Εμφάνιση 1-6 από 6
  1. #1
    Εγγραφή
    01-09-2007
    Ηλικία
    36
    Μηνύματα
    139
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Κάποιος χρησισμοποιεί τον server μου και φυσικά το domain name μου για να στείλει εκατοντάδες χιλιάδες email. Αυτο το κατάλαβα γιατί εδώ και μια ώρα έχω λάβει πάνω από 10.000 (!!) email που με ειδοποιούν ότι το μύνημα μου δεν μπόρεσε να παραδοθεί γιατί το email δεν υπάρχει, ή άλλα μυνήματα είναι του τύπου "***SPAM*** your email has been blocked". Το θέμα είναι ότι τα email στέλνονται με πάρα πολλά διάφορα ονόματα π.χ. onoma1@mydomain.com, onoma2@mydomain.com και εγώ φυσικά λαμβάνω όλες τις απαντήσεις από αυτά τα mail στο μοναδικό email που έχω για το συγκεκριμένο domain αφού έχω ενεργοποιήσει την επιλογή "catch all"... Ξέρει κανείς τι μπορεί να φταίει; μήπως χρησιμοποιούν τα διάφορα script που έχω για να στείλουν τα spam?

  2. #2
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    οχι κάνουν χρήση του catch all, είναι η χείροτερη κίνηση που μπορείς να κάνεις αν δεν θέλεις σπαμ

    ΥΓ το να κάνουν χρήση του domain σου είναι πολύ ευκολό χωρίς να χρείαστει κάν να περάσουν απο το domain σου
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος sdikr : 15-03-08 στις 21:30.

  3. #3
    Εγγραφή
    01-09-2007
    Ηλικία
    36
    Μηνύματα
    139
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    οχι κάνουν χρήση του catch all, είναι η χείροτερη κίνηση που μπορείς να κάνεις αν δεν θέλεις σπαμ

    ΥΓ το να κάνουν χρήση του domain σου είναι πολύ ευκολό χωρίς να χρείαστει κάν να περάσουν απο το domain σου
    δηλαδή ουσιαστικά δεν χρησιμοποιούν τον server μου και απλά εγώ λαμβάνω όλα αυτά τα mail επεδή έχω ενεργοποιημένω το catch-all?
    Και έπειτα γιατί κάποιος να χρησιμοποιήσει το domain name μου? και δεν κινδυνεύω με αυτό τον τρόπο να φάω έχω πρόβλημα και με τον νόμο?
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος dimitris18 : 15-03-08 στις 21:48.

  4. #4
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dimitris18 Εμφάνιση μηνυμάτων
    δηλαδή ουσιαστικά δεν χρησιμοποιούν τον server μου και απλά εγώ λαμβάνω όλα αυτά τα mail επεδή έχω ενεργοποιημένω το catch-all?
    Και έπειτα γιατί κάποιος να χρησιμοποιήσει το domain name μου? και δεν κινδυνεύω με αυτό τον τρόπο να φάω έχω πρόβλημα και με τον νόμο?
    λογικά μεσα στα email κάπου αναφέρει απο που ξεκίνησε το spam mail, οπότε εκτός και αν όντως είναι απο το δικό σου ip πράγμα δύσκολο αλλά όχι απίθανο, τότε δεν έχεις πρόβλημα

    το catch all αν δεν το χρειάζεσαι πραγματικά καλύτερα να το έχεις disable

  5. #5
    Εγγραφή
    10-07-2004
    Περιοχή
    Αθηνα
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    543
    Downloads
    21
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    Wind - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    ONT + pfSense
    Το πιθανοτερο ειναι οτι στελνουν e-mail με το ονομα σου/domain σου στο From: μπας και περασουν απο κανενα χαζο-whitelist που τσεκαρει τετοιες αηδιες. Για να σωθεις μερικως πρεπει στο DNS σου να εχεις βαλει τις εγγραφες για SPF, που πρακτικα λενε ποιος ειναι ο δικος σου mail server ποθ επιτρεπετε να στελνει mail σαν xxx@τοdomain.sou.Βεβαια πρεπει και ο τελικος παραληπτης να το ελεγχει εσυ παντως θα το εχεις δηλωσει.

  6. #6
    Εγγραφή
    01-09-2007
    Ηλικία
    36
    Μηνύματα
    139
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    οκ ευχαριστώ παιδιά για τις απαντήσεις

Παρόμοια Θέματα

  1. Πρόβλημα με spam στο Yahoo Mail
    Από souperarni στο φόρουμ Internet, web surfing και online υπηρεσίες
    Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-03-08, 10:26
  2. ΠΡΟΒΛΗΜΑ!!!ΒΟΗΘΕΙΑ
    Από otis182000 στο φόρουμ Windows
    Μηνύματα: 28
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-10-07, 20:16
  3. Πρόβλημα με τα Anti-Spam e-mail φίλτρα;
    Από WAntilles στο φόρουμ Nova
    Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-08-06, 18:35
  4. Κουφό πρόβλημα spam με e-mail
    Από gfx3d στο φόρουμ Internet, web surfing και online υπηρεσίες
    Μηνύματα: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-12-05, 01:18

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας