Εμφάνιση 1-9 από 9
  1. #1
    Εγγραφή
    01-09-2007
    Ηλικία
    36
    Μηνύματα
    139
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Είδα από το site της forthnet ότι θα γίνουν εργασίες στην Θεσσαλονίκη άυριο Παρασκευή. Έλα όμως που απο ότι φαίνεται η εργασίες άρχησαν απο σήμερα καθώς σήμερα αποσυνδέομαι συνεχώς κάτι που μου έχει δημιουργήσει πολλά πρόβλημα. Είναι κανείς που να μένει θεσσαλονίκη και να έχει το ίδιο πρόβλημα;

    Σε τελική ανάλυση αυτό που έχω καταλάβει είναι αν είσαι σοβαρός άνθρωπος και έχεις internet για την δουλειά σου και όχι (μόνο) για να κατεβάζεις παράνομα λογισμικό τότε μάλλον η forthnet ΔΕΝ κάνει για σένα. Σε διαφορετική περίπτωση και η φθηνότερη είναι και τα downloads με download manager ΔΕΝ επηρεάζονται από τα υψηλά pings τις αποσυνδέσεις. Και αν σκεφτούμε ότι το 65% των Ελλήνων είναι τζαπατζίδες και "πειρατές" τότε θα καταλάβουμε γιατί η forthnet είναι πρώτη σε αριθμό συνδέσεων... για πόσο όμως;
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος dimitris18 : 03-04-08 στις 23:02.

  2. #2
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Ασχέτο το ένα με το άλλο,
    Αλλά το οτι κάνεις την δουλειά σου μέσω του Internet ενω πληρώνεις για σπιτική χρήση τότε κάποιος άλλος κάνει λάθος

    Κάνενας δεν κάνει για εσένα, γιατί κανένας δεν δίνει καμία εγγύηση ότι θα δουλεύει συνέχεια

  3. #3
    Εγγραφή
    01-09-2007
    Ηλικία
    36
    Μηνύματα
    139
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ασχέτο το ένα με το άλλο,
    Αλλά το οτι κάνεις την δουλειά σου μέσω του Internet ενω πληρώνεις για σπιτική χρήση τότε κάποιος άλλος κάνει λάθος

    Κάνενας δεν κάνει για εσένα, γιατί κανένας δεν δίνει καμία εγγύηση ότι θα δουλεύει συνέχεια
    ναι όμως η πολύ κακή εξυπηρέτηση της forthent (πριν από λίγο που πήρα, βγήκε μύνημα ότι "όλες οι γραμμές είναι κατειλλημένες, ξαναπάρτε αργότερα" και με έκοψε!!) σε συνδιασμό με τα υψηλά pings και τις συνεχείς αποσυνδέσεις είναι νομίζω η πλέον ακατάλληλη εταιρία αν θες χρησιμοποιείς το internet για οποιοδήποτε λόγο εκτός του να κατεβάζεις παράνομα μουσική και ταινίες........

  4. #4
    Εγγραφή
    25-07-2007
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    232
    Downloads
    17
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ Forthnet Full
    Ταχύτητα
    12854/1021
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΑΜΑΡΟΥΣΙΟΥ
    Router
    Linksys WAG354G
    SNR / Attn
    6(dB) / 28(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ασχέτο το ένα με το άλλο,
    Αλλά το οτι κάνεις την δουλειά σου μέσω του Internet ενω πληρώνεις για σπιτική χρήση τότε κάποιος άλλος κάνει λάθος

    Κάνενας δεν κάνει για εσένα, γιατί κανένας δεν δίνει καμία εγγύηση ότι θα δουλεύει συνέχεια
    It's all about physical layer!
    & ofc fight for internet freedom ;p

  5. #5
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dimitris18 Εμφάνιση μηνυμάτων
    ναι όμως η πολύ κακή εξυπηρέτηση της forthent (πριν από λίγο που πήρα, βγήκε μύνημα ότι "όλες οι γραμμές είναι κατειλλημένες, ξαναπάρτε αργότερα" και με έκοψε!!) σε συνδιασμό με τα υψηλά pings και τις συνεχείς αποσυνδέσεις είναι νομίζω η πλέον ακατάλληλη εταιρία αν θες χρησιμοποιείς το internet για οποιοδήποτε λόγο εκτός του να κατεβάζεις παράνομα μουσική και ταινίες........
    Το πρόβλημα με τα Pings-ταχυτήτες, το έχει εδώ και μερικές μέρες ίσως βδομάδες, αυτό μπορεί να το έχεις παντού.

    προσωπικά στο γραφείο αντι να πάω σε λύση μισθωμένου, πήγα σε λύση μια γραμμή απο εναν πάροχο και μια απο άλλον, όποτε είμαι θα έλεγα αρκετά fail safe

    Πάντως όπως και να έχεις, η συνδέση που έχεις και οι δυο που έχω είναι home use Και όχι επαγγελματικές κλπ,

    αν θέλεις να δούμε το πρόβλημα με τις αποσυνδέσεις εδώ είμαστε

  6. #6
    Εγγραφή
    01-09-2007
    Ηλικία
    36
    Μηνύματα
    139
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Αυτό με τις δυο γραμμές πως το κάνεις; Είχα ρωτήσει στον ΟΤΕ αλλά μου είπαν ότι δεν γίνεται...

  7. #7
    Εγγραφή
    03-04-2005
    Περιοχή
    Πάτρα
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    6.219
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49998/4999
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΣΚΑΓΙΟΠΟΥΛΕΙΟ
    Router
    HA35
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dimitris18 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτό με τις δυο γραμμές πως το κάνεις; Είχα ρωτήσει στον ΟΤΕ αλλά μου είπαν ότι δεν γίνεται...
    2 ανεξαρτητα ζευγη καλωδιων, με 2 ανεξαρτητα νουμερα, στην ουσια 2 γραμμες που εχεις σε 2 διαφορετικους παρόχους.


  8. #8
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dimitris18 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτό με τις δυο γραμμές πως το κάνεις; Είχα ρωτήσει στον ΟΤΕ αλλά μου είπαν ότι δεν γίνεται...
    Στο γραφείο έχω μια γραμμή ΟΤΕ, μαζί με conn-x (4mbit + talk) και μια με Hol, αν κάτι πάθει ο ενάς απλά γυρνάω στον άλλον, (αλλάζω gateway στο δικτύο), μπορείς να το κάνεις και με κάποια router που δέχονται δυο και πάνω γραμμές

    Σε όλο αυτό έχω και μια τρίτη επιλόγη μέσω isdn ώστε αν όλα πάνε στράβα τουλάχιστον να έχω μια βασική πρόσβαση

    κοστίζει κάτι παραπάνω, αλλά σίγουρα όχι όσο ενα μισθωμένο

  9. #9
    Εγγραφή
    26-06-2006
    Περιοχή
    Γκύζη, Αθήνα
    Μηνύματα
    7.928
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ Forthnet Full
    Ταχύτητα
    16445 / 1021
    ISP
    On Telecoms
    DSLAM
    On Telecoms - ΑΘΗΝΑ
    Router
    speedtouch 536
    SNR / Attn
    5.9(dB) / 24(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dimitris18 Εμφάνιση μηνυμάτων
    ναι όμως η πολύ κακή εξυπηρέτηση της forthent (πριν από λίγο που πήρα, βγήκε μύνημα ότι "όλες οι γραμμές είναι κατειλλημένες, ξαναπάρτε αργότερα" και με έκοψε!!) σε συνδιασμό με τα υψηλά pings και τις συνεχείς αποσυνδέσεις είναι νομίζω η πλέον ακατάλληλη εταιρία αν θες χρησιμοποιείς το internet για οποιοδήποτε λόγο εκτός του να κατεβάζεις παράνομα μουσική και ταινίες........
    Μέχρι στιγμής δεν έχω διαβάσει για περιοδικές αποσυνδέσεις που οφείλονται στην forthnet εδώ μέσα.
    Στοιχεία γραμμής; Ρούτερ;
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος hel : 04-04-08 στις 04:08.

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 18
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-07-07, 01:03
  2. Τρίτη 5/6/2007 έως και Παρασκευή 15/6/2007 εργασίες αναβάθμισης σε 7 Hot Spot
    Από ArNet1 στο φόρουμ Ασύρματη Ευρυζωνικότητα
    Μηνύματα: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-06-07, 10:59
  3. Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-03-05, 11:37
  4. Τώρα αρχίζουν τα δύσκολα για τον οτε
    Από PhoiNiX στο φόρουμ Ειδήσεις
    Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-02-03, 13:42

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας