΑΤΗΣΙΑ
    Router
    SAGEM 1500 WG
    Όποτε είναι να γίνει το ομαδικό παρακαλώ ειδοποιήστε και εμένα, διάβασα το pdf και με βρίσκει σύμφωνο.
    Ότι χρειαστείτε απλα ένα email.

  5. #110
    Εγγραφή
    06-02-2008
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    62
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    καλημερα σε ολους..
    λοιπον η επιστολη ειναι πολυ καλογραμμενη και με βρισκει συμφωνο..μπραβο.
    επισης θελω να πω οτι εχω premium στο rapidshare αμα χρειαστει μιας και αναφερθηκε στην προηγουμενη σελιδα...οπως ολοι σας "ετσι πιστευω" προσεξατε, εχω παραθεσει καποια screens απο τα δικα μου τεστ σε dc++ και απο http και ftp...
    ΔΗΛΩΝΩ OTI τα αποτελεσματα μπορουν να χρησιμοποιηθουν διοτι οτι υλικο που υπαρχει στις φωτογραφιες ειναι απολυτος νομιμο οπωτε και μπορει να χρησιμοποιηθει...
    οτι χρειαστειτε ειμαι μεσα οπως χρηση του RS account μου οι και ακομα περισσοτερα screens και απο DC++ και απο torrent clients.

  6. #111
    Εγγραφή
    23-12-2005
    Περιοχή
    Μαρούσι
    Μηνύματα
    112
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    ISP
    On Telecoms
    SNR / Attn
    8(dB) / 22(dB)
    Μια χαρά η επιστολή. Το μόνο που μένει είναι να μαζευτούμε ονοματικά και να τη στείλουμε.

  7. #112
    Εγγραφή
    14-10-2007
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    198
    Downloads
    33
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    50000/5000
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΑΘΗΝΑ
    Router
    ΖΤΕ
    Path Level
    Fastpath
    +1 κι απο μενα !


  8. #113
    Το avatar του μέλους vavis
    vavis Guest
    Κι΄εγω μέσα..
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος vavis : 25-02-08 στις 17:11.

  9. #114
    Εγγραφή
    17-07-2004
    Περιοχή
    UK/GR
    Ηλικία
    34
    Μηνύματα
    1.711
    Downloads
    15
    Uploads
    0
    Άρθρα
    2
    ISP
    N/A
    Πολύ καλή η επιστολή και είμαι σχεδόν σύμφωνος με αυτήν.

    Δυστυχώς δεν θα μπορέσω να την υπογράψω χωρίς να γίνει κάποια τροποποίηση/αφαίρεση στο σημείο με το cap.

    Το κομμάτι "αντί για μία πιό ξεκάθαρη και διάφανη λύση όπως η ογκοχρέωση" με βρίσκει απόλυτα αντίθετο! Με αυτό τον τρόπο δεν επηρεάζεται το network neutrality? (Οι χρήστες έχουν ίδιες ταχύτητες αλλά μερικοί έχουν απεριόριστο κατέβασμα με περισσότερα χρήματα, ενώ άλλοι συγκεκριμένο όριο με λιγότερα)
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος kostas_pav : 25-02-08 στις 17:44.

  10. #115
    Εγγραφή
    24-01-2004
    Μηνύματα
    192
    Downloads
    13
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    14885/1020
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΝΟΙΞΗ
    Router
    Speedtouch 585v8
    SNR / Attn
    8.0(dB) / 29(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από EvilHawk Εμφάνιση μηνυμάτων
    Warning @all: και το σοβαρότερο πρόβλημα στον κόσμο να αντιμετωπίζεται, αν δεν μπορείτε να κάνετε ένα αξιοπρεπή διάλογο με επιχειρήματα, δεν θα διστάσω και το thread θα το φάει η "Μάυρη Τρύπα" του forum, θα εξαντλήσω την αυστηρότητα μου στα συνεχή troll μηνύματα.

    Θέλετε να συμβάλλετε θετικά, παραθέστε επιχειρήματα και τεκμηρίωση του προβλήματος και θα βρείτε την αμέριστη συμπαράσταση της ΣΟ, συμπεριφορές troll δεν θα ανεχτώ (έχετε ήδη καταστρέψει 3 σχετικά θέματα) και θα διαγράφονται άμεσα και χωρίς συζήτηση.

    Ξέρω ότι πολλοί θα τρέξουν να αποδώσουν σκοπιμότητες σε αυτό που λέω παραπάνω, σας πληροφορώ όμως ότι δεν χρειάζεται να αποδείξω τίποτα και σε κανένα και αδιαφορώ πλήρως για αυτούς που νομίζουν ότι θα επιβάλουν "χουλιγκανισμό" στο forum.

    Τα επιχειρήματα τα οποία αναζητείς, δεν θα τα βρεις και θα σου πω το γιατί. Διότι οι γνώσεις της πλειοψηφίας εδώ μέσα δεν τους επιτρεπουν να κάνουν σωστά μια αξιόλογη μέτρηση η οποία θα αποτελέσει αποδεικτικό στοιχείο για το traffic shaping του ΟΤΕ. Και αυτό είναι απόλυτα λογικό.
    Σε αυτή την περίπτωση μην περιμένεις ο απλός χρήστης να ψάξει να στο κάνει αυτο. Καθοδήγησε τον έτσι ώστε να κάνει ένα post το οποιο θα πιάσει τόπο.

    Έχω την άποψη ότι πρέπει να αναλάβει καποιος υπεύθυνα, να φτιαξει έναν

    α. σύντομο
    β. περιεκτικό
    γ. αξιοπιστο
    δ. εύκολο

    οδηγό, έτσι ώστε να τον ακολουθήσουν όλοι και να καταλήξουμε στο συμπέρασμα στο οποίο θέλουμε. Τα αποτελέσματα θα είναι και τα αποδεικτικά στοιχεία που ψάχνουμε.

    Διότι είναι σίγουρο πως υπάρχει traffic shaping αυτό που χρειάζεται είναι αξιόπιστες αποδείξεις.

    Τον οδηγό αυτό πρέπει να τον συντάξει καποιος σε συνεννόηση με τους υπεύθυνους του forum και σε καμια περιπτωση να πεταγονται οδηγοί ανεξελεγκτα! Και παρακαλώ να μην αρχίσουν τα links σε sites με οδηγούς/meters κτλ κτλ

    Εδώ, σε αυτό το thead, αναλυτικός οδηγός με τα παραπάνω κριτήρια και να τον ακολουθήσουν όλοι!
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Lusifer_gr : 25-02-08 στις 18:06.

  11. #116
    Εγγραφή
    25-03-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    21
    Downloads
    13
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ HOL Full
    Ταχύτητα
    6144/1024
    ISP
    HOL
    DSLAM
    HOL - ΣΚΑΓΙΟΠΟΥΛΕΙΟ
    Router
    Netfaster wlan
    SNR / Attn
    23.8(dB) / 11.3(dB)
    Συμφωνώ και εγώ με την επιστολή. Και επειδή καλόν είναι να παραθέτουμε και στοιχεία, όπως πολύ σωστά ζητάτε οι admins,
    στο πρώτο screenshot, διανομή του ubuntu, με 60.000+ seeders. Στο πρώτο διάστημα χωρίς encryption, στο δεύτερο με encryption. Και στις δύο περιπτώσεις χρησιμοποιήθηκε μTorrent 1.8, και ακολουθήθηκε η διαδικασία που έχει προταθεί σε προηγούμενα posts.



    Στο δεύτερο screenshot, δοκίμασα να κατεβάσω filelists από DC++. Η εικόνα μιλάει από μόνη της... Μουλάρια κλπ δεν χρησιμοποιώ, ως επί το πλείστον χρησιμοποιούσα DC, το οποίο πλέον δεν μπορώ να το δουλέψω σε καμμία περίπτωση.



    Φυσικά, από ftp.ntua.gr και με torrents με encryption, η γραμμή (1mbit) τερματίζει.

    Είμαι διαθέσιμος να υπογράψω την επιστολή.
    Ευχαριστώ.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος eufonia : 26-02-08 στις 04:07.

  12. #117
    Εγγραφή
    10-07-2007
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    254
    Downloads
    39
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    14360/874
    ISP
    Double Play Gr
    DSLAM
    HOL - ΣΟΛΩΝΟΣ
    Router
    Netfaster IAD
    SNR / Attn
    11(dB) / 17(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Lusifer_gr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εδώ, σε αυτό το thead, αναλυτικός οδηγός με τα παραπάνω κριτήρια και να τον ακολουθήσουν όλοι!
    Συμφωνώ.

    Δυστυχώς δεν έχω τις απαραίτητες γνώσεις για να συντάξω κάποιον οδηγό, αλλά ως πρόταση έχω να έχουμε ως test κάποια torrents από linux distributions (πχ. ubuntu), που και νόμιμα είναι, και πιάνουν τέρμα ταχύτητες.
    Δεν είμαι linuxas, αν υπάρχει κάποιος ας επιβεβαιώσει (κι ας δοθεί κάποιο συγκεκριμένο link), μήπως λέω βλακείες.
    Και ας υπάρξει και καμμιά άλλη πρόταση για νόμιμα torrents που να πιάνουν τέρμα ταχυτητες.
    Νομίζω αυτό θα ήταν μια αρχή.

    Πάντως μόλις βγει ο οδηγός εγώ με το δάκτυλο στο PrintScreen είμαι...

    Αντε, να μαζέψουμε οργανωμένα στοιχεία να το στείλουμε το ρημάδι

  13. #118
    Εγγραφή
    22-09-2007
    Μηνύματα
    7
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ OTE
    Ταχύτητα
    2048/256
    ISP
    OTEnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΜΑΡΟΥΣΙΟΥ
    Συμφωνώ με την επιστολή. Νομίζω ότι τα tests που έχουν ήδη γίνει είναι αρκετά και δεν πρέπει να περιμένουμε άλλο για την υπογράψουμε.

    Δεν έχω να προσθέσω κανένα test, απλά να πω ότι την τελευταία εβδομάδα η ταχύτητα με μtorrent από 170-200Kb/s έχει πέσει στα 5-20Kb/s

  14. #119
    Το avatar του μέλους shaq141a
    shaq141a Guest
    Ορίστε και τα δικά μου αποτελέσματα με 1.8

    Το torrent very well seeded. 2000 seeders, 40 leechers. Αρχικά με απενεργοποιημένο το encryptio. Μετά clear peerlist, delete torrent, αλλαγή port ¨ετσι ώστε όσοι peers μας είχαν στην peerlist να μην μπορέσουν να συνδεθούν στο PC μιας και ξέρουν την άλλη port.

    To ίδιο torrent μετά από αυτά τελίκιασε όπως ήταν αναμενόμενο.

    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος shaq141a : 25-02-08 στις 19:42.

  15. #120
    Εγγραφή
    10-07-2007
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    254
    Downloads
    39
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    14360/874
    ISP
    Double Play Gr
    DSLAM
    HOL - ΣΟΛΩΝΟΣ
    Router
    Netfaster IAD
    SNR / Attn
    11(dB) / 17(dB)
    Χμμ, παιδιά συγνώμη που θα σας τη χαλάσω, αλλά, τουλάχιστον εδώ στη Μυτιλήνη, δεν βλέπω κάποιο πρόβλημα!
    Έβαλα το utorrent 1.8alpha (δε ξέρω γιατί λέει 1.7.7 πάνω,πάντως η 1.8 είναι), ορεξάτος για screenshots και ανέβασα το ubuntu torrent, περιμένοντας να δώ τα αίσχη...
    Άφησα default τα settings, βάζοντας μόνο το maximum connections per torrent σε 300.

    Και περίμενα να δω τις αναμενόμενες 100άρες και να φρίξω πάλι...
    Ομως:



    Το graph δείχνει το ίδιο torrent, κατεβασμένο στην αρχή με το encryption σε forced, και μετά με το encryption disabled.

    Όπως βλέπετε και οι δύο περιπτώσεις είχαν παρόμοια συμπεριφορά, φτάνοντας και τα 700kb/s. Πιστεύω οτι αμα το χα βάλει να συνδεθεί με περισσότερους, θα πιανε και παραπάνω.

    Τελικά μάλλον στη Μυτιλήνη δε παίζει πρόβλημα...?

    Πάντως αυτό δεν το λέω για να αμφισβητήσω τους υπόλοιπους! Δεν αμφιβάλλω καθόλου οτι υπάρχουν κάποιοι που έχουν πρόβλημα! Απλά δίνω το feedback μου για Μυτιλήνη, ώστε να ξέρετε τι γίνεται...

    Αν υπάρχει και κανας άλλος από Μυτιλήνη, ας επιβεβαιώσει, πάντως καλό θα ναι να κάνουν και άλλοι παρόμοια test για να δούμε σε ποιες περιοχές υπάρχει θέμα...

    ΥΓ: Πάντως πριν βάλω την 1.8, το ίδιο αρχείο μου κατέβαινε με 200 το πολύ, και όντως με το encryption disabled έπεφτε... Αλλά αυτό δεν εξηγεί γιατί η 1.8 μου πιάνει τίγκα 700αρες, είτε ανοιγω το encryption είτε το κλείνω. Δεν παίζει, εδώ τουλάχιστον, να χει βάλει κόφτη ο ΟΤΕ. Μαλλον εγώ αλλού είχα το πρόβλημα.

    Αμα διαφωνεί κάποιος ή με βλέπει να χω κάπου λάθος, ας το πει. Εγώ να βοηθήσω θέλω.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος faethie : 25-02-08 στις 19:52.

Σελ. 8 από 73 ΠρώτηΠρώτη ... 3678910131828 ... ΤελευταίαΤελευταία

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας