Σελ. 2 από 87 ΠρώτηΠρώτη 123471222 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 16-30 από 1293
  1. #16
    Εγγραφή
    03-11-2007
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    16
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ Forthnet Full
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Forthnet
    Router
    ZyXEL P-660R-D1
    SNR / Attn
    (dB) / 32(dB)
    Συ δεν είσαι που αποκάλεσες τους εργαζόμενους αυτούς παράσιτα και διαμαρτυρήθηκες για τα δικαιώματα των πλούσιων περιοχών;
    Φαντάζομαι ότι στα είκοσί σου χρόνια έχεις και την ανάλογη πείρα ή τις σχετικές γνώσεις για τις συνθήκες εργασίας στα θερμοηλεκτρικά εργοστάσια, στα ορυχεία και τα δίκτυα διανομής τάσης όπως φυσικά και για τους θανάτους από καρκίνο;
    Δεν είμαι ρομαντικός. Απόλυτα επιεικής είμαι. Πήγαινε μια επίσκεψη στους ανθρώπους αυτούς όταν δουλεύουν, δες με τα ίδια σου τα μάτια, μίλα τους και μετά, αφού διαπιστώσεις πόσο βολεμένοι είναι, κατέκρινέ τους.
    Οδηγίες προς χαμουτζήδες:
    1. Τελειώνετε με τη μίρλα.
    2. Το καλαμάκι το χρησιμοποιούμε με το φραπέ.
    3. Το σουβλάκι είναι ένα ξυλάκι με κομματάκια κρέατος και τίποτε άλλο.

  2. #17
    Εγγραφή
    26-07-2005
    Περιοχή
    Η πιο γλυκιά πατρίδα είναι η καρδιά!
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    692
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    30720/2560
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από AirWalker Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ε ρε τι διαβάζει κανείς!
    Δημόσιοι ξύστες, ευρωπαϊκό δικαστήριο, διακοπή ρεύματος όποτε τους καπνίσει, βολεμένοι, εργαζόμενοι παράσιτα, να μη σώσουνε και πάρουνε σύνταξη, να μπουκάρουν τα ΜΑΤ (γεια σου ρε WAntilles αριστερέ που κάποτε είπες ότι είμαι και ψηφοφόρος του ΛΑΟΣ, τρομάρα σου!).

    Να σας δω να δουλεύετε στα ορυχεία του λιγνίτη στη Κοζάνη, να αρρωσταίνετε από την μόλυνση στην Πτολεμαίδα, να τρώτε απίστευτη ακτινοβολία από τους πυλώνες υψηλής τάσης και μετά να αποκαλέσετε όλους αυτούς τους εργαζόμενους όπως τους αποκαλέσατε!

    ΜΥΑΛΟ Α Ν Υ Π Α Ρ Κ Τ Ο

    Ν Τ Ρ Ο Π Η Κ Α Ι Α Ι Σ Χ Ο Σ
    Σίγουρα κάποια μηνύματα εδώ ξέφυγαν λίγο. Εσύ όμως το πας στο άλλο άκρο. Δεν υπάρχουν δηλαδή άλλοι, εκτός των εργαζομένων της ΔΕΗ, που να δουλεύουν σκληρά και πολλές ώρες; Σέβομαι όλα αυτά που λες, σέβομαι την απεργία και τα δίκαια αιτήματά τους, δεν θα πρέπει όμως και αυτοί αντίστοιχα να σεβαστούν εμένα; Άραγε πως θα τους φαινόταν, αν μετά την σκληρή δουλειά που περιγράφεις, γύριζαν σπίτι τους και δεν είχε ρεύμα;

    Αυτό που θέλω να πω, είναι ότι πρέπει να υπάρχουν κάποιες ισορροπίες. Υπάρχουν πολλοί τρόποι να αντιδράσεις, χωρίς να δημιουργήσεις προβλήματα στο υπόλοιπο κοινωνικό σύνολο, και σίγουρα τότε, αν και τα αιτήματά σου είναι δίκαια, θα το έχεις δίπλα σου! Ένας θεμελιώδης κανόνας της δημοκρατίας λέει ότι η ελευθερία κάποιου σταματάει εκεί που αρχίζει η ελευθερία του άλλου

    Πάντως, εδώ (Παλαιό Φάληρο), μάλλον είμαστε τυχεροί, μόνο 10-15 λεπτά διακοπή το απόγευμα, και δεν είμαστε πλούσια περιοχή, ούτε βέβαια και από τις πλέον φτωχές.

    Παρεπιπτόντως, εχθές έγραψα κάτι αντίστοιχο για το μετρό στο blog μου.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Hengeo : 05-03-08 στις 23:16.
    Δύσκολον τον εαυτόν γνώναι, εύκολον τω άλλω υποτίθεσθαι
    Το να γνωρίζεις τον εαυτό σου είναι δύσκολο, αλλά εύκολο να συμβουλεύεις τους άλλους

    Θαλής ο Μιλήσιος, 643-548 π.Χ., Αρχαίος Έλληνας φιλόσοφος

  3. #18
    Εγγραφή
    22-05-2005
    Μηνύματα
    826
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    o sdikr και τα υπολοιπα παιδια με καλυπτουν απολυτα..
    παει ο καιρος που ο κοσμος ετρωγε κουτοχορτο..ολα εχουν ενα οριο..τοσα χρονια ΝΙΣΑΦΙ ΠΙΑ..

  4. #19
    Εγγραφή
    01-09-2007
    Ηλικία
    36
    Μηνύματα
    139
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από AirWalker Εμφάνιση μηνυμάτων
    Συ δεν είσαι που αποκάλεσες τους εργαζόμενους αυτούς παράσιτα και διαμαρτυρήθηκες για τα δικαιώματα των πλούσιων περιοχών;
    Φαντάζομαι ότι στα είκοσί σου χρόνια έχεις και την ανάλογη πείρα ή τις σχετικές γνώσεις για τις συνθήκες εργασίας στα θερμοηλεκτρικά εργοστάσια, στα ορυχεία και τα δίκτυα διανομής τάσης όπως φυσικά και για τους θανάτους από καρκίνο;
    Δεν είμαι ρομαντικός. Απόλυτα επιεικής είμαι. Πήγαινε μια επίσκεψη στους ανθρώπους αυτούς όταν δουλεύουν, δες με τα ίδια σου τα μάτια, μίλα τους και μετά, αφού διαπιστώσεις πόσο βολεμένοι είναι, κατέκρινέ τους.
    1. Δεν διαμαρτυρήθηκα απλά για τα δικαιώματα των πλούσιων ανθρώπων διαμαρτυρήθηκα για την ίση μεταχείριση όλων των ανθρώπων.

    2. Άσχετα με το τι πιστεύω εγώ, άσχετα με το αν έχουν δίκιο στα αιτήματά τους οι εργαζόμενοι, αυτό που γνωρίζω είναι ότι δεν έχουν κανένα δικαίωμα να παραλύουν όλη την χώρα. Αν δεν τους αρέσει η ΜΗ σοσιαλιστική κυβέρνηση ας μην την ψηφίσουν. Ούτως η άλλως η Ν.Δ. ακολουθεί το πρόγραμμα για την οποία την ψήφισε η πλειοψηφία του Ελληνικού λαού. Την οποιαδήποτε λοιπόν αντίρρησή σας στην κάλπη παλικάρια. Αλλιώς λέγεστε φασίστες. Και στην τελική ρε #$@#$ βγάλτε κυβέρνηση το ΚΚΕ να τελειώνουμε. Να ησυχάσετε και εσείς να ησυχάσουμε και εμείς με τις απεργίες σας.

    3. Έχω πολύ μεγαλύτερη σχέση με την ΔΕΗ απ' ότι φαντάζεσαι.

    Φιλικά πάντα.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος dimitris18 : 05-03-08 στις 23:37.

  5. #20
    Εγγραφή
    21-05-2004
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    5.001
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΚΑΛΛΙΘΕΑ
    Router
    Thomson 585v7
    SNR / Attn
    9(dB) / 25(dB)
    Path Level
    Interleaved
    εδω ρε καψανε τη παρνηθα για μικροκοματικα συμφεροντα και εσεις μου λετε για τις διακοπες?
    They see me postin', they hatin'...

  6. #21
    Εγγραφή
    03-11-2007
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    16
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ Forthnet Full
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Forthnet
    Router
    ZyXEL P-660R-D1
    SNR / Attn
    (dB) / 32(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dimitris18 Εμφάνιση μηνυμάτων
    2. Άσχετα με το τι πιστεύω εγώ, άσχετα με το αν έχουν δίκιο στα αιτήματά τους οι εργαζόμενοι, αυτό που γνωρίζω είναι ότι δεν έχουν κανένα δικαίωμα να παραλύουν όλη την χώρα. Αν δεν τους αρέσει η ΜΗ σοσιαλιστική κυβέρνηση ας μην την ψηφίσουν. Ούτως η άλλως η Ν.Δ. ακολουθεί το πρόγραμμα για την οποία την ψήφισε η πλειοψηφία του Ελληνικού λαού. Την οποιαδήποτε λοιπόν αντίρρησή σας στην κάλπη παλικάρια. Αλλιώς λέγεστε φασίστες.
    Αφού έχουν δίκιο, όπως συνομολογείς, τότε πώς θα το διεκδικήσουν αν όχι με απεργία; Μήπως θα πάνε να αγοράσουν μετοχές της ΔΕΗ για να έχουν λόγο στο Δ.Σ.;Ξέρεις εσύ κανέναν άλλο τρόπο να διεκδικήσει ο εργάτης το δίκιο του που δεν το ξέρω εγώ; Αν ξέρεις πες μου σε παρακαλώ πάρα πολύ ρε supporter της φιλελεύθερης συμμαχίας (όπως δηλώνεις στην υπογραφή σου) μπας και μάθω τίποτε εγώ ο ανίδεος...
    Η πλειοψηφία του Ελληνικού λαού ψήφισε Ν.Δ.; Πού 'σαι Καραμήτρο, η πλειοψηφία του Ελληνικού λαού, συγκεκριμένα οι 2 στους 3, ΔΕΝ ψήφισε Ν.Δ. Η Ν.Δ. κυβερνά ελέω εκλογικού νόμου, που έχει μαγειρευετί ουκ ολίγες φορές ανάλογα με τα συμφέροντα κάθε κλίκας.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dimitris18 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και στην τελική ρε #$@#$ βγάλτε κυβέρνηση το ΚΚΕ να τελειώνουμε. Να ησυχάσετε και εσείς να ησυχάσουμε και εμείς με τις απεργίες σας.

    3. Έχω πολύ μεγαλύτερη σχέση με την ΔΕΗ απ' ότι φαντάζεσαι.
    Για πες μας και μας τους #$@#$ (που δεν είμαι κομμουνιστής) ποιοι είμαστε εμείς και ποιοι είσαστε εσείς; Και ποια είναι η σχέση σου με τη ΔΕΗ; Μπαμπάς διευθυντής ή μέτοχος;
    Οδηγίες προς χαμουτζήδες:
    1. Τελειώνετε με τη μίρλα.
    2. Το καλαμάκι το χρησιμοποιούμε με το φραπέ.
    3. Το σουβλάκι είναι ένα ξυλάκι με κομματάκια κρέατος και τίποτε άλλο.

  7. #22
    Το avatar του μέλους nefthy
    nefthy Guest
    Να προτείνω ένα τρόπο για διαμαρτυρία AirWalker:

    Κόψε το ρεύμα στη βουλή, στα "αρχηγεία" των κομμάτων, σε κανένα υπουργείο.

    Καλώς ή κακώς το ρεύμα είναι είδος πρώτης ανάγκης και δεν γίνεται να κόβεται μ' αυτόν τον τρόπο

    Δεν μπορείς να ζητάς την συμπαράσταση κάποιου ή την κατανόησή του λέγοντας του: "περιορίσου, δεν θα φτάσει, απεργώ".

    Απλά απαράδεκτο

  8. #23
    Το avatar του μέλους shaq141a
    shaq141a Guest
    Χαχαχαχαχα. Νομίζω η ΔΕΗ σας έχει καλομάθει στην Αθήνα. Στα νησιά και ειδικά το καλοκαίρι οι διακοπές είναι σύνηθες φαινόμενο. Αν είναι απαραίτητο το ηλεκτρικό για σας, υπάρχουν κάτι ωραιότατα λιγνιτορυχια στην Ελλάδα να πάτε να αντικαταστήσετε αμησθι αυτούς που συμμετέχουν στην απεργία. Αν σε αυτούς τους ανθρώπους η κυβέρνηση τους κοροιδεύει, όταν η κυβέρνηση μας κοροιδεύει στα μούτρα και λέει το CO2 είναι και στην κοκα κόλα και το μόνο που έχουμε να κάνουμε είναι να βρίζουμε τη ΔΕΗ επειδή έκοψε το ρεύμα για μια ώρα.... Εδώ κρίνεται το μέλλον της χώρας μας, με ποιους θα λάβει μέρος στην προσπάθεια ανακοπής της παραγωγής CO2 και στροφής στις εναλλακτικές πηγές ενέργειας και το μόνο που έχουν να κάνουν μερικοί είναι συνδέοντας το PC στην πρίζα του ηλεκτρικού, που ιδέα δεν έχουν πως παράγεται και τι επιπτώσεις έχει αυτή η πράξη στον πλανίτη, να βρίζουν Θεούς και δαίμονες.

  9. #24
    Εγγραφή
    22-05-2005
    Μηνύματα
    826
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ρε σεις υπερασπιστες της ΔΕΗ πατε καλα?ΕΙΣΑΣΤΕ ΤΟΣΟ ΥΠΟΤΑΚΤΙΚΟΙ ρε γμτ?
    ΕΙΝΑΙ ΕΙΔΟΣ ΠΡΩΤΗΣ ΑΝΑΓΚΗΣ,ΕΙΝΑΙ ΜΟΝΟΠΩΛΙΟ ΤΗΣ ΔΕΗ ΠΟΥ ΤΟ ΧΡΥΣΟΠΛΗΡΩΝΟΥΜΕ Κ ΕΚΒΙΑΣΤΙΚΑ ΚΑΤΕΒΑΖΕΙ ΤΟΝ ΔΙΑΚΟΠΤΗ?
    Ρε θα μας τρελανετε?τι νομιζετε,οτι εμεις εχουμε εκατομμυρια?τι μας λετε για λιγνιτορυχεια κλπ,τι νομιζετε οτι εμεις δουλευουμε χαλαρα?και χαλαρα να δουλευαμε ΤΟ ΠΛΗΡΩΝΟΥΜΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΑΓΑΘΟ Η ΟΧΙ?
    ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ ας ιδιωτικοποιηθει η ΔΕΗ η να ελευθερωθει η αγορα..
    Μην μας τρελανετε τωρα,δεν μιλατε σε τπτ ΑΓΡΙΟΥΣ..
    Σεβαστειτε μας..αντε πια!

    Y. Γ γιατι σβηνετε τα ποστ του sdikr?τι κακο ειπε?
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος maxcp : 06-03-08 στις 01:01.

  10. #25
    Εγγραφή
    01-09-2007
    Ηλικία
    36
    Μηνύματα
    139
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από AirWalker Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αφού έχουν δίκιο, όπως συνομολογείς, τότε πώς θα το διεκδικήσουν αν όχι με απεργία; Μήπως θα πάνε να αγοράσουν μετοχές της ΔΕΗ για να έχουν λόγο στο Δ.Σ.;Ξέρεις εσύ κανέναν άλλο τρόπο να διεκδικήσει ο εργάτης το δίκιο του που δεν το ξέρω εγώ; Αν ξέρεις πες μου σε παρακαλώ πάρα πολύ ρε supporter της φιλελεύθερης συμμαχίας (όπως δηλώνεις στην υπογραφή σου) μπας και μάθω τίποτε εγώ ο ανίδεος...
    Η πλειοψηφία του Ελληνικού λαού ψήφισε Ν.Δ.; Πού 'σαι Καραμήτρο, η πλειοψηφία του Ελληνικού λαού, συγκεκριμένα οι 2 στους 3, ΔΕΝ ψήφισε Ν.Δ. Η Ν.Δ. κυβερνά ελέω εκλογικού νόμου, που έχει μαγειρευετί ουκ ολίγες φορές ανάλογα με τα συμφέροντα κάθε κλίκας.



    Για πες μας και μας τους #$@#$ (που δεν είμαι κομμουνιστής) ποιοι είμαστε εμείς και ποιοι είσαστε εσείς; Και ποια είναι η σχέση σου με τη ΔΕΗ; Μπαμπάς διευθυντής ή μέτοχος;
    Το μεγαλύτερος μέρος του Ελληνικού λαού ξανα-λέω ψήφισε Ν.Δ. Ένα ποσοστό -όντως μικρό- αλλά αρκετό ώστε να εξασφαλίσει στην κυβέρνηση τους 152 βουλευτές για να κυβερνήσει. Αν έχεις πρόβλημα με αυτό θα πρέπει να διαμαρτυρηθείς για τον εκλογικό νόμο και όχι για το ασφαλιστικό, κάτι που βεβαίως δεν έχω δει κανέναν να το κάνει.

    Αν λοιπόν έχεις πρόβλημα με τους θεσμούς μιας χώρας τότε ναι να απεργήσεις για την αλλαγή αυτών. Εφόσον όμως θεωρείς ότι οι θεσμοί είναι μια χαρά και το μόνο πρόβλημα σου είναι με κάποιο νέο νομοσχέδιο ο τρόπος για να πεις την άποψη σου είναι να λειτουργήσεις μέσα στους θεσμούς και όχι κάνοντάς καταχρηστικές απεργίες.

    Τέλος γιατί ο εργαζόμενος της ΔΕΗ να έχει περισσότερα εργασιακά δικαιώματα, μεγαλύτερο μισθό, μεγαλύτερη σύνταξη και μικρότερα όρια ηλικίας από τους εργαζόμενους στον ιδιωτικό τομέα; Γιατί;

    ........Auto merged post: dimitris18 added 5 Minutes and 1 Seconds later........

    (Το αρχικό κείμενο ήταν μεγαλύτερο αλλά και σου απαντούσα σε ότι ρωτάς αλλά καλύτερα να μην πάμε την συζήτηση σε προσωπικό επίπεδο)
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος dimitris18 : 06-03-08 στις 01:04.

  11. #26
    Εγγραφή
    25-04-2007
    Ηλικία
    56
    Μηνύματα
    162
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ On Telecoms Full
    Ταχύτητα
    16384/1024
    ISP
    On Telecoms
    DSLAM
    On Telecoms - ΑΘΗΝΑΣ
    Router
    Pirelli
    Το ρεύμα είναι είδος πρώτης ανάγκης και κανείς δεν έχει δικαίωμα να το χρησιμοποιεί ως μέσο πίεσης.
    Δεν είναι δυνατόν να σκίζονται από την μία για τον κοινωνικό ρόλο της ΔΕΗ και από την άλλη να μου λένε "τώρα κάτσε στο κρύο και το σκοτάδι, γιατί εγώ αγωνίζομαι για τις οικονομικές μου απολαβές"
    Δηλαδή όταν πειράζεται η δική τους τσέπη, η ΔΕΗ παύει να είναι κοινωφελής οργανισμός?

  12. #27
    Το avatar του μέλους shaq141a
    shaq141a Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από maxcp Εμφάνιση μηνυμάτων
    ρε σεις υπερασπιστες της ΔΕΗ πατε καλα?ΕΙΣΑΣΤΕ ΤΟΣΟ ΥΠΟΤΑΚΤΙΚΟΙ ρε γμτ?
    ΕΙΝΑΙ ΕΙΔΟΣ ΠΡΩΤΗΣ ΑΝΑΓΚΗΣ,ΕΙΝΑΙ ΜΟΝΟΠΩΛΙΟ ΤΗΣ ΔΕΗ ΠΟΥ ΤΟ ΧΡΥΣΟΠΛΗΡΩΝΟΥΜΕ Κ ΕΚΒΙΑΣΤΙΚΑ ΚΑΤΕΒΑΖΕΙ ΤΟΝ ΔΙΑΚΟΠΤΗ?
    Ρε θα μας τρελανετε?τι νομιζετε,οτι εμεις εχουμε εκατομμυρια?τι μας λετε για λιγνιτορυχεια κλπ,τι νομιζετε οτι εμεις δουλευουμε χαλαρα?και χαλαρα να δουλευαμε ΤΟ ΠΛΗΡΩΝΟΥΜΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΑΓΑΘΟ Η ΟΧΙ?
    ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ ας ιδιωτικοποιηθει η ΔΕΗ η να ελευθερωθει η αγορα..
    Μην μας τρελανετε τωρα,δεν μιλατε σε τπτ ΑΓΡΙΟΥΣ..
    Σεβαστειτε μας..αντε πια!

    Y. Γ γιατι σβηνετε τα ποστ του sdikr?τι κακο ειπε?
    Αν μπορούσες να ανταλλάξεις τη δουλειά σου με τη δουλειά του ληγνιτορύχου θα το έκανες; Αν μπορούσες να αλλάξεις κατοικία διαμονής και να μένεις κοντά σε ληγνιτορυχείο θα το έκανες; Αν η εταιρία που δούλευες είχε διορισμένο από την κυβέρνηση πρόεδρο που σου έλεγε έχει CO2 η κοκα κόλλα άρα δεν είναι κακό.... θα τον ανεχώσουνα; Αν η εταιρία στην οποία είχες τα λεφτά της σύνταξής σου αποφάσιζε να κάνει αυτοκαταστροφικές κινήσεις λόγω συμφερόντων της δεξιάς, θα το ανεχόσουν αδιαμαρτήρητα.

    Καλά κάνουν στη ΔΕΗ. Τέρμα το νταβατζιλίκι της κυβέρνησης, να περνάει ότι θέλει λες και είναι φασιστικό καθεστός και όποιος αντιδρά θεωρείται προδότης του σύγχρονου τρόπου ζωής του νεο-έλληνα (δηλαδή κανένα sec μακριά από την τηλεόραση).
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος shaq141a : 06-03-08 στις 01:25.

  13. #28
    Εγγραφή
    22-05-2005
    Μηνύματα
    826
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Θα αντιδρουσα,θα διαμαρτυρομουν φιλε,αλλα δεν θα @@@σα τον συμπολίτη μου

  14. #29
    Το avatar του μέλους shaq141a
    shaq141a Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από maxcp Εμφάνιση μηνυμάτων
    Θα αντιδρουσα,θα διαμαρτυρομουν φιλε,αλλα δεν θα @@@σα τον συμπολίτη μου
    Νομίζεις ότι η κυβέρνηση πέρνει από λόγια; Δεν είδες τι έγινε με φοιτητές δασκάλους καθηγητές. Λέει διάλογο στην αρχή και μετά του γράφει κανονικά. Εδώ μάλιστα θέλει να το κάνει στο διπλάσιο. Σημειώνω αν δεν πάρουμε θέση υπέρ των εργαζομένων τώρα και πιέσουμε όλοι την κυβέρνηση, το μέλλον της ΔΕΗ, της τσέπης μας αλλά και του περιβάλλοντος θα είναι πολύ δυσοιωνο, μιας και η ΕΕ είναι αποφασισμένη να βάλει οικονομικά αντιμετρα στις ρυπογόνες επιχειρήσεις και ειδικά σε αυτές που κάνουν ότι τους κατέβη.

  15. #30
    Εγγραφή
    19-04-2004
    Μηνύματα
    6.372
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Άρθρα
    5
    Εμ, κάτι που ίσως δεν προσέξατε, ότι έγινε κατάληψη από συνδικαλιστές και στο χρηματιστήριο αξιών με αποτέλεσμα να σταματήσουν οι κινήσεις των μετοχών το οποίο μας έκανε ΡΟΜΠΑ ΞΕΚΟΥΜΠΩΤΗ σε ολόκληρο το πλανήτη σε μία εποχή που συζητιέται κατά πόσο θα υποβαθμιστούμε σε «ανώριμη αγορά», δηλαδή θα πάμε μαζί με κάποιες υποανάπτυκτες χώρες της υποσαχάριας Αφρικής, όπου κατά τη ταπεινή μου γνώμη και ανήκουμε δικαιωματικά.

    Σε άλλο μήνυμα που δεν πρόφτασα να απαντήσω στον Kerkiss διότι έβγαλε από τη πρίζα τη συζήτηση (στο βαθμό που τον αφορά) αναφορικά με το «αφού τα εργατικά στις επιχειρήσεις είναι τόσο χαριστικά, γιατί πάνε στη Κίνα;» ήθελα να του πω ότι «δεν πάνε λόγω της διαφοράς των ταριφών στα εργατικά».

    Δηλαδή, το αυτόματο εργοστάσιο συναρμολόγησης επεξεργαστών της Intel δεν πάει στη Κίνα λόγω φτηνών εργατικών. Πάει διότι στις χώρες αποχώρησης ο συνδικαλισμός σε συνδυασμό με τη κρατική παρεμβατικότητα και την εξυπηρέτηση των κρατικών απαιτήσεων λειτουργίας φτάνει πάνω από το 25% του λειτουργικού κόστους (χωρίς φόρους), το οποίο συνδυαζόμενο με τη κρατική φορολογία ξεπερνά το 35% του τζίρου σε αντίθεση με το κόστος των εργατικών που είναι γύρω στο 5%.

    Αυτό σε χώρες που έχουν κυβέρνηση.

    Ε, μαντέψτε στην Ελλάδα πόσο πιο ακριβά είναι αυτά τα έξοδα αν έχεις αναξιόπιστες υποδομές, δεν λειτουργεί το χρηματιστήριο και έχεις συνδικαλιστές να κάνουν επιδρομές σε συνελεύσεις της διοίκησης ή «ακτιβιστές» να αδειάζουν σακιά με χώμα πάνω στα γραφεία των νομαρχών όταν εξαγγέλουν τα έργα στη περιοχή τους.

    Θέλετε τη λύση στα συνδικαλιστικά προβλήματα;

    Πάρτε μία εικόνα και ψάξτε τι εννοώ (ελεγκτές εναερίου κυκλοφορίας).


    Βασικά, τι εννοώ. Ο ελληνικός λαός ψήφισε δεξιά κυβέρνηση επειδή ήθελε αποφασιστικές λύσεις, όχι μία δεξιά κυβέρνηση που ψυχαναλύεται γιατί τους λένε «φασίστες» και προσπαθεί να μην στεναχωρήσει το «μεσαίο χώρο».

    Δηλαδή για να μην λύσουν το θέμα δραστικά και τους πούνε φασίστες --«όποιος δεν έρθει αύριο, ακύρωσε τη σύμβαση εργασίας του» και «όποιος κάνει κατάληψη, θα πάει στο κορυδαλό»-- θα αφήσουν τη χώρα χωρίς ρεύμα και χωρίς χρηματιστήριο;

    Ρε φίλε, για να μη χάσεις τις επόμενες εκλογές πρέπει να χάσει ο κόσμος τη ζωή του ή τις περιουσίες του και να ξεφτυλιστεί η χώρα; Άμα θέλαμε αυτόματο πιλότο, βγάζαμε και τη καθαρίστρια.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος pelasgian : 06-03-08 στις 01:51.
    ... when you damp oscillations, you lose the high points as well as the low.
    改善 - kai zen - continuous change for the better - the Tao of Linux.
    Linux χωρίς εγκατάσταση, δωρεάν ΝΟΜΙΜΟ office, browser χωρίς ιούς ,
    δωρεάν εγκατάσταση Linux, δωρεάν raytracer, γιατί το δωρεάν είναι όλα τα λεφτά...
    ΟΔΗΓΙΕΣ εγκατάστασης Linux

Σελ. 2 από 87 ΠρώτηΠρώτη 123471222 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Λογαριασμοί της ΔΕΗ
    Από Κονταξάκης στο φόρουμ Εκτός θέματος
    Μηνύματα: 12
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-01-08, 15:05

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας