Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 28
  1. #1
    Εγγραφή
    18-02-2005
    Μηνύματα
    608
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ OTE
    Ταχύτητα
    ~12500/ ~900
    ISP
    Conn-x OTE/Otenet
    SNR / Attn
    (dB) / 33,5(dB)
    Πήρα cosmote internet on the go (μια χαρά πάει παρεπιπτόντως). Θέλω να το ρυθμίσω σε linux (ubuntu). Το usb stick που μου δώσανε έχει όνομα huawei e170 και έτσι το αναγνωρίζουν και τα windows. Όταν δίνω lsusb μου το βγάζει σαν Ε220 (προφανώς είναι το ίδιο τσιπάκι)

    Bus 002 Device 002: ID 03f0:2c17 Hewlett-Packard
    Bus 002 Device 001: ID 0000:0000
    Bus 001 Device 005: ID 12d1:1003 Huawei Technologies Co., Ltd. E220 HSDPA Modem
    Bus 001 Device 003: ID 04a9:2220 Canon, Inc.
    Bus 001 Device 001: ID 0000:0000
    Έψαξα λίγο στο ιντερνετ αλλά δεν είμαι σίγουρος πως να το σετάρω. Και κυρίως πως να σετάρω και ένα προγραμματάκι να μου μετράει τον όγκο δεδομένων. Πήρα το "φτηνό" με μόνο 250 ΜΒ up+down δωρεάν το μήνα και αυτό μου είναι εντελώς απαραίτητο. Αν ξέρει κανείς....
    Μπάτσοι παντού, πυροσβέστες πουθενά!

  2. #2
    Εγγραφή
    31-03-2006
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    1.309
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200
    ISP
    Inalan

  3. #3
    Εγγραφή
    20-07-2003
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    11.096
    Downloads
    93
    Uploads
    16
    ISP
    HOL

  4. #4
    Εγγραφή
    18-02-2005
    Μηνύματα
    608
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ OTE
    Ταχύτητα
    ~12500/ ~900
    ISP
    Conn-x OTE/Otenet
    SNR / Attn
    (dB) / 33,5(dB)
    Ευχαριστώ και τους δυο σας. Αν και έλπιζα σε κάτι πιο απλό από κάποιον που έχει το ίδιο. Δεν έχω χρόνο να τα διαβάσω και να τα χρησιμοποιήσω άμεσα αλλά σίγουρα θα το κάνω κάποια στιγμή (σχεδόν ο μόνος λόγος που κρατάω τα vista στο λαπτοπ είναι για να συνδεόμαι στο ινετερνετ)
    Μπάτσοι παντού, πυροσβέστες πουθενά!

  5. #5
    Το avatar του μέλους shadowman
    shadowman Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dimig33 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ευχαριστώ και τους δυο σας. Αν και έλπιζα σε κάτι πιο απλό από κάποιον που έχει το ίδιο. Δεν έχω χρόνο να τα διαβάσω και να τα χρησιμοποιήσω άμεσα αλλά σίγουρα θα το κάνω κάποια στιγμή (σχεδόν ο μόνος λόγος που κρατάω τα vista στο λαπτοπ είναι για να συνδεόμαι στο ινετερνετ)
    So here we go – step by step fedora 9:
    First – insert the dongle – at any time (doesn't need to be before boot) – and in a few seconds you should see that the USB device has been recognised. ( You can see this in the Applications > System Tools > System Log – you should see something like ttyUSB0 – Huawei E220 initialised )
    Once this is done right-click on the network icon – initially a picture of two computers joined by a line to the left of the Date/Time on the top panel – and then left click on 'Edit Connections...' This will open the network connections window.
    Click on the 'Mobile Broadband' tab. Then click Add. You should see the device listed select that and okay. Next edit the default settings as follows:
    In the first tab – Mobile Broadband
    Number: *99***2#
    Username: blank
    Password: vodafone
    APN: vfinternet.au
    Network: blank
    Type: Prefer GPRS
    Band: blank
    PIN: blank
    PUK: blank
    On the second tab – PPP
    Use Authentication – Yes
    Use MPPE – No
    Allow BSD dc – yes
    Allow Deflate dc – yes
    Use TCP header comp – yes
    Send PPP echo packets -no
    Click OK, Close
    Finally left click on the Network Connections icon (next to the Date) and select the connection you just set up (Auto GSM is it's default name – I renamed mine to Vodafone AU). All going well it will change to look like a transmission tower and you'll be able to right-click on this and click on Connection Information... to get your IP and DNS info.
    Good luck

  6. #6
    Εγγραφή
    16-07-2008
    Μηνύματα
    357
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    7350/940
    ISP
    Forthnet
    Router
    Gennet
    SNR / Attn
    8.3(dB) / 47.2(dB)
    Γειά σας,

    έχω ένα toshiba satellite L30-113 στο οποίο τοποθέτησα νέο σκληρό WD1200BEVS (SATA 120GB), με σκοπό να εγκαταστήσω το Ubuntu Hardy 8.04.1 που "κατέβασα" σε ISO image γιά CD εγκατάστασης. Σημειώστε ότι είμαι εντελώς αρχάριος σε περιβάλλον linux.

    Μετά από αρκετό ψάξιμο στο internet (εννοείται με τον παλιό σκληρό και το Vista) βρήκα πληροφορίες και κατάφερα ("solved") να εγκαταστήσω το modem Huawei E170 (USB stick) για χρήση στο Cosmote On The Go 5GB.

    Οι πιό χρήσιμες πληροφορίες ήταν στις εντολές "man wvdial" και "man wvdial.conf" που εκτελούνται από το τερματικό του Ubuntu και περιγράφουν το σχετικό πρόγραμμα dialer καθώς και το init string που χρησιμοποιούν στα windows για το Ε170.

    Μετά τις δοκιμές μου και για να είναι ασφαλείς οι παρακάτω οδηγίες, έκανα ξανά εγκατάσταση του Ubuntu 8.04.1 (όλα απο την αρχή) σημειώνοντας τις ενέργειές μου για την επιτυχημένη:

    *** Λειτουργία Huawei E170 σε περιβάλλον Ubuntu Hardy 8.04 ***

    Βήμα #0: Αποθηκεύστε κάθε πληροφορία που θα σας χρειαστεί (και αυτές τις οδηγίες) σε μορφή απλού κειμένου .txt σε ένα USB MEMORY STICK για να τις έχετε άμμεσα διαθέσιμες στα παρακάτω βήματα.

    Βήμα #1: Μετά την εγκατάσταση του λειτουργικού, δημιουργήστε ένα shortcut για το Τερματικό: Applications, Βοηθήματα, Τερματικό, Δεξί κλικ, add this launcer to desktop, ENTER.

    Βήμα #2: Δημιουργήστε ένα shortcut για τον Επεξεργαστή Κειμένων: Applications, Βοηθήματα, Επεξεργαστής Κειμένων, Δεξί κλικ, add this launcer to desktop, ENTER.

    Βήμα #3: Βάλτε το USB memory stick στον υπολογιστή, θα εμφανιστεί σχετικό εικονίδιο στο desktop και θα ανοίξει αυτόματα ο file browser. Κάντε δεξί κλίκ στο .txt αρχείο που έχετε αυτές τις οδηγίες και μετά open, display.

    Βήμα #4: Ανοίξτε παράθυρο Τερματικού (διπλό κλίκ στο shortcut του desktop ή από το μενού Applications, Βοηθήματα, Τερματικό).

    Βήμα #5: Στο παράθυρο τερματικού "δίνουμε" την εντολή

    sudo gedit /etc/wvdial.conf

    Μας ρωτάει [sudo] password for user:
    το πληκτρολογούμε (είναι το ίδιο με αυτό που κάνουμε login) και πατάμε ENTER. Θα ανοίξει νέο παράθυρο gedit με τα περιεχόμενα του wvdial.conf

    Βήμα #6: Μεταφέρουμε με copy-paste από το παράθυρο του αρχείου οδηγιών στο τέλος των στοιχείων του wvdial.conf τα παρακάτω:

    [Dialer hspa]
    Modem = /dev/ttyUSB0
    Modem Type = Analog Modem
    ISDN = 0
    Baud = 115200
    Username = user
    Password = pass
    Phone = *99#
    Stupid Mode =1
    Init1 = ATZ
    Init2 = AT&F E1 V1 X1 &D2 &C1 S0=0
    Init3 =AT+CGDCONT=1,"IP","internet"

    Βήμα #7: Κάνουμε "SAVE" το ενημερωμένο wvdial.conf και κλείνουμε όλα τα παράθυρα. Αφαιρούμε και το USB memory stick.

    Βήμα #8: Εισάγουμε σε USB θύρα το Ε170 modem και περιμένουμε μερικά δευτερόλεπτα.

    Βήμα #9: Ανοίγουμε παράθυρο τερματικού (διπλό κλικ στο shortcut, ή από μενού) και πληκτρολογούμε την εντολή:

    sudo wvdial hspa

    Δίνουμε αν μας ζητηθεί το [sudo] password και βλέπουμε διάφορα μηνύματα (συμπεριλαμβανομένου του "CONNECT 7200000") καταλήγοντας στο "--> secondary DNS address ..."

    Βήμα #10: ΚΛΙΚ στο shortcut του Firefox και λογικά έχετε συνδεθεί στο internet (μήν έχετε ενεργό το File, Work Offline από τα μενου του Firefox).

    Α! να μή το ξεχάσω, για τον τερματισμό της επικοινωνίας ΔΕΝ ΤΡΑΒΑΜΕ το modem από την USB πόρτα! Από το παράθυρο του τερματικού που κάναμε τη σύνδεση πατάμε CTRL-C και βλέπουμε "Disconnecting at ...". Σημειώστε ότι κάθε φορά που ανοίγετε νέο παράθυρο τερματικού, με το πάνω βέλος βλέπετε τις παλαιότερες εντολές (τύπου DOSKEY!).

    ΜΦΧ
    GeorgeVita

  7. #7
    Εγγραφή
    24-07-2006
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    18
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Καλημέρα σε όλους!
    προσπαθώ κι εγώ να δουλέψω το Ε170 σε linux (fedora 9).
    γενικά ο kernel είναι σωστά σεταρισμένος και είδε τη συσκευή αμέσως.
    χρησιμοποίησα κιόλας αυτές τις οδηγίες για να συνδεθώ νε cosmote on the go.

    πράγματι συνδέθηκα (είδα και το μηνύμα "CONNECT 7200000"), πήρα local ip address και dns servers .

    όμως μετά άνοιξα το firefox να δε κατάφερα να ανοίξω ιστοσελίδες. έλεγε address not found.

    δε ξέρω πως να το διορθώσω αυτό το πρόβλημα. υπάρχει καμιά ιδέα;

    σημειώνω ότι κατάφερα να κάνω ssh σύνδεση με 1 άλλο unix μηχάνημα, βάζοντας
    ssh user@<numeric_ip_address>, αλλά δε κατάφερα να συνδεθώ με το ίδιο μηχάνημα βάζοντας το dns name του, όπως: ssh user@my_unix_server.no-ip.org..

    οπότε πιστεύω πως η σύνδεση έγινε σωστά, όμως το dns resolution κάπου χωλένει.... υπόψην προσπάθησα να βάλω τα dns values ` που σου δίνει το wvdial κατά τη σύνδεση στο αρχείο /etc/resolv.conf. όμως τζίφος,
    ταυτόχρονα έκανα kill to NetworkManager που βρίκα να τρέχει , και παρολα αυτά δεν δουλεύει το dns...

    καμιά ιδέα πως να το λύσω;

    ευχαριστώ για την βοήθεια
    Θανάσης
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος nass : 19-09-08 στις 01:28.

  8. #8
    Εγγραφή
    07-06-2007
    Περιοχή
    Άνω Ιλίσια
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    3.745
    Downloads
    29
    Uploads
    3
    Τύπος
    ADSL2+ On Telecoms Full
    Ταχύτητα
    14170/1024
    ISP
    On Telecoms
    DSLAM
    On Telecoms - ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΟΙ
    Router
    PIRELLI
    SNR / Attn
    7(dB) / 24(dB)
    άμα το δουλέψετε σε linux χωρίς ματσακονιές πείτε μου κ εμένα.
    Όσα κοστίζουν μια δραχμή, γι' άλλους κοστίζουν μια ζωή....δεν είναι κρίμα!!!

  9. #9
    Εγγραφή
    09-11-2007
    Μηνύματα
    1.582
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    8192/1024
    ISP
    Cyta Hellas
    DSLAM
    Cyta Hellas - ΤΡΙΠΟΛΗ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nass Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλημέρα σε όλους!
    προσπαθώ κι εγώ να δουλέψω το Ε170 σε linux (fedora 9).
    γενικά ο kernel είναι σωστά σεταρισμένος και είδε τη συσκευή αμέσως.
    χρησιμοποίησα κιόλας αυτές τις οδηγίες για να συνδεθώ νε cosmote on the go.

    πράγματι συνδέθηκα (είδα και το μηνύμα "CONNECT 7200000"), πήρα local ip address και dns servers .

    όμως μετά άνοιξα το firefox να δε κατάφερα να ανοίξω ιστοσελίδες. έλεγε address not found.

    δε ξέρω πως να το διορθώσω αυτό το πρόβλημα. υπάρχει καμιά ιδέα;

    Έλεγξε το File->Work Offline γιατί όταν υπάρχει ppp σύνδεση(όπως εδώ) και network manager ο firefox ξεκινάει σε offline.
    Κάνω προσπάθεια να βάζω ; αντι για ?


  10. #10
    Εγγραφή
    10-06-2006
    Μηνύματα
    3.963
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    2048/256
    ISP
    OTEnet
    SNR / Attn
    31(dB) / 30(dB)
    Νομίζω το /etc/resolv.conf αλλάζει ΑΦΟΥ συνδεθείς. Αν έκανες τις αλλαγές πριν συνθεθείς, έχουν χαθεί. Μήπως έκανες ορθογραφικό λάθος στο resolv.conf;

    Στο ubuntu πάντως ήταν πολύ εύκολο, αρκεί όμως να απεγκαταστήσεις το network manager!

    Έβαλα αυτό το προγραμμάτακι (vodafone), δεν ξέρω αν κάνει για cosmote! Πάντως προτιμώ το wvdial, πολλή bloat για το τίποτα.
    Από το «Ο πελάτης έχει πάντα δίκιο», στο «Η εταιρία έχει πάντα δίκιο».
    Επιλογή linux διανομής.
    Αγγλικά <- Απορίες για το Slack; Διάβασε -> Ελληνικά. Οδηγίες εγκατάστασης από imitheos
    Θησαυρός πληροφοριών ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΑ διανομής GNU/Linux.

  11. #11
    Εγγραφή
    16-07-2008
    Μηνύματα
    357
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    7350/940
    ISP
    Forthnet
    Router
    Gennet
    SNR / Attn
    8.3(dB) / 47.2(dB)
    Γειά σας,
    τις παραπάνω ρυθμίσεις τις έχω δοκιμάσει επιτυχώς με E170 και E220 τόσο σε εγκατάσταση Ubuntu 8.04.1 όσο και σε περιβάλλον Live CD. Στις δοκιμές μου το notebook δεν ήταν δικτυωμένο (ethernet ή WiFi). Το μόνο που ρύθμισα ήταν το wvdial.conf

    nass Αν κατάλαβα έχεις ταυτόχρονη σύνδεση με άλλο υπολογιστή. Αν ναι, δοκίμασε να κλείσεις τα άλλα δίκτυα και (ίσως μετά από boot) να συνδεθείς με το E170. Το πρόβλημα πρέπει να σχετίζεται με το μήνυμα "firefox: address not found" (το οποίο δεν είναι το "Firefox: Offline Mode").

    Προτιμώ και εγώ το wvdial γιατί βλέπω στη διαδικασία σύνδεσης τυχόν πρόβλημα. Π.Χ. σπάνια βλέπω primary DNS 10.11.12.13 και secondary 10.11.12.14 οπότε κάνω αμέσως CTRL-C, πάνω βέλος, ENTER και είμαι OK.

    Φιλικά
    GeorgeVita

  12. #12
    Εγγραφή
    24-07-2006
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    18
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    η αλήθεια είναι ότι έχω μερικά net interfaces να τρέχουν..
    είναι eth0 kai eth1 η ethernet & wifi αντίστοιχα και μετά είναι κι άλλες vmware σχετιζόμενες συνδέσεις.

    έλεγξα το resolv.conf μετά το connection.. δεν το είχε απορυθμίσει ο network manager.
    τα άλλα δίκτυα λέτε να φταίνε... θα είναι μεγάλο σπάσιμο.....
    και χρειάζομαι τα virtual ifs του vmware..

    παρεπιπτόντως, γιατί να φταίνε τα άλλα δίκτυα;
    αφού το routing table του kernel δινει για default gw το ppp0 interface....
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος nass : 21-09-08 στις 02:29.

  13. #13
    Γεια σας,
    εκανα τις ρυθμισεις που αναφερονται παραπανω, για να επιτυχω συνδεση σε cosmote & HUAWEI 220. ΟΙ ρυθμισεις ειναι οι ακολουθες (wvdial.conf):
    ==============
    [Dialer HSPA]
    Modem = /dev/ttyUSB0
    Modem Type = Analog Modem
    ISDN =0
    Baud = 115200
    Username = user
    Password = pass
    Phone = *99#
    Stupid Mode = 1
    Dial Attempts =1
    Init1 = ATZ+CPIN=7236
    Init2 = AT&F E1 V1 X1 &D2 &C1 S0=0
    Init3 = AT+CGDCONT=1,"IP","internet"
    =================


    και το αποτελεσμα ειναι:

    =================
    ibm:~# wvdial hspa
    --> wvdial: Internet Dialer ...
    --> Cannot get information for serial port
    --> Initializing modem
    --> Sending: ATZ+CPINxxx
    ATZ+CPIN=xxxx
    OK
    --> Sending: AT+CGDCONT=1,"IP","internet"
    AT+CGDCONT=1,"IP","internet"
    OK
    --> Modem initialized
    --> Sending: ATDT*99#
    --> Waiting for carrier
    ATDT*99#
    NO CARRIER
    --> No Carrier! Trying again.
    --> Maximum attempts exceeded... Aborting!!
    ...
    ===================

    Mπορει καποιος να με διαφωτισει ή εστω να ριξει καποια ιδεα; Τι σημαινει πρακτικα το "no carrier"; Αν δεν κανω λαθος το authentication εχει γινει επιτυχημενα...

    Ευχαριστω

  14. #14
    Εγγραφή
    18-10-2004
    Μηνύματα
    737
    Downloads
    80
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet

  15. #15
    Εγγραφή
    16-07-2008
    Μηνύματα
    357
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    7350/940
    ISP
    Forthnet
    Router
    Gennet
    SNR / Attn
    8.3(dB) / 47.2(dB)
    No Carrier βγάζει όταν δεν εχεις δίκτυο 2G/3G ή όταν δεν επιτρέπεται να συνδεθείς, λ.χ. αν το ενδεικτικό led στο modem αναβοσβήνει "διπλό πράσινο".
    Αν ήταν στην ένδειξη σταθερό πράσινο/μπλέ (άρα είχες 2G/3G με δυνατότητα σύνδεσης) να δεις το wvdial.conf. Λ.χ. το ΑΤΖ να είναι σε διαφορετική γραμμή init από το +CPIN=xxxx
    Init1 = ATZ
    Init2 = AT+CPIN=7236
    Init3 = AT&F E1 V1 X1 &D2 &C1 S0=0
    Init4 = AT+CGDCONT=1,"IP","internet"

    Εναλλακτικά, άφησε το όπως ήταν αρχικά (Init1 = ATZ) και πρόσθεσε στο wvdial.conf τη διαδικασία pin σαν άλλο dial:
    [Dialer myPIN]
    Modem = /dev/ttyUSB0
    Modem Type = Analog Modem
    Baud = 115200
    Init4 = ATZ
    Init5 = AT+CPIN=7236

    Ετσι θα τρέχεις μία φορά (μετά από power on) το wvdial myPIN και γιά connect το wvdial hspa

    ΜΦΧ
    GeorgeVita

    Υ.Γ.(...άσχετο με το thread) http://www.livepedia.gr/index.php/%C...8C%CE%BD%CE%B9
    ματσακόνι το (ουσιαστικό)
    1. το σφυρί με το οποίο χτυπάμε τη λαμαρίνα για να φύγει η σκουριά
    2. (συνεκδ.) η εργασία μ` αυτό το σφυρί.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος GeorgeVita : 21-09-08 στις 13:33.

Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. huawei E170 χάνει το συγχρονισμό με το laptop
    Από jambasoft στο φόρουμ Κινητή Ευρυζωνικότητα
    Μηνύματα: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-12-08, 10:10
  2. [Huawei] Huawei E170 & πρόβλημα με καλώδιο προέκτασης USB
    Από aglaisma στο φόρουμ ADSL & Broadband Hardware, routers και modems...
    Μηνύματα: 12
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-07-08, 12:13
  3. Βοήθεια με software Huawei E220 & Cosmote
    Από rapadder στο φόρουμ Κινητή Ευρυζωνικότητα
    Μηνύματα: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-06-08, 10:59
  4. huawei e220 και torrents !
    Από billyg7 στο φόρουμ BitTorrent
    Μηνύματα: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-05-08, 15:40
  5. Huawei E220 @ archlinux
    Από graphi στο φόρουμ Unix - Linux
    Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 24-03-08, 15:51

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας