Σελ. 6 από 73 ΠρώτηΠρώτη ... 45678111626 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 76-90 από 1084
  1. #76
    Το avatar του μέλους shaq141a
    shaq141a Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από no_logo Εμφάνιση μηνυμάτων
    είναι οφθαλμοφανές ότι μιλάμε για πρόβλημα του utorrent
    όλοι όσοι αναφέρουν προβλήματα τρέχουν αυτόν τον client, δεν είναι τυχαίο.

    Αλλάξτε client ριζικά

    Διαφορετικά ας μου εξηγήσει κάποιος πως υπάρχουν μέλη εδώ μέσα που αναφέρουν ότι είδαν το φως το αληθινό με την χρήση παλιότερης έκδοσης του utorrent (1.6) που σε σχέση προφανώς με την 1.7 που τρέχει τώρα είναι πίσω στο encryption (και υποθέτω όχι μόνο σε αυτό)

    ........Auto merged post: no_logo added 1 Minutes and 53 Seconds later........



    καλά σε αυτά τα νήματα έχουμε ακούσει ακόμα και για ανοιγμα/κλείσιμο των ports του ρούτερ από τον ΟΤΕ. Οτι να' ναι δηλαδή
    Κλασσικός no-logo. Λέει ότι τον συμφέρει μη λαμβάνοντας υπόψης τίποτα, γράφοντας στα υποδειματά του όσα post διαφωνούν με αυτό.

    Πάμε λοιπόν

    Στοιχεία

    1) Το μtorrent 1.7.7 πετάει με γραμμή ΟΤΕ αλλά ISP hol
    2) Το μtorrent 1.7.7 τα φτύνει με γραμμή ΟΤΕ αλλά ISP OTENET (ανεξαρτήτου encryption)
    3) To μtorrent 1.8.x τα φτύνει με γραμμή ΟΤΕ αλλά ISP OTENET, αν έχεις απενεργοποιημένο το encryption
    4) To μtorrent 1.8.x πετάει γραμμή ΟΤΕ αλλά ISP OTENET, αν έχεις ενεργοποιημένο το encryption.


    Αυτό είναι τα στοιχεία. Από τα παραπάνω στοιχεία συνεπάγεται μονάχα ένα συμπέρασμα. Ο ΟΤΕ επέλεξε να κανει throlle την γραμμή ενός συγκεκριμένου χρήστη.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Νικαετός : 25-02-08 στις 03:34. Αιτία: Αφαίρεση γραφικών προσβλητικών + εκτός ορίων

  2. #77
    Εγγραφή
    06-02-2008
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    62
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    απο οτι βλεπω, το θεμα παλι θα ξεφυγει....
    για πειτε μου ρε παιδια..αμα αλλαξω client torrent θα λυθει το προβλημα που υπαρχει με to dc++,limewire kai emule????οχι τιποτα αλλο..αμα ειναι ετσι να το κανω και εγω να λυσω το προβλημα μου

  3. #78
    Το avatar του μέλους shaq141a
    shaq141a Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από DamianDoi Εμφάνιση μηνυμάτων
    απο οτι βλεπω, το θεμα παλι θα ξεφυγει....
    για πειτε μου ρε παιδια..αμα αλλαξω client torrent θα λυθει το προβλημα που υπαρχει με to dc++,limewire kai emule????οχι τιποτα αλλο..αμα ειναι ετσι να το κανω και εγω να λυσω το προβλημα μου
    Φίλε δυστυχώς για σένα η μόνη λύση είναι private VPN. Τέτοια υπηρεσία παρέχει η Relakks με 5 ευρω το μήνα. Δεν χάνεις και πολλά να δοκιμάσεις. Ουσιαστικά η relakks γίνεται κάτι σαν encrypted proxy οπότε δεν μπορεί να ανοιχνευτεί το traffic με τίποτα.

  4. #79
    Το avatar του μέλους libe13
    libe13 Guest
    Το θεμα ειναι οτι σαν πελατης δεν μπορεις να ανεχεσαι τετοιες συμπεριφορες (αδιαφορω αν το κανουν και αλλοι παροχοι εντος η εκτος Ελλαδος,εγω ανηκω στον ΟΤΕ και απαιτω un-shaped γραμμη)!


    p.s.Δεν επιτρεπεται σε ολους τους trackers η 1.8 εκδοση.

    ........Auto merged post: libe13 added 4 Minutes and 34 Seconds later........

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από shaq141a Εμφάνιση μηνυμάτων
    Φίλε δυστυχώς για σένα η μόνη λύση είναι private VPN. Τέτοια υπηρεσία παρέχει η Relakks με 5 ευρω το μήνα. Δεν χάνεις και πολλά να δοκιμάσεις. Ουσιαστικά η relakks γίνεται κάτι σαν encrypted proxy οπότε δεν μπορεί να ανοιχνευτεί το traffic με τίποτα.
    Και παλι οι ταχυτητες θα ειναι πεσμενες αλλα βεβαια καμια σχεση με αυτες που εχει τωρα!
    Δεν εχω προσωπικη εμπειρια απλα απο αλλους χρηστες.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος libe13 : 25-02-08 στις 03:09. Αιτία: auto merged post

  5. #80
    Εγγραφή
    24-02-2007
    Περιοχή
    Λιτόχωρο
    Ηλικία
    36
    Μηνύματα
    287
    Downloads
    13
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    42.000/4999
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΛΙΤΟΧΩΡΟ
    Router
    Speedport2i
    Path Level
    Fastpath
    Είναι δικά του στοιχεία, και στοιχεία λίγων διότι ελάχιστοι είναι αυτοί που έχουν access σε private trackers που μπορούν να δώσουν ταχύτητες ικανές να τεκμηριώσουν ένα speedtest σαν και αυτό που κάνανε πιο πάνω τα παιδιά.

  6. #81
    Το avatar του μέλους shaq141a
    shaq141a Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από stred Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εγω αυτό που αναρωτιέμαι είναι αν στείλουμε επιστολή με καταγγελία είναι πως θα την στηρίξουμε.. είμαι σίγουρος πως αν για κάθε 1 χρήστη με πρόβλημα υπάρχει αλλός 1 χωρίς, τότε πολύ έυκολα ο ΟΤΕ μπορεί να ισχυριστεί πως δεν υπάρχει πρόβλημα αλλά λάθος ρυθμίσεις και τότε τρεχαγυρευοπουλος...
    Το επιχείρημα εδώ είναι ότι και στο εξωτερικό την ίδια τακτική ακολουθούν οι ΙSPs. Επίσης το ισχυρότερο χαρτί είναι το encrypted vs unencrypted μtorrent 1.8.x.

  7. #82
    Εγγραφή
    07-10-2004
    Περιοχή
    αθηνα
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    71
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Ο.Τ.Ε. - Ν.ΙΩΝΙΑΣ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από shaq141a Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το επιχείρημα εδώ είναι ότι και στο εξωτερικό την ίδια τακτική ακολουθούν οι ΙSPs. Επίσης το ισχυρότερο χαρτί είναι το encrypted vs unencrypted μtorrent 1.8.x.

    για να κάνω το δικηγόρο του διαβόλου δε μπορεί κάλιστα να ισχυριστεί πως το encryption παρακάμπτει TS δικτύων του εξωτερικού και γι'αυτό δουλέυει καλύτερα? ή λεω χαζομάρες?

    ίσως με το dc++ μπορεί να αποδειχθεί κάτι.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος stred : 25-02-08 στις 03:49.

  8. #83
    Το avatar του μέλους shaq141a
    shaq141a Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από stred Εμφάνιση μηνυμάτων
    για να κάνω το δικηγόρο του διαβόλου δε μπορεί κάλιστα να ισχυριστεί πως το encryption παρακάμπτει TS δικτύων του εξωτερικού και γι'αυτό δουλέυει καλύτερα? ή λεω χαζομάρες?

    ίσως με το dc++ μπορεί να αποδειχθεί κάτι.
    Τα torrents από το SCT στηρίζονται από seeders που πληρώνουν servers. Αυτό σημαίνει ότι δεν υπάρχει περίπτωση ούτε μία στο 1,0000,00000 να κάνουν throlle οι providers.

  9. #84
    Εγγραφή
    07-10-2004
    Περιοχή
    αθηνα
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    71
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Ο.Τ.Ε. - Ν.ΙΩΝΙΑΣ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από shaq141a Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τα torrents από το SCT στηρίζονται από seeders που πληρώνουν servers. Αυτό σημαίνει ότι δεν υπάρχει περίπτωση ούτε μία στο 1,0000,00000 να κάνουν throlle οι providers.
    χμ, ναι αυτό δε το'ξερα.. αλλά και πάλι υπάρχει ενα προβληματάκι.. το έχω γράψει και στην δευτερή σελίδα κάπου.. αν είναι να κάνουμε κάποια επώνυμη καταγγελία πρέπει να δειχθεί αυτό με νόμιμα τόρρεντς και όχι απο το SCT. εγω δεν έχω κάποια αμφιβολία για την κατάσταση(το είχα αναφέρει απο την πρωτη μέρα απο την μεταφορά μου απο 4νετ σε connex τον δεκέμβρη) αλλά όπως έχω ξαναγράψει χρειαζόμαστε κάποια διαδικασία με νόμιμα τορρέντς όπου θα μπορούμε να ποστάρουμε όλοι αποτελέσματα και να σταλθούν σαν καταγγελία.

  10. #85
    Το avatar του μέλους shaq141a
    shaq141a Guest
    Η καλύτερη λύση είναι η αρνητική διαφήμιση. Αν μέχρι και η γιαγια ακούσει ότι δεν θα την αφήνουν να κατεβάσει έστω δεν θα θέλει να πάει στον ΟΤΕ.

  11. #86
    Εγγραφή
    24-02-2007
    Περιοχή
    Λιτόχωρο
    Ηλικία
    36
    Μηνύματα
    287
    Downloads
    13
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    42.000/4999
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΛΙΤΟΧΩΡΟ
    Router
    Speedport2i
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από shaq141a Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η καλύτερη λύση είναι η αρνητική διαφήμιση. Αν μέχρι και η γιαγια ακούσει ότι δεν θα την αφήνουν να κατεβάσει έστω δεν θα θέλει να πάει στον ΟΤΕ.
    Don't be an ageist.

  12. #87
    Εγγραφή
    24-01-2004
    Μηνύματα
    192
    Downloads
    13
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    14885/1020
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΝΟΙΞΗ
    Router
    Speedtouch 585v8
    SNR / Attn
    8.0(dB) / 29(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Αναφέρω και εγώ πως το πρόβλημα υπάρχει...

    DSLAM Ανοιξης πριν 1-1μισι μήνα όλα καλα. Τον τελευταίο μήνα κανουν εργασίες σε όλη την περιοχή (και στις εγκαταστασεις DSLAM).

    Αποτέλεσμα?

    Από 13.5-14.5 mbit έχω πέσει στα 7-12, άγνωστο το γιατι, δοκιμασμενα 4 ρουτερ πάνω (linksys, speedtouch, cisco, usr) καλωδιώσεις τσεκαρισμενες κτλ κτλ

    με περιπου 10-11 mbit κατεβαζω φουλ με accelerator απο MS, μόλις μπαίνει torrent, dc++, mule η ταχύτητα είναι απελπιστική, δεν ξεπερνά τα 50-60 kb σε καμία περιπτωση ανεξαρτήτως source.

    Ειναι απλά ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟ θα κάνω και εγώ τις δικές μου κινήσεις προς τους αρμόδιους φορείς.

    Τρέξαμε όλοι και (ξανα)κάναμε μάγκα τον ΟΤΕ και τους κηφήνες του...
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Lusifer_gr : 25-02-08 στις 04:40.

  13. #88
    Εγγραφή
    03-05-2004
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    986
    Downloads
    19
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    100/10
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΟΥΜΠΑΣ
    Router
    Speedport Plus
    Να ρωτήσω κάτι άσχετο και εγώ... επειδή διάβασα ότι μεγάλες κινηματογραφικές - μουσικές εταιρίες σχεδιάζουν να πωλούν τα προιόντα τους χρησιμοποιώντας p2p, μπορούν οι ISPs πχ να βάλουν σε black list trackers και να αφήσουν κάποιους άλλους "νόμιμους" απ'εξω (πχ με free διανομές linux ή με νόμιμα downloads ταινιών -τραγουδιών) μπορεί να υπάρξει τέτοιου είδους TS? Δεν θα έχουν πρόβλημα με το TS αν θα αρχίσει ένας τέτοιος τρόπος διανομής από τις εταιρίες?
    (Υποθετικά ρωτάω αν μπορεί να γίνει κάτι τέτοιο, γιατί εξηγεί και κάποια μυστήρια που έχουν αναφερθεί).


    Και για να γυρίσουμε στα δικά μας...
    Φαντάζομαι ότι είναι ακόμη πολλοί που έχουν πρόβλημα και δεν ξέρουν που οφείλεται (ακόμη θα ψάχνουν τον λόγο της χαμηλής ταχύτητας σε clients και ρυθμίσεις ρωτώντας σε διάφορα topics)

    Αν είμαστε εμείς οι πρώτοι τυχεροί κάποιου "πιλοτικού" TS τότε σίγουρα θα μαζευτούν αρκετοί ακόμη σύντομα

    Το δύσκολο μέρος είναι το ξεκαθάρισμα αυτών που πραγματικά έχουμε πρόβλημα με αυτούς που έχουν άλλου είδους προβλήματα με ρυθμίσεις client, dslam, μπουκώματα, ασχημα στατιστικά γραμμής κτλ. ώστε να μην έχουνε δικαιολογίες γι αυτό που συμβαίνει.

  14. #89
    Εγγραφή
    11-07-2005
    Περιοχή
    Λουξεμβούργο
    Ηλικία
    58
    Μηνύματα
    12.570
    Downloads
    6
    Uploads
    1
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500Μ Download/260M Uploa
    ISP
    Διάφοροι. Ολο
    Router
    Fritzbox!7490
    Δοκίμασα να κάνω download Fedora 9 i386 DVD με τορρεντ. Εχω γραμμή στο σπίτι 1Mbps Otenet, και την χρησιμοποιώ ελάχιστα, πολύ λιγότερο απο 1GB το μήνα, ώστε να με έχουν καταγεγραμμένο ως βαριό χρήστη, το αντίθετο άλλωστε. Λοιπόν με τορρεντ έπιασα το πολύ 6Kbps. Μάλιστα. Εξι. Δοκίμασα με http direct download. 100+ Κbps. Δεν ξέρω εαν ήταν θέμα seeders, σίγουρα όμως τα νούμερα δεν ήταν καλά. Εαν υπήρχε πρόβλημα γραμμής, CPE-DSLAM-BBRAS δεν θα πιανα 100Kbps. Αρα πιανω την μέγιστη ταχύτητα.

    Τώρα είτε δεν φτάνει η ταχύτητα με το εξωτερικό ή δεν έχει αρκετούς seeders (που δεν το πιστέυω για μια τόσο διασημη διανομή), ή κάτι άλλο. Οσο για το direct download, μπορεί να τερματίζει, γιατί χρησιμοποιιούνται transparent proxy cache κλπ. Δεν έκανα εκτενείς δοκιμές, πχ με κάτι που απιθανα να το έχουν κασαρισμένο για να δούμε εαν πρόκειται για θέμα διεθνούς bandwidth (αυτό θα ήταν το επόμενο).

    @slow ναι αυτό θα μπορούσε να γίνει, και σίγουρα έτσι έχουν σκοπό να χρησιμοποιήσουν τα p2p στο μέλλον. Συν το γεγονός ότι μπορεί να μπούν έλεγχοι αλα DRM και στους p2p clients. Δες ποιοί ειναι open source. Oσοι δεν είναι, είναι υποψήφιοι για κερκόπορτες.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος anon : 25-02-08 στις 04:28.

  15. #90
    Εγγραφή
    29-06-2005
    Μηνύματα
    15.836
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    ISP
    .

    Το δύσκολο μέρος είναι το ξεκαθάρισμα αυτών που πραγματικά έχουμε πρόβλημα με αυτούς που έχουν άλλου είδους προβλήματα με ρυθμίσεις client, dslam, μπουκώματα, ασχημα στατιστικά γραμμής κτλ. ώστε να μην έχουνε δικαιολογίες γι αυτό που συμβαίνει.
    Ενας που κατεβαζει με encryption πχ 1.5mb/sec και χωρις enc 50 kb/sec, προφανως ειναι στο ιδιο dslam, με ιδιο client, με ιδια γραμμη, με ιδιους seeds/leechers κτλ κτλ. Ενας που με ΑΡΥΣ OTE εχει 50 kb/sec με το torrent 1.7 και μετα παει σε forthnet ή altec και πιασει 500 kb/sec και εκει ειναι ενα θεμα.

    Βρειτε τετοιες bullet-proof αποδειξεις, καντε ενα compilation να γινει μια επιστολη να τελειωνουμε με αυτο το ζητημα. Καλη η συζητηση αλλα ολη μερα "ναι και εμενα μου κατεβαζει με 20kb/sec" και 10 thumbs down - δε γινεται δουλεια. Ας τελειωνουμε να ξεκαθαριστει τι γινεται, αν ειναι θεμιτο ή αθεμιτο, ωστε να παρουμε και οι καταναλωτες τα μετρα μας.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος MNP-10 : 25-02-08 στις 04:32.

Σελ. 6 από 73 ΠρώτηΠρώτη ... 45678111626 ... ΤελευταίαΤελευταία

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας