Σελ. 23 από 501 ΠρώτηΠρώτη ... 313182122232425283343 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 331-345 από 7507
  1. #331
    Εγγραφή
    25-01-2008
    Περιοχή
    Καλαμάκι
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    2.276
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    4900/980
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΚΑΛΑΜΑΚΙ
    Router
    Netgear DGN2200
    SNR / Attn
    6(dB) / 48(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από MessengerOfGood Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ότι κάηκε η μόνωση στο σύρμα είτε στο πρωτεύον, είτε στο δευτερεύον τύλιγμα και βραχυκύκλωσε το αντίστοιχο τμήμα (αν λέω καμμιά κοτσάνα συχώρα με είμαι μηχανικός αλλά όχι ηλεκτρολόγος...)

    Δεν θάπρεπε όμως να έχει μια ασφάλεια ρε γμτ;;;
    Μην χαλιέσαι... εγώ οικονομολόγος είμαι

    Δηλαδή εσύ επισκευάζεις μετασχηματιστές ; Συμφέρει κάποιον να επισκευάσει μετασχηματιστή;

    Έχω την εντύπωση ότι δεν μιλάμε για βραχυκύκλωμα αλλά για "υπέρταση" η οποία έλιωσε ουσιαστικά το τροφοδοτικό (πυκνωτές κλπ) εξ ου και το "κάηκε το τροφοδοτικό"

  2. #332
    Εγγραφή
    08-03-2005
    Μηνύματα
    124
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ HOL Full
    Ταχύτητα
    6141 down / 1022 up
    ISP
    HOL
    DSLAM
    HOL - ΧΑΡΙΛΑΟΥ
    Router
    netfaster
    SNR / Attn
    13(dB) / 24(dB)
    εχεις pm φιλε μου

  3. #333
    Εγγραφή
    14-05-2004
    Περιοχή
    GR/Crete
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    5.215
    Downloads
    25
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    OTEnet
    Router
    Siemens κάτι
    SNR / Attn
    9,1(dB) / 28(dB)
    Path Level
    Fastpath
    @MessengerOfGood

    Συγνώμη κιόλας, αλλά επειδή παρακολουθώ το θέμα απο την αρχή του σχεδόν,
    μήπως έχεις πάρει πολλά πράγματα? Με το που προσφέρει κάποιος, όλο και κάτι θα χρειάζεσαι.

    Απλά κάνω την παρατήρηση γιατί μου έκανες εντύπωση. Εξάλλου δεν έχω χρειαστεί τίποτα απο αυτά που προσφέρονται. Ελπίζω να μήν παρεξηγήσεις

  4. #334
    Το avatar του μέλους DaveMurray
    DaveMurray Guest
    Συγνώμη κιόλας, αλλά επειδή παρακολουθώ το θέμα απο την αρχή του σχεδόν,
    μήπως έχεις πάρει πολλά πράγματα? Με το που προσφέρει κάποιος, όλο και κάτι θα χρειάζεσαι.

    Απλά κάνω την παρατήρηση γιατί μου έκανες εντύπωση. Εξάλλου δεν έχω χρειαστεί τίποτα απο αυτά που προσφέρονται. Ελπίζω να μήν παρεξηγήσεις
    To έχω προσέξει και εγώ αυτό... "Άγνωσται οι Βουλαί και η Σκέψη" του ανθρώπου....

  5. #335
    Εγγραφή
    07-11-2006
    Περιοχή
    Tauros
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    263
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    10240/1024
    ISP
    Net One
    DSLAM
    Net One - ΦΑΛΗΡΟΥ
    Router
    speedtouch 780WL
    Λοιπόν έχουν δηλώσει ενδιαφέρον αρκετοί για το pc και κάποιοι για την κάμερα και τον scanner. Θα κρατήσω προτεραιότητα για όλα, αν και για το pc μου το έχει ζητήσει πρώτος ο messengerofgod αλλά ο j0hnn1e το θέλει για τον μικρό του αδερφό και μιας που είναι γιορτές θα καταχραστώ την προτεραιότητα και θα μπεί 1ος.
    Σχετικά για το pc να σας επισημάνω ότι έχει πάνω του ότι ακριβώς έγραψα, δλδ δεν έχει μνήμη ούτε κάποιο dvdrom drive όπως επίσης και το ότι το κουτί είναι λίγο λειψό.

    Σχετικά με την κουβέντα για τα τροφοδοτικά έχω δει αρκετά να καίγονται και όταν λέω καίγονται είναι στην κυριολεξία. Πεταξαν μια φλόγα γύρω στους 10 πόντους
    Το μοναδικό site για όλα τα Camping της Ελλάδας με Forum και σχόλια από τους χρήστες.

  6. #336
    Εγγραφή
    12-10-2006
    Μηνύματα
    416
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    OTEnet
    DSLAM
    H.O.L. - Ν.ΣΜΥΡΝΗΣ
    Router
    Fritz Box Fon Wlan
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από MessengerOfGood Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ότι κάηκε η μόνωση στο σύρμα είτε στο πρωτεύον, είτε στο δευτερεύον τύλιγμα και βραχυκύκλωσε το αντίστοιχο τμήμα (αν λέω καμμιά κοτσάνα συχώρα με είμαι μηχανικός αλλά όχι ηλεκτρολόγος...)

    Δεν θάπρεπε όμως να έχει μια ασφάλεια ρε γμτ;;;
    είναι switshes τροφοδοτικά και ο μετασχηματιστής δεν κάνει όλη την δουλειά όπως παλαιότερα και πολύ σπάνιο να καεί.. συνήθως χαλάνε οι πυκνωτές και τα τρανζίστορ ισχύος..

  7. #337
    Εγγραφή
    28-09-2004
    Μηνύματα
    198
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    Χαριζεται usb camera/στοιχειωδης φωτογραφικη μηχανη της Creative Labs WebCam Go (Ct6860) απ οτι θυμαμαι (εχει μεινει 3-4 χρονια σε καποιο συρταρι)4mb μνημη για αποθηκευση φωτογραφιων που βγαζεις οταν δεν ειναι συνδεδεμενη σε υπολογιστη .

    Μονο συναντηση στο κεντρο της θεσαλονικης.

  8. #338
    Εγγραφή
    29-12-2007
    Ηλικία
    74
    Μηνύματα
    448
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    50Mbps
    ISP
    ΟΤΕ
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΧΟΛΑΡΓΟΣ
    Router
    ΖΤΕ ZXDSL931VII (VDSL)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από teodor_ch Εμφάνιση μηνυμάτων
    @MessengerOfGood

    Συγνώμη κιόλας, αλλά επειδή παρακολουθώ το θέμα απο την αρχή του σχεδόν,
    μήπως έχεις πάρει πολλά πράγματα? Με το που προσφέρει κάποιος, όλο και κάτι θα χρειάζεσαι.

    Απλά κάνω την παρατήρηση γιατί μου έκανες εντύπωση. Εξάλλου δεν έχω χρειαστεί τίποτα απο αυτά που προσφέρονται. Ελπίζω να μήν παρεξηγήσεις
    Μην ανησυχείς δεν σε παρεξηγώ. Επειδή όμως η παρατήρηση σου είναι δημόσια (και όχι με πμ που κάλλιστα θα μπορούσες να στείλεις πράγμα που σημαινει ότι υπάρχει μομφή) πρέπει να απαντήσω!

    Λοιπόν ναι έχω εκδηλώσει ενδιαφέρον για αρκετά πράγματα από αυτά που χαρίζονται σε αυτό το νήμα. Ο λόγος είναι ότι έφτιαξα 5-6 PC για ένα φίλο που έχει σχολή οδηγών και χρειάζεται τα PC απλά για να τρέχει το πρόγραμμα για τα σήματα να εκπαιδεύονται οι υποψήφιοι. Τα PC αυτά δεν έχουν ιδιαίτερες απαιτήσεις. Χρησιμοποίησα κατα βάση δικά μου παλιά υλικά όμως χρειάστηκα (και ακόμα χρειάζομαι 1-2) και μερικά από αυτά που χαρίζονται εδώ (δηλαδή ένα βήμα πρίν την ανακύκλωση).

    Αν δείς για ποια πράγματα από αυτά που χαρίζονται ενδιαφέρθηκα θα πεισθείς. Όλα εκτός από ένα Celeron D 2.40 GHz (χωρίς ψύκτρα) είναι πράγματα που δεν πουλιώνται. Πράγματα που πουλιώνται ('όπως 3 ΗD 250 SATA1, 1 Ρ4 2,8, 2 DDR1 512/400 (pc3200), 1 κατευθυντική wireless κεραία. κάρτα US robotics wireless, AGP128M AGPx & PixelView PlayTVpro (τα 2 τελευταία από τον "DaveMurray"...) και άλλα τα έχω αγοράσει. Επίσης έχω χαρίσει και πράγματα που δεν χρειάζομαι και εδώ και σε άλλα fora.

    Δεν απολογούμαι, ούτε αισθάνομαι την ανάγκη, απλά θάθελα πριν λέμε διάφορα δημόσια να στέλνουμε και κανένα πμ... Ούτε λέω ιστορίες για μικρά αδέλφια ούτε τίποτα.Ούτε πόσα PC, εκτυπωτές κλπ έχω χαρίσει σε φτωχούς μετανάστες (μόνο σε ένα εκ του συστάδην "σχολείο" για κοπέλλες από ανατολικές χώρες που έχει φτιάξει ένας Βούλγαρος γιατρός με τη γυναίκα του έχω χαρίσει 5 συστήματα (κομπλέ με οθόνες, πληκτρολόγια, ποντίκια και 3 εκτυπωτές...). Δεν θάπρεπε ίσως να τα λέω αυτά, αλλά πρέπει να μην αφήνω αμφιβολίες για το πρόσωπό μου (έστω και το διαδικτυακό...)

    Ελπίζω να κατάλαβες γιατί ζήτησα πράγματα... Και σε τελευταία ανάλυση όταν κάποιος χαρίζει κάτι (ευτελούς αξίας) πριν το πάει στην ανακύκλωση το χαρίζει για να μη πάει χαμένο; Αν έχει ειδικό λόγο το λέει...Αν κάτι χαρίζεται και εγώ το χρειάζομαι είναι ντροπή να το ζητήσω; Προφανώς δεν το παίρνω για να το πάω εγώ στην ανακύκλωση ούτε για να το πουλήσω. Θα μπορούσα όμως να πουλήσω ένα P4 κομπλέ με το κουτί του, το τροφοδοτικό του, μνήμη, ποντίκι, πληκτρολόγιο κλπ κλπ που περιέχει όμως και μια μητρική που κάποιος δεν χρειάζότανε ή την έδωσε 15 ευρώ... Ή όχι; Ας το συζητήσουμε και ας μπουν κανόνες - δεν έχω αντίρρηση, ειλικρινά.

    Άν θέλεις περισσότερα στείλε μου πμ να τα πούμε τηλεφωνικά.

    ........Auto merged post: MessengerOfGood πρόσθεσε 4 λεπτά και 5 δευτερόλεπτα αργότερα ........

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από DaveMurray Εμφάνιση μηνυμάτων
    To έχω προσέξει και εγώ αυτό... "Άγνωσται οι Βουλαί και η Σκέψη" του ανθρώπου....
    Ναι αι Βουλαί και η Σκέψη όποιου συμμετέχει ανώνυμα σε fora είναι εξ ορισμού άγνωστες...Οι δικές μου γίνανε ελπίζω γνωστές με το παραπάνω μύνημα.

    Εσύ όμως τι θέλεις να πείς; Για γίνε πιό σαφής γιατί δεν καταλαβαίνω...ειδικά αυτό με το
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος MessengerOfGood : 15-12-08 στις 15:14. Αιτία: auto merged post

  9. #339
    Το avatar του μέλους gravis
    gravis Guest
    Χαριζω Usb stick 1gb μαζι με ενα σετ ακουστικα για συνδεση με τηλεφωνο (κεφαλοφωνο)
    Pm me!


    εχουν δωθει, ευχαριστω
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος gravis : 16-12-08 στις 02:02.

  10. #340
    Εγγραφή
    29-12-2007
    Ηλικία
    74
    Μηνύματα
    448
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    50Mbps
    ISP
    ΟΤΕ
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΧΟΛΑΡΓΟΣ
    Router
    ΖΤΕ ZXDSL931VII (VDSL)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ToroLoco Εμφάνιση μηνυμάτων
    Λοιπόν έχουν δηλώσει ενδιαφέρον αρκετοί για το pc και κάποιοι για την κάμερα και τον scanner. Θα κρατήσω προτεραιότητα για όλα, αν και για το pc μου το έχει ζητήσει πρώτος ο messengerofgod αλλά ο j0hnn1e το θέλει για τον μικρό του αδερφό και μιας που είναι γιορτές θα καταχραστώ την προτεραιότητα και θα μπεί 1ος.
    Σχετικά για το pc να σας επισημάνω ότι έχει πάνω του ότι ακριβώς έγραψα, δλδ δεν έχει μνήμη ούτε κάποιο dvdrom drive όπως επίσης και το ότι το κουτί είναι λίγο λειψό.

    Σχετικά με την κουβέντα για τα τροφοδοτικά έχω δει αρκετά να καίγονται και όταν λέω καίγονται είναι στην κυριολεξία. Πεταξαν μια φλόγα γύρω στους 10 πόντους
    Kανένα πρόβλημα, ουτε καταχράσαι καμμιά προτεραιότητα γιατί ποτέ δεν είπες ότι θα το δώσεις στον πρώτο που θα το ζητήσει.

    Μόνο που δεν είμαι "αγγελιαφόρος του Θεού" αλλά "αγγελιαφόρος του καλού"...

  11. #341
    Εγγραφή
    14-05-2004
    Περιοχή
    GR/Crete
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    5.215
    Downloads
    25
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    OTEnet
    Router
    Siemens κάτι
    SNR / Attn
    9,1(dB) / 28(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από MessengerOfGood Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ο λόγος είναι ότι έφτιαξα 5-6 PC για ένα φίλο που έχει σχολή οδηγών και χρειάζεται τα PC απλά για να τρέχει το πρόγραμμα για τα σήματα να εκπαιδεύονται οι υποψήφιοι.
    Φιλικά να σε πληροφορήσω ότι
    1) πρέπει να είναι παράνομο, χρειάζεται τιμολόγιο για επαγγελματική χρήση
    2) καλό είναι, να λές στον δωρητή ότι πρόκειται να χρησιμοποιηθούν για επαγγελματική χρήση

    Η παρατήρηση είναι δημόσια γιατί αφορά όλους μας. Δεν έχω να κρύψω κάτι ούτε να κερδίσω. Αφού λοιπόν ενδιαφέρει όλους όσους συμμετέχουν στο συγκεκριμένο θέμα, δε βρίσκω ΚΑΝΕΝΑ λόγο να μήν σε ρωτήσω δημόσια.

    Επαναλαμβάνω ότι δε έχω κάτι με σένα ούτε έχω ποτέ μου ζητήσει κάτι εδώ μέσα. Απλά με τα 1027 άτομα που βλέπω online αυτή τη στιγμή, πιστεύω ότι σίγουρα θα υπάρχουν και άλλοι που θα έχουν ανάγκη κάτι.

    Ελπίζω να με κατάλαβες και να μήν παρεξηγήσεις

  12. #342
    Εγγραφή
    07-11-2006
    Περιοχή
    Tauros
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    263
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    10240/1024
    ISP
    Net One
    DSLAM
    Net One - ΦΑΛΗΡΟΥ
    Router
    speedtouch 780WL
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από MessengerOfGood Εμφάνιση μηνυμάτων

    Μόνο που δεν είμαι "αγγελιαφόρος του Θεού" αλλά "αγγελιαφόρος του καλού"...




    Μάλλον με επηρέασε το όλο θέμα με το βατοπέδιο.
    Το μοναδικό site για όλα τα Camping της Ελλάδας με Forum και σχόλια από τους χρήστες.

  13. #343
    Εγγραφή
    29-12-2007
    Ηλικία
    74
    Μηνύματα
    448
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    50Mbps
    ISP
    ΟΤΕ
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΧΟΛΑΡΓΟΣ
    Router
    ΖΤΕ ZXDSL931VII (VDSL)
    OK παιδιά δεν έχω πρόβλημα...Όσοι έχουν ανάγκη - μικρή ή μεγάλη από κάτι ας το ζητήσουν και ο δωρητής ας αποφασίσει. Δεν υπάρχει καμμία χρονική ή άλλη προτεραιότητα...Το θέμα τέλος από μένα.

    Ευχαριστώ για την παρατήρηση για το τιμολόγιο... Ήταν φιλική προσφορά αλλά δεν το σκέφτηκα! Θα κάνω κάτι γι αυτό... Δεν ξέρω αν μπορώ να του εκδόσω εγώ τιμολόγιο πολύ χαμηλής αξίας (άλλωστε είναι πολύ χαμηλής αξίας...). ή να εκδόσει αυτός ένα τιμολόγιο (νομίζω οτι γίνεται κάτι τέτοιο). Θα ρωτήσω το λογιστή και σίγουρα θα κάνω κάτι ώστε να μην του κάνω ζημιά ενώ ήθελα να τον βοηθήσω στο ξεκίνημά του...

    ........Auto merged post: MessengerOfGood πρόσθεσε 2 λεπτά και 8 δευτερόλεπτα αργότερα ........

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ToroLoco Εμφάνιση μηνυμάτων




    Μάλλον με επηρέασε το όλο θέμα με το βατοπέδιο.
    Για την ακρίβεια "MessengerOfGood" θέλει να πεί "αυτός που φέρνει τα καλά νέα", δηλαδή το όνομά μου...
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος MessengerOfGood : 15-12-08 στις 18:58. Αιτία: auto merged post

  14. #344
    Εγγραφή
    06-04-2008
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    6
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    παντως να αναφερω και εγω οτι τον messenger of good τον γνωρισα προσωπικα και ειναι πραγματικα αξιολογος ανθρωπος και οχι κανενας απατεωνας. καποια στιγμη εκανα μια πωληση και πραγματικα χαιρομαι πολυ, ειναι καλος ανθρωπος.
    τασος

  15. #345
    Εγγραφή
    24-03-2006
    Περιοχή
    Χαλάνδρι
    Ηλικία
    56
    Μηνύματα
    843
    Downloads
    10
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1000/100
    ISP
    Ote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΧΟΛΑΡΓΟΣ
    Router
    Fritz box 5530
    Path Level
    Fastpath
    Θέλω να αναφέρω και εγώ για των messengerofgood επειδή τον γνώρισα προσωπικά και είναι πραγματικά πολύ αξιόλογος άνθρωπος. Κάποια στιγμή έκανα μια πώληση (τρείς σκληρούς δίσκους WD) και πραγματικά χάρηκα πολύ,άψογος σε όλα.

Σελ. 23 από 501 ΠρώτηΠρώτη ... 313182122232425283343 ... ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας